Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Xbox Series X που έρχεται το 2024 χωρίς blu-ray player και με νέο χειριστήριo


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft φέρεται να σχεδιάζει να κυκλοφορήσει μια ενημερωμένη έκδοση του Xbox Series X το 2024.

Με την κωδική ονομασία "Brooklin", οι λεπτομέρειες σχετικά με την απροειδοποίητη ανανέωση αποκαλύφθηκαν κατά λάθος σε νέα δικαστικά έγγραφα της FTC κατά της Microsoft αυτή την εβδομάδα. 

Ο σχεδιασμός της νέας κονσόλας Xbox Series X φαίνεται πιο “κυλινδρικός” σε σύγκριση με το σημερινό μοντέλο και δεν θα περιλαμβάνει κάποια οπτική μονάδα δίσκου ή blu-ray player. Εμπιστευτικά εσωτερικά έγγραφα της Microsoft αποκαλύπτουν ότι η κονσόλα θα διαθέτει αποθηκευτικό χώρο 2TB (από 1TB που είναι σήμερα), θύρα USB-C στο μπροστινό μέρος με παροχή ρεύματος και ένα "ολοκαίνουργιο, πιο καθηλωτικό χειριστήριο". 

Το νέο χειριστήριο, με την κωδική ονομασία "Sebille", αναμένεται να ανακοινωθεί αργότερα φέτος. Θα διαθέτει επιταχυνσιόμετρο για γυροσκοπικό έλεγχο, διχρωμία και υποστήριξη για άμεση συνδεσιμότητα cloud, Bluetooth 5.2 και μια ενημερωμένη σύνδεση "Xbox Wireless 2". Τα έγγραφα της Microsoft αναφέρουν επίσης ως χαρακτηριστικά του χειριστηρίου την "απτική ανάδραση ακριβείας" και τα "VCA haptics double as speakers". Επιπλέον, θα διαθέτει πιο αθόρυβα κουμπιά και thumbsticks, επαναφορτιζόμενη και αποσπώμενη μπαταρία, αρθρωτά thumbsticks και λειτουργία lift-to-wake.

image.png.5a645c2f0c445d83443a20ddf2c84a08.png

Εσωτερικά, το ανανεωμένο Xbox Series X θα προσθέσει υποστήριξη Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 και ένα chipset κατασκευασμένο με τη μέθοδο των 6nm για βελτιωμένη απόδοση. Επιπλέον η ισχύς του τροφοδοτικού θα μειωθεί κατά 15% ενώ σύμφωνα με τα ίδια έγγραφα, η Microsoft στοχεύει στην ίδια τιμή λανσαρίσματος των 499 δολαρίων (€509 στην Ελλάδα) με το αρχικό Xbox Series X. 

Ο οδικός χάρτης της Microsoft δείχνει ότι αυτή η νέα κονσόλα Xbox Series X και το χειριστήριο θα κυκλοφορήσουν μαζί με ένα ανανεωμένο Xbox Series S με αποθηκευτικό χώρο 1TB το 2024. Η Microsoft μόλις κυκλοφόρησε ένα μαύρο Xbox Series S, αλλά η επερχόμενη ανανέωση μπορεί να προσθέσει Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 και το νέο χειριστήριο.

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, η  Microsoft σχεδιάζει να λανσάρει το ανανεωμένο Xbox Series S τον Σεπτέμβριο του 2024, ακολουθούμενο από το ανανεωμένο Xbox Series X τον Νοέμβριο.

image.png.ec9e312f7b3423be15e069e4d52cd3cb.png


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μείωσε nm και κατα συνέπεια καταναλώσεις, βελτίωσε χειριστήρια, μεγάλωσε χωρητικότητα, βελτίωσε wifi και bt και κράτησε τιμή(!). Μπράβο

  • Like 18
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι και αλλιώς τα περισσότερα  physical παιχνίδια του Xbox θέλαν download οπότε είναι λογική κίνηση .hard pass για μένα βέβαια , ένας λόγος που έχω κονσόλα είναι να μου ανήκει ότι αγοράζω ,αλλιώς το pc είναι πάντα καλύτερη επιλογή 

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΚΑΙ  3,5 χρονια μετα το release του Series X
ΚΑΙ ιδια τιμη χωρις το blu ray drive ;;;;
ΡΕ πανε καλα ;;;
350€ MAX θα επρεπε να εχει!
αντε 400€ λογω των 2 tb 

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 18
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

έτσι και αλλιώς τα περισσότερα  physical παιχνίδια του Xbox θέλαν download οπότε είναι λογική κίνηση .hard pass για μένα βέβαια , ένας λόγος που έχω κονσόλα είναι να μου ανήκει ότι αγοράζω ,αλλιώς το pc είναι πάντα καλύτερη επιλογή 

Δεν υπάρχει παιχνίδι εδώ και χρόνια (δυστυχώς) που να δουλεύει από το δισκάκι.

Αγοράζεις ένα δισκάκι που με το που το βάλεις κάνει εγκατάσταση όλο το παιχνίδι στο σκληρό και στα καπάκια κατεβάζει και καμια 10αριά GB patch DAY ONE, γιατί η έκδοση μέσα στο δισκάκι δε λειτουργεί.

Το μου ανήκει ότι αγοράζω (δυστυχώς) πέθανε από εποχής Playstation 2 / XBOX / GameCube.

Αν κλείσει η εταιρία το Store δεν μπορείς να κατεβάσεις κανένα patch και απλώς μένεις με ένα δισκάκι που συνήθως είναι είτε unplayable είτε λείπουν ακόμη και πίστες από μέσα.

 

ΥΓ. Και έχεις το άγχος μην γρατζουνιστεί το δισκάκι και τελικά πρέπει να το ξανααγοράσεις ακόμη κι αν ειναι ήδη εγκατεστημένο...

Επεξ/σία από Volga
  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, MrDanteZ said:

Μείωσε nm και κατα συνέπεια καταναλώσεις, βελτίωσε χειριστήρια, μεγάλωσε χωρητικότητα, βελτίωσε wifi και bt και κράτησε τιμή(!). Μπράβο

ας ελπισουμε πραγματι η τιμη να μεινει ιδια και στην ευρωπη γιατι πολλα λενε και στο τελος αλλα βλεπουμε στα ελληνικα ραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

Μονο εμενα μου θυμιζει ?

Amazon.com: Outdoor Trash Indoor/Outdoor Garbage Can Waste Container,  Cylindrical Metal Trash Bin with Lid, U-Shaped Opening, Modern Home  Commercial Garbage Can Outdoor/Indoor Trash Can (Color : Black, Size :  Industrial & Scientific

Δεν έχει το τασάκι αυτό....
Πολύ καλό προϊόν με κακό Design.
Το ΧΒΟΧ ΟΝΕ Χ που έχω μου αρέσει εμφανισιακά αλλά γέρασε.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, poulinos said:

ας ελπισουμε πραγματι η τιμη να μεινει ιδια και στην ευρωπη γιατι πολλα λενε και στο τελος αλλα βλεπουμε στα ελληνικα ραφια.

Στα μεγάλα καταστήματα η τιμή είναι fixed στις κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, poulinos said:

απλα το 499 δολλαρια μαλλον στην ευρωπη θα σημαινει 599 ευρω :P

509 υποτίθεται, όπως και στο αρχικό Series X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...