Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, DjTony είπε

Διαβάζω κάτι για 1000 με 1200 με πόσες σπουδές και μεταπτυχιακά και νιώθω εβλογημενος που παίρνω 1100 για 5-6 ώρες δουλειάς ημερησίως χωρίς να έχω σπουδάσει. 

Αν σε κάποιον πιάνουν τα χέρια του μπορεί να βγάζει πάνω από 2.000-3.000 τον μήνα. Χωρίς να έχει σπουδάσει τίποτα.

Υπάρχει μεγάλη ζήτηση για τεχνήτες, μπογιατζιδες, πλακάδες, πατωματζίδες, κλπ, ειδικά τώρα που ανακαινιζουν οι πάντες. Κανείς δεν πάει...

Από την άλλη αν κάτι σου αρέσει δεν είναι κακό να το σπουδάσεις, να το δουλεύεις και ας παίρνεις πιο λίγα από κάποιον άλλο.

1 ώρα πριν, DjTony είπε

Διαβάζω κάτι για 1000 με 1200 με πόσες σπουδές και μεταπτυχιακά και νιώθω εβλογημενος που παίρνω 1100 για 5-6 ώρες δουλειάς ημερησίως χωρίς να έχω σπουδάσει. 

Αν σε κάποιον πιάνουν τα χέρια του μπορεί να βγάζει πάνω από 2.000-3.000 τον μήνα. Χωρίς να έχει σπουδάσει τίποτα.

Υπάρχει μεγάλη ζήτηση για τεχνήτες, μπογιατζιδες, πλακάδες, πατωματζίδες, κλπ, ειδικά τώρα που ανακαινιζουν οι πάντες. Κανείς δεν πάει...

Από την άλλη αν κάτι σου αρέσει δεν είναι κακό να το σπουδάσεις, να το δουλεύεις και ας παίρνεις πιο λίγα από κάποιον άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Αν σε κάποιον πιάνουν τα χέρια του μπορεί να βγάζει πάνω από 2.000-3.000 τον μήνα. Χωρίς να έχει σπουδάσει τίποτα.

Υπάρχει μεγάλη ζήτηση για τεχνήτες, μπογιατζιδες, πλακάδες, πατωματζίδες, κλπ, ειδικά τώρα που ανακαινιζουν οι πάντες. Κανείς δεν πάει...

Από την άλλη αν κάτι σου αρέσει δεν είναι κακό να το σπουδάσεις, να το δουλεύεις και ας παίρνεις πιο λίγα από κάποιον άλλο.

Αν σε κάποιον πιάνουν τα χέρια του μπορεί να βγάζει πάνω από 2.000-3.000 τον μήνα. Χωρίς να έχει σπουδάσει τίποτα.

Υπάρχει μεγάλη ζήτηση για τεχνήτες, μπογιατζιδες, πλακάδες, πατωματζίδες, κλπ, ειδικά τώρα που ανακαινιζουν οι πάντες. Κανείς δεν πάει...

Από την άλλη αν κάτι σου αρέσει δεν είναι κακό να το σπουδάσεις, να το δουλεύεις και ας παίρνεις πιο λίγα από κάποιον άλλο.

Κοίτα να δεις. Με αγάπη δε μεγάλωσε κανείς, ούτε χόρτασε κανείς. Γιατί η πεθερά μου είναι της νοοτροπίας τα παιδιά μεγαλώνουν με αγάπη. Αν είναι να παίρνω χίλια ευρώ για να δουλεύω σε αυτό που αγαπάω ενώ τα παιδιά μου δεν έχουν να φάνε, δε βγαίνει. Αναγκαστικά θέλεις τα δύο τρία χιλιάρικα και ας μη το αγαπάς τόσο. Πιο παλιά ίσως να γινόταν αυτό, πλέον πρέπει να βιοποριστεις σωστά ειδικά με οικογένεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DjTony είπε

Κοίτα να δεις. Με αγάπη δε μεγάλωσε κανείς, ούτε χόρτασε κανείς. Γιατί η πεθερά μου είναι της νοοτροπίας τα παιδιά μεγαλώνουν με αγάπη. Αν είναι να παίρνω χίλια ευρώ για να δουλεύω σε αυτό που αγαπάω ενώ τα παιδιά μου δεν έχουν να φάνε, δε βγαίνει. Αναγκαστικά θέλεις τα δύο τρία χιλιάρικα και ας μη το αγαπάς τόσο. Πιο παλιά ίσως να γινόταν αυτό, πλέον πρέπει να βιοποριστεις σωστά ειδικά με οικογένεια. 

Το πάμε εντελώς σε φιλοσοφική συζήτηση αλλά και 5000 να παίρνεις αν κάθε μέρα δεν την παλεύεις κάποια στιγμή θα παρατήσεις.

Από την άλλη αν αυτό που κάνεις σου αρέσει θα επιμένεις και θα το κυνηγάς, οπότε κάποια στιγμή θα βγάλεις και αρκετά. Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν εξαιρέσεις. Είμαι και εγώ της άποψης ότι με αγάπη δεν ζει κανείς αλλά και του hourly rate, Δηλαδή προτιμώ Αυτά που παίρνω να έχουν μεγαλύτερη αξια ανά ώρα και ας παίρνω λιγότερα με λιγότερο κόπο πάρα να μου βγαίνει η πίστη για περισσότερα και δουλεύω όλη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2023 στις 8:58 ΜΜ, Actuary είπε

Καλησπέρα, άνοιξα αυτό το θέμα για να δω που κινούνται οι μισθοί σε διάφορα επαγγέλματα και για ανταλλαγή απόψεων. 

Κάτω από 1.300€ ούτε συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μετράει είναι η δουλειά που κάνεις και η εταιρία που δουλεύεις, το μεταπτυχιακό είναι για μόστρα στο βιογραφικό και να το δει η HR να χαρεί όταν κάνεις αίτηση σε μια δουλειά. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flashja είπε

Αυτό που μετράει είναι η δουλειά που κάνεις και η εταιρία που δουλεύεις, το μεταπτυχιακό είναι για μόστρα στο βιογραφικό και να το δει η HR να χαρεί όταν κάνεις αίτηση σε μια δουλειά. 

Η Hr σιγά μην έχει ιδέα τι έκανες στο μεταπτυχιακό σου.

Η μόστρα εξαρτάται, υπάρχουν μεταπτυχιακά και μεταπτυχιακά. Μην κοιτάτε που μέχρι και η κουτσή μαρία έχει πλεον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότεροι που είναι κάθετοι εδώ για το ότι δεν μετράει απλά δεν ξέρουν τίποτα. Ναι... τόσο irrelevant είναι το μεταπτυχιακό που όλο και περισσότεροι σπεύδουν να το κάνουν.

Νομίζω ότι ο νόμος δεν υποχρεώνει κανέναν να σε πληρώσει παραπάνω λόγω μεταπτυχιακού αλλά αυτό είναι αλήθεια ασήμαντο. Ένα μεταπτυχιακό σου δίνει άλλον αέρα στο "παζάρεμα" και είσαι σε ισχύουσα θέση. Για παράδειγμα αν μια θέση είναι στα 1200 ευρώ~ για κόσμο χωρίς εξειδίκευση, μπορείς άνετα να ζητήσεις 1300-1500. Και πίστεψε με αν το μεταπτυχιακό έπιασε τόπο και εξελίχθηκες, θα στα δώσουν αυτά τα λεφτά.

Ειδικά όταν κάποιος θέλει να εξελιχθεί εκεί είναι που συνειδητοποιεί ότι το χρειάζεται.

Υγ: δεν μιλάω για αυτούς που έκαναν και δεν ενδιαφέρθηκαν να μάθουν κάτι και το έκαναν καθαρά για μόστρα. Μιλάω για αυτούς που το έκαναν και έμαθαν γιατί γούσταραν να εξελιχθούν. Αυτός λοιπόν που εξελίχθηκε προφανώς και έχει άλλον αέρα και αυτό δεν είναι καθόλου κακό. Από την στιγμή που έχει μάθει πράγματα πρέπει να ανταμιφθεί.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Οι περισσότεροι που είναι κάθετοι εδώ για το ότι δεν μετράει απλά δεν ξέρουν τίποτα. Ναι... τόσο irrelevant είναι το μεταπτυχιακό που όλο και περισσότεροι σπεύδουν να το κάνουν.

Νομίζω ότι ο νόμος δεν υποχρεώνει κανέναν να σε πληρώσει παραπάνω λόγω μεταπτυχιακού αλλά αυτό είναι αλήθεια ασήμαντο. Ένα μεταπτυχιακό σου δίνει άλλον αέρα στο "παζάρεμα" και είσαι σε ισχύουσα θέση. Για παράδειγμα αν μια θέση είναι στα 1200 ευρώ~ για κόσμο χωρίς εξειδίκευση, μπορείς άνετα να ζητήσεις 1300-1500. Και πίστεψε με αν το μεταπτυχιακό έπιασε τόπο και εξελίχθηκες, θα στα δώσουν αυτά τα λεφτά.

Ειδικά όταν κάποιος θέλει να εξελιχθεί εκεί είναι που συνειδητοποιεί ότι το χρειάζεται.

Υγ: δεν μιλάω για αυτούς που έκαναν και δεν ενδιαφέρθηκαν να μάθουν κάτι και το έκαναν καθαρά για μόστρα. Μιλάω για αυτούς που το έκαναν και έμαθαν γιατί γούσταραν να εξελιχθούν. Αυτός λοιπόν που εξελίχθηκε προφανώς και έχει άλλον αέρα και αυτό δεν είναι καθόλου κακό. Από την στιγμή που έχει μάθει πράγματα πρέπει να ανταμιφθεί.

H εξειδίκευση και εξέλιξη σε ένα αντικείμενο δεν απαιτεί μεταπτυχιακό.

Υπάρχουν εξειδικευμένοι που πληρώνονται τα λεφτά που λες χωρίς να έχουν τελειώσει καν τριτοβάθμια.

Το μεταπτυχιακό καθεαυτού δεν πληρώνεται.

Μπορεί να βοηθήσει σε ένα ξεσκαρτάρισμα βιογραφικών, μέχρι εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nickol-us είπε

H εξειδίκευση και εξέλιξη σε ένα αντικείμενο δεν απαιτεί μεταπτυχιακό.

Υπάρχουν εξειδικευμένοι που πληρώνονται τα λεφτά που λες χωρίς να έχουν τελειώσει καν τριτοβάθμια.

Research scientist στην IBM ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, nickol-us είπε

H εξειδίκευση και εξέλιξη σε ένα αντικείμενο δεν απαιτεί μεταπτυχιακό.

Υπάρχουν εξειδικευμένοι που πληρώνονται τα λεφτά που λες χωρίς να έχουν τελειώσει καν τριτοβάθμια.

Το μεταπτυχιακό καθεαυτού δεν πληρώνεται.

Μπορεί να βοηθήσει σε ένα ξεσκαρτάρισμα βιογραφικών, μέχρι εκεί.

Η προσωπική εξέλιξη έρχεται από προσωπική ενασχόληση η οποία προέρχεται είτε από επαγγελματική προϋπηρεσία είτε από μεταπτυχιακό είτε από κάτι άλλο. Το θέμα είναι να θέλεις εσύ να εξελιχθείς γιατί τίποτα δεν θα σου περάσει την γνώση χωρίς κόπο. Το μεταπτυχιακό προφανώς σε εξειδικεύει και σου δίνει κατευθυντήριες γραμμές στο να εξελιχθείς και να ψαχτείς από μόνος σου. Τώρα αν κάποιος το κανε απλα για να το κάνει είναι άλλο θέμα.

 

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2023 στις 2:46 ΜΜ, panther_512 είπε

Εγώ εργάζομαι στη βιομηχανία, σε εργοστάσια. Η πολυπλοκοτητα των εγκαταστάσεων απαιτεί σοβαρή επένδυση στο προσοντουχο προσωπικό, το οποίο θα χρειαστεί τουλαχιστον ένα με δύο χρονιά για να γίνει πραγματικά αποδοτικό.

Οπότε στον δικό μου τομέα, άτομα που αλλάζουν δουλειά άνα 2-3 χρόνια τρώνε αυτομάτως Χ, διότι θα μείνουν απλά για να μάθουν, να γράψουν λίγη προϋπηρεσία ακόμα και να φύγουν. Αυτό είναι καταστροφικό.

Δεν αμφισβητω την εμπειρια σου απλα μου κανει εντυπωση επειδη ειμαστε συναδελφοι. Εγω απο την δικη μου εμπειρια ειδα οτι σε 6-9 μηνες εισαι παραγωγικος στη δουλεια. Τωρα αν μιλαμε να μαθεις να προγραμματιζεις πολυ καλα CNC+ robots και να μαθεις τελεια ERP και ολα τα συστηματα ναι θες σιγουρα 2 χρονια.

Εγω επειδη δεν δουλευω Ελλαδα θα πω για εμπειριες συναδελφων μηχανικων σε εργοστασια/βιοτεχνιες και εταιριες, οι μισθοι ειναι περι τα 1100-1400 αναλογα την εμπειρια. Πολλοι απο αυτους εχουν και διδακτορικο βεβαια.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια τι παραπανω "αερα" και ιστοριες, οι μισοι τουλαχιστον στην Ελλαδα εχουν μεταπτυχιακο, αλλοι τα κανουν συλλογη και εχουν 2-3 γιατι δεν εβρισκαν δουλεια οποτε συνεχιζαν σερι τα μεταπτυχιακα. Ενα πραγμα εχει σημασια, οι τιτλοι, τι τιτλο ειχες στις θεσεις που περασες. Η αξια του ενος , δυο μεταπτυχιακων ειναι σχετικη μονο για την 1η θεση που θα βρεις μετα τιςσπουδες. Μην μπερδευεστε με το τι ακουτε στις σχολες ή απο ατομα που μεταφερουν αποψεις που ισχυαν πριν μια 20ετια.

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Δεν αμφισβητω την εμπειρια σου απλα μου κανει εντυπωση επειδη ειμαστε συναδελφοι. Εγω απο την δικη μου εμπειρια ειδα οτι σε 6-9 μηνες εισαι παραγωγικος στη δουλεια. Τωρα αν μιλαμε να μαθεις να προγραμματιζεις πολυ καλα CNC+ robots και να μαθεις τελεια ERP και ολα τα συστηματα ναι θες σιγουρα 2 χρονια.

Εγω επειδη δεν δουλευω Ελλαδα θα πω για εμπειριες συναδελφων μηχανικων σε εργοστασια/βιοτεχνιες και εταιριες, οι μισθοι ειναι περι τα 1100-1400 αναλογα την εμπειρια. Πολλοι απο αυτους εχουν και διδακτορικο βεβαια.

Με διδακτορικό και δουλεύουν σε εργοστάσιο;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Η προσωπική εξέλιξη έρχεται από προσωπική ενασχόληση η οποία προέρχεται είτε από επαγγελματική προϋπηρεσία είτε από μεταπτυχιακό είτε από κάτι άλλο. Το θέμα είναι να θέλεις εσύ να εξελιχθείς γιατί τίποτα δεν θα σου περάσει την γνώση χωρίς κόπο. Το μεταπτυχιακό προφανώς σε εξειδικεύει και σου δίνει κατευθυντήριες γραμμές στο να εξελιχθείς και να ψαχτείς από μόνος σου. Τώρα αν κάποιος το κανε απλα για να το κάνει είναι άλλο θέμα.

 

Ε τα ίδια λέμε, που διαφωνούμε;

Το μεταπτυχιακό από μόνο του δεν πληρώνεται. Η εμπειρία και η εξέλιξη πρληρώνεται που συμφωνείς οτι μπορεί να έρθει και χωρίς μεταπτυχιακό.

Αν πάμε σε στοχευμένη θέση, έσω τα κατάλληλα προσόντα με προϋπηρεσία ενώ εσύ μεταπτυχιακο(α) ποιόν νομίιζεις θα διαλέξουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...