Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 minutes ago, MariosX said:

Αυτό που έλαβα ως feedback ήταν να γράφω τι αποτελέσματα και για ποιους λόγους πληρώνομουν στην προϋπηρεσία. 

Αν έχω κάνει εθελοντισμό, έχω 1000 πιστοποιήσεις και 100 πτυχία δεν ένοιαξε ποτέ κανέναν.

ακριβως. Τι project εχεις αναλαβει και εχεις κανει from start to finish, τι εχεις αλλαξει στην εταιρεια που ησουν με δικες σου προτασεις. Τι εχεις να παρουσιασεις.

Το αν ξερεις 80% windows 2012 (πεθαινω με αυτα τα γραφηματα) αν βαλεις οτι εχεις σκυλο και αγαπας το θεατρο, εαν λες οτι ξερω C++ και Microsoft Office δεν θα σε παρει κανεις στα σοβαρα στο επιπεδο που γραφει ο φίλος (2000+ καθαρά). Αυτο που γραφεις πρεπει να το αποδειξεις. Εχω δουλεψει fortinet γραφει ο αλλος, πως κανεις telnet, ε δεν θυμαμαι. Tι εκδοση AD ειχατε στην εταιρεια που γραφεις οτι το εχεις στησει εσυ απο την αρχη, δεν θυμαμαι. Τελειωνεις το πρωτο teams σε δεκα λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 22/05/2024 at 15:42, EvitamR said:

Έχω πτυχίο ψυχολογίας και μεταπτυχιακό HR. Κάνω συνέντευξη για δουλειά HR assistant, την κατώτερη στον τομεα, σε μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ στην Αθήνα και μου πρόσφεραν τη θέση με 850€ μεικτά. Είναι απαράδεκτα λίγα θεωρώ. Μπορείτε να μου πείτε γνωμες; Ως κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος δεν είναι λίγος ο βασικος;

Το σημείο - κλειδί είναι το υπογραμμισμένο. Βρες κάτι έστω λίγο καλύτερο για 1 χρόνο (σίγουρα όχι με τον κατώτατο - δηλαδή μισθό για δουλειά ανειδίκευτου), και μετά ψάχνεις και για κάτι περισσότερο. Απ' ότι κατάλαβα δεν έχεις εμπειρία / προϋπηρεσία. Το μεταπτυχιακό δε θα σου δώσει τίποτα μόνο του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Πολύ λάθος λογική. Η αγορά πληρώνει με βάση αυτά που μπορείς να προσφέρεις. Κοινώς κανένας εργοδότης δε σου χρωστάει για τα πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ. 

Σφίξου λίγο στην αρχή, να μαζέψεις προϋπηρεσία και μετά όλα θα γίνουν καλύτερα. 

Η λογική δεν είναι καθόλου λάθος. Η αγορά θα σε πληρώσει για τις γνώσεις σου. Οπότε έμμεσα σε πληρώνει. Εσύ ορίζεις τον μισθό σου. Αν έχεις κάνει 5 μεταπτυχιακά παίζεις άλλη μπαλίτσα και ανεβάζεις τις απαιτήσεις σου.

6 ώρες πριν, Xvipes είπε

I'm just going to leave this here

Job Hopping

Με εξαίρεση τον covid αυτό δεν ίσχυε ποτέ. Πέρασε και λίγο αυτή η τάση οπότε δεν ισχύει και τόσο.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MariosX είπε

Σημασία στην πληροφορική είναι πόσο καλά ξέρεις την δουλειά σου και πως μπορείς να τα αποδείξεις

Αυτό που είπες είναι μεγάλη αλήθεια.Εγω δουλεύω σε εταιρία τηλεπικοινωνιών και άρχισα με 400 ευρό 4ωρο,και μετά από 15 χρόνια, απέδειξα τι σημαίνει φιλότιμο και έχω φτάσει 1800 καθαρά 2600 μικτά.Ολα αυτά βέβαια τα πρώτα χρόνια με πολύ μεράκι και πολλές υποχωρήσεις.Και έχω τελειώσει ιεκ...IT manager χωρίς γνώσεις Cisco κτλπ αλλά αν νιώθεις,  τότε βάζεις κάτω ακόμα και άτομα με πτυχία που κοστίζουν χιλιάρικα.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, atypicalcoder said:

Με εξαίρεση τον covid αυτό δεν ίσχυε ποτέ. Πέρασε και λίγο αυτή η τάση οπότε δεν ισχύει και τόσο.

Care to elaborate? Επίσης ποσες δουλειές έχεις αλλάξει μέχρι στιγμής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ntua.gr/el/news/announcements/item/3267-diaxeirisi-ergon-ypodomon-kai-kataskevon-epaggelmatiko-metaptyxiako-programma-sto-emp-me-xrimatodotisi-tis-gek-terna

 Όσο και αν φαίνεται περίεργο με τόσες Πολυτεχνικές Σχολές που έχουμε υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε έμπειρα στελέχη. αυτό το μεταπτυχιακό χρηματοδοτείται από μεγάλο κατασκευαστή  για την επιμόρφωση  προσωπικού για τον κατασκευαστικο τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, conne said:

Αυτό που είπες είναι μεγάλη αλήθεια.Εγω δουλεύω σε εταιρία τηλεπικοινωνιών και άρχισα με 400 ευρό 4ωρο,και μετά από 15 χρόνια, απέδειξα τι σημαίνει φιλότιμο και έχω φτάσει 1800 καθαρά 2600 μικτά.Ολα αυτά βέβαια τα πρώτα χρόνια με πολύ μεράκι και πολλές υποχωρήσεις.Και έχω τελειώσει ιεκ...IT manager χωρίς γνώσεις Cisco κτλπ αλλά αν νιώθεις,  τότε βάζεις κάτω ακόμα και άτομα με πτυχία που κοστίζουν χιλιάρικα.. 

 

 

Δεν έχει σημασία τι έχεις τελειώσει

Δεν παίζει κανένα ρόλο. 

Έχεις skills;

Έχεις αυτοπεποίθηση;

Μπορείς να leadareis;

Μπορείς να συνεννοηθείς;

Μπορείς να φέρεις κάτι σε κάποιο project, να το παρουσιάσεις, να λύσεις απορίες και να το βελτιώσεις αν χρειαστεί;

Μπορείς να εκπαιδεύσεις άλλους ανθρώπους; 

Μπορείς να μην αφήνεις τον ρόλο σου να είναι πάνω από το κεφάλι σου;

Έχω δει πολλά πράγματα. Έχω δει ανθρώπους με τα καλύτερα πτυχία όπως απόφοιτοι computer science με προϋπηρεσία σε Google και Facebook και να είναι οι μεγαλύτεροι ηλίθιοι της γης. 

Εγώ δει επίσης άτομα τα οποία επειδή κατάφεραν και πήραν τίτλο να μην είναι συνεργάσιμοι και να περιφρονούν στο μέγιστο κατώτερους.

Έχω δει επίσης άτομα ταλαντούχα χωρίς κανένα πτυχίο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MariosX είπε

Δεν έχει σημασία τι έχεις τελειώσει

Δεν παίζει κανένα ρόλο. 

Έχεις skills;

Έχεις αυτοπεποίθηση;

Μπορείς να leadareis;

Μπορείς να συνεννοηθείς;

Μπορείς να φέρεις κάτι σε κάποιο project, να το παρουσιάσεις, να λύσεις απορίες και να το βελτιώσεις αν χρειαστεί;

Μπορείς να εκπαιδεύσεις άλλους ανθρώπους; 

Μπορείς να μην αφήνεις τον ρόλο σου να είναι πάνω από το κεφάλι σου;

Έχω δει πολλά πράγματα. Έχω δει ανθρώπους με τα καλύτερα πτυχία όπως απόφοιτοι computer science με προϋπηρεσία σε Google και Facebook και να είναι οι μεγαλύτεροι ηλίθιοι της γης. 

Εγώ δει επίσης άτομα τα οποία επειδή κατάφεραν και πήραν τίτλο να μην είναι συνεργάσιμοι και να περιφρονούν στο μέγιστο κατώτερους.

Έχω δει επίσης άτομα ταλαντούχα χωρίς κανένα πτυχίο.

Δικός μου είσαι εσύ!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, conne said:

Αυτό που είπες είναι μεγάλη αλήθεια.Εγω δουλεύω σε εταιρία τηλεπικοινωνιών και άρχισα με 400 ευρό 4ωρο,και μετά από 15 χρόνια, απέδειξα τι σημαίνει φιλότιμο και έχω φτάσει 1800 καθαρά 2600 μικτά.Ολα αυτά βέβαια τα πρώτα χρόνια με πολύ μεράκι και πολλές υποχωρήσεις.Και έχω τελειώσει ιεκ...IT manager χωρίς γνώσεις Cisco κτλπ αλλά αν νιώθεις,  τότε βάζεις κάτω ακόμα και άτομα με πτυχία που κοστίζουν χιλιάρικα..

Δηλαδή 15 χρόνια εργασίας και δεν έχεις ούτε 1 πιστοποίηση;
Όσα και να έχεις μάθει από την δουλειά, πρώτον με μια πιστοποίηση τα βάζεις σε σειρά και κλείνεις τρύπες, δεύτερον κερδίζεις χρόνο μαθαίνοντας νέα πράγματα πολύ πιο γρήγορα. Προφανώς δεν ισχύει παντού και πάντα, έτσι;

Επίσης, για να μείνουμε στο θέμα, αν είχες κάποιο πτυχίο ή και μεταπτυχιακό, θα σου έδιναν παραπάνω στην θέση σου; Θα σε βοηθούσε να εξελιχθείς περισσότερο ή και πιο γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, csontheline said:

Δηλαδή 15 χρόνια εργασίας και δεν έχεις ούτε 1 πιστοποίηση;
Όσα και να έχεις μάθει από την δουλειά, πρώτον με μια πιστοποίηση τα βάζεις σε σειρά και κλείνεις τρύπες, δεύτερον κερδίζεις χρόνο μαθαίνοντας νέα πράγματα πολύ πιο γρήγορα. Προφανώς δεν ισχύει παντού και πάντα, έτσι;

Επίσης, για να μείνουμε στο θέμα, αν είχες κάποιο πτυχίο ή και μεταπτυχιακό, θα σου έδιναν παραπάνω στην θέση σου; Θα σε βοηθούσε να εξελιχθείς περισσότερο ή και πιο γρήγορα;

Υπάρχουν κάποιες SUPER πλατφόρμες και κάτι φανταστικά πράγματα που λέγονται ΒΙΒΛΙΑ που σου δίνουν SKILLS χωρίς ΠΙΣΤΟΠΟΙΉΣΕΙΣ 

Μαγικό!

Μερικά Magic words πλατφορμών λέγονται YouTube, Udemy, Coursera και FreecodeCamp 

Από αυτά τα μαγικά πράγματα, έχω αποκτήσει skills όπως να στήνω servers, να φτιάχνω ιστοσελίδες και φανταστικά restful backend APIs.

Και όσο αφορά αν μαθαίνεις από δουλειά  ή για τα κενά, αυτό εξαρτάται ανάλογα από τον κλάδο σου. 

Εγώ είμαι front end, γράφω κώδικα και ο κώδικας μου για να μπει στο πρότζεκτ περνάει από review από άλλους προγραμματιστές και κάθε φορά, λαμβάνω feedback όπως πχ. Δεν βγάζω νόημα από το όνομα μεταβλητής ή ότι το συγκεκριμένο κομμάτι κώδικα έχει πολυπλοκότητα 5 και να τον κάνω πιο απλό. Εμένα με βελτίωσε στο μέγιστο η εργασιακή μου εμπειρία και όχι κάποια πιστοποίηση . 

Πολλά πράγματα  μαθαίνεις διαβάζοντας ή από εργασιακή εμπειρία και πολύ σπάνια από πιστοποίηση ή από κάποιο πανεπιστήμιο.

Δυστυχώς όσο αφορά τα ελληνικά πανεπιστήμια, η πλειοψηφία των καθηγητών κάνουν τα μαθήματά τους όπως τα έκαναν και πριν 20 χρόνια χωρίς να έχουν αλλάξει την ύλη τους. Καλό παράδειγμα είναι η JAVA, όπου σου διδάσκουν την JAVA 5 που βγήκε το 2004 και στην αγορά υπάρχει η 22.  Και άμα θες να είσαι up to date, δεν κάνεις καμιά πιστοποίηση, απλά πας και διαβάζεις το επίσημο documentation της JAVA γιατί μέχρι να βγει η πιστοποίηση ή το σεμινάριο ή το βιβλίο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει κυκλοφορήσει η JAVA 23.

Όπως και να έχει ότι λέω, το λέω για τον τομέα της πληροφορικής . Σε άλλους τομείς, δεν γνωρίζω τι συμβαίνει και ούτε είναι δική μου δουλειά. 

Επεξ/σία από MariosX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, koupan16 είπε

https://www.ntua.gr/el/news/announcements/item/3267-diaxeirisi-ergon-ypodomon-kai-kataskevon-epaggelmatiko-metaptyxiako-programma-sto-emp-me-xrimatodotisi-tis-gek-terna

 Όσο και αν φαίνεται περίεργο με τόσες Πολυτεχνικές Σχολές που έχουμε υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε έμπειρα στελέχη. αυτό το μεταπτυχιακό χρηματοδοτείται από μεγάλο κατασκευαστή  για την επιμόρφωση  προσωπικού για τον κατασκευαστικο τομέα.

Δεν είναι καθόλου περίεργο, απλά οι μηχανικοί έχουν πολλές εναλλακτικές για εργασία πλην των κατασκευών, οπότε μόνο ένα μικρό μέρος των αποφοίτων πηγαίνει προς τα εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, MariosX είπε

Εγώ νόμιζα ότι θα βλεπα νούμερα.

Ας μοιραστώ εγώ τα νούμερα μου:

Απόφοιτος Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής, πλέον με αναγνωρισμένο Integrated Masters Degree και επίσημα Πολυτεχνική Σχολή.

Εργάζομαι ως Μηχανικός Λογισμικού, Senior Front Engineer σε πολύ γνωστή εταιρία και έχω προϋπηρεσία στο συγκεκριμένο κλάδο 3 χρόνια. 

Πληρώνομαι 2300 καθαρά (3400 μικτα) τον μήνα x14 + κάποια benefits όπως ιδιωτική ασφάλεια, απομακρυσμένη εργασία κτλ. 

Στην προηγούμενη εταιρία, έπαιρνα 2900 x12 με μπλοκακι, ισοδύναμα σχεδόν με 1800 καθαρά αλλά εκεί είχες αλλά benefits ότι μπορείς να αγοράσεις πράγματα με τιμολόγιο και να γλυτώνεις ΦΠΑ.

Το πτυχίο δεν μέτρησε πουθενά. Απλά ζήτησαν βεβαίωση περάτωσης σπουδών. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με άτομα που δεν έχουν πτυχίο και έχουν τελειώσει κάποιο ΙΕΚ / ΕΠΑΛ και παίρνουν πολύ καλύτερα από εμένα. 

Σημασία στην πληροφορική είναι πόσο καλά ξέρεις την δουλειά σου και πως μπορείς να τα αποδείξεις. 

Έχω επίσης φίλους που καθαρίζουν 4000-10000€ αλλά δουλεύουν για Αμερική ή άλλη χώρα από το εξωτερικό και δουλευον από το σπίτι τους. 

Παρόλα αυτά, επιχειρώ ακόμα και τώρα, να κάνω έξτρα  μεταπτυχιακό για τον χαβαλε. Το πτυχίο μου δεν πιάνει παραπάνω από μια γραμμή στο βιογραφικό μου σημείωμα. 

Αυτό που έλαβα ως feedback ήταν να γράφω τι αποτελέσματα και για ποιους λόγους πληρώνομουν στην προϋπηρεσία. 

Αν έχω κάνει εθελοντισμό, έχω 1000 πιστοποιήσεις και 100 πτυχία δεν ένοιαξε ποτέ κανέναν.

Θα συμφωνησω απολυτα, εγω δεν εχω πτυχιο δεν εχω καν lower, η δουλεια που κανω ειναι πανω σε τηλεμετρια σαν senior scada engineer, εχω 4 certifications πανω σε plc programming, εχω certificate python, sql και τωρα ειμαι ετοιμος να δωσω certification για data analyst. 

ειμαι στα 4200 καθαρα αυτη τη στιγμη και δουλευω απο τα 18 μου πλεον 45... 

το πτυχιο και το μεταπτυχιακο στο Ελλαντα σε παρα πολλες ειδικοτητες ειναι φρου φρου και αρωματα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, apostolisep3 said:

Θα συμφωνησω απολυτα, εγω δεν εχω πτυχιο δεν εχω καν lower, η δουλεια που κανω ειναι πανω σε τηλεμετρια σαν senior scada engineer, εχω 4 certifications πανω σε plc programming, εχω certificate python, sql και τωρα ειμαι ετοιμος να δωσω certification για data analyst. 

ειμαι στα 4200 καθαρα αυτη τη στιγμη και δουλευω απο τα 18 μου πλεον 45... 

το πτυχιο και το μεταπτυχιακο στο Ελλαντα σε παρα πολλες ειδικοτητες ειναι φρου φρου και αρωματα  

μπλοκάκι/επιχείρηση ή μισθωτός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, apostolisep3 said:

μισθωτος. 

συμφέρει; για να παίρνεις 4200 σημαίνει πως τον χρόνο θα παίρνεις 104,372€ (μικτά).

Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν καλύτερα να είχες εταιρία κατά προτίμηση Ο.Ε./ Ε.Ε. όπου θα έχεις σταθερό φόρο εισοδήματος 22% και να εκμεταλλεύεσαι το ΦΠΑ αλλά ΟΚ δεν ξέρω κατά πόσο το επιτρέπει η εταιρία που συνεργάζεσαι. 

Επεξ/σία από MariosX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...