Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, sphinxgr said:

Κάπου εδώ, να βάλω μια συλλογική σύμβαση της Cosmote ώστε να δείτε τι πληρώνει η αγορά σήμερα

Οι κρατήσεις στο μεικτό μισθό είναι 30% και όπως θα δείτε ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ. Όλοι θεωρούνται ίσοι. Σου βάζει προαπαιτούμενο πτυχίο για την πρόσληψη, αλλά δεν το αναγνωρίζει στο μισθό. Δεν μιλάμε καν για μεταπτυχιακό. 

Ο μέγιστος μισθός υπό ιδανικές συνθήκες σε 40 χρόνια φτάνει ταβάνι τα 1374€.

https://www.ome-ote.gr/images/sse20232025cosmote.pdf

Κάθε βαθμίδα είναι 4 χρόνια....

image.png.06309ae48486562e9fa10deb40b431bd.png

Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτά που δίνει η αγορά σήμερα. Ρώτα αυτούς που έφυγαν από την Cosmote πόσα παραπάνω πήραν εκεί που πήγαν σε σχέση με αυτά που έπαιρναν (από 1000 και πάνω για να σε βοηθήσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχεις δίκιο. Αρκεί να είσαι σε θέση που είναι προαπαιτούμενο το Μεταπτυχιακό και όντως να χρησιμοποιείς τις γνώσεις σου. 

Το να έχεις μεταπτυχιακό στη στατιστική και να δουλεύεις πωλητής, δεν σημαίνει πως πρέπει να πληρώνεσαι τις σπουδές που έκανες.  

------

Κάπου εδώ, να βάλω μια συλλογική σύμβαση της Cosmote ώστε να δείτε τι πληρώνει η αγορά σήμερα

Οι κρατήσεις στο μεικτό μισθό είναι 30% και όπως θα δείτε ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ. Όλοι θεωρούνται ίσοι. Σου βάζει προαπαιτούμενο πτυχίο για την πρόσληψη, αλλά δεν το αναγνωρίζει στο μισθό. Δεν μιλάμε καν για μεταπτυχιακό. 

Ο μέγιστος μισθός υπό ιδανικές συνθήκες σε 40 χρόνια φτάνει ταβάνι τα 1374€.

https://www.ome-ote.gr/images/sse20232025cosmote.pdf

Κάθε βαθμίδα είναι 4 χρόνια....

image.png.06309ae48486562e9fa10deb40b431bd.png

αυτό το πινακάκι ισχύει και για όσους δουλεύουν ως αναλυτές, data engineers στην cosmote? ξέρω 2 παιδιά που δουλεύουν εκει, ο ενας ειναι εκεί 3 χρόνια, ηλικιακα γυρω στα 30 και μου λεει οτι παιρνει καθαρα 1600 ευρώ ?! με παραμυθιάζει; :P :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, Manefs23 said:

αυτό το πινακάκι ισχύει και για όσους δουλεύουν ως αναλυτές, data engineers στην cosmote? ξέρω 2 παιδιά που δουλεύουν εκει, ο ενας ειναι εκεί 3 χρόνια, ηλικιακα γυρω στα 30 και μου λεει οτι παιρνει καθαρα 1600 ευρώ ?! με παραμυθιάζει; :P :P :P 

Δεν ξέρω για Cosmote συγκεκριμένα, αλλά σε όσες μεγάλες εταιρείες που ξέρω που έχουν και συλλογικές συμβάσεις (δουλεύω και εγώ σε τέτοια εταιρεία), δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι σε αυτές τις συμβάσεις. Είναι κάποιοι με συλλογική και κάποιοι με ατομικές ιδιωτικές με εντελώς άλλου όρους, χρήματα και benefits. 

Επίσης εννοείται ότι υποδιευθυντές, διευθυντές κ.α. δεν είναι στις συλλογικές αυτές και έχουν άλλες συμβάσεις.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, nick_souvlaki said:

Δεν ξέρω για Cosmote συγκεκριμένα, αλλά σε όσες μεγάλες εταιρείες που ξέρω που έχουν και συλλογικές συμβάσεις (δουλεύω και εγώ σε τέτοια εταιρεία), δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι σε αυτές τις συμβάσεις. Είναι κάποιοι με συλλογική και κάποιοι με ατομικές ιδιωτικές με εντελώς άλλου όρους, χρήματα και benefits. 

Αυτό. Συνήθως το "A-Team" έχει ατομικές συμβάσεις και φυσικά πολύ μεγαλύτερες αμοιβές και επιπλέον προνόμια, γι' αυτό σου απαγορεύουν και να μιλάς για τις απολαβές σου κτλ με τους υπόλοιπους εργαζομένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, GamingMaster424 said:

Αυτό. Συνήθως το "A-Team" έχει ατομικές συμβάσεις και φυσικά πολύ μεγαλύτερες αμοιβές και επιπλέον προνόμια, γι' αυτό σου απαγορεύουν και να μιλάς για τις απολαβές σου κτλ με τους υπόλοιπους εργαζομένους.

Η εμπειρία μου έως τώρα είναι ότι συνήθως οι ιδιωτικές συμβάσεις (μιλάμε για υπάλληλο, όχι για managers) έχουν καλύτερα λεφτά από τις συλλογικές (για συγκρίσιμες ηλικίες), αλλά οι συλλογικές έχουν διάφορα benefits που έχουν μείνει από παλιά (πχ. επιδόματα εξτρά για παιδιά, σχολεία, νηπιαγωγεία, διακοπές, εξτρα άδειες κ.α.), που δεν τα δίνουν οι εταιρείες πάντα και στις ατομικές συμβάσεις.

Γενικά μπορεί να ισχύει αυτο που λες, αλλά δεν μου έχουν πει ποτέ κάποιος ανοιχτά ότι απαγορεύεται (δηλαδή θα έχω πειθαρχικό θέμα άμα το κάνω). Δεν τα συζητάω κιολάς τόσο ανοιχτα.

Με έχουν παρακαλέσει παλαιότερα όταν πήρα κάποιο εξτρα μπόνους, σε αυξήσεις, νέα σύμβαση κ.α. άμα γίνεται μην το φωνάζω πολύ, καθώς δεν ειναι κάτι που πήραν όλοι. Αλλά όχι αυστηρή απαγόρευση. Απλά προτροπή.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Xvipes είπε

I'm just going to leave this here

Job Hopping

Ως συνήθως, εξαρτάται από την περίπτωση.

Σε κάποιες περιπτώσεις μένεις σε μία δουλειά και σου αναγνωρίζεται η εξέλιξη. Επίσης αν πας σε άλλη δουλειά ξεκινάς ας πούμε από την αρχή, μέχρι να βρεις τα πατήματά σου και να δουν τι μπορείς να κάνεις.

Σε άλλες περιπτώσεις ισχύει αυτό που δείχνει η φωτό. Ίσως πιο πολύ από την άποψη ότι φεύγεις για κάτι καλύτερο, οπότε χαίρω πολύ ότι ανεβαίνει ο μισθός.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nick_souvlaki said:

Η εμπειρία μου έως τώρα είναι ότι συνήθως οι ιδιωτικές συμβάσεις (μιλάμε για υπάλληλο, όχι για managers) έχουν καλύτερα λεφτά από τις συλλογικές (για συγκρίσιμες ηλικίες), αλλά οι συλλογικές έχουν διάφορα benefits που έχουν μείνει από παλιά (πχ. επιδόματα εξτρά για παιδιά, σχολεία, νηπιαγωγεία, διακοπές, εξτρα άδειες κ.α.), που δεν τα δίνουν οι εταιρείες πάντα και στις ατομικές συμβάσεις.

Γενικά μπορεί να ισχύει αυτο που λες, αλλά δεν μου έχουν πει ποτέ κάποιος ανοιχτά ότι απαγορεύεται (δηλαδή θα έχω πειθαρχικό θέμα άμα το κάνω). Δεν τα συζητάω κιολάς τόσο ανοιχτα.

Με έχουν παρακαλέσει παλαιότερα όταν πήρα κάποιο εξτρα μπόνους, σε αυξήσεις, νέα σύμβαση κ.α. άμα γίνεται μην το φωνάζω πολύ, καθώς δεν ειναι κάτι που πήραν όλοι. Αλλά όχι αυστηρή απαγόρευση. Απλά προτροπή.

Σίγουρα κάποιες εταιρείες είναι πιο χαλαρές ως προς το συγκεκριμένο θέμα. Σε εμένα σχεδόν πάντα αναγραφόταν στους όρους που υπέγραψα κατά την πρόσληψη, βέβαια αμφιβάλλω το αν όντως είναι enforceable κάτι τέτοιο σε δικαστήριο, θεωρώ αστεία ως κατηγορία το "είπε σε συνάδελφο του πόσα χρήματα πληρώνεται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2023 στις 12:22 ΜΜ, hyperlost είπε

Σε κατασκευή που δουλεύω (μηχανικός) μεταπτυχιακό << εμπειρία. Αν ένα άτομο έχει μεταπτυχιακό μπορεί να πάρει ίσως λίγο περισσότερα από αυτόν που δεν έχει, αλλά συνήθως δεν μετράει ιδιαίτερα. Και για πρώτη δουλεία τα λεφτά είναι πάντα λίγα. Αυτό που μετράει είναι η εμπειρία και αν γνωρίζεις το αντικείμενο το οποίο πλέον είναι χαοτικό γιατί μηχανικός σε κατασκευή Ελλάδα πρέπει ΠΧ να κάνεις προμήθειες για το έργο, να διαβάζεις και να εφαρμόζεις τις προδιαγραφές στην κατασκευή, να οργανώνεις προσωπικό-εξοπλισμό και εργασίες, να κάνεις επιμετρήσεις - πιστοποιήσεις, να κάνεις συμφωνητικά με τους υπεργολάβους, να στέλνεις τιμολόγια, να κάνεις χρονοδιάγραμμα, να φροντίζεις να μην καθυστερεί το έργο, να συμπληρώνεις τα έντυπα πεδίου, έντυπα εταιρείας, να ικανοποιείς την επίβλεψη και να λύνεις τα προβλήματα που θα προκύψουν. Συνήθως με αυτά ασχολούνται οι μηχανικοί στην κατασκευή και η κάθε εταιρεία έχει και δικό της σύστημα να εφαρμόζει για να πάρεις έγκριση για κάτι. Επειδή αυτά δεν τα ξέρεις και όσο και να στα πούνε δεν τα μαθαίνεις κατευθείαν, η κατανόηση έρχεται με τα χρόνια. Ειδικά στο κομμάτι πως πρέπει να γίνει σωστά η εργασία, παίρνω υλικά (από πού τα παίρνω) - εκτελώ σωστά την εργασία αν δεν έχεις λιώσει δεν γνωρίζεις και δεν θα ξέρεις τι να κάνεις. Πρώτα αντιμετωπίζεις ένα πρόβλημα και μαθαίνεις να σκέφτεσαι με ότι έχεις πάρει από την μόρφωσή σου. Όταν το αντιμετωπίσεις = εμπειρία. Αυτό επαναλαμβάνεται με τα χρόνια γιατί κανένα έργο σχεδόν ίδιο με το προηγούμενο (πχ άλλες προδιαγραφές, άλλη δυσκολία, άλλες συνθήκες, άλλα εργαλεία/εξοπλισμός κλπ.). Οπότε σε μερικές δουλειές, σαν αυτή που αναγράφω (μηχανικός σε κατασκευή) τα λεφτά δεν έρχονται με το μεταπτυχιακό. 

Διαφορετικό δρόμο έχει το να ασχοληθείς με έρευνα σε Πολυτεχνείο / Πανεπιστήμιο, αλλά και αυτό δεν είναι πανάκεια, ξέρω ανθρώπους που πεινάνε επειδή ακολούθησαν αυτό το δρόμο και τελικά έφυγαν από Ελλάδα για να πανε εξωτερικό. Επειδή το εργαστήριο τους δεν κατάφερε να πάρει την χρηματοδότη ή το ερευνητικό πρόγραμμα ώστε να πάρουν λεφτά. 

Πάντα εμπειρία >> πτυχία. Η εμπειρία πληρώνεται πιο καλά ενώ τα πτυχία όχι. Ασε κιόλας που δεν γνωρίζεις το πλήρες αντικείμενο των πτυχίων. πχ υπάρχουν ειδικότητες που παίρνεις ειδίκευση σε ένα αντικείμενο & θα τις βρεις μπροστά σου με τα χρόνια εργασίας, ανάλογα το πεδίο που θα ακολουθήσεις. 

Λες μεγάλες αλήθειες. Το καλύτερο σχόλιο μέχρι στιγμής για όσους θέλουν να μάθουν και να καταλάβουν. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, phanispal said:

Ως συνήθως, εξαρτάται από την περίπτωση.

Σε κάποιες περιπτώσεις μένεις σε μία δουλειά και σου αναγνωρίζεται η εξέλιξη. Επίσης αν πας σε άλλη δουλειά ξεκινάς ας πούμε από την αρχή, μέχρι να βρεις τα πατήματά σου και να δουν τι μπορείς να κάνεις.

Σε άλλες περιπτώσεις ισχύει αυτό που δείχνει η φωτό. Ίσως πιο πολύ από την άποψη ότι φεύγεις για κάτι καλύτερο, οπότε χαίρω πολύ ότι ανεβαίνει ο μισθός.

 

Βασικά το είπες και μόνος σου, όταν αλλάζεις δουλειά ως επί το πλείστον το κάνεις για μεγαλύτερες απολαβές/perks. 

Μένοντας στην ίδια εταιρία το ταβάνι το γνωρίζεις ήδη και πολύ σπάνια μπορείς να  διπλασιάσεις τον μισθό, κάτι που μπορεί να γίνει σε μια νέα εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλέω, είναι ανάλογα τη δουλειά.

Για δουλειές του ποδαριού και ως επί το πλείστον ας πούμε ανειδίκευτους, που αποτελούν ένα πολύ μεγάλο μέρος της αγοράς, δεν είναι τόσο εύκολο, υπάρχει συγκεκριμένο ταβάνι.

Δεν είναι όλοι managers, sys admins κ.λπ. όπως συχνά φαίνεται εδώ μέσα, αν και λογικό μιας και είμαστε τεχνολογικό forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Manefs23 είπε

αυτό το πινακάκι ισχύει και για όσους δουλεύουν ως αναλυτές, data engineers στην cosmote? ξέρω 2 παιδιά που δουλεύουν εκει, ο ενας ειναι εκεί 3 χρόνια, ηλικιακα γυρω στα 30 και μου λεει οτι παιρνει καθαρα 1600 ευρώ ?! με παραμυθιάζει; :P :P :P 

Αυτό ισχύει ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ. Για αυτό σε χωρίζει σε 4 κατηγορίες. Αν είσαι ο πιο γ@μ@τος όλων πας στην τελευταία κατηγορία.

Η πληθώρα πληρώνεται βάσει του πίνακα. Οι υπόλοιποι έχουν ξεχωριστές συμφωνίες που όμως δεν ξεφεύγουν κ τρομερά του πίνακα. Φυσικά αν παίρνεις με προσωπική συμφωνία έστω κ 1€ περισσότερα απο τον πίνακα, δεν περιμένεις αυξήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Αυτό ισχύει ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ. Για αυτό σε χωρίζει σε 4 κατηγορίες. Αν είσαι ο πιο γ@μ@τος όλων πας στην τελευταία κατηγορία.

Η πληθώρα πληρώνεται βάσει του πίνακα. Οι υπόλοιποι έχουν ξεχωριστές συμφωνίες που όμως δεν ξεφεύγουν κ τρομερά του πίνακα. Φυσικά αν παίρνεις με προσωπική συμφωνία έστω κ 1€ περισσότερα απο τον πίνακα, δεν περιμένεις αυξήσεις. 

OK απλώς ρώτησα μην τρελένεσαι :P Άλλοι διαφωνούσαν μαζί σου, εγώ δεν εχω ιδεα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lordvec είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτά που δίνει η αγορά σήμερα.

Δεν είναι ο μέγιστος μισθός που μπαίνει στην τσέπη. Είναι ο μέγιστος βασικός μισθός.

Σε τέτοιους μεγάλους οργανισμούς, αρχίζουν και μπαίνουν πάνω σε αυτόν επιδόματα (γάμου, τέκνων, πτυχίου, μεταπτυχιακού, ξένων γλωσσών, θέσης ευθύνης, εξειδίκευσης και/ή ό,τι άλλο προβλέπει ο κανονισμός της κάθε μονάδας). Τα επιδόματα είναι είτε ποσοστό επί του βασικού, είτε ποσοστό επί του βασικού + κάποιων επιδομάτων (τακτικού μισθού; ) ή σταθερές προσαυξήσεις για συγκεκριμένους λόγους. Επίσης δεν περιλαμβάνονται τυχόν παροχές (πχ κουπόνια σίτισης κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νόμιζα ότι θα βλεπα νούμερα.

Ας μοιραστώ εγώ τα νούμερα μου:

Απόφοιτος Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής, πλέον με αναγνωρισμένο Integrated Masters Degree και επίσημα Πολυτεχνική Σχολή.

Εργάζομαι ως Μηχανικός Λογισμικού, Senior Front Engineer σε πολύ γνωστή εταιρία και έχω προϋπηρεσία στο συγκεκριμένο κλάδο 3 χρόνια. 

Πληρώνομαι 2300 καθαρά (3400 μικτα) τον μήνα x14 + κάποια benefits όπως ιδιωτική ασφάλεια, απομακρυσμένη εργασία κτλ. 

Στην προηγούμενη εταιρία, έπαιρνα 2900 x12 με μπλοκακι, ισοδύναμα σχεδόν με 1800 καθαρά αλλά εκεί είχες αλλά benefits ότι μπορείς να αγοράσεις πράγματα με τιμολόγιο και να γλυτώνεις ΦΠΑ.

Το πτυχίο δεν μέτρησε πουθενά. Απλά ζήτησαν βεβαίωση περάτωσης σπουδών. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με άτομα που δεν έχουν πτυχίο και έχουν τελειώσει κάποιο ΙΕΚ / ΕΠΑΛ και παίρνουν πολύ καλύτερα από εμένα. 

Σημασία στην πληροφορική είναι πόσο καλά ξέρεις την δουλειά σου και πως μπορείς να τα αποδείξεις. 

Έχω επίσης φίλους που καθαρίζουν 4000-10000€ αλλά δουλεύουν για Αμερική ή άλλη χώρα από το εξωτερικό και δουλευον από το σπίτι τους. 

Παρόλα αυτά, επιχειρώ ακόμα και τώρα, να κάνω έξτρα  μεταπτυχιακό για τον χαβαλε. Το πτυχίο μου δεν πιάνει παραπάνω από μια γραμμή στο βιογραφικό μου σημείωμα. 

Αυτό που έλαβα ως feedback ήταν να γράφω τι αποτελέσματα και για ποιους λόγους πληρώνομουν στην προϋπηρεσία. 

Αν έχω κάνει εθελοντισμό, έχω 1000 πιστοποιήσεις και 100 πτυχία δεν ένοιαξε ποτέ κανέναν.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...