Προς το περιεχόμενο

Google Pixel 8 Series: Με κορυφαίες κάμερες, έμφαση στις AI λειτουργίες, και με 7 χρόνια ενημερώσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, john_ said:

Και πως ακριβώς είναι καλύτερο το Pixel στο λογισμικό από το iPhone; ΑΙ λειτουργίες έχουν όλα πλέον και θα συνεχίσουν να έχουν. 

Διαφωνώ πως οι επιδόσεις στο hardware είναι μόνο για εντυπωσιασμό. Αν και φαίνεται να υπερ-καλύπτουν πλέον όλους τους χρήστες, οι κατασκευαστές ίσως έχουν άλλες βλέψεις για το μέλλον που τώρα ίσως δεν αντιλαμβανόμαστε ακόμα. ΑΙ, VR, Console Gaming κτλ όλα αυτά χρειάζονται μεγάλη ισχύ. Άλλο παράδειγμα, ας φανταστούμε πως ίσως το iPhone αργότερα μπορεί να τρέχει ολόκληρο desktop OS όταν συνδέεται σε εξωτερική οθόνη, όπως σήμερα κάνει το Dex της Samsung σε ένα βαθμό. Το ίδιο μπορεί να κάνει και το Pixel. Πρακτικά όμως χρειάζονται παραπάνω ισχύ σε όλους τους τομείς για να πεις αντικαθιστούν τα λάπτοπ του μέσου χρήστη.

Καταρχήν γιατί βάζεις στην συζήτηση τα iphone. Τα iphone είναι συσκευές πρεστίζ και δεν απευθύνονται σε power user. Ποιος σοβαρός χρήστης θα αχοληθεί με συσκευές που έχουν εν έτη 2023 κλειδωμένο file manager. Στο software λοιπόν δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ ios και android και ακόμα περισσότερο σε λειτουργίες AI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Fotoalexandros είπε

Καταρχήν γιατί βάζεις στην συζήτηση τα iphone. Τα iphone είναι συσκευές πρεστίζ και δεν απευθύνονται σε power user. Ποιος σοβαρός χρήστης θα αχοληθεί με συσκευές που έχουν εν έτη 2023 κλειδωμένο file manager. Στο software λοιπόν δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ ios και android και ακόμα περισσότερο σε λειτουργίες AI.

Ποιος στο είπε αυτό αγαπητέ; Λάθος εντύπωση έχεις για τα iPhone. Και στο λέω σαν χρήστης Android, δεν είμαι φαν κανενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, john_ said:

Ποιος στο είπε αυτό αγαπητέ; Λάθος εντύπωση έχεις για τα iPhone. Και στο λέω σαν χρήστης Android, δεν είμαι φαν κανενός.

Τα δουλεύω και τα δυο ως επαγγελματίας. Δεν υπάρχει κάν σύγκριση του ενός με το άλλο. Το ένα είναι υπολογιστής στην τσέπη και το άλλο κάνει πέντε πράγματα - σωστά βέβαια - αλλά πέντε. Εχει βέβαια τα πλεονεκτήματά του για κάποιους που δεν θέλουν να παιδεύονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fotoalexandros είπε

Τα δουλεύω και τα δυο ως επαγγελματίας. Δεν υπάρχει κάν σύγκριση του ενός με το άλλο. Το ένα είναι υπολογιστής στην τσέπη και το άλλο κάνει πέντε πράγματα - σωστά βέβαια - αλλά πέντε. Εχει βέβαια τα πλεονεκτήματά του για κάποιους που δεν θέλουν να παιδεύονται.

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνεις εσύ ως επαγγελματίας όπως λες, αλλά αν μιλάμε πχ για κάμερες, κανένας κατασκευαστής που ασχολείται με Android δεν έχει πιάσει την Apple στις λειτουργίες φωτογραφίας (ProRAW) και βίντεο (ProRes Log) που είναι επιπέδου semi-pro/pro. Και αυτό μαρτυρά τι σημαίνει να επικεντρώνεσαι στην ποιότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Δεν στέλνουν το ρολόι μαζί με το τηλέφωνο. Αφού αγοράσεις και πληρώσεις το τηλέφωνο, μπαίνεις στην σχετική σελίδα προσφοράς της google, κάνεις την αίτηση συμπληρώνοντας τα απαραίτητα στοιχεία και σου στέλνουν το δώρο μετά. Τουλάχιστον στο Pixel 7 έπρεπε η διεύθυνση παραλαβής του δώρου να είναι στην χώρα αγοράς του τηλεφώνου, δηλαδή Ελλάδα δεν το έστελναν. Λογικά και φέτος έτσι θα είναι.

Μπορώ να στείλω το κινητό Ελλάδα και μετά για το δώρο να το στείλω σε φίλο στην Γερμανία πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, john_ said:

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνεις εσύ ως επαγγελματίας όπως λες, αλλά αν μιλάμε πχ για κάμερες, κανένας κατασκευαστής που ασχολείται με Android δεν έχει πιάσει την Apple στις λειτουργίες φωτογραφίας (ProRAW) και βίντεο (ProRes Log) που είναι επιπέδου semi-pro/pro. Και αυτό μαρτυρά τι σημαίνει να επικεντρώνεσαι στην ποιότητα. 

Έχεις πλήρη άγνοια του αντικειμένου για το οποίο μιλάς. Είμαι φωτογράφος και το Proraw (οι πιασάρικες ορολογίες της apple για το raw που έχουν όλοι οι άλλοι) δεν κάνει τίποτε περισσότερο ή λιγότερο από τα υπόλοιπα τηλέφωνα. Αν μιλήσουμε για βίντεο ο Βασιλείας είναι τα SONY που δεν τραβάνε απλός σε log αλλά φορτώνεις LUTS, power grade κλπ . Δεν σου λέω όμως ότι δεν είναι καλά τα iphone. Είναι ΠΟΛΥ καλά ως hardware. Το πρόβλημα είναι στο απαρχαιωμένο ios εξαιτίας του οποίου πάει χαμένο το hardwear και τσάμπα καίει η λάμπα.. Τα iphone κάνουν πάταγο στην Αμερική που είναι εθνικό προϊόν και σε χώρες που περισσεύουν οι κλαρινογαμπροί. Μπες σε οποιαδήποτε φόρουμ με σοβαρούς χρήστες τεχνολογίας και δεν τις αναλογίες ios - android.  
 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, john_ said:

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνεις εσύ ως επαγγελματίας όπως λες, αλλά αν μιλάμε πχ για κάμερες, κανένας κατασκευαστής που ασχολείται με Android δεν έχει πιάσει την Apple στις λειτουργίες φωτογραφίας (ProRAW) και βίντεο (ProRes Log) που είναι επιπέδου semi-pro/pro. Και αυτό μαρτυρά τι σημαίνει να επικεντρώνεσαι στην ποιότητα. 

Για το βιντεο συμφωνώ. Για φωτογραφία όμως απο πότε έχεις μα ασχοληθείς με φωτογραφία android?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, SteliosPtr said:

Μπορώ να στείλω το κινητό Ελλάδα και μετά για το δώρο να το στείλω σε φίλο στην Γερμανία πχ;

Από όσο είχα διαβάσει για το 7 ναι μπορούσες. Αλλά να μην σε πάρω στον λαιμό μου γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SteliosPtr είπε

Σε προπαραγγελία απο amazon.de δεν βγάζει την επιλογή για το ρολόι, ενώ αντίστοιχα στο UK την βγάζει. Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό;

Screenshot_3.png

δεν γυρίζουν οι δείκτες στην Ελλαδα, μόνο σε επιλεγμένες χώρες όπως το 5g, voWiFI, voLTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Δεν στέλνουν το ρολόι μαζί με το τηλέφωνο. Αφού αγοράσεις και πληρώσεις το τηλέφωνο, μπαίνεις στην σχετική σελίδα προσφοράς της google, κάνεις την αίτηση συμπληρώνοντας τα απαραίτητα στοιχεία και σου στέλνουν το δώρο μετά. Τουλάχιστον στο Pixel 7 έπρεπε η διεύθυνση παραλαβής του δώρου να είναι στην χώρα αγοράς του τηλεφώνου, δηλαδή Ελλάδα δεν το έστελναν. Λογικά και φέτος έτσι θα είναι.

image.png.db2be85e055678ed88f33029ad40dc68.pngΑπο το mail της παραγγελιας απο το store. Αφορα το τηλέφωνο και το ρολόι

Επεξ/σία από pointyhat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fotoalexandros είπε

Τα δουλεύω και τα δυο ως επαγγελματίας. Δεν υπάρχει κάν σύγκριση του ενός με το άλλο. Το ένα είναι υπολογιστής στην τσέπη και το άλλο κάνει πέντε πράγματα - σωστά βέβαια - αλλά πέντε. Εχει βέβαια τα πλεονεκτήματά του για κάποιους που δεν θέλουν να παιδεύονται.

πως την πάτησες έτσι;  🤡

 

Επεξ/σία από Rubble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fotoalexandros είπε

Τα δουλεύω και τα δυο ως επαγγελματίας. Δεν υπάρχει κάν σύγκριση του ενός με το άλλο. Το ένα είναι υπολογιστής στην τσέπη και το άλλο κάνει πέντε πράγματα - σωστά βέβαια - αλλά πέντε. Εχει βέβαια τα πλεονεκτήματά του για κάποιους που δεν θέλουν να παιδεύονται.

Και γω μόλις μετακόμισα σε iphone απο Android και λεω ευτυχως που δεν πεταξα 2-3 κατοσταρικα για να παρω κανενα Pro μοντέλο. Τουλάχιστον έχω και τα δύο. Βέβαια το iphone αυτά που κάνει τα κάνει με φοβερή εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ideal09 said:

Και γω μόλις μετακόμισα σε iphone απο Android και λεω ευτυχως που δεν πεταξα 2-3 κατοσταρικα για να παρω κανενα Pro μοντέλο. Τουλάχιστον έχω και τα δύο. Βέβαια το iphone αυτά που κάνει τα κάνει με φοβερή εμπειρία.

Ακριβώς. Η απλότητα και η σταθερότητα είναι ο λόγος που παρά τα όσα γράφω εξακολουθώ να χρησιμοποιώ παράλληλα και iphone. Ολη την ημέρα εργάζομαι σε υπολογιστή οπότε η αποτοξίνωση που μου προσφέρει το ios με την απλότητά του είναι καλοδεχούμενη. Να το θέσω όμως έτσι: αν θα έπρεπε αναγκαστικά να έχω μια συσκευή με την οποία θα έπρεπε να κάνω τα πάντα, τότε το android είναι μονόδρομος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Και γω μόλις μετακόμισα σε iphone απο Android και λεω ευτυχως που δεν πεταξα 2-3 κατοσταρικα για να παρω κανενα Pro

🤡🤡

59 λεπτά πριν, Fotoalexandros είπε

Έχεις πλήρη άγνοια του αντικειμένου για το οποίο μιλάς. Είμαι φωτογράφος και το Proraw (οι πιασάρικες ορολογίες της apple για το raw που έχουν όλοι οι άλλοι) δεν κάνει τίποτε περισσότερο ή λιγότερο από τα υπόλοιπα τηλέφωνα. Αν μιλήσουμε για βίντεο ο Βασιλείας είναι τα SONY που δεν τραβάνε απλός σε log αλλά φορτώνεις LUTS, power grade κλπ . Δεν σου λέω όμως ότι δεν είναι καλά τα iphone. Είναι ΠΟΛΥ καλά ως hardware. Το πρόβλημα είναι στο απαρχαιωμένο ios εξαιτίας του οποίου πάει χαμένο το hardwear και τσάμπα καίει η λάμπα.. Τα iphone κάνουν πάταγο στην Αμερική που είναι εθνικό προϊόν και σε χώρες που περισσεύουν οι κλαρινογαμπροί. Μπες σε οποιαδήποτε φόρουμ με σοβαρούς χρήστες τεχνολογίας και δεν τις αναλογίες ios - android.  
 

τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fotoalexandros είπε

Έχεις πλήρη άγνοια του αντικειμένου για το οποίο μιλάς. Είμαι φωτογράφος και το Proraw (οι πιασάρικες ορολογίες της apple για το raw που έχουν όλοι οι άλλοι) δεν κάνει τίποτε περισσότερο ή λιγότερο από τα υπόλοιπα τηλέφωνα. Αν μιλήσουμε για βίντεο ο Βασιλείας είναι τα SONY που δεν τραβάνε απλός σε log αλλά φορτώνεις LUTS, power grade κλπ . Δεν σου λέω όμως ότι δεν είναι καλά τα iphone. Είναι ΠΟΛΥ καλά ως hardware. Το πρόβλημα είναι στο απαρχαιωμένο ios εξαιτίας του οποίου πάει χαμένο το hardwear και τσάμπα καίει η λάμπα.. Τα iphone κάνουν πάταγο στην Αμερική που είναι εθνικό προϊόν και σε χώρες που περισσεύουν οι κλαρινογαμπροί. Μπες σε οποιαδήποτε φόρουμ με σοβαρούς χρήστες τεχνολογίας και δεν τις αναλογίες ios - android.  
 

Ε τότε μάλλον εσύ έχεις την πλήρη άγνοια. Αρχικά το ProRAW ελπίζω να ξέρεις πως δεν είναι το απλό RAW αρχείο που παίρνεις από μια κάμερα, αλλά ένα computational RAW. Αυτό το έχουν ήδη τα Galaxy & Pixel. Δεν μίλησα όμως για το αν διαθέτουν ήδη το χαρακτηριστικό αυτό οι άλλοι, αλλά για την ποιότητα του αρχείου που παίρνεις.  

54 λεπτά πριν, kwnssk είπε

Για το βιντεο συμφωνώ. Για φωτογραφία όμως απο πότε έχεις μα ασχοληθείς με φωτογραφία android?

Γιατί δεν μας λες καλύτερα τα επιχειρήματα που έχεις;

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...