Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, logokrimenos said:

Αρχιδια πληρωνουν για μεταπτυχιακα κλπ. Ο μονος τροπος να βγαλεις καλα λεφτα ειναι να αλλάζεις εταιρείες. Αν κάτσεις στα αυγα σου σε μια που θα βρεις δεν προκειται να εχεις οικονομική εξέλιξη. Θα σου δίνουν κανα 100ρικο στα 3 χρόνια και μέχρι εκεί.

Σωστός, αλλά όλα θέλουν μέτρο.

Αν αλλάζεις συνέχεια δουλειές, δεν χτυπά καλά στο βιογραφικό μετά. Θεωρείσαι (δικαίως) job hopper

14 minutes ago, csontheline said:

Πάντως, αν ξαναγυρνούσα τον χρόνο, θα έκανα άλλο μεταπτυχιακό, πιο σχετικό με αυτό που μου άρεσε και έπρεπε να κυνηγήσω. Εξάλλου, αυτό είναι το νόημα (θεωρητικά, γιατί στην Ελλάδα απέκτησε άλλο νόημα), να εξειδικευτείς σε έναν τομέα και να εξελιχθείς προς τα εκεί.

Κάνε και άλλο τότε. Ή κάνε διδακτορικό. Ή ασχολήσου ενεργά με αυτό το άλλο που σου αρέσει.

Στην εποχή μας πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν πιό ευέλικτοι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Σωστός, αλλά όλα θέλουν μέτρο.

Αν αλλάζεις συνέχεια δουλειές, δεν χτυπά καλά στο βιογραφικό μετά. Θεωρείσαι (δικαίως) job hopper

Κάνε και άλλο τότε. Ή κάνε διδακτορικό. Ή ασχολήσου ενεργά με αυτό το άλλο που σου αρέσει.

Στην εποχή μας πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν πιό ευέλικτοι γίνεται.

Εξαρτάται πως ορίζουμε το "συνέχεια". Αν αλλάζεις κάθε εξι μήνες, δίνεις την εντύπωση πως είσαι προβληματικός και δε στεριώνεις πουθενά. Αν αλλάζεις στα 2-3 χρόνια δεν φαίνεται απαραιτήτως αρνητικο, υπάρχουν κλάδοι που αυτό συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό. Άλλωστε οι περισσότερες μεγάλες εταιρίες δε περιμένουν οτι θα σε προσλάβουν και να βγάλεις σύνταξη απο εκεί, αυτή η λογική έχει μείνει κυρίως σε οικογενειακά μαγαζιά στα οποία έτσι κι αλλιώς καλύτερα να μη μπλέξεις αν είσαι ουρανοκατέβατος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, geomrk said:

image.png.25cd5e0afff5790490059843243d196f.png

απ'την μισθοδοσία μου. Το πτυχίο(ΠΕ=Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης),το ECDL και το lower

είναι αληθινό αυτό ή τρολ; Υπάρχει επιχείρηση που πληρώνει κάποιον εξτρα επειδή έχει το ECDL ή το LOWER?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ProponitisTouKanape said:

Εξαρτάται πως ορίζουμε το "συνέχεια". Αν αλλάζεις κάθε εξι μήνες, δίνεις την εντύπωση πως είσαι προβληματικός και δε στεριώνεις πουθενά. Αν αλλάζεις στα 2-3 χρόνια δεν φαίνεται απαραιτήτως αρνητικο, υπάρχουν κλάδοι που αυτό συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό. Άλλωστε οι περισσότερες μεγάλες εταιρίες δε περιμένουν οτι θα σε προσλάβουν και να βγάλεις σύνταξη απο εκεί, αυτή η λογική έχει μείνει κυρίως σε οικογενειακά μαγαζιά στα οποία έτσι κι αλλιώς καλύτερα να μη μπλέξεις αν είσαι ουρανοκατέβατος. 

Εγώ εργάζομαι στη βιομηχανία, σε εργοστάσια. Η πολυπλοκοτητα των εγκαταστάσεων απαιτεί σοβαρή επένδυση στο προσοντουχο προσωπικό, το οποίο θα χρειαστεί τουλαχιστον ένα με δύο χρονιά για να γίνει πραγματικά αποδοτικό.

Οπότε στον δικό μου τομέα, άτομα που αλλάζουν δουλειά άνα 2-3 χρόνια τρώνε αυτομάτως Χ, διότι θα μείνουν απλά για να μάθουν, να γράψουν λίγη προϋπηρεσία ακόμα και να φύγουν. Αυτό είναι καταστροφικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

είναι αληθινό αυτό ή τρολ; Υπάρχει επιχείρηση που πληρώνει κάποιον εξτρα επειδή έχει το ECDL ή το LOWER?

ειναι απ'το χαρτι μισθοδοσίας μου ναι! ειναι μικτα βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, panther_512 said:

Σωστός, αλλά όλα θέλουν μέτρο.

Αν αλλάζεις συνέχεια δουλειές, δεν χτυπά καλά στο βιογραφικό μετά. Θεωρείσαι (δικαίως) job hopper

Κάνε και άλλο τότε. Ή κάνε διδακτορικό. Ή ασχολήσου ενεργά με αυτό το άλλο που σου αρέσει.

Στην εποχή μας πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν πιό ευέλικτοι γίνεται.

Κάθε 6 μήνες για πολλούς 6 μήνες, είναι πρόβλημα. Κάθε 2-3-4 χρόνια, είναι "πήρα την εμπειρία και τις γνώσεις, έδωσα τα μέγιστά μου, πλέον ψάχνω κάτι που θα με εξελίξει περαιτέρω και θα δώσω πίσω ακόμα περισσότερα".

Από κάποια ηλικία και κάποιο βιογραφικό και μετά, οι ακαδημαϊκές σπουδές είναι λίγο "ξεπερασμένες". Εκτός αν μιλάμε για στροφή 180 μοιρών. Αλλιώς, υπάρχουν ένα σωρό πιστοποιήσεις και εξειδικεύσεις.

Το διδακτορικό είναι για ακαδημαϊκή καριέρα ή για έρευνα που πληρώνεται από εταιρεία με σκοπό να αναπτυχθεί/ανακαλυφθεί/εξελιχθεί κάτι (προϊόν, υπηρεσία κ.α.). Αλλιώς, είναι χάσιμο χρόνου.

Και τα 2 δεν ισχύουν αν κάποιος γουστάρει να το κάνει και να κερδίσει ότι μπορεί από εκεί. Αλλά στην αγορά της τεχνολογίας του 2023, τα πανεπιστήμια ακολουθούν την αγορά, όχι το ανάποδο (εξαιρούνται περιπτώσεις, αλλά δεν ανήκω/ουμε εκεί).

Και αυτό που "τυχαία" βρέθηκα να ασχολούμαι, μου αρέσει, μαθαίνω και έρχονται πιστοποιήσεις. Το κυριότερο είναι ότι αναγνωρίζεται όλο αυτό από την μεριά της εταιρείας (άμεσα, όχι τόσο χρηματικά, αλλά έστω με σεβασμό και εμπλοκή σε μεγαλύτερα έργα). Και αυτά, 1 χρόνο αφού φάγαμε λίγο σκατό, αλλά τα καλύτερα έρχονται.

Να ασχοληθώ ενεργά με αυτό που μου αρέσει, σημαίνει ότι πρέπει να πέσω μισθολογικά, να χάσω κάποια έξτρα που έχω τώρα, για να μπω σε άλλα περιβάλλοντα που θα μου δώσουν τον χρόνο, τον χώρο και το περιβάλλον για την εκμθάθηση από το -λίγο πάνω- μηδέν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Αρχιδια πληρωνουν για μεταπτυχιακα κλπ. Ο μονος τροπος να βγαλεις καλα λεφτα ειναι να αλλάζεις εταιρείες. Αν κάτσεις στα αυγα σου σε μια που θα βρεις δεν προκειται να εχεις οικονομική εξέλιξη. Θα σου δίνουν κανα 100ρικο στα 3 χρόνια και μέχρι εκεί.

Δεν πρέπει να τους κάνεις μόνο, αλλά και να σου κάνουν... οι έξυπνοι εργοδότες δίνουν τόσα όσο να μην σε κάνουν "πλούσιο" αλλά αν σου παρουσιαστεί μια άλλη ευκαιρία να το σκεφτείς πάρα πολύ για να φύγεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός κανόνας της ιδιωτικής αγοράς εργασίας είναι ότι ο μισθός σου είναι ανάλογος με το πόσο εύκολα η δύσκολα βρίσκουν αντικαταστάτη σου. 

Προσωπικά θεωρώ ότι πάνω από το 90% όσως κάνουν μεταπτυχιακό το κάνουν για λάθος λόγους. Αν δεν βγεις στην αγορά εργασίας να δεις τι σου αρέσει με τι θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς γιατί να πάς να πάρεις μια "εξιδίκευση" με ένα μεταπτυχιακό. Πιστεύω ότι η εμπειρία πληρώνεται πολύ καλύτερα στα περισσότερα επαγγέλματα. 

Εννοείτε ότι εξαιρούνται επαγγέλματα που έχουν ερευνητικό σκοπό και διδακτορικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 1200 με 1400 ευρώ καθαρά είναι για κάποιον με μεταπτυχιακό και 5-6 χρόνια εμπειρίας. (Εννοείται δουλειά πάνω στο μεταπτυχιακό). Το να έχεις master στην Αγγλική φιλολογία και να δουλεύεις σε αποθήκη, προφανώς και δεν έχει καμία αξία (το Master).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει στάνταρ εύρος δυστυχώς.

Και επίσης σχεδόν όλοι πλέον έχουν μεταπτυχιακό, είτε είναι από το Stanford είτε από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Τις ίδιες θέσεις ανταγωνίζεσαι.

Ακόμη και να την έχεις ιδρώσει τη φανέλα και να έχεις περισσότερες απαιτήσεις από τους υπόλοιπους και διαπραγματευτείς μεγαλύτερο μισθό, προσφανώς θα διαλέξουν τους υπόλοιπους που θα δούλευαν και με βασικό και στο 6μηνο να τους σουτάρουν και να πάρουν άλλους παρά να επενδύσουν μακροπρόθεσμα σε σένα.

 Η μόνο λύση θα ήταν όλοι να διαπραγματευόμαστε μεγαλύτερες αποδοχές αλλά όταν έχεις έξοδα να τρέχουν και δεν έχεις 5κ στην άκρη όσο θα ρισκάρεις να σου πουν οχι και να μην ξαναασχοληθείς με αυτούς, δεν είναι τόσο απλό.

13 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Αν δεν βγεις στην αγορά εργασίας να δεις τι σου αρέσει με τι θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς γιατί να πάς να πάρεις μια "εξιδίκευση" με ένα μεταπτυχιακό

Ειλικρινά, δεν θέλω να ακουστώ κακόψυχος, αλλά τα περισσότερα μεταπτυχιακά είναι της πλάκας.

Λίγα είναι αυτά στα οποία αποκομίζεις πραγματικές και ρεαλιστικές εμπειρίες (θεωρητικές και πρακτικές), με φοιτητές που ξέρουν πάνω-κάτω που βαδίζουν, δεν παραδίδεις σε φροντιστήριο την συγγραφή του Master's Thesis σου με κάποιες εκατοντάδες ευρώ και περνάς επιτυχώς εξετάση 4μελούς επιτροπής και του υπεύθυνου καθηγητή σου (τόσο αφελής είναι ο ίδιος ο supervisor σου;). 

Οι περισσότεροι στέλνουν 10-15 αιτήσεις σε διάφορα γενιικά μεταπτυχιακά (πχ web development στο Διεθνές, διαδραστικές τεχνολογίες στο ΑΠΘ) είτε σε δημόσια ή σε ιδιωτικά (εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο κύπρου πχ ή εξ αποστάσεως σε πανεπιστήμια που δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους με συνεργαζόμενα ΙΕΚ, πχ Τεχνητή Νοημοσύνη στο Universitatea De Vest Din Timisoara, Steinbels University κλπ) 2 ή 3ων εξαμήνων (γράφουν μια διπλωματική σε 1 μήνα) και μετά απαιτούν παραπάνω μισθό ντε και καλά επειδή τοποθετούν το ακρωνύμιο MSc μετά το όνομά τους στο LinkedIn.

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εξαρτάται πως ορίζουμε το "συνέχεια". Αν αλλάζεις κάθε εξι μήνες, δίνεις την εντύπωση πως είσαι προβληματικός και δε στεριώνεις πουθενά. Αν αλλάζεις στα 2-3 χρόνια δεν φαίνεται απαραιτήτως αρνητικο, υπάρχουν κλάδοι που αυτό συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό. 

Στην Ελλάδα προτιμούν να φύγεις, να ξοδέψουν πόρους και χρήματα για την εύρεση υποψηφίων, να τους εκπαιδεύσουν κλπ παρά να σε κρατήσουν με αύξηση και προοπτικές εξέλιξης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταπτυχιακό δεν σου δίνει περισσότερα λεφτά σαν χαρτί (εκτός δημοσίου βέβαια). Σου δίνει την δυνατότητα για καλύτερη θέση, με περισσότερη ευθύνη και κατά συνέπεια περισσότερα λεφτά, θεωρητικά...

Προσωπικά, δεν γνωρίζω κάποιον με πτυχίο που να μην έχει μεταπτυχιακό τουλάχιστον. Είτε από τον προσωπικό μου κύκλο είτε από το επαγγελματικό (δημόσιο). Οπότε η άποψη μου είναι ότι στην σημερινή εποχή το μεταπτυχιακό δεν μετράει ουσιαστικά πουθενά σε σχέση με τον ανταγωνισμό των άλλων εργαζομένων.

Σκέψου ότι στο γραφείο που είμαι είμαστε 3 με διδακτορικό και 2 με μεταπτυχιακά (από 2 έκαστος).

Προσωπικά μόνο το διδακτορικό μου άνοιξε πολλές πόρτες για δουλειά αλλά όχι απαραίτητα με περισσότερα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το αντικείμενο και ο χώρος αλλά και ο ρόλος μέσα στο χώρο.

Πχ αν είσαι frontliner μηχανικος στο τεχνικό τμήμα στα γραφεία ναυτιλιακής εταιρείας, είναι διαφορετικό από το να είσαι μηχανικός σε γραφείο εκπόνησης μελετών για πλοία ή σε νηογνώμονα. Και οι δυο μπορεί να έχουν το ίδιο μεταπτυχιακό και τα ίδια χρόνια προϋπηρεσίας. Αλλά σίγουρα οχι τον ίδιο μισθό, ο πρώτος θα παίρνει αρκετα περισσότερα.

Και εξαρτάται επίσης από την εταιρεία τι περιθώρια έχει να αυξάνει τους μισθούς κάθε χρονιά , πχ συνηθως οι ναυτιλιακες εταιρείες στον ίδιο χώρο ξέρουν τι παίζει και δεν θα υπάρχουν μεγάλες διαφορες.

Επεξ/σία από UnrealSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Εγώ εργάζομαι στη βιομηχανία, σε εργοστάσια. Η πολυπλοκοτητα των εγκαταστάσεων απαιτεί σοβαρή επένδυση στο προσοντουχο προσωπικό, το οποίο θα χρειαστεί τουλαχιστον ένα με δύο χρονιά για να γίνει πραγματικά αποδοτικό.

Οπότε στον δικό μου τομέα, άτομα που αλλάζουν δουλειά άνα 2-3 χρόνια τρώνε αυτομάτως Χ, διότι θα μείνουν απλά για να μάθουν, να γράψουν λίγη προϋπηρεσία ακόμα και να φύγουν. Αυτό είναι καταστροφικό.

Ναι για αυτο ανέφερα τον κλάδο. Επειδή έχω και φίλους που εργάζονται σε βιομηχανία, όντως το "job-hopping" είναι αρκετά πιο σπάνιο σε συγκριση με όσους δουλεύουν σε άλλους κλάδους. 

2 ώρες πριν, listerstorm είπε

Στην Ελλάδα προτιμούν να φύγεις, να ξοδέψουν πόρους και χρήματα για την εύρεση υποψηφίων, να τους εκπαιδεύσουν κλπ παρά να σε κρατήσουν με αύξηση και προοπτικές εξέλιξης. 

Πιστεύω πως αυτό θα αλλάξει. Οι εταιρίες αδιαφορούσαν για τους εργαζομένους τους σε μεγάλο βαθμό καθώς η αγορά ήταν πολύ σφιχτή, οι μισθοί καθηλωμένοι και ένιωθαν πως δεν κινδύνευαν. Τώρα που έχει ανοίξει αρκετά η αγορά, τουλάχιστον σε ορισμένους κλάδους, αν έχεις έστω στοιχειώδη προϋπηρεσία, ειναι πολύ εύκολο να βρεις άλλη δουλειά, που ακόμα και να μην έχει κάποιο τεράστιο άλμα στα χρήματα, θα σου δώσει έστω ένα 10-15% που απο τον τωρινό σου εργοδότη θα το έπαιρνες σπασμένο μέσα σε μια πενταετία. 

1 ώρα πριν, m3ltd0wn είπε

Το μεταπτυχιακό δεν σου δίνει περισσότερα λεφτά σαν χαρτί (εκτός δημοσίου βέβαια). Σου δίνει την δυνατότητα για καλύτερη θέση, με περισσότερη ευθύνη και κατά συνέπεια περισσότερα λεφτά, θεωρητικά...

Προσωπικά, δεν γνωρίζω κάποιον με πτυχίο που να μην έχει μεταπτυχιακό τουλάχιστον. Είτε από τον προσωπικό μου κύκλο είτε από το επαγγελματικό (δημόσιο). Οπότε η άποψη μου είναι ότι στην σημερινή εποχή το μεταπτυχιακό δεν μετράει ουσιαστικά πουθενά σε σχέση με τον ανταγωνισμό των άλλων εργαζομένων.

Σκέψου ότι στο γραφείο που είμαι είμαστε 3 με διδακτορικό και 2 με μεταπτυχιακά (από 2 έκαστος).

Προσωπικά μόνο το διδακτορικό μου άνοιξε πολλές πόρτες για δουλειά αλλά όχι απαραίτητα με περισσότερα λεφτά...

Αυτό ειναι και το πρόβλημα της αγοράς. Πως όλοι έκαναν ενα μεταπτυχιακό, χωρίς κάποια λογική απο πίσω, απλά για να το κάνουν. Είχε να κάνει και το φετιχ που είχαμε με το μαζεύουμε χαρτιά, τώρα είμαι 30 αλλά θυμάμαι όταν πήγαινα γυμνάσιο που έλεγαν όλοι "αν δεν εχεις τουλάχιστον μεταπτυχιακό δε πας πουθενά". 

Η αγορά σε αυτό είναι αρκετά προβληματική. Όσοι μπηκαν στην αγορά στις καλές εποχές, ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα να δούλευαν, αποκτούσαν προσόντα λες και μάζευαν μόρια. Στην κρίση, πάλι μάζευαν άχρηστα προσόντα για να ξεχωρίσουν και να πάρουν τη μια θεση απο τους άλλους 99 υποψήφιους. Πιστεύω πως οι εργαζόμενοι  που θα μπουν τώρα στην αγορά εργασίας, όπου έχουμε ξεφύγει αρκετά κι απο την νοοτροπια του δημοσίου αλλά και απο την εποχή της 30% ανεργίας, θα σταματήσουν αυτό το τρεντ του να μαζευουν χαρτιά μονο για να το κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κάτι για 1000 με 1200 με πόσες σπουδές και μεταπτυχιακά και νιώθω εβλογημενος που παίρνω 1100 για 5-6 ώρες δουλειάς ημερησίως χωρίς να έχω σπουδάσει. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...