Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όπως τα λες είναι. Εφόσον μιλάμε για Ελλάδα, ισχύουν απόλυτα αυτά που λες. 

Πληροφορική. Ο τομέας που έχεις να ανταγωνιστείς ανθρώπους που δουλεύουν κ διαβάζουν για την πάρτι τους όλο το 24ωρο, από πάντα, γιατί απλά γουστάρουν. Ανθρώπους μαθηματικές διάνοιες. Ανθρώπους που έχουν από τα πιο δυνατά πτυχία του πλανήτη. 

Και πιστεύουν ότι ο μέσος άνθρωπος, στην Ελλάδα θα πάρει πάνω από 1000€ στην πληροφορική. Πιο πιθανό είναι να είναι άνεργος στα 35 γιατί δεν προλαβαίνει τις εξελίξεις και τη νέα γενιά.... 

Σχεδόν οποιοσδήποτε με καλό μαθηματικό υπόβαθρο μπορεί να μεταπηδήσει στον κλάδο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πιο πάνω έγινε σχόλιο για την αποδοτικότητα της κάθε δουλειάς(πόσο μοχθείς για αυτά που εισπράττεις) και χλευάστηκε. Από άτομα που παρουσιάζουν την πληροφορική σαν τη γη της επαγγελίας. Σαν να μην υπάρχει καθόλου ανταγωνισμός σε αυτόν τον κλάδο και πας για τα 3000-5000 το μήνα έτσι απλά. Σαν να μην λειτουργεί εκεί η αγορά και όλα τα ταλέντα των κορυφαίων πολυτεχνικών σχολών(με βαρύ μαθηματικό υπόβαθρο, δηλαδή ποιότητα σκέψης) αφήνουν τέτοιες χρυσοφόρες δουλειές για τον οποιονδήποτε έχει μεράκι και διαβάζει εγχειρίδια. Μόνο στην πληροφορική οι "ευκολίες" λοιπόν.

Συμφωνώ και ελπίζω να μην αναφέρεσαι στο δικό μου σχόλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πιο πάνω έγινε σχόλιο για την αποδοτικότητα της κάθε δουλειάς(πόσο μοχθείς για αυτά που εισπράττεις) και χλευάστηκε. Από άτομα που παρουσιάζουν την πληροφορική σαν τη γη της επαγγελίας. Σαν να μην υπάρχει καθόλου ανταγωνισμός σε αυτόν τον κλάδο και πας για τα 3000-5000 το μήνα έτσι απλά. Σαν να μην λειτουργεί εκεί η αγορά και όλα τα ταλέντα των κορυφαίων πολυτεχνικών σχολών(με βαρύ μαθηματικό υπόβαθρο, δηλαδή ποιότητα σκέψης) αφήνουν τέτοιες χρυσοφόρες δουλειές για τον οποιονδήποτε έχει μεράκι και διαβάζει εγχειρίδια. Μόνο στην πληροφορική οι "ευκολίες" λοιπόν.

Ακριβώς. Το excel και οι αυτοματισμοί δεν κατάργησαν τους λογιστές. Αλλά σίγουρα μείωσαν τον αριθμό τους στα λογιστήρια. Έτσι και με τον προγραμματισμό. Θα μείνουν κάποιες τοπ ειδικότητες που θα παραγγέλνουν και θα διορθώνουν κώδικα από AI. Οι πιο δευτεροκλασάτοι και συνήθως εμπειρικοί χωρίς πτυχία θα έχουν πρόβλημα.

Καλά ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Αυτά τα ποσά που αναφέρουν στην Ελλάδα είναι ελάχιστες περιπτώσεις.

39 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όπως τα λες είναι. Εφόσον μιλάμε για Ελλάδα, ισχύουν απόλυτα αυτά που λες. 

Πληροφορική. Ο τομέας που έχεις να ανταγωνιστείς ανθρώπους που δουλεύουν κ διαβάζουν για την πάρτι τους όλο το 24ωρο, από πάντα, γιατί απλά γουστάρουν. Ανθρώπους μαθηματικές διάνοιες. Ανθρώπους που έχουν από τα πιο δυνατά πτυχία του πλανήτη. 

Και πιστεύουν ότι ο μέσος άνθρωπος, στην Ελλάδα θα πάρει πάνω από 1000€ στην πληροφορική. Πιο πιθανό είναι να είναι άνεργος στα 40 γιατί δεν προλαβαίνει τις εξελίξεις και τη νέα γενιά που θα είναι οι ανταγωνιστές του.... 

Αυτό που λες ισχύει σε πολλές περιπτώσεις αλλά μου έχει κάνει εντύπωση ότι βλέπω να ψάχνουν γνώστες (τους 40+ που λες) και όχι πιτσιρίκια 25 χρονών που υιοθετούν κάποιο whatever architectural pattern χωρίς να το κατανοούν.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο λίγο είδα post στο LinkedIn, απο ελληνική ιδιωτική εταιρεία εύρεσης ανθρώπινου δυναμικού, που λέει οτι μετά απο έρευνα που έκαναν, οι εταιρείες καλύπτουν 3 στις 4 θέσεις εργαζομένων μέσω γνωστού.

Δηλαδή "Ξέρω ένα παιδί....", "Εχω ένα φίλο..." κλπ

Αν πας με το σπαθί σου σε αυτή τη χώρα (πτυχία, μεταπτυχιακά), θα ανταγωνιστείς μόνο για το 1/4 των θέσεων.

Την ίδια στιγμή, οι εταιρείες θεωρούν ως μεγαλύτερο πρόβλημα/πρόκληση την εύρεση υποψηφίου με τις κατάλληλες δεξιότητες και προσόντα.

Μέσο και στον ιδιωτικό τομέα το 2024.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, kostapo είπε

Πριν απο λίγο είδα post στο LinkedIn, απο ελληνική ιδιωτική εταιρεία εύρεσης ανθρώπινου δυναμικού, που λέει οτι μετά απο έρευνα που έκαναν, οι εταιρείες καλύπτουν 3 στις 4 θέσεις εργαζομένων μέσω γνωστού.

Δηλαδή "Ξέρω ένα παιδί....", "Εχω ένα φίλο..." κλπ

Αν πας με το σπαθί σου σε αυτή τη χώρα (πτυχία, μεταπτυχιακά), θα ανταγωνιστείς μόνο για το 1/4 των θέσεων.

Την ίδια στιγμή, οι εταιρείες θεωρούν ως μεγαλύτερο πρόβλημα/πρόκληση την εύρεση υποψηφίου με τις κατάλληλες δεξιότητες και προσόντα.

Μέσο και στον ιδιωτικό τομέα το 2024.

Λογικό δεν είναι; Αν στην εταιρεία μου ψάχνουμε άτομο, δε θα προτείνω παλιούς συναδέρφους που είναι ικανοί και κατάλληλοι (από άποψη γνώσεων, ικανοτήτων, συμπεριφοράς κλπ); Το ότι θα προτείνω κάποιον δε σημαίνει ότι θα προσληφθεί κιόλας. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να ψάχνεις, πχ, υδραυλικό. Πριν ψάξεις, δε θα ρωτήσεις φίλους και γνωστούς μήπως έχουν κάποιον να σου προτείνουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostapo είπε

Πριν απο λίγο είδα post στο LinkedIn, απο ελληνική ιδιωτική εταιρεία εύρεσης ανθρώπινου δυναμικού, που λέει οτι μετά απο έρευνα που έκαναν, οι εταιρείες καλύπτουν 3 στις 4 θέσεις εργαζομένων μέσω γνωστού.

Δηλαδή "Ξέρω ένα παιδί....", "Εχω ένα φίλο..." κλπ

Αν πας με το σπαθί σου σε αυτή τη χώρα (πτυχία, μεταπτυχιακά), θα ανταγωνιστείς μόνο για το 1/4 των θέσεων.

Την ίδια στιγμή, οι εταιρείες θεωρούν ως μεγαλύτερο πρόβλημα/πρόκληση την εύρεση υποψηφίου με τις κατάλληλες δεξιότητες και προσόντα.

Μέσο και στον ιδιωτικό τομέα το 2024.

Δεν το λένε μέσο. Όταν κάνουμε προσλήψεις σαφέστατα προτιμάμε κάποιον με σύσταση από το κάθε τυχαρπαστο μουσχάρι που θα προσληφθεί και τελικά θα διαπιστώσουμε μετά από μήνες ότι δεν κάνει για τίποτα. 

Το πτυχίο έχει ελάχιστη βαρύτητα μπροστά σε όλες τις υπόλοιπες δεξιότητες που έχει ένας άνθρωπος. Επίσης το πιο σημαντικό στον εργασιακό βίο, είναι οι κοινωνικές δεξιότητες και οι γνωριμίες που κάνεις μέσα από αυτές. Σε κάθε περίπτωση το πιο σημαντικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ. 

Αν κάποιος είναι πάνω από 25, έπρεπε να τα ξέρει όλα αυτά.... 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kercyn είπε

Λογικό δεν είναι; Αν στην εταιρεία μου ψάχνουμε άτομο, δε θα προτείνω παλιούς συναδέρφους που είναι ικανοί και κατάλληλοι (από άποψη γνώσεων, ικανοτήτων, συμπεριφοράς κλπ); Το ότι θα προτείνω κάποιον δε σημαίνει ότι θα προσληφθεί κιόλας. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να ψάχνεις, πχ, υδραυλικό. Πριν ψάξεις, δε θα ρωτήσεις φίλους και γνωστούς μήπως έχουν κάποιον να σου προτείνουν;

Σωστά, αλλά με τη διαφορά ότι στην Ελλάδα έχει παρεξηγηθεί αυτό και δικαίως καθώς τις περισσότερες φορές ο έχων καλές συστάσεις καταλήγει να προσλαμβάνεται και να μένουν απέξω το ίδιο ή και περισσότερο ικανοί επαγγελματίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Σωστά, αλλά με τη διαφορά ότι στην Ελλάδα έχει παρεξηγηθεί αυτό και δικαίως καθώς τις περισσότερες φορές ο έχων καλές συστάσεις καταλήγει να προσλαμβάνεται και να μένουν απέξω το ίδιο ή και περισσότερο ικανοί επαγγελματίες.

Αυτό είναι πρόβλημα της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kercyn είπε

Αυτό είναι πρόβλημα της εταιρείας.

Εμ έλα όπως που οι περισσότερες είναι έτσι στο τόπο που ζούμε. Τουλάχιστον σε εταιρεία που ήμουν παλαιότερα είχαν γίνει τραγελαφικές καταστάσεις.:lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostapo είπε

Πριν απο λίγο είδα post στο LinkedIn, απο ελληνική ιδιωτική εταιρεία εύρεσης ανθρώπινου δυναμικού, που λέει οτι μετά απο έρευνα που έκαναν, οι εταιρείες καλύπτουν 3 στις 4 θέσεις εργαζομένων μέσω γνωστού.

Δηλαδή "Ξέρω ένα παιδί....", "Εχω ένα φίλο..." κλπ

Αν πας με το σπαθί σου σε αυτή τη χώρα (πτυχία, μεταπτυχιακά), θα ανταγωνιστείς μόνο για το 1/4 των θέσεων.

Την ίδια στιγμή, οι εταιρείες θεωρούν ως μεγαλύτερο πρόβλημα/πρόκληση την εύρεση υποψηφίου με τις κατάλληλες δεξιότητες και προσόντα.

Μέσο και στον ιδιωτικό τομέα το 2024.

Έχω προτείνει 2 φορές φιλους που τους πήραν κι άλλους τόσους που δε τους πήραν ούτε για συνέντευξη. Όλοι είχαν τα απαιτούμενα προσόντα για τις θέσεις. Η διαδικασία σε μια μεγάλη εταιρία είναι ακριβώς η ίδια, θα περάσει κανονικα τις συνεντεύξεις και θα αξιολογηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν το λένε μέσο. Όταν κάνουμε προσλήψεις σαφέστατα προτιμάμε κάποιον με σύσταση από το κάθε τυχαρπαστο μουσχάρι που θα προσληφθεί και τελικά θα διαπιστώσουμε μετά από μήνες ότι δεν κάνει για τίποτα. 

Το πτυχίο έχει ελάχιστη βαρύτητα μπροστά σε όλες τις υπόλοιπες δεξιότητες που έχει ένας άνθρωπος. Επίσης το πιο σημαντικό στον εργασιακό βίο, είναι οι κοινωνικές δεξιότητες και οι γνωριμίες που κάνεις μέσα από αυτές. Σε κάθε περίπτωση το πιο σημαντικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ. 

Αν κάποιος είναι πάνω από 25, έπρεπε να τα ξέρει όλα αυτά.... 

Για αυτό και η μετριότητα και λέμε "δεν βρίσκουμε κόσμο".

ΥΓ: Όλα χρειάζονται. Τι να τον κάνεις τον nerd αν δεν είναι κοινωνικός/επικοινωνιακός αλλά και τι να τον κάνεις τον επικοινωνιακό αν δεν σκαμπάζει?

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Έχω προτείνει 2 φορές φιλους που τους πήραν κι άλλους τόσους που δε τους πήραν ούτε για συνέντευξη. Όλοι είχαν τα απαιτούμενα προσόντα για τις θέσεις. Η διαδικασία σε μια μεγάλη εταιρία είναι ακριβώς η ίδια, θα περάσει κανονικα τις συνεντεύξεις και θα αξιολογηθεί.

Τι πάει να πει "μεγάλη εταιρεία";  Ήμουν σε μεγάλη εταιρεία και συνάδελφος σε συζήτηση μας είχε παραδεχτεί ότι τη πρώτη φορά που είχε πάει σε "συνέντευξη", αυτή είχε γίνει απλά εικονικά, για τα μάτια του κόσμου και γνώριζε εκ των προτέρων ότι θα προσληφθεί. Όπως και έγινε.

Οπότε τι μεγάλες εταιρείες και κουραφέξαλα; Στην Ελλάδα ζούμε, αυτά συμβαίνουν παντού.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostapo said:

Πριν απο λίγο είδα post στο LinkedIn, απο ελληνική ιδιωτική εταιρεία εύρεσης ανθρώπινου δυναμικού, που λέει οτι μετά απο έρευνα που έκαναν, οι εταιρείες καλύπτουν 3 στις 4 θέσεις εργαζομένων μέσω γνωστού.

Δηλαδή "Ξέρω ένα παιδί....", "Εχω ένα φίλο..." κλπ

Αν πας με το σπαθί σου σε αυτή τη χώρα (πτυχία, μεταπτυχιακά), θα ανταγωνιστείς μόνο για το 1/4 των θέσεων.

Την ίδια στιγμή, οι εταιρείες θεωρούν ως μεγαλύτερο πρόβλημα/πρόκληση την εύρεση υποψηφίου με τις κατάλληλες δεξιότητες και προσόντα.

Μέσο και στον ιδιωτικό τομέα το 2024.

Αυτό γίνεται παγκοσμίως, οχι μόνο στην Ελλάδα.! Μάλιστα προσφέρουν και αμοιβή στα άτομα που κανείς reference. 

Εγώ στην εταιρεία που είμαι, έχω λιγότερο από χρόνο, και έχω φέρει πάνω από την μισή μου ., παλιά ομάδα. Άτομα με τα οποία συνεργάζεσαι καλα , δεν τα αφήνεις έτσι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

ΥΓ: Όλα χρειάζονται. Τι να τον κάνεις τον nerd αν δεν είναι κοινωνικός/επικοινωνιακός αλλά και τι να τον κάνεις τον επικοινωνιακό αν δεν σκαμπάζει?

μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά, οι κοινωνικές δεξιότητες δεν είναι να βγαίνεις και να είσαι κολλητός με τους άλλους αλλά τις περισσότερες φορές αρκεί να μην είσαι ο περίεργος ξερόλας που δεν μπορεί να συνεργαστεί.

Και δεν είναι μέσον γιατί κανένας δεν θα ρισκάρει την δικιά του εξέλιξη για να προτείνει άτομα που δεν ξέρουν την τύφλα τους. Σε ολόκληρο τον πλανήτη γίνονται προσλήψεις μέσω γνωστών, το πρώτο πράγμα είναι να ρωτήσουν την ομάδα που θα μπει ο νέος αν έχουν κάποιον να προτείνουν που να μπορεί να κάνει την δουλειά και όπως είπε και filip ποιο πάνω, σε πολλές περιπτώσεις παίρνεις και αμοιβή αν προτείνεις κάποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...