Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι τραγικά μικρός, όμως υπό προυποθέσεις, αν είναι η πρώτη σου δουλειά μετά το πτυχίο και έχεις και μέρος για να μην πληρώνεις ενοίκιο, μπορείς να μείνεις 2 χρόνια για να πάρεις λίγο προυπηρεσία, την οποία θα πουλήσεις στον επόμενο σου εργοδότη.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 minutes ago, EvitamR said:

Καλησπέρα.

Έχω πτυχίο ψυχολογίας και μεταπτυχιακό HR. Κάνω συνέντευξη για δουλειά HR assistant, την κατώτερη στον τομεα, σε μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ στην Αθήνα και μου πρόσφεραν τη θέση με 850€ μεικτά. Είναι απαράδεκτα λίγα θεωρώ. Μπορείτε να μου πείτε γνωμες; Ως κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος δεν είναι λίγος ο βασικος;

Ο κλαδος των S/M δεν πληρωνει καλα, εδω στα καταστηματα 2 μονο ειναι οι 8ωροι και οι υπολοιποιο 6ωροι και 4ωροι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, EvitamR είπε

Καλησπέρα.

Έχω πτυχίο ψυχολογίας και μεταπτυχιακό HR. Κάνω συνέντευξη για δουλειά HR assistant, την κατώτερη στον τομεα, σε μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ στην Αθήνα και μου πρόσφεραν τη θέση με 850€ μεικτά. Είναι απαράδεκτα λίγα θεωρώ. Μπορείτε να μου πείτε γνωμες; Ως κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος δεν είναι λίγος ο βασικος;

Είναι προαπατουμενο το μεταπτυχιακό στην αγγελία της θέσης; Αν όχι, ο εργοδότης δεν το αξιολογεί ως σημαντικό και δεν θα στο προσμετρησει όπως και να χει.

Επίσης καλώς ή κακώς η αγορά προσδιορίζει τους μισθούς σχετικά ελεύθερα. Το ότι έχεις 1,2,5 χαρτιά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αποκτάς και "δικαίωμα" για μεγαλύτερη αμοιβή. 

Όταν με το καλό πιάσεις δουλειά σε HR θα τα δεις και από την αντίπερα όχθη που θα πρέπει να αναλύεις στους υποψήφιους γιατί δεν θα πληρωθούν παραπάνω. 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gataros είπε

Είναι τραγικά μικρός, όμως υπό προυποθέσεις, αν είναι η πρώτη σου δουλειά μετά το πτυχίο και έχεις και μέρος για να μην πληρώνεις ενοίκιο, μπορείς να μείνεις 2 χρόνια για να πάρεις λίγο προυπηρεσία, την οποία θα πουλήσεις στον επόμενο σου εργοδότη.

Δυστυχώς δεν έχω μέρος για να μείνω. Ήταν ξεκάθαρο ήδη από τη συνέντευξη πως θα μετακομιζα μονη μου και στην ερώτηση για το μισθό που θα επιθυμούσα απάντησα μεγαλύτερο του βασικού λόγω εκπαίδευσης και λόγω συνθηκών ζωής. Είναι η πρώτη μου δουλειά και καταλαβαίνω τον περιορισμό, ωστόσο θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να δίνουν μισθό ανειδίκευτου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, EvitamR είπε

Καλησπέρα.

Έχω πτυχίο ψυχολογίας και μεταπτυχιακό HR. Κάνω συνέντευξη για δουλειά HR assistant, την κατώτερη στον τομεα, σε μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ στην Αθήνα και μου πρόσφεραν τη θέση με 850€ μεικτά. Είναι απαράδεκτα λίγα θεωρώ. Μπορείτε να μου πείτε γνωμες; Ως κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος δεν είναι λίγος ο βασικος;

Αυτό που πρέπει να σε νοιάζει είναι να μαζέψεις προυπηρεσία. Τα 850ευρώ θεωρώ ότι είναι καλά καθώς υπάρχει κόσμος που παίρνει κυριολεκτικά τον βασικό μισθό. Όσο για το "απαράδεκτα λίγα", μου έκανε εντύπωση που το διάβασα. Τι περίμενες? 1500 με το καλημέρα πόσο μάλλον σε έναν κλάδο που δεν έχει την ίδια ζήτηση με άλλους? Στην παρούσα φάση το μεταπτυχιακό θα σε βοηθήσει απλά να πάρεις καμιά συνέντευξη, κάτι που άλλοι δεν έχουν καν αυτό.

3 ώρες πριν, Helionar είπε

Είναι προαπατουμενο το μεταπτυχιακό στην αγγελία της θέσης; Αν όχι, ο εργοδότης δεν το αξιολογεί ως σημαντικό και δεν θα στο προσμετρησει όπως και να χει.

Επίσης καλώς ή κακώς η αγορά προσδιορίζει τους μισθούς σχετικά ελεύθερα. Το ότι έχεις 1,2,5 χαρτιά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αποκτάς και "δικαίωμα" για μεγαλύτερη αμοιβή. 

Όταν με το καλό πιάσεις δουλειά σε HR θα τα δεις και από την αντίπερα όχθη που θα πρέπει να αναλύεις στους υποψήφιους γιατί δεν θα πληρωθούν παραπάνω. 

 

Ισχύει αλλά είναι καθαρά πάνω στον υποψήφιο. Με 5 χαρτιά έχεις αποκτήσει γνώσεις (δεν μιλάμε για άχρηστα πτυχία) και διαπραγματεύεσαι με άλλον αέρα και εσύ ορίζεις τον μισθό σου. Οπότε τα 1,2,5 χαρτιά σημαίνουν πολλά. Προϋπόθεση πάντα είναι να εξελίσσεσαι και να μπορείς να υποστηρίξεις τα χαρτιά με τις γνώσεις σου.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, EvitamR είπε

Δυστυχώς δεν έχω μέρος για να μείνω. Ήταν ξεκάθαρο ήδη από τη συνέντευξη πως θα μετακομιζα μονη μου και στην ερώτηση για το μισθό που θα επιθυμούσα απάντησα μεγαλύτερο του βασικού λόγω εκπαίδευσης και λόγω συνθηκών ζωής. Είναι η πρώτη μου δουλειά και καταλαβαίνω τον περιορισμό, ωστόσο θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να δίνουν μισθό ανειδίκευτου 

 Όπως είσαι σήκω και φύγε εξωτερικό. 

Η αλλη επιλογή να γυρίσεις στην πόλη σου και να ζήσεις εκεί.

Τα χρόνια που πήγαινες Αθήνα και τα έβγαζες πέρα με έναν μισθό τελείωσαν 

Επεξ/σία από APapsda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που στο λέω, δεν έχω πρόθεση να μειώσω κανένα. Ειλικρινά ρωτάω, τι είναι το μεταπτυχιακό HR?δλδ τι μαθαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/02/2024 at 00:40, filip123go said:

Αυτό δυστυχώς ισχύει. Εμένα πλέον ούτε το πτυχίο μου δεν ζητάνε. Το master παίζει να μου το έχουν ζητήσει 1 φορά τα τελευταία 12 χρόνια.

Αυτό δεν ισχύει πουθενά για πουθενά, πέρα από ακαδημαϊκή καριέρα.

Ειδικά για τα διδακτορικά σε Ευρώπη και Αμερική σε βλέπουν και λίγο υποτιμητικά, γιατί εκεί διδακτορικό=ακαδημαϊκη καριέρα, κάτι το οποίο είναι downgrade για κάποιον μηχανικό.

Τώρα σόρρυ για το ύφος (μόνο και μόνο για τον απολυτο χαρακτήρα του ποστ σου)  αλλά μην τα λες αυτά δυνατά... Μπορεί να έχεις εσύ τέτοια εμπειρία είτε προσωπική είτε από γνωστούς/φίλους κλπ, αλλά σε καμία  περίπτωση δεν είναι καθολικό το ότι δεν μετράει το PhD εκτός academia... Στο λέω εκ πείρας (καιπροσωπικής και εργασιακής, μιας και είμαι 10+ χρόνια στον χώρο μου)... Το PhD δίχνει πολλά για τον κάτοχο του... Ένα από αυτά τα πολλά, εκτός του οτι θεωρείται expert στον χωρο του, ειναι το ότι έχει την ικανότητα να λύνει προβλήματα ακόμα κι αν δεν ξέρει από πριν το πώς... Σε παααρα πολλούς τομείς εργασίας (π.χ. vlsi design, ai engineering, data scientists κλπ) αυτό σου δίνει ένα πολύ καλό προβάδισμα και πολλοί εργοδότες το θέλουν και το κυνηγούν... Αν το έχεις δέσει και με εργασιακή εμπειρία είναι αχτύπητος συνδιασμός .. αν όχι πολλές φορές από μόνο του δεν αρκεί να επικρατήσει ενός άλλου που έχει ας πούμε 10 χρόνια προϋπηρεσία ... Μπορεί όμως και να αρκεί για να πάρεις την δουλειά... Η μαγική λέξη είναι "εξαρτάται"  ...

Επεξ/σία από fasmatikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελαγχολήσαμε 😎

η γενική άποψη μου είναι ότι πληρώνεσαι συνήθως με βάση την θέση και κατά ποσο εύκολα υπάρχει αντικαταστάτης αυτής. Στην αρχή τα πτυχία σου ανοίγουν την πόρτα , στη συνέχεια η εμπειρία , η εξέλιξη του εργαζομένου , η ειδίκευση είναι αυτά που παίρνουν το βάρος.

για να σε ανταμείψει κάποιος θεωρητικά ψηλά , πρέπει να δει κάτι παραπάνω από ένα πτυχίο , μεταπτυχιακό κλπ. Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει ένα σορό περγαμηνές και «δεν κάνει για τίποτα» .

προσωπικα βλέπω ότι χρήματα κερδίζεις με την εμπειρία και την εξειδίκευση. Οι μεταγραφές σε ανεβάζουν σκαλοπάτι συνήθως αλλά δεν είναι για όλους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

.

για να σε ανταμείψει κάποιος θεωρητικά ψηλά , πρέπει να δει κάτι παραπάνω από ένα πτυχίο , μεταπτυχιακό κλπ. Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει ένα σορό περγαμηνές και «δεν κάνει για τίποτα» .

οσοι "δεν κανουν για τιποτα" γινονται καθηγητες ή coach και συμβουλευουν τους υπολοιπους  😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας εργοδότης δεν ζητάει μεταπτυχιακό στον ιδιωτικό τομέα τουλάχιστον, είναι απαραίτητο μόνο όταν έχεις στόχο Πανεπιστημιακή σταδιοδρομία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη σου δουλεια, ΗR assistant η θέση, ναι δυστηχως τοσα θα βρεις. Αυτο που κανεις ξεκινωντας ειναι πρωτα να πιασεις δουλειά ισως οχι εκει γιατι πρεπει να μετακομισεις, αλλα ξεκινας και μετα κανεις τα πρωτα hop ωστε να ζητησεις παραπανω και να παρεις εμπειρια.

Καλη επιτυχια γιατι καταλαβαινω εισαι νεα και κανεις την αρχή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fasmatikos είπε

Τώρα σόρρυ για το ύφος (μόνο και μόνο για τον απολυτο χαρακτήρα του ποστ σου)  αλλά μην τα λες αυτά δυνατά... Μπορεί να έχεις εσύ τέτοια εμπειρία είτε προσωπική είτε από γνωστούς/φίλους κλπ, αλλά σε καμία  περίπτωση δεν είναι καθολικό το ότι δεν μετράει το PhD εκτός academia... Στο λέω εκ πείρας (καιπροσωπικής και εργασιακής, μιας και είμαι 10+ χρόνια στον χώρο μου)... Το PhD δίχνει πολλά για τον κάτοχο του... Ένα από αυτά τα πολλά, εκτός του οτι θεωρείται expert στον χωρο του, ειναι το ότι έχει την ικανότητα να λύνει προβλήματα ακόμα κι αν δεν ξέρει από πριν το πώς... Σε παααρα πολλούς τομείς εργασίας (π.χ. vlsi design, ai engineering, data scientists κλπ) αυτό σου δίνει ένα πολύ καλό προβάδισμα και πολλοί εργοδότες το θέλουν και το κυνηγούν... Αν το έχεις δέσει και με εργασιακή εμπειρία είναι αχτύπητος συνδιασμός .. αν όχι πολλές φορές από μόνο του δεν αρκεί να επικρατήσει ενός άλλου που έχει ας πούμε 10 χρόνια προϋπηρεσία ... Μπορεί όμως και να αρκεί για να πάρεις την δουλειά... Η μαγική λέξη είναι "εξαρτάται"  ...

Έχεις δίκιο. Αρκεί να είσαι σε θέση που είναι προαπαιτούμενο το Μεταπτυχιακό και όντως να χρησιμοποιείς τις γνώσεις σου. 

Το να έχεις μεταπτυχιακό στη στατιστική και να δουλεύεις πωλητής, δεν σημαίνει πως πρέπει να πληρώνεσαι τις σπουδές που έκανες.  

------

Κάπου εδώ, να βάλω μια συλλογική σύμβαση της Cosmote ώστε να δείτε τι πληρώνει η αγορά σήμερα

Οι κρατήσεις στο μεικτό μισθό είναι 30% και όπως θα δείτε ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ. Όλοι θεωρούνται ίσοι. Σου βάζει προαπαιτούμενο πτυχίο για την πρόσληψη, αλλά δεν το αναγνωρίζει στο μισθό. Δεν μιλάμε καν για μεταπτυχιακό. 

Ο μέγιστος μισθός υπό ιδανικές συνθήκες σε 40 χρόνια φτάνει ταβάνι τα 1374€.

https://www.ome-ote.gr/images/sse20232025cosmote.pdf

Κάθε βαθμίδα είναι 4 χρόνια....

image.png.06309ae48486562e9fa10deb40b431bd.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λάθος λογική. Η αγορά πληρώνει με βάση αυτά που μπορείς να προσφέρεις. Κοινώς κανένας εργοδότης δε σου χρωστάει για τα πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ. 

Σφίξου λίγο στην αρχή, να μαζέψεις προϋπηρεσία και μετά όλα θα γίνουν καλύτερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, EvitamR said:

Καλησπέρα.

Έχω πτυχίο ψυχολογίας και μεταπτυχιακό HR. Κάνω συνέντευξη για δουλειά HR assistant, την κατώτερη στον τομεα, σε μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ στην Αθήνα και μου πρόσφεραν τη θέση με 850€ μεικτά. Είναι απαράδεκτα λίγα θεωρώ. Μπορείτε να μου πείτε γνωμες; Ως κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος δεν είναι λίγος ο βασικος;

Ναι. Αλλά εξαρτάται την ηλικία σου και την εμπειρία σου. Αν είσαι 24 χρονών με 0 εμπειρία, αν σε καλύπτει ως θέση για την εμπειρία/προϋπηρεσία, μπορείς να ξεκινήσεις και να συνεχίσεις να ψάχνεις.

Γενικά, από ότι έχω καταλάβει, το HR θεωρείται της μόδας αλλά είναι γαλέρα -ελαφρώς- και ελάχιστοι κάνουν πραγματική δουλειά. Οπότε, αν δεις ότι μπορείς να αποκομίσεις από εκεί μέσα, θα είναι στα θετικά. Εννοώ μην πας και απλά πατάς σφραγίδες και βγάζεις άδειες, αλλά όντως να μιλάς και με ανθρώπους.

Edit : Απαντήθηκε ήδη, τώρα το είδα.

Μου θύμησε όταν πήρα το πτυχίο και πήγα στον εργοδότη μου να ζητήσω αύξηση και μου πέταξε στην μάπα (ελαφρώς άθελά του) ότι δεν του είναι χρήσιμο, αλλά για το καλό θα μου κάνει αύξηση (καθαρά 600->650 ή 8,5% πάνω). Ωραίες εποχές. Άλλαξα χώρα και πήρα 100% πάνω στον μισθό.

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...