Προς το περιεχόμενο

«Εντελώς ασήμαντη» κρίνει την απειλή των ARM CPU για Windows PC ο CEO της Intel


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, somt said:

ωχ τι έχει να γίνει

ορδές από μηλαράκηδες θα προβλεπουν το τέλος των windows 😋

αν βγάλει κάτι σε αυτό το κοστος (η apple συνήθως παίζει μόνο top-tier) μάλλον θα πάρει μπόλικο market share. Αν το iphone 5C όμως είναι ενδεικτικό για τα budget προϊόντα της apple (πήγε άπατο), στα ίδια χρήματα μαλλον θα υπάρχουν καλύτερες επιλογές. ειδωμεν

Εμάς πάλι σαν χώρα δεν μας συμφέρει να πάθει κάτι η Microsoft, σαν χώρα είμαστε περισσότερο των windows και του android.

image.png.7acd96bdf10a4cae1a6a41676975c0d8.png

image.png.35583fc4ff9b144fd1bd3316c5419af7.png

Φυσικά κανένα λειτουργικό δεν έχει εναποθέσει τις ελπίδες του για βιωσιμότητα στην Ελλάδα, ούτε αποτελούμε τεράστιο καταναλωτικό κοινό για να κάνουμε την διαφορά (αφού όλοι είτε τσάμπα τα έχουμε είτε με κλειδιά αξίας 10€ που είναι για επιχειρήσεις).

Στην Αμερική για παράδειγμα το iOS είναι έχει την πλειοψηφία και το Mac είναι πολύ ψηλά σε σχέση με τα windows.

Συζήτηση να γίνεται αυτά είναι τα αντίστοιχα στην Αμερική:

image.png.c340b6a673f33d1f8f64c40325f92357.png

image.png.be406f226501340a0278a8db92c864a2.png

Και αυτά σε παγκόσμιο επίπεδο:

image.png.0dc14bb75df491b0ce5cf591a7a83df4.png

image.png.966056d9e76712d8c31e551ec29c61e1.png

~~

Γενικά πάντως πιστεύω ότι η αλλαγή οικοσυστήματος στα λειτουργικά είναι δύσκολο να συμβεί. Αυτό που έχει συνηθίσει κάποιος δεν το αφήνει εύκολα. Και δεν νομίζω ότι θα κοιτάξει κανείς την διαφορά στις επιδόσεις του hardware και της τιμής για να δει αν θα πάρει mac ή windows.

Εγώ π.χ. δεν θα αλλάξω ποτέ οικοσύστημα, δεν θα φύγω από windows και android ποτέ.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

17 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Η πλακα θα είναι αν οι άλλοι με τα arm φτάσουν τις τιμές κοντά στα apple…😂

Λογικά ετσι θα γίνει. Απλώς σε PC πάντα θα έχεις παραπάνω πράγματα και ποικιλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, logistoulis είπε

Με 2 μόνο Excel (ομολογουμένως μεγάλα) δουλεύω αυτή τη στιγμή και έχω 12 από τα 32 gb της ram πιασμένα

Με 16GB RAM σε Laptop με  i7-1255U σε 4Κ External Monitor και ανοιχτά Edge,RDP,Visual Studio, Excel , 2 Teams (Personal & Business), Outlook, VPN είμαι στα 13 GB αλλά ακόμα και όταν ανοίγω 2-3 project VS και πολλά άλλα δεν έχω καταλάβει να είναι αργό το Laptop.

Το θέμα με την παραπάνω RAM είναι κυρίως χρήσιμη σε Content Creators και ίσως σε κάποια Games. Στα Mac όντως η διαχείριση είναι καλύτερη και η μνήμη είναι  εντός τους SOC. Φυσικά το παραπάνω πάντα είναι ευπρόσδεκτο για future proof. Η αξία σε όλο αυτό (Arm Vs x86) είναι τα thermals και το efficiency αλλιώς δεν έχει νόημα. Πλέον η ταχύτητα είναι υπεραρκετή για την πλειοψηφία.

Κατά βάση, αν είσαι Gamer ή Developer σε x86 Software ή θες οικονομικό Laptop θα πας Windows. Αν είσαι Content Creator (λόγω Software και τάσης) ή On The Go θα πας σε Apple.

Η ουσία  είναι ότι αν η AMD. Qualcom αρχίσουν να βγάζουν όπως φαίνεται καλούς επεξεργαστές και η MS φτιάξει το WoA λειτουργικό το x86 δύσκολα θα επιβιώσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπε οτι ειναι αναγκασμενος να πει για να μη τον παραιτησουν. Οταν ο Μ1, Μ2 max και τωρα και οι νεοι που θα ερθουν για windows ξεφτιλιζουν την intel ειδικα σε performance/watt αμεσως εχασες λαπτοπς και servers. Ειδικα στους servers σε farms ειναι πιο σημαντικο απο τα λαπτοπς για οσους ξερουν . Σε desktops θα βγουν σαν τα Macmini και mac για τους περισσοτερους και μενουν εξω κυριως οσοι θελουν σουπερ καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, somt είπε

το λειτουργικό απλώνεται όσο βρίσκει RAM για να είναι πιο άμεσο σε ανταπόκριση... το ίδιο και οι εφαρμογές

πολύ παρεξηγημένη η ram, οι περισσότεροι νομίζουν ότι πρέπει να κάθεται άδεια...

Ωστοσο το macbook air μου με τον m1 και 8 GB ram πηγαινε σφαιρα ο,τι και να εκανα και οσα προγραμματα και να ειχα ανοιχτα και οσες καρτελες και να ειχα ανοιχτες στον browser. 

Ολα αυτα αυτα ενω σχεδον παντα το δουλευα χωρις να φορτιζει και η μπαταρια δεν ελεγε να τελειωσει

13 ώρες πριν, ethereum είπε

σύμφωνα με leaks  ( Max Tech ) η Apple θα παρουσιάσει MacBook απλό των 699 $ δολαρίων που σημαίνει ότι έχει καταλάβει τι έρχεται , αφού Nvidia , Qualcomm , Intel ( Meteor Lake )  θα παράγουν Arm chips που σημαίνει ότι θα πέσουν οι τιμές , και πάλι σπεύδει να προλάβει να είναι μπροστά απο την υπόλοιπη αγορά .

Η apple (αν και μισω πολλες πρακτικες της για να ξεζουμιζει τους πελατες της) δεν περιμενει να φτασει το αυγο στον πωπο για να δρασει, σε αντιθεση με την intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Volga είπε

Λογικά ετσι θα γίνει. Απλώς σε PC πάντα θα έχεις παραπάνω πράγματα και ποικιλία.

Γιατί; Αν γυρίσουν όλοι σε arm οι εφαρμογές για arm θα παίζουν σε όλους. Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ρε Intel πως εχεις καταντησει ετσι. Εγω ελπιζω να ερθουν οι arm επεξεργαστες και να φερουν τα πανω κατω κ στην αυτονομια αλλα στις επιδόσεις. Εμεις οι καταναλωτες πρεπει να χαιρομαστε που αυτοι μαλωνουν και προσπαθουν να βγαλουν οτι καλυτερο για να παρουν το μεγαλυτερο μεριδιο των windows PC. Αρα παιδια ποπκορν και απολαυστε τον ανταγωνισμο να δουλευει, μια φορα στο τοσο υπερ μας. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Γιατί; Αν γυρίσουν όλοι σε arm οι εφαρμογές για arm θα παίζουν σε όλους. Όχι;

Σε επίπεδο hardware εννοώ ποικιλία . Δεν ποσά ξεχωριστά form factors υπάρχουν στα pc και τι ποικιλία βρίσκεται σε mac. Εκεί εννοώ τη διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 29/10/2023 at 23:12, ethereum said:

σύμφωνα με leaks  ( Max Tech ) η Apple θα παρουσιάσει MacBook απλό των 699 $ δολαρίων που σημαίνει ότι έχει καταλάβει τι έρχεται

Πότε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πότε αυτό?

Δεύτερο μισό του 2024 λίγο πριν ανοίξουν τα σχολεία ή λίγο αργότερα πρίν το τέλος της χρονιάς , 

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2023 στις 10:30 ΠΜ, KukuRukuGR είπε

Σε desktops θα βγουν σαν τα Macmini και mac για τους περισσοτερους και μενουν εξω κυριως οσοι θελουν σουπερ καρτα γραφικων

Kαι να πετάξω των windows explorer για το ΣΚΟΥΠΙΔΙ το finder, ή να μην έχω δυνατότητα να έχω 100 παράθυρα ανοικτά στην taskbar, εκτός από τα παιχνίδια μόνο με αυτά τα δυο χαρακτηριστικά το iOS είναι σκουπίδι, απλά....στο σταθερό έχω τουλάχιστον 12 USB θύρες απασχολημένες με το mac πώς ακριβώς θα τις συνδέσω με προσευχή και νηστεία επιτέλους κάποιοι πρέπει να καταλάβετε ότι δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι την ΙΔΙΑ χρήση με εσάς για αυτό και υπάρχουν επιλογές για όλους απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...