Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, whirlwind91 είπε

Τι ειδους δικτυωση να εχει δημιουργησει καποιος στα 30 του και με ποιον τροπο;

Συμφοιτητής μου πήγε σε προσκεκλημένη ομιλία υποψηφίου διδάκτορα (που κάνει την έρευνα του στα πλαίσια εργασίας σε ερευνητικό κέντρο μεγάλης τεχνολογικής εταιρείας), δεδομένου πως τα ερευνητικά ενδιαφέροντά του ήταν ίδια με εκείνου.

Επιασε την κουβέντα μετά την ομιλία, τον έβγαλε για μπύρα, κράτησαν επαφή. Ο διδάκτορας είπε πως θα μιλήσει με τους ανωτέρω του για ενδεχόμενη συνεργασία (κανένα μέσο ή βύσμα μέχρι στιγμής) και τελικά υπήρχε το μπάτζετ. Τους επόμενους μήνες είχε πρόταση για 6μηνη θέση με δυνατότητα αορίστου χρόνου μετέπειτα.

Δεύτερος συμφοιτητής: Απόφοιτος του εργαστηρίου που συνεργαζόταν στο Μάστερ του, manager πλέον. Πάει να κάνει αίτηση για θέση και βλέπει το όνομα του, το οποίο αναγνωρίζει σε παλαιότερες δουλειές του καθηγητή του. Ο καθηγητής φυσικά δίνει referral στο παλικάρι για την θέση και πέρασε φυσικά αβέρτα την πρώτη αναγνωριστική συνέντευξη του HR.

Κανείς δεν σας χρωστάει τίποτα, πόσο μάλλον αν είστε άλλο ένα βιογραφικό στην στοίβα, με δεκαπέντε πτυχία ή όχι. Μακάρι και οι ίδιες οι εταιρείες να έδιναν σοβαρά κίνητρα για να μείνεις και να αποδώσεις παντως αντί να σε προσλαμβάνουν, να ξοδεύουν χρόνο και χρήμα και εν τέλει να την κοπανάς.

Επεξ/σία από listerstorm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, whirlwind91 said:

Τι ειδους δικτυωση να εχει δημιουργησει καποιος στα 30 του και με ποιον τροπο;

Ένας άλλος, πολύ καλός τρόπος να δικτύωθεις , είναι τα meetups και τα conferences. Πχ, στην Αθήνα πριν 1.5-2 μήνες έγινε το devox . Όλες οι μεγάλες εταιρείες ήταν εκεί. 

Απλά πας και τους μιλάς. Τους ρωτάς για το προϊόν, τι άτομα ψάχνουν, με τι ασχολείσαι εσύ κλπ κλπ κλπ. Δεν είναι δύσκολο, γιατί ουσιαστικά θέλετε το ίδιο πράγμα. Και αυτοί να σε γνωρίσουν και εσύ να τους γνωρίσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλατε πάντως λες και ολοι απασχολουνται στον τομεα της πληροφορικης εδω μεσα. Επισης αλλο η διασυνδεση σε ακαδημαικο επιπεδο, αλλο στην αγορα εργασιας οπου συνηθως οι εταιρειες ειναι ανταγωνιστικες μεταξυ τους και συχνα δεν υπάρχει διαυλος επικοινωνίας.

Επεξ/σία από whirlwind91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, whirlwind91 said:

Τι ειδους δικτυωση να εχει δημιουργησει καποιος στα 30 του και με ποιον τροπο;

Δυστυχώς, για δεκαετία θεωρούνταν διαβολικό σχέδιο που θα σε φέρει πιο κοντά στα καζάνια της κολάσεως, η καλή σχέση εκπαίδευσης και αγοράς εργασίας, οπότε, αντί να έχουμε στα πανεπιστήμια κάθε 6/12μηνο ημέρες καριέρας με παρουσιάσεις εταιρειών για την προσέλκυση νέων εργαζομένων από τους φοιτητές (φτου κακό μην μας βρει), είχαμε κάτι γραφεία επαγγελματικής κατάρτισης/εκπαίδευσης/αποκατάστασης της κακιάς ώρας που απλά έτρωγαν λεφτά. Πάρε και ένα 10ετές μνημονιακό δώρο των προηγούμενων γενεών, ήρθε και έδεσε το γλυκό. Οπότε, λογικό να αναρωτιέται τι είναι (αν με ρωτούσες 5 χρόνια πριν, ούτε εγώ θα ήξερα).

Όπως προαναφέρθηκαν και άλλοι :

1) Ημέρες καριέρας

2) Γνωστοί από την καθημερινότητά σου και τα χόμπυ σου

3) Παλαιότεροι συνάδελφοι

4) Συνέδρια/hackathons κλπ

Και ναι, θέλει τύχη. Αλλά η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς, έτσι;

Για να σου δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα, όταν παραιτήθηκα από την εταιρεία που εργαζόμουν στην Ελλάδα, τους ήρθε πολύ ξαφνικό (άκουσον-άκουσον, ο εργοδότης αναρωτήθηκε γιατί προτίμησα το μεταπτυχιακό και την ανεργία από το να τηρήσει την συμφωνία μας και να μην χρειάζεται να το παρατήσω και να ξεσκίζομαι στο γραφείο και στα εργοτάξια). Όμως, ήδη από την επόμενη της παραίτησης, συνάδελφός μου μού πρότεινε να μιλήσει σε καλό του φίλο, ο οποίος έψαχνε προσωπικό και με γνώριζε από την μικρή συνεργασία που είχαμε λόγω της σχέσης των 2 εταιρειών.

Αλλά, η ενοχοποίηση που πρέπει να αποτινάξουμε στην Ελλάδα και η γειτονο-κατσικο-ψοφική νοοτροπία που έχουμε, το λέει αυτό μέσο, αδυνατώντας να αποδεχτεί ότι κερδίζεις όταν κυνηγάς, όχι καθήμενος κάτω από το δέντρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, whirlwind91 είπε

Επισης αλλο η διασυνδεση σε ακαδημαικο επιπεδο, αλλο στην αγορα εργασιας οπου συνηθως οι εταιρειες ειναι ανταγωνιστικες μεταξυ τους και συχνα δεν υπάρχει διαυλος επικοινωνίας.

Άντε πάλι με το πανεπιστήμιο VS αγορά εργασίας, κουράζει πλέον.

11 λεπτά πριν, csontheline είπε

Αλλά, η ενοχοποίηση που πρέπει να αποτινάξουμε στην Ελλάδα και η γειτονο-κατσικο-ψοφική νοοτροπία που έχουμε, το λέει αυτό μέσο, αδυνατώντας να αποδεχτεί ότι κερδίζεις όταν κυνηγάς, όχι καθήμενος κάτω από το δέντρο.

Απολύτως λογικό όταν το κράτος είναι τόσο νέο ακόμη. Εδω από το 1200 υπάρχουν πανεπιστήμια στην Αγγλία και συζητάμε πως είναι δικαίωμα του καθενός να καπνίζει σε εσωτερικό χώρο, να παρκάρει όπου γουστάρει, και αν κάνεις νύξη είσαι καταδότης και ρουφιάνος. Στην εργασία θα κολούσαμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, filip123go είπε

Τι δεν είναι για να υπερηφανεύομαι;; Το ότι έχω βρει μια ομάδα με την οποία μου αρέσει να δουλεύω; Ή το ότι με εμπιστεύτηκαν και με ακολούθησαν;;

Μάλλον δεν έχεις βρεθεί σε δεμένη ομάδα.

Έχεις ιδέα τι χρόνο και χρήμα χρειάζεται για να κάνεις μια πρόσληψη;; Πολλές φορές είναι καλύτερο για μικρή εταιρεία, να πάρει κάποιον άσχετο από γνωστό (με όρεξη να μάθει έτσι, όχι κανέναν αργοσχολο ) πάρα να τρέξει όλο τον κύκλο για τον σούπερ υπάλληλο (που πολυ πιθανόν να μην μπορεί να τον υποστηρίξει κ όλας οικονομικά). 

Ακόμα και οι μεγάλες εταιρείες, πρώτα κοιτάζουν το pool από τα βιογραφικά που ήδη έχουν και ρωτάνε και μέσα στην εταιρεία για γνωστούς, και μετααα βγάζουν αγγελίες.

Δεν πάει έτσι. Δεν πρέπει να υπάρχει αδικία.

Σίγουρα όλοι γουστάρουμε να είμαστε με τα φιλαράκια μας αλλά αυτό στον επαγγελματικό τομέα λέγεται κλίκα και ακούγεται άσχημα. Τέσπα δεν είναι σκοπός μου να κρίνω τις επιλογές σου απλά διαφωνώ.

2 ώρες πριν, csontheline είπε

Δυστυχώς, για δεκαετία θεωρούνταν διαβολικό σχέδιο που θα σε φέρει πιο κοντά στα καζάνια της κολάσεως, η καλή σχέση εκπαίδευσης και αγοράς εργασίας, οπότε, αντί να έχουμε στα πανεπιστήμια κάθε 6/12μηνο ημέρες καριέρας με παρουσιάσεις εταιρειών για την προσέλκυση νέων εργαζομένων από τους φοιτητές (φτου κακό μην μας βρει), είχαμε κάτι γραφεία επαγγελματικής κατάρτισης/εκπαίδευσης/αποκατάστασης της κακιάς ώρας που απλά έτρωγαν λεφτά. Πάρε και ένα 10ετές μνημονιακό δώρο των προηγούμενων γενεών, ήρθε και έδεσε το γλυκό. Οπότε, λογικό να αναρωτιέται τι είναι (αν με ρωτούσες 5 χρόνια πριν, ούτε εγώ θα ήξερα).

Όπως προαναφέρθηκαν και άλλοι :

1) Ημέρες καριέρας

2) Γνωστοί από την καθημερινότητά σου και τα χόμπυ σου

3) Παλαιότεροι συνάδελφοι

4) Συνέδρια/hackathons κλπ

Και ναι, θέλει τύχη. Αλλά η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς, έτσι;

Για να σου δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα, όταν παραιτήθηκα από την εταιρεία που εργαζόμουν στην Ελλάδα, τους ήρθε πολύ ξαφνικό (άκουσον-άκουσον, ο εργοδότης αναρωτήθηκε γιατί προτίμησα το μεταπτυχιακό και την ανεργία από το να τηρήσει την συμφωνία μας και να μην χρειάζεται να το παρατήσω και να ξεσκίζομαι στο γραφείο και στα εργοτάξια). Όμως, ήδη από την επόμενη της παραίτησης, συνάδελφός μου μού πρότεινε να μιλήσει σε καλό του φίλο, ο οποίος έψαχνε προσωπικό και με γνώριζε από την μικρή συνεργασία που είχαμε λόγω της σχέσης των 2 εταιρειών.

Αλλά, η ενοχοποίηση που πρέπει να αποτινάξουμε στην Ελλάδα και η γειτονο-κατσικο-ψοφική νοοτροπία που έχουμε, το λέει αυτό μέσο, αδυνατώντας να αποδεχτεί ότι κερδίζεις όταν κυνηγάς, όχι καθήμενος κάτω από το δέντρο.

Καλά πλέον κάθε εβδομάδα και κάποιο event έχει. Είναι αστείο να βρίσκεσαι σε ένα μέρος με κόσμο με ψεύτικα χαμόγελα και όλοι από μέσα να σκέφτονται "i dont give a fuck for this, but i must do it".

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, atypicalcoder said:

Δεν πάει έτσι. Δεν πρέπει να υπάρχει αδικία.

Σίγουρα όλοι γουστάρουμε να είμαστε με τα φιλαράκια μας αλλά αυτό στον επαγγελματικό τομέα λέγεται κλίκα και ακούγεται άσχημα. Τέσπα δεν είναι σκοπός μου να κρίνω τις επιλογές σου απλά διαφωνώ.

Ποια ακριβώς είναι η αδικία; Δεν έχω κάποια θέση ισχύος για να τους προσλάβω εγώ. Πέρασαν κανονικά από συνέντευξη. Εγώ τα βιογραφικά τους προώθησα. Πες το κλίκα, ομάδα, όπως θέλεις, δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν είμαστε σε εταιρεία με 15 άτομα. Σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες του πλανήτη δουλεύουμε.

 

50 minutes ago, atypicalcoder said:

Καλά πλέον κάθε εβδομάδα και κάποιο event έχει. Είναι αστείο να βρίσκεσαι σε ένα μέρος με κόσμο με ψεύτικα χαμόγελα και όλοι από μέσα να σκέφτονται "i dont give a fuck for this, but i must do it".

Δεν έχεις καταλάβει πως το να γνωρίζεις κόσμο, είναι εξίσου σημαντικό με τις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο. Και ο καλύτερος προγραμματιστής να είσαι, αν δεν σε γνωρίζει κανένας, δεν πρόκειται να βρεις δουλειά ποτέ.

Και πας με λάθος λογική. Οι περισσότεροι είναι "since I am here, might as well do my fucking job" . 

Επίσης, η αγορά είναι πάρα πολύ μικρή.! Εγώ είμαι κοντά 10 χρόνια στο επάγγελμα, και παίζει να ξέρω τους μισούς προγραμματιστές στην Αθήνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ποια ακριβώς είναι η αδικία; Δεν έχω κάποια θέση ισχύος για να τους προσλάβω εγώ. Πέρασαν κανονικά από συνέντευξη. Εγώ τα βιογραφικά τους προώθησα. Πες το κλίκα, ομάδα, όπως θέλεις, δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν είμαστε σε εταιρεία με 15 άτομα. Σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες του πλανήτη δουλεύουμε.

 

Δεν έχεις καταλάβει πως το να γνωρίζεις κόσμο, είναι εξίσου σημαντικό με τις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο. Και ο καλύτερος προγραμματιστής να είσαι, αν δεν σε γνωρίζει κανένας, δεν πρόκειται να βρεις δουλειά ποτέ.

Και πας με λάθος λογική. Οι περισσότεροι είναι "since I am here, might as well do my fucking job" . 

Επίσης, η αγορά είναι πάρα πολύ μικρή.! Εγώ είμαι κοντά 10 χρόνια στο επάγγελμα, και παίζει να ξέρω τους μισούς προγραμματιστές στην Αθήνα..

Μια χαρά το έχω καταλάβει αλλά προτιμώ να γίνω αγρότης* παρά να περιφέρομαι από δω και από κει με έναν ψεύτικο "εγώ" με ένα χαζό χαμόγελο.

Η ποιότητα των connections σε τέτοια events είναι χάλια. Μέσα από την δουλειά κάνεις connections που μπορεί να σε βοηθήσουν μελλοντικά και όχι από ένα event που πάνε όλοι για να βοηθηθούν και δεν μπορούν να βοηθήσουν.

* Δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά, το λέω λόγω της δυσκολίας του.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2024 στις 4:27 ΜΜ, great είπε

ποιο προβλημα λες ? το ΑΙ  που μας εχει παρει τις δουλειες ? 

Μου στελνει στο teams "senior helpdesk" ρε συ μου ζητησα απο το GPT ενα powershell που ηθελα για 10 υπολογιστες να κλεισει ενα service. Αλλα καπου βγαζει error τι φταιει ? ρωτα το GPT ηταν η απαντηση.

Εντομεταξυ τους υπολογιστες το AI τους ειχε βαλει σε array, να θες σε 200 να κανεις variables λες και ζουμε στην λάσπη.

 

Του μισθολογίου. 

Δεν είναι δυνατόν σε άλλες χώρες της Ευρώπης όπως είναι η Ιταλία να έχουν διπλό μισθό και στην Ελλάδα να είστε με σταυρωμένα χέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να ρωτησω και να παρω διευκρινησεις απο ανθρωπους που ξερουν οχι υποθετουν.

Λοιπον διαβαζω πολυ για το full remote Που δουλευουν απο αθηνα σε πολυεθνικες (δεν μιλαω call center) και παιρνουν παρα πολυ καλά λεφτα για 3000 καθαρα ακουμε και σε αυτο το topic Και τετοια.

Πειτε μου λοιπον πως γινεται η δουλεια. Εισαι σπίτι, πως δουλευεις full remote στο εργο και με μια εταιρεια με 100 τμήματα. Εχεις καθε μερα teams, τρως την ωρα σου στα calls, εχεις deadline το εργο και δεν τον νοιαζει με πιο τροπο θα το παραδωσεις ? Σε ελεγχουν οπως πολυ με το status away και τετοια. Κανεις Logon συγκγκεριμενεσ ωρες και εχεις 1 ωρα διαλειμα που πας για φαι. Πρακτικα πως ειναι το 8ωρο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, great said:

Εγω θελω να ρωτησω και να παρω διευκρινησεις απο ανθρωπους που ξερουν οχι υποθετουν.

Λοιπον διαβαζω πολυ για το full remote Που δουλευουν απο αθηνα σε πολυεθνικες (δεν μιλαω call center) και παιρνουν παρα πολυ καλά λεφτα για 3000 καθαρα ακουμε και σε αυτο το topic Και τετοια.

Πειτε μου λοιπον πως γινεται η δουλεια. Εισαι σπίτι, πως δουλευεις full remote στο εργο και με μια εταιρεια με 100 τμήματα. Εχεις καθε μερα teams, τρως την ωρα σου στα calls, εχεις deadline το εργο και δεν τον νοιαζει με πιο τροπο θα το παραδωσεις ? Σε ελεγχουν οπως πολυ με το status away και τετοια. Κανεις Logon συγκγκεριμενεσ ωρες και εχεις 1 ωρα διαλειμα που πας για φαι. Πρακτικα πως ειναι το 8ωρο σου;

Η λογική είναι ίδια και με in house, δλδ ανάλογα την εταιρία.
Για in house πως θα απαντούσες σε μια τέτοια ερώτηση;

Και για απαντήσω για εμένα, δουλεύω 10-6, δεν υπάρχει κάποιος να με ελέγχει στο αν είμαι online και κάνω περίπου 1 με 2 κλήσεις την ημέρα (όχι κάθε μέρα). Δεν έχω συγκεκριμένη ώρα για φαγητό και τα deadlines τα ορίζουμε μεταξύ μας στις κλήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, whirlwind91 είπε

αλλο στην αγορα εργασιας οπου συνηθως οι εταιρειες ειναι ανταγωνιστικες μεταξυ τους και συχνα δεν υπάρχει διαυλος επικοινωνίας.

Αυτό είναι μύθος….

Ειναι ένα λάθος που γίνεται συχνά αλλά αποτελεί λάθος αντίληψη. 
Το έκανα και εγώ όταν ήμουν νεότερος. 
Τα στελέχη σε διάφορες εταιρείες αν και «ανταγωνιστές» πάντα κρατούν επαφές και ανοιχτό διάλογο σε πολύ καλά επίπεδα. 
‘Έτσι  άλλωστε προκύπτει και το απαραίτητο networking. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πτυχία θα σου ανοίξουν την πόρτα για τη συνέντευξη.

Τα skills που ανέπτυξες στις σπουδές θα οδηγήσουν σε πρόσληψη. Περαιτέρω τους ανάπτυξη θα σε κάνουν απαραίτητο. 

Το networking που θα αναπτύξεις, θα διασφαλίσει πως πάντα θα έχεις δουλειά, και πως θα ανεβαίνεις.

Όλα αυτά όχι απαραίτητα σε αυτή τη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

Εγω θελω να ρωτησω και να παρω διευκρινησεις απο ανθρωπους που ξερουν οχι υποθετουν.

Λοιπον διαβαζω πολυ για το full remote Που δουλευουν απο αθηνα σε πολυεθνικες (δεν μιλαω call center) και παιρνουν παρα πολυ καλά λεφτα για 3000 καθαρα ακουμε και σε αυτο το topic Και τετοια.

Πειτε μου λοιπον πως γινεται η δουλεια. Εισαι σπίτι, πως δουλευεις full remote στο εργο και με μια εταιρεια με 100 τμήματα. Εχεις καθε μερα teams, τρως την ωρα σου στα calls, εχεις deadline το εργο και δεν τον νοιαζει με πιο τροπο θα το παραδωσεις ? Σε ελεγχουν οπως πολυ με το status away και τετοια. Κανεις Logon συγκγκεριμενεσ ωρες και εχεις 1 ωρα διαλειμα που πας για φαι. Πρακτικα πως ειναι το 8ωρο σου;

Εξαρτάται από την εταιρεία, στην προηγούμενη που ήμουν π.χ. είχε πάνω από 4 ώρες meeting την ημερά και την έκανα με ελαφρά (και καλά εφαρμόζουν agile), σε άλλες υπάρχουν standard εβδομαδιαία meeting και μετά όταν χρειάζεται. Γενικά όσο ποιο ψηλά είσαι σε μια θέση τόσο ποιο πολλά τα meetings.

Τα task που πρέπει να κάνεις συνήθως μπαίνουν σε κάποιο project management tool π.χ. jira.

Υπάρχουν εταιρείες που έχουν σταθερό ωράριο και άλλες που είναι ποιο ελεύθερο σε καμία όμως δεν μου έχει τύχει να με ελέγχουν με το status away ή κάποιον άλλον τρόπο αν είμαι συνδεδεμένος . (Πολλές φορές ξεχνάω να ανοίξω το slack και μια φορά μόνο θυμάμαι να με ρώτησε κάποιος αν είμαι σε άδεια και αν με ενοχλεί γιατί κάτι χρειαζόταν, αλλά δεν είναι έλεγχος αυτό). 

Γενικά αν κάνεις την δουλειά σου δεν ασχολείται κανείς παραπάνω εκτός και αν πέσεις σε περίπτωση micromanagement οπότε αρχίζεις και στέλνεις βιογραφικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, great είπε

Εγω θελω να ρωτησω και να παρω διευκρινησεις απο ανθρωπους που ξερουν οχι υποθετουν.

Λοιπον διαβαζω πολυ για το full remote Που δουλευουν απο αθηνα σε πολυεθνικες (δεν μιλαω call center) και παιρνουν παρα πολυ καλά λεφτα για 3000 καθαρα ακουμε και σε αυτο το topic Και τετοια.

Πειτε μου λοιπον πως γινεται η δουλεια. Εισαι σπίτι, πως δουλευεις full remote στο εργο και με μια εταιρεια με 100 τμήματα. Εχεις καθε μερα teams, τρως την ωρα σου στα calls, εχεις deadline το εργο και δεν τον νοιαζει με πιο τροπο θα το παραδωσεις ? Σε ελεγχουν οπως πολυ με το status away και τετοια. Κανεις Logon συγκγκεριμενεσ ωρες και εχεις 1 ωρα διαλειμα που πας για φαι. Πρακτικα πως ειναι το 8ωρο σου;

Αρχικά, αυτά περί Logon, status away κτλ. υπάρχουν μόνο σε Call Center και δεν τα εφαρμόζει καμία σοβαρή εταιρία.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω που κολλάς. Ότι Task ήταν να κάνεις από το γραφείο, τα κάνεις από το σπίτι σου

Στην τελική για τα teams, calls κτλ. που λες. Και τις μέρες που δουλεύω γραφείο πάλι μεσα από το teams μιλάμε. Κυριολεκτικά δεν αλλάζει τίποτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...