Προς το περιεχόμενο

Αγορά από eBay και δασμοί


kostask1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Χτύπησα μια δημοπρασία και από βιασύνη δεν πρόσεξα ότι ο πωλητής βρίσκετε στην Αμερική (στην αναβάθμιση της εφαρμογή δεν φαίνεται πλέον στην πρώτη οθόνη).

Στο total price μου βάζει φόρο και Δασμούς απ' όσο μπορώ να καταλάβω.η απορία μου είναι :

θα πληρώσω και εδώ τελωνείο όταν θα έρθει Ελλάδα ;;;ή έρχεται το δέμα κανονικά χωρίς να πληρωσω κάτι;

Screenshot_2023-10-02-15-59-21-153-edit_com.ebay.mobile.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, kostask1 είπε

Καλησπέρα 

Χτύπησα μια δημοπρασία και από βιασύνη δεν πρόσεξα ότι ο πωλητής βρίσκετε στην Αμερική (στην αναβάθμιση της εφαρμογή δεν φαίνεται πλέον στην πρώτη οθόνη).

Στο total price μου βάζει φόρο και Δασμούς απ' όσο μπορώ να καταλάβω.η απορία μου είναι :

θα πληρώσω και εδώ τελωνείο όταν θα έρθει Ελλάδα ;;;ή έρχεται το δέμα κανονικά χωρίς να πληρωσω κάτι;

Screenshot_2023-10-02-15-59-21-153-edit_com.ebay.mobile.jpg

Οχι, τα έχεις προ πληρώσει. 

Ωστόσο, αν δεν θες το αντικείμενο ακόμα και έτσι με τα +~100 δολάρια, μπορείς να στείλεις άμεσα ένα μήνυμα στον πωλητή. Οι περισσότεροι ακυρώνουν γτ ο αγοραστής έχει περισσότερη δύναμη στο ebay (είτε μέσω του PayPal, είτε μέσω της αξιολόγησης κτλ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πληρωμένα μέσω του ebay, αν κατά περίπτωση βγουν λιγότερα τα τελωνειακα, σου επιστρέφουν τη διαφορά. Αν είναι παραπάνω, το αναλαμβάνει το ebay το επιπλέον κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.αλλα επειδή πρόσφατα αγόρασα από Αγγλία αντικείμενο αξίας 160ευρω πλήρωσα και στο εκεί τελωνείο (52 ευρώ)αλλά και στο ΕΛΤΑ αλλά τοσα όταν ήρθε το δεμα μου και μου είπαν ότι έτσι γίνεται.πλωρωνω και στα δύο 😵‍💫😵‍💫.αλλιώς θα πρςπςθ να πάει το δέμα πίσω στο τελωνείο να στείλω χαρτί και αίτηση ότι πλήρωσα ήδη κλπ κλπ.μου είπαν επίσης ότι η διαδικασία είναι περίπου στο μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελλαδα ειναι γνωστό οτι δεν λειτουργεί τίποτα, κανονικά δεν πρεπει να πληρώσεις τίποτα αλλα οσα έρχονται κατευθείαν στα ελληνικα τελωνεία τρωνε σε πολλες περιπτώσεις και δεύτερο χαρατσι, ετσι απλά γιατί μπορούν.

Μόνο το αλι και το bg το έχουν λύσει το θέμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το ebay σχετικά με το International Shipping program:

The buyer will be charged US shipping costs that you've specified, as well as international shipping, handling, and other fees as determined by eBay. Import charges may be collected from the buyer at checkout or on delivery, either through customs or directly by the carrier. These charges include any customs duties, taxes, brokerage, and other fees.

Εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί να χρεωθείς επιπλέον και πέραν της χρέωσης που σου βγάζει κατά το check out. Άρα μάλλον δεν είναι παράτυπο αυτό που γίνεται εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου λεει "either through customs or directly by the carrier" either οχι both εφ οσον τα πληρωσε προκαταβολικα δεν μπορει να τα ξαναπληρωσει το ιδιο κανει και το amazon τα πληρωνεις προκαταβολικα

Αν τα πληρωσες στειλε στο ebay την αποδειξη αν σου απαντησουν ευγενικα οχι πρηξτους στα απαντητικα email και 10 και παραπανω μηπως φιλοτιμηθουν, το εχω κανει για αλλο λογο, με τα πολλα ενδωσανε

Επεξ/σία από elgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, elgol said:

Αφου λεει "either through customs or directly by the carrier" either οχι both εφ οσον τα πληρωσε προκαταβολικα δεν μπορει να τα ξαναπληρωσει το ιδιο κανει και το amazon τα πληρωνεις προκαταβολικα

Αν τα πληρωσες στειλε στο ebay την αποδειξη αν σου απαντησουν ευγενικα οχι πρηξτους στα απαντητικα email και 10 και παραπανω μηπως φιλοτιμηθουν, το εχω κανει για αλλο λογο, με τα πολλα ενδωσανε

Μπορεί να έχεις δίκιο πάντως διαχωρίζει τα import charges από τα shipping, handling, and other fees που υπολογίζει το ebay στο check out. Παλιότερα που το είχα ψάχει το τόνιζε ότι δεν αποκλείεται κάποια χώρα να σε χρεώσει επιπλέον, τώρα έχει αλλάξει η σελίδα. Ας στείλει ένα ερώτημα στο support του ebay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι τα διαχωριζει, αυτο που λεω ισχυει αν πληρωσε shipping και import charges ειναι δυο διαφορετικες χρεωσεις που εμφανιζονται αυτο που λες ισχυει αν εχει πληρωσει μονο shipping-handling και οχι import

Επισης ενω ειχα πληρωσει αρχικα το φπα  οταν ηρθε πληρωσα  και τελος εισαγωγης στο ταχυδρομειο δεν το ειχα προκαταβαλει ομως σαν import charges αλλα μονο vat

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, kostask1 said:

Καλησπέρα 

Χτύπησα μια δημοπρασία και από βιασύνη δεν πρόσεξα ότι ο πωλητής βρίσκετε στην Αμερική (στην αναβάθμιση της εφαρμογή δεν φαίνεται πλέον στην πρώτη οθόνη).

Στο total price μου βάζει φόρο και Δασμούς απ' όσο μπορώ να καταλάβω.η απορία μου είναι :

θα πληρώσω και εδώ τελωνείο όταν θα έρθει Ελλάδα ;;;ή έρχεται το δέμα κανονικά χωρίς να πληρωσω κάτι;

 

Δεν ανεβάζεις screenshot από την αγγελία που κέρδισες; βασικά την μέθοδο αποστολής που αναγράφεται κάτω από το bidding price.

Υποπτεύομαι πως θα είναι Ebay International Shipping (αντί GSP - global shipping programme) που γενικώς τα έχει κάνει μαντάρα και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων φταίει το ebay και όχι το τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

#draculias Γράφει ''eBay International Shipping'' ...

7 ώρες πριν, elgol είπε

Αφου λεει "either through customs or directly by the carrier" either οχι both εφ οσον τα πληρωσε προκαταβολικα δεν μπορει να τα ξαναπληρωσει το ιδιο κανει και το amazon τα πληρωνεις προκαταβολικα

Αν τα πληρωσες στειλε στο ebay την αποδειξη αν σου απαντησουν ευγενικα οχι πρηξτους στα απαντητικα email και 10 και παραπανω μηπως φιλοτιμηθουν, το εχω κανει για αλλο λογο, με τα πολλα ενδωσανε

να ανοίξω ticket στο ebay?και να τους πω τι?

στείλτε μου ενα αποδεικτικό για να μην πληρώσω ελληνικό τελωνείο?

 

έρχεται με usps priority mail 

Επεξ/σία από kostask1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kax54638 είπε

Σύμφωνα με το ebay σχετικά με το International Shipping program:

The buyer will be charged US shipping costs that you've specified, as well as international shipping, handling, and other fees as determined by eBay. Import charges may be collected from the buyer at checkout or on delivery, either through customs or directly by the carrier. These charges include any customs duties, taxes, brokerage, and other fees.

Εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί να χρεωθείς επιπλέον και πέραν της χρέωσης που σου βγάζει κατά το check out. Άρα μάλλον δεν είναι παράτυπο αυτό που γίνεται εδώ.

Αυτα ειναι οροι και τους βάζουν για να αποφύγουν τυχόν διαμαρτυρίες απο χωρες όπως η δικιά μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τους ρωτησεις αν πρεπει να πληρωσεις και αν σου τα δωσουν πισω, αν πληρωσες import charges εισαι καλυμενος αν πληρωσες μονο shipping ή και vat οχι

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, kostask1 said:

#draculias Γράφει ''eBay International Shipping'' ...

έρχεται με usps priority mail 

Καλημέρα, σε πιστεύω φίλε μου, ξαναλέω όμως αν θες ανέβασε screenshot από την αγγελία της δημοπρασίας και επιπλέον με την τελική σου πληρωμή μετά το checkout -ή το invoice- (σβήνοντας προφανώς τα δικά σου στοιχεία) να έχουμε πλήρη εικόνα, το EIS τα έχει κάνει μπάχαλο γενικότερα, απλά πριν καταλήξουμε εκεί, να δούμε μήπως υπάρχει (λογική ή όχι) εξήγηση στην περίπτωσή σου.

Δεν βλέπω να σχολιάστηκε, η τελική αξία υπερβαίνει τα 150 ευρώ, που σημαίνει έχει και δασμούς. Συνήθως όταν έχει δασμούς αναφέρονται ως duties και όχι import charges που είναι τα τελωνειακά κόστη. Στο αρχικό screenshot που ανέβασες αναγράφει ΜΟΝΟ duties...

Το λογικό θα ήταν να προπλήρωνες αξία προϊόντος + vat + import charges + duties και να έφτανε χωρίς επιπλέον χρέωση.

ή προπληρωμή αξία προϊόντος + vat + import charges και πληρωμή δασμών (duties) στην άφιξή του δέματος εδώ (το πιθανότερο σενάριο)...

Λέω (και κατάντησα γραφικός να το λέω ξανά και ξανά αναφέροντας το και σε άλλα νήματα) ότι τα έχει κάνει μπάχαλο το ebay international shipping διότι ΔΕΝ σου διασφαλίζει ότι με το Χ τρόπο αποστολής και πληρωμής θα έρθει χωρίς επιπλέον χρέωση (όπως έκανε με το GSP) αλλά αφήνει όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά, κοινώς βγάζει την ουρά του απ' έξω. Άλλο που δεν θέλανε ακολούθως και στα ελληνικά τελωνεία να χρεώσουν επιπλέον αφού δεν μπορούν/θέλουν να προσδιορίσουν (συστημικά ίσως?) τι ακριβώς αποστολή είναι και τί έχει ήδη πληρωθεί από πριν.

Με το Global Shipping Programme (GSP) προφανώς υπήρχε κάποια συστημική ενημέρωση με το όποιο λογισμικό/σύστημα του τελωνείου και απλά με το που έφτανε το δέμα στο τελωνείο (γενικά ΠΑΝΤΑ περνάει από τελωνείο, είτε πληρώνεις εξτρά είτε όχι, να το γνωρίζεις γιατί παρερμηνεύεται εύκολα αυτό) "έβλεπαν" ότι είναι αποστολή GSP και έφευγε απευθείας για κέντρο διαλογής χωρίς άλλη επιβάρυνση/καθυστέρηση...

Εδώ με το ebay international shipping φαίνεται να υπάρχει κενό στην συστημική αυτή επικοινωνία και να "βαράνε στο ψαχνό" μετά οι δικοί μας...

Γνώμη μου είναι πως η ευθύνη βαραίνει το ebay στην περίπτωση που όντως ξαναπληρώσεις εδώ (οπότε εδώ κάνεις το ανάποδο, στέλνεις εσύ την πληρωμή του τελωνείου αν αφορά import charges στο ebay να σε αποζημιώσουν αυτοί)

Για αυτό λέω (αν θες) ανέβασε περισσότερες πληροφορίες με αυτά που ανέφερα παραπάνω, ίσως βγάλουμε κάποια άκρη.

ΥΓ. είχαμε που είχαμε το IOSS που αντί να μας διευκολύνει μας έκανε άνω κάτω, ήρθε και το EIS να μας αποτελειώσει. Δεν κάνω αντιπολίτευση, ήμουν ένθερμότατος ebay υποστηρικτής και κυρίως της GSP υπηρεσίας του. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...