Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Με διδακτορικό και δουλεύουν σε εργοστάσιο;

Μηχανικοι παραγωγης, ποιοτικου ελεγχου, βελτιστοποιησης διεργασιων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Μηχανικοι παραγωγης, ποιοτικου ελεγχου, βελτιστοποιησης διεργασιων κλπ.

Πάντως επειδή κι εγώ έχω γνωστούς σε αντιστοιχες θεσεις λογω πτυχίου, οι μισθοί που ανέφερες παιζουν σε entry-level θέσεις με 0-3 χρονια εμπειρία (Αθήνα και πέριξ). Και σίγουρα αν θες να δουλέψεις π.χ. μηχανικος παραγωγής δεν εχει νόημα να κάνεις διδακτορικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πάντως επειδή κι εγώ έχω γνωστούς σε αντιστοιχες θεσεις λογω πτυχίου, οι μισθοί που ανέφερες παιζουν σε entry-level θέσεις με 0-3 χρονια εμπειρία (Αθήνα και πέριξ). Και σίγουρα αν θες να δουλέψεις π.χ. μηχανικος παραγωγής δεν εχει νόημα να κάνεις διδακτορικό

Δεν διαφωνουμε. Πολλοι απλα δεν εβρισκαν θεση για postdoc η κατι παρομοιο οποτε μπηκανε στη βιομηχανια. Δεν ειναι σπανιο.

5 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πάντως επειδή κι εγώ έχω γνωστούς σε αντιστοιχες θεσεις λογω πτυχίου, οι μισθοί που ανέφερες παιζουν σε entry-level θέσεις με 0-3 χρονια εμπειρία (Αθήνα και πέριξ).

Ναι οι πιο πολλοι που ξερω στα χρηματα που ανεφερα εχουν προπυπηρεσια σε σχετικη θεση κατω απο 4 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, OxiGiannisGiannakis said:

Δεν αμφισβητω την εμπειρια σου απλα μου κανει εντυπωση επειδη ειμαστε συναδελφοι. Εγω απο την δικη μου εμπειρια ειδα οτι σε 6-9 μηνες εισαι παραγωγικος στη δουλεια. Τωρα αν μιλαμε να μαθεις να προγραμματιζεις πολυ καλα CNC+ robots και να μαθεις τελεια ERP και ολα τα συστηματα ναι θες σιγουρα 2 χρονια.

Εγω επειδη δεν δουλευω Ελλαδα θα πω για εμπειριες συναδελφων μηχανικων σε εργοστασια/βιοτεχνιες και εταιριες, οι μισθοι ειναι περι τα 1100-1400 αναλογα την εμπειρια. Πολλοι απο αυτους εχουν και διδακτορικο βεβαια.

Δεν ξέρω σε ποια χώρα είσαι, αλλά Κύπρο, ένας έμπειρος μηχανικός ο οποίος θα δουλέψει σε εργοστάσια, σε θέση τεχνικού, χωρίς μεταπτυχιακό, άνετα πάει 1600-1800 μεικτά.

Μηχανικός με μεταπτυχιακό που θα αναλάβει θέση προϊστάμενου, ξεκινάει μίνιμουμ από 2000 το μήνα, ενώ σε μεγάλα εργοστάσια μπορεί να φτάσει και τα 3000 μεικτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Δεν ξέρω σε ποια χώρα είσαι, αλλά Κύπρο, ένας έμπειρος μηχανικός ο οποίος θα δουλέψει σε εργοστάσια, σε θέση τεχνικού, χωρίς μεταπτυχιακό, άνετα πάει 1600-1800 μεικτά.

Μηχανικός με μεταπτυχιακό που θα αναλάβει θέση προϊστάμενου, ξεκινάει μίνιμουμ από 2000 το μήνα, ενώ σε μεγάλα εργοστάσια μπορεί να φτάσει και τα 3000 μεικτά

UK, καθαρα 2000-2500 ολοι οι συναδελφοι. Αμα καθισεις 5-6 χρονια και γινεις team leader πας 2800-3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περίμενα UK πιο πάνω, αλλά είναι μέσα σε λογικά πλαίσια.

Σε εργοστάσια, με πολλές γραμμές παραγωγής και πληθώρα μηχανημάτων, από δική μου εμπειρία, θέλεις μια διετία να πεις ότι κατέχεις το θέμα πλήρως. Μιλάω για θέση τεχνικού που θα βλέπει όλες τις γραμμές, ή Υπεύθυνου που θα αναλάβει το τεχνικό κομμάτι των γραμμών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Θα περίμενα UK πιο πάνω, αλλά είναι μέσα σε λογικά πλαίσια.

Σε εργοστάσια, με πολλές γραμμές παραγωγής και πληθώρα μηχανημάτων, από δική μου εμπειρία, θέλεις μια διετία να πεις ότι κατέχεις το θέμα πλήρως. Μιλάω για θέση τεχνικού που θα βλέπει όλες τις γραμμές, ή Υπεύθυνου που θα αναλάβει το τεχνικό κομμάτι των γραμμών.

Το UK δεν πληρωνει καλα τους μηχανικους. Τα χρηματα ειναι συνηθως σε project managers και operations.

Εκει που ειμαι εγω για να πεις οτι κατεχεις το θεμα πληρως οπως λες, θελεις χωρις υπερβολη πενταετια και αυτο πανω σε καθε ξεχωριστη τεχνικη. Αλλα σιγουρα 6-9 μηνες εισαι σε θεση να αποδοσεις σε αρκετα απο τα προτζεκτ.

Κλεινω το OT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2023 στις 9:33 ΜΜ, DjTony είπε

Διαβάζω κάτι για 1000 με 1200 με πόσες σπουδές και μεταπτυχιακά και νιώθω εβλογημενος που παίρνω 1100 για 5-6 ώρες δουλειάς ημερησίως χωρίς να έχω σπουδάσει. 

Τοσο αληθινο κ ελληνικο το παραπανω.Μια 10ετια αφοσιωση κ επενδυση της ζωη σου σε σπουδες για να παιρνεις οριακα τα ιδια ή πιο κατω μ εναν ντελιβερα ή καφετζη.Ελλαδαρα

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτήν την ισοπεδωτική λογική για τα μεταπτυχιακά και τα παραδείγματα από τον καλύτερο self-taught vs τουρίστα φοιτητή δεν θα την καταλάβω ποτέ.

Τι να πω ρε παιδιά εμένα η εμπειρία μου είναι ότι τα κοιτάνε και πολύ μάλιστα. (προφανώς πρέπει να το υποστηρίξεις). Επίσης είναι και αυτό που είπατε. Όλοι έχουν και από 1. Εσύ πως θα "ξεχωρίσεις"?

Ναι και με googling μπορείς να μάθεις πράγματα αλλά ένα πτυχίο σε μαθαίνει να μαθαίνεις. Το ίδιο άτομο με 1 πτυχίο είναι καλύτερο από τι να είχε πχ 5-10 χρόνια googling.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CV,μεταπτυχιακα καιτετοια δεν αξιζουν τιποτα, αυτα ειναι για το δημοσιο και αν θες να γινις καθηγητης.

Οτι προσφερεις, οτι μπορεις να δωσεις εαν ξερεις θα σε παρουν και με λεφτα.

ζηταμε ατομο 2 χρονια και ερχονται με ενα σωρο τελεια βιογραφικα και απειρα projects που εχουν αυτοι ολοκληρωσει και το ποια ειανι η πορτα του HTTPS σου λενε 8080

1 hour ago, atypicalcoder said:

Τι να πω ρε παιδιά εμένα η εμπειρία μου είναι ότι τα κοιτάνε και πολύ μάλιστα. (προφανώς πρέπει να το υποστηρίξεις). Επίσης είναι και αυτό που είπατε. Όλοι έχουν και από 1. Εσύ πως θα "ξεχωρίσεις"?

θα ξερχωρισεις μεχρι το επιπεδο ενος αθλιου hR για να σε καλεσει για interview και να σου αρχιεσει τα που βλεπεις τον εαυτοσου σε 5 χρονια και ποια ειναι τα δυνατα σου σημεια. Για την δουλεια θα πιασεις πληκτρολογιο και θα αποδειξεις οτι αυτα που αναφερεις στο βιογραφικο σου δεν ειναι ψεματα.

μεχρι στιγμής ενα 95% δεν μπορει να τα υποστηρίξει, οποτε το να λεει 2 MSc δεν λενε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, great είπε

θα ξερχωρισεις μεχρι το επιπεδο ενος αθλιου hR για να σε καλεσει για interview και να σου αρχιεσει τα που βλεπεις τον εαυτοσου σε 5 χρονια και ποια ειναι τα δυνατα σου σημεια.

Αυτο. Δεν ειναι τυχαιο οτι μολις γραψεις τον πρωτο χρονο προυπηρεσιας πρωτα μπαινει η εμπειρια και μετα οι σπουδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηλεκτρολόγος μηχανικός εδώ χωρίς μεταπτυχιακό. Έψαχνα στην Ελλάδα δουλεια και το τηλ μου χτύπησε μετά από 13 μήνες, έχοντας στείλει πάνω από 50 βιογραφικά.

Στο ενδιάμεσο, είχα ήδη μετακομίσει Κύπρο (το τηλ χτύπησε μέσα σε μια βδομάδα από το πρώτο βιογραφικό που είχα στείλει) με αρχικό μισθό (ούτε εμπειρία είχα ούτε τίποτα,μόλις είχα παρει πτυχίο) 1100 ευρώ. Σήμερα, και μετά από 3 χρόνια ζώντας στην Κύπρο, ο μισθός μου είναι 1800 ευρώ και αναμένεται να πάει πάνω από 2000 μέχρι την Άνοιξη. 

Αν ψάχνετε μια "Ελλάδα" αλλά όχι στην Ελλάδα, ελάτε Κύπρο να σωθείτε (πραγματικά σας το λέω). Ψάχνουν συνέχεια και απεγνωσμένα μηχανικούς.

Μοναδικό μειονέκτημα το ενοίκιο που πάει 500 ευρώ για 1 υπνοδωμάτιο (Λευκωσια). Αλλά να μου πεις και στην Ελλάδα τόσο πάνε πλέον, και δεύτερο μειονέκτημα που ακόμη δεν μπορώ να το χωνέψω.... το τσίπουρο/ούζο σε τσιπουράδικα έχει 12 ευρώ.

Επεξ/σία από kritos223
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαμαι πριν περιπου 5 χρονια οταν ημουν Καναδα και πηγαινα συνεντευξεις:

Οταν εβλεπαν στο βιογραφικο για μεταπτυχιακο και μετα Ευρωπη με κοιταζαν λες και ημουν αστροναυτης. Τοτε στο ΙΤ.

πανευκολο να βρεις εργασια αλλα για τους Ευρωπαιους

1)ειτε πρεπει να εχεις συγγενεις να σε φιλοξενησουν για βιζα

2) ειτε να δουλεψεις κανα χρονο σε εταιρια Ευρωπη που εχει γραφεια Καναδα και μετα να ζητησεις να πας Καναδα

3)να στειλεις απο Ελλαδα βιογραφικο και να σε βοηθησει η εταιρια με τη βιζα

(κατι σαν Αμερικη αλλα πιο απλο, γρηγορο και φιλικο για Ευρωπαιους)

τα χρηματα ειναι σχετικα καλα π.χ 2000 δολαρια καναδα μπορει να φαινονται λιγα αλλα μπορεις να βρεις σπιτι με 500-600 ευρ ενω υπαρχουν και προνομια (κουπονια/να εχει ιχ η εταιρια και να το χρησιμοποιεις εσυ ή μερικες μερες εσυ, λεωφ για να πας δουλεια δωρεαν κτλ) γενικα το κοστος ειναι χαμηλοτερο απο Αμερικη. Αν πας μαλιστα και δυτικη ακτη τυπου Βανκουβερ ακομα και με ενα πτυχιο μπορεις να βγαλεις καλα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διάβασα  κάποιοι λέγατε ο ντελιβερας βγάζει 1000 και ενας με μεταπτυχιακο παλι 1000

ο ντελιβερας ομως παραγει έργο 

ενώ αυτος με τα πτυχια ειναι στην ουσια άχρηστος χωρις εμπειρία  και απλα νομιζει οτι θα παιρνει 4,000 ευρω μεχρι που καταλαβαίνει οτι δεν μπορεί

η Ελλάδα και οχι μόνο κακος η καλος δεν θελει αλλα πτυχία,, και αυτοι που εκαναν συλλογή απο πτυχια το εκαναν γιατι τους εμαθαν ετσι η γονείς και στο μέρος στο μυαλού τους περιέμεναν να μπουν στο δημοσιο 

η ΕΛΛΑΔΑ θέλει ψυκτικούς θελέι ηλεκτρολόγους θελει ναυτικούς γτδεν το καταλαμβάνετε???

χεστικε ο εργοδότης αν εχει ενα  πτυχία 

Επεξ/σία από Cocomel
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...