Προς το περιεχόμενο

Να αναβαθμίσω τη RAM του PC (16 σε 32);


antirix024
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα σχετικά καλό PC (i7 11ης γενιάς, 16GB RAM, nVidia 2060, διάφορους SSD κλπ) και σκέφτομαι να αναβαθμίσω από 16 ή σε 24 (με ένα ακόμα 8άρι αν γίνεται) ή σε 32 (με δύο 16άρια). Δεν θέλω να βάλω άλλα 2 8άρια γιατί το ένα πέφτει κάτω από τη ψύκτρα/ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και δεν ξέρω αν θα μου αρέσει οπτικά. 

Οπότε δεν με πειράζει να πουλήσω τα 2 8άρια για 2 16άρια.

Αυτήν τη μνήμη έχω τώρα: https://www.skroutz.gr/s/26874786/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-SL-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-CMH16GX4M2E3200C16W.html

(μπορεί να είναι και η έκδοση με 3600, δεν θυμάμαι. Σηκώνει πάντως το motherboard 3600)

Κάνω λίγο gaming τα ΣΚ (και κυρίως παιχνίδια πιο παλιά που τα βρίσκω στο steam σε προσφορά) κυρίως όμως κάνω coding και το IDE σηκώνεται μόνιμα στο 80% της μνήμης (του έχω δώσει και εγώ από τα settings για πάρτι του 4GB γιατί μερικά project είναι λίγο απαιτητικά).

Δεν έχω δει κάποια καθυστέρηση ακόμα και με 80%-90% της μνήμης να είναι used (με το Hardware monitor).

Όμως σκέφτομαι μήπως μου δώσει το κάτι παραπάνω στο μέλλον η επιπλέον μνήμη. Υπάρχουν κάποια project που με ζορίζει η υπάρχουσα (αλλά είναι πιο παλιά και τα ανοίγω μόνο αν υπάρξει μεγάλη ανάγκη να προσθέσω κάποιο feature).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, antirix024 είπε

Καλησπέρα. Έχω ένα σχετικά καλό PC (i7 11ης γενιάς, 16GB RAM, nVidia 2060, διάφορους SSD κλπ) και σκέφτομαι να αναβαθμίσω από 16 ή σε 24 (με ένα ακόμα 8άρι αν γίνεται) ή σε 32 (με δύο 16άρια). Δεν θέλω να βάλω άλλα 2 8άρια γιατί το ένα πέφτει κάτω από τη ψύκτρα/ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και δεν ξέρω αν θα μου αρέσει οπτικά. 

Οπότε δεν με πειράζει να πουλήσω τα 2 8άρια για 2 16άρια.

Αυτήν τη μνήμη έχω τώρα: https://www.skroutz.gr/s/26874786/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-SL-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-CMH16GX4M2E3200C16W.html

(μπορεί να είναι και η έκδοση με 3600, δεν θυμάμαι. Σηκώνει πάντως το motherboard 3600)

Κάνω λίγο gaming τα ΣΚ (και κυρίως παιχνίδια πιο παλιά που τα βρίσκω στο steam σε προσφορά) κυρίως όμως κάνω coding και το IDE σηκώνεται μόνιμα στο 80% της μνήμης (του έχω δώσει και εγώ από τα settings για πάρτι του 4GB γιατί μερικά project είναι λίγο απαιτητικά).

Δεν έχω δει κάποια καθυστέρηση ακόμα και με 80%-90% της μνήμης να είναι used (με το Hardware monitor).

Όμως σκέφτομαι μήπως μου δώσει το κάτι παραπάνω στο μέλλον η επιπλέον μνήμη. Υπάρχουν κάποια project που με ζορίζει η υπάρχουσα (αλλά είναι πιο παλιά και τα ανοίγω μόνο αν υπάρξει μεγάλη ανάγκη να προσθέσω κάποιο feature).

Με τις τιμές που παίζουν τώρα καλύτερα να κάνεις την μετάβαση... εφόσον το χρειάζεσαι πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 ώρες πριν, antirix024 είπε

Καλησπέρα. Έχω ένα σχετικά καλό PC (i7 11ης γενιάς, 16GB RAM, nVidia 2060, διάφορους SSD κλπ) και σκέφτομαι να αναβαθμίσω από 16 ή σε 24 (με ένα ακόμα 8άρι αν γίνεται) ή σε 32 (με δύο 16άρια). Δεν θέλω να βάλω άλλα 2 8άρια γιατί το ένα πέφτει κάτω από τη ψύκτρα/ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και δεν ξέρω αν θα μου αρέσει οπτικά. 

Οπότε δεν με πειράζει να πουλήσω τα 2 8άρια για 2 16άρια.

Αυτήν τη μνήμη έχω τώρα: https://www.skroutz.gr/s/26874786/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-SL-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-CMH16GX4M2E3200C16W.html

(μπορεί να είναι και η έκδοση με 3600, δεν θυμάμαι. Σηκώνει πάντως το motherboard 3600)

Κάνω λίγο gaming τα ΣΚ (και κυρίως παιχνίδια πιο παλιά που τα βρίσκω στο steam σε προσφορά) κυρίως όμως κάνω coding και το IDE σηκώνεται μόνιμα στο 80% της μνήμης (του έχω δώσει και εγώ από τα settings για πάρτι του 4GB γιατί μερικά project είναι λίγο απαιτητικά).

Δεν έχω δει κάποια καθυστέρηση ακόμα και με 80%-90% της μνήμης να είναι used (με το Hardware monitor).

Όμως σκέφτομαι μήπως μου δώσει το κάτι παραπάνω στο μέλλον η επιπλέον μνήμη. Υπάρχουν κάποια project που με ζορίζει η υπάρχουσα (αλλά είναι πιο παλιά και τα ανοίγω μόνο αν υπάρξει μεγάλη ανάγκη να προσθέσω κάποιο feature).

Οι μνήμες σου είναι πιθανώς διπλού καναλιού (dual channel) και άρα είναι εγκατεστημένες στη μητρική σου στις υποδοχές DIMM A2 και DIMM B2 (δες το manual της μητρικής σου). Ως εκ τούτου, το πιθανότερο είναι ότι οι προτεινόμενοι τρόποι εγκατάστασης μνημών στη μητρική σου είναι: η μια μνήμη στην υποδοχή DIMM A2, ή αυτή που μάλλον έχεις τώρα (δηλαδή στις υποδοχές DIMM A2 και DIMM B2), ή μια μνήμη σε όλες τις υποδοχές DIMM B1, DIMM B2, DIMM A1, DIMM A2 (με τη σειρά που συνήθως βρίσκονται στη μητρική (από αριστερά προς τα δεξιά με την υποδοχή DIMM B1 προς την πλευρά του επεξεργαστή).

Εφόσον, δεν μπορείς να βάλεις τέσσερις, οι μόνοι τρόποι που έχεις είναι: α) να βάλεις μια 32 GB στην υποδοχή DIMM A2 ή β) 2 x 16 GB στις υποδοχές DIMM A2 και DIMM B2. Εάν υποστηρίζει η μητρική σου μνήμες 3600 θα σου πρότεινα να πάρεις μια από τις παρακάτω:

A. G.Skill RipJaws V 32GB DDR4 RAM 3200 – CAS Latency (CL): 16-18-18-38 (skroutz link)

B. G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 RAM - 2 Modules (2x16GB) 3600 - CAS Latency (CL): 16-19-19-39 (skroutz link)

Ενναλακτικά παίρνεις οποιαδήποτε άλλη μνήμη, που να έχει CAS 16 (εάν και 18 αν είναι για τη δουλειά που το θέλεις δε νομίζω να έχει διαφορά).  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, JPaxilleas said:

Οι μνήμες σου είναι πιθανώς διπλού καναλιού (dual channel) και άρα είναι εγκατεστημένες στη μητρική σου στις υποδοχές DIMM A2 και DIMM B2 

ακριβώς εκεί τι έχω βάλει. 

9 hours ago, JPaxilleas said:

Εφόσον, δεν μπορείς να βάλεις τέσσερις, οι μόνοι τρόποι που έχεις είναι: α) να βάλεις μια 32 GB στην υποδοχή DIMM A2 ή β) 2 x 16 GB στις υποδοχές DIMM A2 και DIMM B2. Εάν υποστηρίζει η μητρική σου μνήμες 3600 θα σου πρότεινα να πάρεις μια από τις παρακάτω:

Μάλλον αυτό που λες (β) θα κάνω. Θα πάρω 2χ16 για να τις βάλω στις ίδιες θέσεις. 

9 hours ago, JPaxilleas said:

A. G.Skill RipJaws V 32GB DDR4 RAM 3200 – CAS Latency (CL): 16-18-18-38 (skroutz link)

B. G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 RAM - 2 Modules (2x16GB) 3600 - CAS Latency (CL): 16-19-19-39 (skroutz link)

Ενναλακτικά παίρνεις οποιαδήποτε άλλη μνήμη, που να έχει CAS 16 (εάν και 18 αν είναι για τη δουλειά που το θέλεις δε νομίζω να έχει διαφορά).  

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Αυτές θα πάρω: https://www.skroutz.gr/s/27334883/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-SL-32GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-3600-gia-Desktop-CMH32GX4M2D3600C18W.html

γιατί έχω λευκό σεταπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου; 

Εχω ddr4 2X8gb. Θα δω διαφορά αν πάω σε 2Χ16gb?

Χρήση που κάνω; Γενικά, μουσική, σερφάρισμα, δουλειές γραφείου, και 2 παιχνίδια που παίζω που και πού. 

Πιο πολύ για τα παιχνίδια ρωτάω αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, tasvar said:

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου; 

Εχω ddr4 2X8gb. Θα δω διαφορά αν πάω σε 2Χ16gb?

Χρήση που κάνω; Γενικά, μουσική, σερφάρισμα, δουλειές γραφείου, και 2 παιχνίδια που παίζω που και πού. 

Πιο πολύ για τα παιχνίδια ρωτάω αν αξίζει.

ποια είναι τα παιχνίδια ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, leros2004 είπε

ποια είναι τα παιχνίδια ? 

Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο, αλλά είναι τα grid legends , battlefield 2042 και η πασιέντζα των windows! 🤣🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tasvar είπε

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου; 

Εχω ddr4 2X8gb. Θα δω διαφορά αν πάω σε 2Χ16gb?

Χρήση που κάνω; Γενικά, μουσική, σερφάρισμα, δουλειές γραφείου, και 2 παιχνίδια που παίζω που και πού. 

Πιο πολύ για τα παιχνίδια ρωτάω αν αξίζει.

Ενδεικτικά παιχνίδια με υψηλές απαιτήσεις σε μνήμη εάν πάει κάποιος να παίξει με τις μέγιστες ρυθμίσεις

  • Cyberpunk 2077
  • Star Citizen
  • Microsoft Flight Simulator
  • ARK 2
  • ICARUS
  • Forspoken
  • Starfield
  • Bethesda

Επίσης εάν κάποιος χρησιμοποιήσει κάποια Mods (π.χ. στο Minecraft) τότε τα 16 GB μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να είναι λίγα.

Συνολικά θα έλεγα ότι τα 16 είναι το default σήμερα. Για κανονική και περιστασιακή χρήση κάποιων παιχνιδιών μη πω των περισσότερων αυτή είναι η βάση για να ξεκινήσει κάποιος. Πάντως με 16 GB μνήμη προσωπικά δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα με παιχνίδια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη χρηση που λες οτι κανεις θα ελεγα τσαμπα λεφτα. Αμα δεις οτι γεμιζει η μνημη ναι , τοτε προχωρας . Παρακολουθησε τη χρηση της ραμ με καποιο προγραμμα αν και φανταζομαι οτι αν υπηρχε ζορισμα θα το ειχες ηδη καταλαβει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Απο τη χρηση που λες οτι κανεις θα ελεγα τσαμπα λεφτα. Αμα δεις οτι γεμιζει η μνημη ναι , τοτε προχωρας . Παρακολουθησε τη χρηση της ραμ με καποιο προγραμμα αν και φανταζομαι οτι αν υπηρχε ζορισμα θα το ειχες ηδη καταλαβει 

Φέτος τσίμπησα 32 gb ddr4 3000 MHz στα 40 ευρώ και θα είμαι οκ από μνήμη για όλη τη διάρκεια ζωής του pc. Μπορεί να μην  χρειάζεσαι άμεσα τόση μνήμη αλλά όταν πιάνει ιστορικό χαμηλό την παίρνεις αν έχεις τα φράγκα. Δε νομίζω να βρω πάλι τέτοια τιμή στο μέλλον καθώς οι ddr4 είναι πλέον σε άνοδο τιμών. Αργά η γρήγορα τα 32 gb θα γίνουν ο κανόνας.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Φέτος τσίμπησα 32 gb ddr4 3000 MHz στα 40 ευρώ και θα είμαι οκ από μνήμη για όλη τη διάρκεια ζωής του pc. Μπορεί να μην  χρειάζεσαι άμεσα τόση μνήμη αλλά όταν πιάνει ιστορικό χαμηλό την παίρνεις αν έχεις τα φράγκα. Δε νομίζω να βρω πάλι τέτοια τιμή στο μέλλον καθώς οι ddr4 είναι πλέον σε άνοδο τιμών. Αργά η γρήγορα τα 32 gb θα γίνουν ο κανόνας.

Ε σε αυτα τα λεφτα εννοειται οτι πας 32.

Οι δικες ειναι μεταχειρισμενες μαλλον αλλα απο οτι βλεπω και στο σκρουτζ οι τιμες εχουν πεσει πολυ σκεφτομουν 100 + για 32 gb..

Το καλο ειναι οτι μνημες ειδικα περνεις πολυ ανετα κ μεταχειρισμενες κ εδω τα λεμε ειτε τις κρατησεις χρονια ειτε τις πουλησεις μετα απο 1-2 χρονια βγαινουν τζαμπα .

---

@tasvar

Με δευτερη σκεψη αλλαζω την απαντηση μου βρες ενα φθηνο κιτ 32gb κ καθαρισες :P Και μεταχειρισμενο ακομα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλα tabs (π.χ. σε Chrome), πολλά παραθυρα/εφαρμογες ανοιχτά, virtual machines, βαρια games κλπ.

και παράλληλα οι DDR4 μνημες είναι σε χαμηλές τιμές,

οπότε τα 32GB RAM είναι μια λογική και χρήσιμη επιλογή.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2023 στις 7:25 ΠΜ, duffyduck είπε

Πολλα tabs (π.χ. σε Chrome), πολλά παραθυρα/εφαρμογες ανοιχτά, virtual machines, βαρια games κλπ.

και παράλληλα οι DDR4 μνημες είναι σε χαμηλές τιμές,

οπότε τα 32GB RAM είναι μια λογική και χρήσιμη επιλογή.

Όπως λέει και ένα αρχαίο ρητό "ποτέ κανέναν δεν έβλαψε περισσότερη RAM"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...