Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, great said:

Εγω θελω να ρωτησω και να παρω διευκρινησεις απο ανθρωπους που ξερουν οχι υποθετουν.

Λοιπον διαβαζω πολυ για το full remote Που δουλευουν απο αθηνα σε πολυεθνικες (δεν μιλαω call center) και παιρνουν παρα πολυ καλά λεφτα για 3000 καθαρα ακουμε και σε αυτο το topic Και τετοια.

Πειτε μου λοιπον πως γινεται η δουλεια. Εισαι σπίτι, πως δουλευεις full remote στο εργο και με μια εταιρεια με 100 τμήματα. Εχεις καθε μερα teams, τρως την ωρα σου στα calls, εχεις deadline το εργο και δεν τον νοιαζει με πιο τροπο θα το παραδωσεις ? Σε ελεγχουν οπως πολυ με το status away και τετοια. Κανεις Logon συγκγκεριμενεσ ωρες και εχεις 1 ωρα διαλειμα που πας για φαι. Πρακτικα πως ειναι το 8ωρο σου;

Δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Εγώ σηκώνομαι κατά τις 9:30, χαλαρά, κάνω καφεδάκι και 10 ανοίγω τo pc της δουλειάς. Κάνουμε το Daily κατά τις 10:30 και μετά πιάνω τα τασκ μου.

Συνήθως στη μέση της ημέρας σταματάω και κάνω κανένα μισάωρο γυμναστική, γιατί δεν παλεύεται σερί (μέσα στο σπίτι, κάνω διάδρομο, οπότε αν με ψάξει κάνεις απαντάω) . Τελειώνω κατά τις 18:30 - 19:00 (ανάλογα το διάλειμμα που έχω κάνει μέσα στη μέρα). Τρώω, και την επόμενη μέρα , πάλι από την αρχή. 

Εάν είναι περίοδος αρχής project, έχω περισσότερα calls μέσα στην ημέρα, λόγω planning και γενικότερα, σχεδιασμού του project.

Όπως είπαν και οι άλλοι, απολύτως καμία διαφορά με το in house.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Το ειχα αποφύγει πολυ οταν εψαχνα πριν για λάθος λόγους ή αμάθεια για τον τρόπο λειτουργίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Αυτό είναι μύθος….

Ειναι ένα λάθος που γίνεται συχνά αλλά αποτελεί λάθος αντίληψη. 
Το έκανα και εγώ όταν ήμουν νεότερος. 
Τα στελέχη σε διάφορες εταιρείες αν και «ανταγωνιστές» πάντα κρατούν επαφές και ανοιχτό διάλογο σε πολύ καλά επίπεδα. 
‘Έτσι  άλλωστε προκύπτει και το απαραίτητο networking. 

Ακριβώς. Τα ίδια κ εγώ πίστευα όταν ξεκίνησα. Ότι υπάρχει ανταγωνισμός. ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση. Φιλαράκια όλοι είναι και ο μόνος ανταγωνισμός είναι ποιος θα παίξει καλύτερα τα χαρτιά που έχει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω κατι για το AI Που ρωτατε εαν μας πηρε τις δουλειες και τετοια. Απλα να μεταφερω συζητηση με φιλη που η δουλεια της ειναι τα social σε μια εταιρεια, παντου υπαρχουν αυτες οι θεσεις τωρα. Λεει αυτο πυ κανω μπαινω στο chatgpt και λεω γραψε ενα αρθρο για αυτο παρε στοιχεια απο αυτο το προιον "λινκ με ενα προιον security" και να εχει αυτο το υφοσ για το linkedin Και βγαζει ενα κατεβατο που απλα το ποσταρει και τέλος.

Και ειπε οτι ολες πλεον οι εταιρειες κατι τετοια κανουν για να βγαλουν τα posts τους.  και φαινετε κι ολλας υπαρχουν detectors που αν βαλεις μεσα κειμενο σου λεει απο που εχει ερθει. 

Της λεω και εσυ τι χρειαζεσε πλεον, μα το αφεντικο μου ειπε να το κανω ετσι.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι λιγο στο θεμα του remote για εταιρειες του εξωτερικου καθως υπαρχουν καποιες κρούσεις.

Οσοι το κανετε ή τέλος παντων γνωριζετε, τι/πως γινετε με την καταβολη μισθου, ένσημα, εφορία, αφορολόγητο κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, great said:

Επανέρχομαι λιγο στο θεμα του remote για εταιρειες του εξωτερικου καθως υπαρχουν καποιες κρούσεις.

Οσοι το κανετε ή τέλος παντων γνωριζετε, τι/πως γινετε με την καταβολη μισθου, ένσημα, εφορία, αφορολόγητο κτλ κτλ.

Ουσιαστικά είσαι contractor και τους κόβεις τιμολόγιο κάθε μήνα (ή όπως αποφασίσετε). Αυτό σημαίνει έναρξη επαγγέλματος με έδρα την Ελλάδα και λογικά θα έχεις μηδενικό φ.π.α (ανάλογα τη χώρα που συνεργάζεσαι).

Ένσημα τα πληρώνεις εσύ σαν ελ. επαγγελματίας, καταβολή μισθού γίνεται συνήθως με έμβασμα στην τράπεζα.

Προφανώς ο λογιστής είναι μονόδρομος για να ξεκινήσεις.

Υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που οι εταιρίες συνεργάζονται με κάποια γραφεία στην Ελλάδα (π.χ https://www.deel.com/) που ουσιαστικά σε προσλαμβάνουν αυτοί με ΙΚΑ αλλά πρακτικά δουλεύεις για την αρχική εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/05/2024 at 15:17, BlueBlade said:

Αρχικά, αυτά περί Logon, status away κτλ. υπάρχουν μόνο σε Call Center και δεν τα εφαρμόζει καμία σοβαρή εταιρία.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω που κολλάς. Ότι Task ήταν να κάνεις από το γραφείο, τα κάνεις από το σπίτι σου

Στην τελική για τα teams, calls κτλ. που λες. Και τις μέρες που δουλεύω γραφείο πάλι μεσα από το teams μιλάμε. Κυριολεκτικά δεν αλλάζει τίποτα.

Σε μερικες εταιρίες έχουν. Αν εχουν να κανουν με πελάτες πολλες εταιρίες εχουν αυτηστο time tracking. Εχω δει και πιο σκληρα πχ προγραμμα να μετραει activity να παιρνει καθε 3 λεπτα screenshot σε τυχαιο χρονο σε αυτο το διαστημα κτλ.

Επισης εκει που δουλευα στο ΙΤ αν δεν γράφανε καθαρα 8 ωρες time tracking ειχαν θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σε μερικες εταιρίες έχουν. Αν εχουν να κανουν με πελάτες πολλες εταιρίες εχουν αυτηστο time tracking. Εχω δει και πιο σκληρα πχ προγραμμα να μετραει activity να παιρνει καθε 3 λεπτα screenshot σε τυχαιο χρονο σε αυτο το διαστημα κτλ.

Επισης εκει που δουλευα στο ΙΤ αν δεν γράφανε καθαρα 8 ωρες time tracking ειχαν θέμα.

Τι να σου πω, έχω περάσει και από εταιρίες που είχαν μεν τμήματα Support αλλά τέτοιες πρακτικές δεν χρησιμοποιούσαν.

Αυτά τα έχω δει μόνο σε Call Center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, BlueBlade said:

Τι να σου πω, έχω περάσει και από εταιρίες που είχαν μεν τμήματα Support αλλά τέτοιες πρακτικές δεν χρησιμοποιούσαν.

Αυτά τα έχω δει μόνο σε Call Center.

oχι παιζουν, οχι μονο σε call center, και ειδικα αυτη την πρακτικη με screenshot την εχω δει σε εταιρεια. Το θεμα ειναι οτι δεν παιρνουν το consent απο τους χρήστες οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, great said:

oχι παιζουν, οχι μονο σε call center, και ειδικα αυτη την πρακτικη με screenshot την εχω δει σε εταιρεια. Το θεμα ειναι οτι δεν παιρνουν το consent απο τους χρήστες οπως πρεπει.

Warning Watch Out GIF

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...