Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Και μερικοί δε λένε να καταλάβουν ότι ο κάθε εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου πληρώσει το διδακτορικό αν δεν απαιτείται για την δουλειά που σε προσέλαβε. Αυτά στο δημόσιο που δεν ασχολούνται με το αν έχεις όντως γνώσεις.

Πάμε πάλι. Πληρώνεται η γνώση όχι το χαρτί. Όταν το χαρτί όμως σου έχει προσφέρει κάποια γνώση (που πληρώνεται) εν τέλει δεν πληρώνεται, έμμεσα?

33 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Πολλαπλά agents που θα έχουν συγκεκριμένα specialties και θα κάνουν πολλαπλά iterations κώδικα μετά από διορθώσεις που θα κάνουν αυτόματα μόνα τους, αφού τρέξουν το κώδικα και απλά ένας senior developer θα επιλέγει το καλύτερο αποτέλεσμα. Το ότι θα εξαφανιστούν όλοι οι developers είναι σχεδόν απίθανο. Απλά θα μειωθούν πάρα πολύ οι θέσεις τα επόμενα χρόνια.

Αυτό λέω. Απλά όλοι νομίζουν ότι είναι γαμάτοι και δεν θα επηρεαστούν αυτοί αλλά οι άλλοι.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Πλάκα έχουμε εδώ μέσα πάντως! Άλλοι σκεφτόμαστε να φύγουμε από την πληροφορική να πάμε στην Λογιστική!!! 😛

Αν είσαι πάντως σε μεγάλη εταιρία, αν ανοίξεις τον κύκλο που σου προσφέρει η εταιρία, μπορείς να πηδάς σε σχετικά κοντινό αντικείμενο. 

Εγώ έχω αγάπη για την πληροφορική αλλά  έκανα το λάθος σπούδασα οικονομικά και κατέληξα στην λογιστική λόγω κρίσης. Κοιτάω τώρα μπας και μαζέψω τα ασυμμάζευτα και καταφέρω να κάνω στροφή, σε συνδυασμό με το ότι έχω σαν στόχο να δουλεύω remote καθώς με βολεύει αφάνταστα με τις συνθήκες ζωής μου. Οποτε είδωμεν 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, thomasG4 said:

Πολλαπλά agents που θα έχουν συγκεκριμένα specialties και θα κάνουν πολλαπλά iterations κώδικα μετά από διορθώσεις που θα κάνουν αυτόματα μόνα τους, αφού τρέξουν το κώδικα και απλά ένας senior developer θα επιλέγει το καλύτερο αποτέλεσμα. Το ότι θα εξαφανιστούν όλοι οι developers είναι σχεδόν απίθανο. Απλά θα μειωθούν πάρα πολύ οι θέσεις τα επόμενα χρόνια.

Ναι ε; Και τα agents ποιος θα τα στήνει; Και που θα είναι deployed; Η θα τα τρέξετε από το λάπτοπ του αφεντικού;; Ουσιαστικά έρχεσαι στα λόγια μου. Αυτό που αναφέρεις κοστίζει 200 φορές περισσότερο από το να βάλεις devs να κάνουν την ίδια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ίδια όλα τα πτυχία. Ευτυχώς 

Και φυσικά δεν αποτιμώνται όλα με χρήματα στην ζωή. Υπάρχουν επαγγέλματα που σε αποζημιώνουν με άλλους τρόπους 

Τώρα στις χαζομάρες περί AI τι να κάτσεις να απαντήσεις, αγγίζουν τα όρια της πσεκας, γιατί η γη δεν είναι επίπεδη κιετσ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, filip123go said:

Ναι ε; Και τα agents ποιος θα τα στήνει; Και που θα είναι deployed; Η θα τα τρέξετε από το λάπτοπ του αφεντικού;; Ουσιαστικά έρχεσαι στα λόγια μου. Αυτό που αναφέρεις κοστίζει 200 φορές περισσότερο από το να βάλεις devs να κάνουν την ίδια δουλειά.

Οχι. Οι μεγάλες εταιρείες (OpenAI, Microsoft, Google) θα φτιάξουν εργαλεία που θα μπορεί εύκολα να κάνει train τους agents με κώδικα της εταιρείας. Ήδη γίνεται με τα GPTs της openAI. Θα βγουν και άλλα εργαλεία που θα στοχεύουν στις εταιρείες. Υπάρχει το ζήτημα με το privacy, αλλά είδαμε πόσο τους νοιάζει στη τελική, όταν διαλέγουν την ευκολία τους με εργαλεία όπως πχ το Office 365. 

Το κόστος χρήσης της AI, όλο και μικραίνει. Εδώ το Chat GPT 4o έχει το μισό κόστος ( API) του GPT 4 αλλά καλύτερη απόδοση.

24 minutes ago, tutuyo said:

Τώρα στις χαζομάρες περί AI τι να κάτσεις να απαντήσεις, αγγίζουν τα όρια της πσεκας, γιατί η γη δεν είναι επίπεδη κιετσ 

Κλαίω. Εδώ ήδη υπάρχουν open source εργαλεία και εταιρείες της πλάκας που έχουν φτιάξει AI agents που τρέχουν κώδικα και συνεχίζουν να τον διορθώνουν μέχρι να λειτουργεί και εσύ πιστεύεις ότι Microsoft και Google που έχουν ήδη ανακοινώσει ότι θα κυκλοφορήσουν agents αργότερα μέσα στο 2024, δεν θα έχουν σκεφτεί να φτιάξουν agents που ειδικεύονται στο coding;

Επίσης η OpenAI φημολογείται ότι το GPT-5 θα έχει agents. Και αυτά είναι μόνο στην αρχή ακόμα.

Ας μιλάμε λίγο σοβαρά ρε παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα που δεν ανεφερε κανενας ειναι το οτι ο μισθος που παιρνεισ εαν ειναι αντιστοιχος με το εργο που παραγεις και με τισ ωρες που καταναλωνεις ...

πχ καλυτερα σε τραπεζα με 1500 παρα σε εργοστασιο με 2500... 

η καλυτερα στο δημοσιο με 1200 παρα σε εταιρια με 1600

αυτα τα 400 παραπανω θασ φτησεις αιμα και η σχεση κοστους ωφελος δεν ειναι υπερ σου ...

η ζωη ειναι και αλλα πραγματα ... και προσωπικα θεωρω οτι ορισμενοι δημοσιοι υπαλληλοι πχ καθηγητες δασκαλοι ειναι ευλογημενοι ...και ασ παιρνουν λιγα ... γιατι τα λιγα ποου παιρνουν δεν τα δουλευουν καθολου ....

το να εχω φιλους σε δημοσια υπηρεσια οι οποιοι πανε στισ 12 για ουζακια καθε ημερα και 2 την κανουν για σπιτη με πραγματικη δουλεια 30 λεπτα την ημερα ειναι τζακ ποτ εργασιακο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tutuyo είπε

Δεν είναι ίδια όλα τα πτυχία. Ευτυχώς.

3 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Πάμε πάλι. Πληρώνεται η γνώση όχι το χαρτί. Όταν το χαρτί όμως σου έχει προσφέρει κάποια γνώση (που πληρώνεται) εν τέλει δεν πληρώνεται, έμμεσα?

 

Αυτό γράφω και προτείνουν πως χρειάζομαι ξύλο. Πολιτισμένη συζήτηση σου λέει μετά.

Προφανώς κανείς δεν είναι αναγκασμένος να σου πληρώσει το πτυχίο, οποιοδήποτε και αν είναι αυτό. Αυτό θα έλειπε. Πληρώνεται η γνώση και η ευκολία να αποκτήσεις παραπάνω γνώσεις και να εξελιχθείς. 

Είχα αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμα για φίλο με πολλές γνώσεις και όρεξη σε computer vision, SOTA μοντέλα, όχι μόνο θεωρητικά αλλά και πρακτικά (frameworks κλπ), με ερευνητική εμπειρία, grants και συνεργασίες με industry κλπ. Του έγινε προσφορά για όλα αυτά λοιπόν τα προσόντα ~1000 καθαρά από γνωστή ελληνική εταιρεία. Φοβερά χρήματα ε; Θα φύγει εξωτερικό σε ισοδύναμη δουλειά που πληρώνει πολύ περισσότερα (τα περί ακριβότερου κόστους ζωής έχουν πάψει πλέον να ισχύουν εν έτει 2024).

Δυστυχώς ειδικά στην Ελλάδα έχουν ευτελιστεί τα πτυχία. Τα πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, δεν είναι όλα ίδια. Ένα πτυχίο πχ Μαθηματικών και μεταπτυχιακό σε Πληροφορική λέει πολλά πράγματα στον εργοδότη. Όχι πως ξέρεις 3-4 frameworks και βγάζεις την δουλειά, αλλά θα μπορέσεις να διαβάσεις και να εξελιχθείς στην καριέρα σου, να προχωρήσεις μπροστά την εταιρεία και να βασιστεί πάνω σου ο εργοδότης. Εγώ αρπαχτές ευκαιρίες βλέπω και όχι εταιρίες που δεν σε θεωρούν αναλώσιμο πιόνι.  Και αν μου επιτρέπετε 15 χρόνια μετά, από το 2009, μάθαμε σε τέτοιους μισθούς και το προσωρινό έχει μόνιμη συνήθεια. Προφανώς ο παραπάνω αποτελεί πολύ καλύτερο fit (ανάλογα βέβαια και την θέση) από έναν που σπούδασε Θεολογία και έκανε ένα μάστερ κάπου. Και οι δύο μεταπτυχιακό κατέχουν φυσικά. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί και πως. Στην τελική, ένας απόφοιτος πληροφορικής που έχει φάει στη μάπα Δομές, λειτουργικά κλπ θέλω να πιστεύω πως σέβεται τον εαυτό του και δεν θεωρεί πως αξίζει βασικό μισθό. Αν κανείς δεν δεχόταν τέτοιους μισθούς να δείτε πως θα ανέβαιναν.

Σας εύχομαι και χωρίς να γνωρίζω τα παιδιά που σχολιάζουν εδώ, όχι μόνο στον κλάδο της πληροφορικής,  και ειδικά στα νέα παιδιά με όνειρα, να βρείτε πράγματι αυτό που ψάχνετε, να είστε ικανοποιημένοι με τον μισθό σας, να μην σας πιάνουν κορόιδα και να γνωρίζετε τι προσφέρετε και που μπορείτε να εξελιχθείτε και πως. Το διάβασμα και η μελέτη δεν σταματάει ποτέ.

Για την ιστορία πάντως, χωρίς να είμαι υποστηρικτής διδακτορικών ή ακόμη και μάστερ, η ερεύνα πληρώνει πάρα πολύ καλά αν είσαι δυνατός. Όλους τους κορυφαίους ερευνητές που διαβάζω σε papers τους προσλαμβάνουν openAI, Google Brain κλπ με 7ψήφιο μισθό. Αφήνω κάποιους συνδέσμους για βιβλιογραφικούς σκοπούς. (1), (2), (3) κλπ. Καλό Σάββατο!

4 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Και μερικοί δε λένε να καταλάβουν ότι ο κάθε εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου πληρώσει το διδακτορικό αν δεν απαιτείται για την δουλειά που σε προσέλαβε. Αυτά στο δημόσιο που δεν ασχολούνται με το αν έχεις όντως γνώσεις.

Πουθενά δεν ανέφερα να το πληρώσει ενώ δεν απαιτείται, αυτό θα έλειπε. Ούτε ανέφερα το δημόσιο. Δεν καταλαβαίνω πως αρπάζεστε μερικοί.

Επεξ/σία από listerstorm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, thomasG4 said:

Οχι. Οι μεγάλες εταιρείες (OpenAI, Microsoft, Google) θα φτιάξουν εργαλεία που θα μπορεί εύκολα να κάνει train τους agents με κώδικα της εταιρείας. Ήδη γίνεται με τα GPTs της openAI.

Τα έχω χρησιμοποιήσει τα GPTs και προς το παρόν είναι άθλια!!! Αυτό που λες είναι τέρμα wishful thinking. Μπορεί σε 50-100 χρόνια να γίνει αυτό, όντως. Αλλά μην περιμένεις να γίνει μέσα στα επόμενα 20. Η ίδια η ms έχει βγει και έχει πει ότι το ΑΙ δεν μπορεί να πάει πολύ παραπάνω από το επίπεδο που είναι τώρα.

  • Like 4
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostakis81 said:

το θεμα που δεν ανεφερε κανενας ειναι το οτι ο μισθος που παιρνεισ εαν ειναι αντιστοιχος με το εργο που παραγεις και με τισ ωρες που καταναλωνεις ...

πχ καλυτερα σε τραπεζα με 1500 παρα σε εργοστασιο με 2500... 

η καλυτερα στο δημοσιο με 1200 παρα σε εταιρια με 1600

αυτα τα 400 παραπανω θασ φτησεις αιμα και η σχεση κοστους ωφελος δεν ειναι υπερ σου ...

η ζωη ειναι και αλλα πραγματα ... και προσωπικα θεωρω οτι ορισμενοι δημοσιοι υπαλληλοι πχ καθηγητες δασκαλοι ειναι ευλογημενοι ...και ασ παιρνουν λιγα ... γιατι τα λιγα ποου παιρνουν δεν τα δουλευουν καθολου ....

το να εχω φιλους σε δημοσια υπηρεσια οι οποιοι πανε στισ 12 για ουζακια καθε ημερα και 2 την κανουν για σπιτη με πραγματικη δουλεια 30 λεπτα την ημερα ειναι τζακ ποτ εργασιακο

1000000861.jpg.d16f25cd11899a3d79c90477f

Από το δίπλα topic

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, listerstorm said:

Είχα αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμα για φίλο με πολλές γνώσεις και όρεξη σε computer vision, SOTA μοντέλα, όχι μόνο θεωρητικά αλλά και πρακτικά (frameworks κλπ), με ερευνητική εμπειρία, grants και συνεργασίες με industry κλπ. Του έγινε προσφορά για όλα αυτά λοιπόν τα προσόντα ~1000 καθαρά από γνωστή ελληνική εταιρεία. Φοβερά χρήματα ε; Θα φύγει εξωτερικό σε ισοδύναμη δουλειά που πληρώνει πολύ περισσότερα (τα περί ακριβότερου κόστους ζωής έχουν πάψει πλέον να ισχύουν εν έτει 2024).

1000 καθαρά για δουλειά στην οποία θα έκανε όλα τα παραπάνω; Δε νομίζω. Άρα μάλλον ο ίδιος έκανε λάθος job apply νομίζοντας ότι θα τον περιμένουν με τα λεφτά στο χέρι για δουλειά γραφείου (που λέει ο λόγος).

Εξωτερικό, σχεδόν σε όλες τις δουλειές, είναι πολύ καλύτερα τα λεφτά και με περισσότερες ευκαιρίες να ανέβεις.

32 minutes ago, listerstorm said:

Πουθενά δεν ανέφερα να το πληρώσει ενώ δεν απαιτείται, αυτό θα έλειπε. Ούτε ανέφερα το δημόσιο. Δεν καταλαβαίνω πως αρπάζεστε μερικοί.

Προσωπικά δεν αρπάχτηκα.

Δεν το ανέφερες, αλλά έμμεσα αυτό λες πχ με το παράδειγμα του φίλου σου. Εκτός κι αν εγώ δεν κατάλαβα πώς το εννοούσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Jlaxy said:

Λύση στο πρόβλημα αυτό έχει σκεφτεί κάποιος? 

ποιο προβλημα λες ? το ΑΙ  που μας εχει παρει τις δουλειες ? 

Μου στελνει στο teams "senior helpdesk" ρε συ μου ζητησα απο το GPT ενα powershell που ηθελα για 10 υπολογιστες να κλεισει ενα service. Αλλα καπου βγαζει error τι φταιει ? ρωτα το GPT ηταν η απαντηση.

Εντομεταξυ τους υπολογιστες το AI τους ειχε βαλει σε array, να θες σε 200 να κανεις variables λες και ζουμε στην λάσπη.

 

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, atypicalcoder said:

 

8 hours ago, atypicalcoder said:

Κοινή λογική.

Είσαι άσχετος του επαγγέλματος και το τι λέει η κοινή λογική δεν σημαίνει ότι είναι και σωστο. Την έχω δει κάμποσες φορές και βλέπω που έχει οδηγήσει πολλούς, ειδικά στην Ελλάδα. Η κοινή λογική λέει πως ο υψηλός μισθός θεωρείται στα 1500€. Τα 1500€ είναι ψίχουλα.

Όσο για το άλλο που λες έχω Χ -  Υ, πάλι είσαι άσχετος όσο αφορά το business logic στο software development. Δεν θα κάτσω να στο αναλύσω γιατί δεν μου αρέσουν οι αποψαρες χωρίς  επιχειρήματα 

7 hours ago, Cocomel said:

Και εγώ δεν έχω σπουδάσει γιατί δεν άκουσα τους γονείς μου και μου βγήκε σε καλό στα οικονομικά,,, 

Θυμάμαι τους γονείς μου αν και με επιχείρηση με έσπρωχναν στο δημόσιο, κάτι που δεν ήθελα σε καμία περίπτωση γιατί ακόμα πιστεύω ότι δημόσιο μπαίνουν οι άχρηστοι και επιβεβαιώθηκα πρόσφατα που γνώρισα κοπέλα που δούλευε σε εφορία και ήταν αφραγκη και μου έλεγε ότι σπλα δεν έβγαινε οικονομικά και μιλάμε είχε σπουδάσει οικονομικά ,  όλα άλλαξαν για ένα όταν κατάλαβα ότι αυτά που σου μαθαίνουν στα σχολεία είναι βλακείες όπως θρησκευτικά αρχαία και τόσα άχρηστα που πρέπει να είσαι παπαγάλος να ανταπεξέλθεις, αυτή την στιγμή κάνω εξαγωγές σε τρόφιμα και έχω και ένα eshop, όσοι λέτε ότι έχετε μεταπτυχιακά και δεν σας πληρώνουν δεν φταίει ο εργοδότης αλλά η ίδια η αγορά θεωρεί τα πτυχία και μεταπτυχιακά άχρηστα και πράγματι είναι στο 70% οκ δεν θα πω για γιατρούς, αλλά εγώ βλέπω τους καλούς μαθητές να είναι χαμάληδες να βγάζουν 1000 ευρώ και έναν σκραπα φίλο που είχα να βγάζει 3+

Κατουρά και λίγο βρε επιχειρηματία της ληγμένης τροφής που κάθεσαι και περιφρονείς τον κόσμο. 

Δεν μας ειπες ομως, πόσες ώρες είσαι στο μαγαζί σου, πόσους υπαλλήλους έχεις τι στρες έχεις, πόσες μέρες δουλεύεις και τι γίνεται με το μαγαζί σου αν σπάσει το πόδι σου; 

Μπορεί να μοιραζόμαστε τα οικονομικά ΑΛΛΑ κανένας δεν είδα να μοιράστηκε και πόσες ώρες δουλεύει. 

Το ότι εχεις επιχείρηση μπράβο σου αλλά κανείς δεν λέει τι χρειάζεται να κάνει για να την διατηρεί. Έχω δει πολλούς επιχειρηματίες όπου το τι πιστεύουν για τον εαυτό τους είναι πάνω από το κεφάλι τους. 

Επεξ/σία από MariosX
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πάνω έγινε σχόλιο για την αποδοτικότητα της κάθε δουλειάς(πόσο μοχθείς για αυτά που εισπράττεις) και χλευάστηκε. Από άτομα που παρουσιάζουν την πληροφορική σαν τη γη της επαγγελίας. Σαν να μην υπάρχει καθόλου ανταγωνισμός σε αυτόν τον κλάδο και πας για τα 3000-5000 το μήνα έτσι απλά. Σαν να μην λειτουργεί εκεί η αγορά και όλα τα ταλέντα των κορυφαίων πολυτεχνικών σχολών(με βαρύ μαθηματικό υπόβαθρο, δηλαδή ποιότητα σκέψης) αφήνουν τέτοιες χρυσοφόρες δουλειές για τον οποιονδήποτε έχει μεράκι και διαβάζει εγχειρίδια. Μόνο στην πληροφορική οι "ευκολίες" λοιπόν.

6 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Πολλαπλά agents που θα έχουν συγκεκριμένα specialties και θα κάνουν πολλαπλά iterations κώδικα μετά από διορθώσεις που θα κάνουν αυτόματα μόνα τους, αφού τρέξουν το κώδικα και απλά ένας senior developer θα επιλέγει το καλύτερο αποτέλεσμα. Το ότι θα εξαφανιστούν όλοι οι developers είναι σχεδόν απίθανο. Απλά θα μειωθούν πάρα πολύ οι θέσεις τα επόμενα χρόνια.

Ακριβώς. Το excel και οι αυτοματισμοί δεν κατάργησαν τους λογιστές. Αλλά σίγουρα μείωσαν τον αριθμό τους στα λογιστήρια. Έτσι και με τον προγραμματισμό. Θα μείνουν κάποιες τοπ ειδικότητες που θα παραγγέλνουν και θα διορθώνουν κώδικα από AI. Οι πιο δευτεροκλασάτοι και συνήθως εμπειρικοί χωρίς πτυχία θα έχουν πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πιο πάνω έγινε σχόλιο για την αποδοτικότητα της κάθε δουλειάς(πόσο μοχθείς για αυτά που εισπράττεις) και χλευάστηκε. Από άτομα που παρουσιάζουν την πληροφορική σαν τη γη της επαγγελίας. Σαν να μην υπάρχει καθόλου ανταγωνισμός σε αυτόν τον κλάδο και πας για τα 3000-5000 το μήνα έτσι απλά. Σαν να μην λειτουργεί εκεί η αγορά και όλα τα ταλέντα των κορυφαίων πολυτεχνικών σχολών(με βαρύ μαθηματικό υπόβαθρο, δηλαδή ποιότητα σκέψης) αφήνουν τέτοιες χρυσοφόρες δουλειές για τον οποιονδήποτε έχει μεράκι και διαβάζει εγχειρίδια. Μόνο στην πληροφορική οι "ευκολίες" λοιπόν.

Όπως τα λες είναι. Εφόσον μιλάμε για Ελλάδα, ισχύουν απόλυτα αυτά που λες. 

Πληροφορική. Ο τομέας που έχεις να ανταγωνιστείς ανθρώπους που δουλεύουν κ διαβάζουν για την πάρτι τους όλο το 24ωρο, από πάντα, γιατί απλά γουστάρουν. Ανθρώπους μαθηματικές διάνοιες. Ανθρώπους που έχουν από τα πιο δυνατά πτυχία του πλανήτη. 

Και πιστεύουν ότι ο μέσος άνθρωπος, στην Ελλάδα θα πάρει πάνω από 1000€ στην πληροφορική. Πιο πιθανό είναι να είναι άνεργος στα 40 γιατί δεν προλαβαίνει τις εξελίξεις και τη νέα γενιά που θα είναι οι ανταγωνιστές του.... 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...