Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, atypicalcoder said:

Α παπάτζα κιόλας? για κάτι που με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγήσει σε κάποια αποτελέσματα που ήδη αρχίζουν να φαίνονται (σε μικρό ποσοστό βέβαια).

Πραγματικά οι πληροφορικάριοι παίζει να είναι οι πιο χαζοί. Συμβάλουν σε κάτι που θα τους αντικαταστήσει, και όχι μόνο δεν το βλέπουν αλλά το προωθούν κιόλας.

Είσαι του επαγγέλματος και έχεις άποψη;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 hours ago, atypicalcoder said:

Πραγματικά οι πληροφορικάριοι παίζει να είναι οι πιο χαζοί.

ναι είμαστε, με το ζορι επιβιώνουμε 

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν έχω σπουδάσει γιατί δεν άκουσα τους γονείς μου και μου βγήκε σε καλό στα οικονομικά,,, 

Θυμάμαι τους γονείς μου αν και με επιχείρηση με έσπρωχναν στο δημόσιο, κάτι που δεν ήθελα σε καμία περίπτωση γιατί ακόμα πιστεύω ότι δημόσιο μπαίνουν οι άχρηστοι και επιβεβαιώθηκα πρόσφατα που γνώρισα κοπέλα που δούλευε σε εφορία και ήταν αφραγκη και μου έλεγε ότι σπλα δεν έβγαινε οικονομικά και μιλάμε είχε σπουδάσει οικονομικά ,  όλα άλλαξαν για ένα όταν κατάλαβα ότι αυτά που σου μαθαίνουν στα σχολεία είναι βλακείες όπως θρησκευτικά αρχαία και τόσα άχρηστα που πρέπει να είσαι παπαγάλος να ανταπεξέλθεις, αυτή την στιγμή κάνω εξαγωγές σε τρόφιμα και έχω και ένα eshop, όσοι λέτε ότι έχετε μεταπτυχιακά και δεν σας πληρώνουν δεν φταίει ο εργοδότης αλλά η ίδια η αγορά θεωρεί τα πτυχία και μεταπτυχιακά άχρηστα και πράγματι είναι στο 70% οκ δεν θα πω για γιατρούς, αλλά εγώ βλέπω τους καλούς μαθητές να είναι χαμάληδες να βγάζουν 1000 ευρώ και έναν σκραπα φίλο που είχα να βγάζει 3+

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, atypicalcoder said:

Α παπάτζα κιόλας? για κάτι που με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγήσει σε κάποια αποτελέσματα που ήδη αρχίζουν να φαίνονται (σε μικρό ποσοστό βέβαια).

Πραγματικά οι πληροφορικάριοι παίζει να είναι οι πιο χαζοί. Συμβάλουν σε κάτι που θα τους αντικαταστήσει, και όχι μόνο δεν το βλέπουν αλλά το προωθούν κιόλας.

Το έγραψα και στον δίπλα thread αυτό. Δλδ ρε φίλε, για πες μας , πώς ακριβώς θα αντικαταστήσει το ΑΙ τους πληροφορικαριους (ούτε καν τους προγραμματιστές, ολόκληρο τον κλάδο). Θα γράφεις στο ΑΙ , "κάνε μου μια εφαρμογή για booking διακοπών " και αυτό θα στη γράφει ολόκληρη; Και θα στη κάνει και deploy? Και θα παίζει και σωστά; Η πχ θα πετάξει μια ναυτιλιακή μέσα σε ένα ΑΙ όλο το legacy κώδικα που έχει, θα πει "κάνε μου migrate στη τελευταία τεχνολογία" και αυτό θα το κάνει σωστά;;; Και έστω ότι μια εταιρεία καταφέρνει να φτιάξει ένα τέτοιο ΑΙ, θα το δώσει δωρεάν σε όλους;; Εαν ποτέ υπάρξει κάτι τέτοιο θα κοστίζει το μηνα, όσο κοστίζουν 500 senior dev τον χρόνο.

Οπότε πραγματικά ρωτάω, εσείς που λέτε ότι "οι πληροφορικαριοι είναι ηλίθιοι" , πώς ακριβώς το έχετε μέσα στο κεφάλι σας;; Τι θα συμβεί ακριβώς;;;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Το έγραψα και στον δίπλα thread αυτό. Δλδ ρε φίλε, για πες μας , πώς ακριβώς θα αντικαταστήσει το ΑΙ τους πληροφορικαριους (ούτε καν τους προγραμματιστές, ολόκληρο τον κλάδο). Θα γράφεις στο ΑΙ , "κάνε μου μια εφαρμογή για booking διακοπών " και αυτό θα στη γράφει ολόκληρη; Και θα στη κάνει και deploy? Και θα παίζει και σωστά; Η πχ θα πετάξει μια ναυτιλιακή μέσα σε ένα ΑΙ όλο το legacy κώδικα που έχει, θα πει "κάνε μου migrate στη τελευταία τεχνολογία" και αυτό θα το κάνει σωστά;;; Και έστω ότι μια εταιρεία καταφέρνει να φτιάξει ένα τέτοιο ΑΙ, θα το δώσει δωρεάν σε όλους;; Εαν ποτέ υπάρξει κάτι τέτοιο θα κοστίζει το μηνα, όσο κοστίζουν 500 senior dev τον χρόνο.

Οπότε πραγματικά ρωτάω, εσείς που λέτε ότι "οι πληροφορικαριοι είναι ηλίθιοι" , πώς ακριβώς το έχετε μέσα στο κεφάλι σας;; Τι θα συμβεί ακριβώς;;;

Αντί να έχεις Χ άτομα μπορείς να έχεις Χ - Υ άτομα που με την βοήθεια του ΑΙ θα είναι σε θέση να παράγουν περισσότερη ποσότητα. (δεν ζητάνε όλοι ποιότητα). Το ότι εσύ είσαι γαμάτος και δεν νιώθεις άγχος δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους.

Όσο για το τελευταίο, όταν φτιάχνεις πράγματα που θα σε κάνουν replace τότε είσαι αφελής (για να μην κάνουμε και άσχημους χαρακτηρισμούς). Άποψη μου, μπορείτε να διαφωνήσετε.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, koeltzakoatl είπε

Μια παράμετρος των αποδοχών αφορά τον τομέα της εταιρείας που εργάζεται κάποιος, ειδικότερα αν είναι σε cost center (δηλαδή post sales, support) ή σε profit center (sales, presales).

Ακόμα και τα ίδια hard skills αμείβονται διαφορετικά, τόσο σε μισθό όσο και σε παροχές, ανάλογα με το πόσα έσοδα φέρνουν στην εταιρία.

τα (πολλά) λεφτά είναι στις πωλήσεις (που αρκετοί «τεχνικοί» άνθρωποι πλέον έχουν μπει στο χώρο) ή στην εξαιρετική εξειδίκευση και το επαγγελματικό δίκτυο .

Εσύ καλά τα λες αλλά οι περισσότεροι λειτουργούν με λογική δημοσίου. "Αφού έχω πάρει μεταπτυχιακό, θα πρέπει να με βάλουν προϊστάμενο με 1,500 πρώτο μισθό". Άσχετα αν η δουλειά είναι client facing ή admin, άσχετα αν μπορούν να βρουν άλλους 20 με τα ίδια skills μέχρι το τέλος της εβδομάδας, άσχετα αν για κάποιους μήνες όσα μεταπτυχιακά και να έχεις δε προσφέρεις κάτι στην ομάδα αν δεν εχεις ξαναδουλέψει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, Cocomel said:

Και εγώ δεν έχω σπουδάσει γιατί δεν άκουσα τους γονείς μου και μου βγήκε σε καλό στα οικονομικά,,, 

Θυμάμαι τους γονείς μου αν και με επιχείρηση με έσπρωχναν στο δημόσιο, κάτι που δεν ήθελα σε καμία περίπτωση γιατί ακόμα πιστεύω ότι δημόσιο μπαίνουν οι άχρηστοι και επιβεβαιώθηκα πρόσφατα που γνώρισα κοπέλα που δούλευε σε εφορία και ήταν αφραγκη και μου έλεγε ότι σπλα δεν έβγαινε οικονομικά και μιλάμε είχε σπουδάσει οικονομικά ,  όλα άλλαξαν για ένα όταν κατάλαβα ότι αυτά που σου μαθαίνουν στα σχολεία είναι βλακείες όπως θρησκευτικά αρχαία και τόσα άχρηστα που πρέπει να είσαι παπαγάλος να ανταπεξέλθεις, αυτή την στιγμή κάνω εξαγωγές σε τρόφιμα και έχω και ένα eshop, όσοι λέτε ότι έχετε μεταπτυχιακά και δεν σας πληρώνουν δεν φταίει ο εργοδότης αλλά η ίδια η αγορά θεωρεί τα πτυχία και μεταπτυχιακά άχρηστα και πράγματι είναι στο 70% οκ δεν θα πω για γιατρούς, αλλά εγώ βλέπω τους καλούς μαθητές να είναι χαμάληδες να βγάζουν 1000 ευρώ και έναν σκραπα φίλο που είχα να βγάζει 3+

Kai στο τέλος της ζωής σου

Θα σκέφτεσαι πως πέρασες και τι έκανες

Και θα λες ¨Εβγαλα λεφτά"

 

Το μυαλό στο δώσανε για να το δουλεύεις

Και να το εκπαιδεύεις.

Και να σε εκπαιδεύει.

 

Βέβαια όπως προτιμάει ο καθένας

Ο Θάνατος του Εμποράκου, ωραία ταινία.

 

Εξω στο rat race, η ζωή είναι για να την ζεις

Πάντα με ενοχλουσε, από μαθητή, να βρεθεί τύπος να μου πει

"Πάρε αυτό το πακέτο χρημάτων, δώσε μου 35-40 χρόνια από την ζωή σου."

Επεξ/σία από dimitrins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, dimitrins said:

Kai στο τέλος της ζωής σου

Θα σκέφτεσαι πως πέρασες και τι έκανες

Και θα λες ¨Εβγαλα λεφτά"

 

Το μυαλό στο δώσανε για να το δουλεύεις

Και να το εκπαιδεύεις.

Και να σε εκπαιδεύει.

 

Βέβαια όπως προτιμάει ο καθένας

Ο Θάνατος του Εμποράκου, ωραία ταινία.

 

Εξω στο rat race, η ζωή είναι για να την ζεις

Πάντα με ενοχλουσε, από μαθητή, να βρεθεί τύπος να μου πει

"Πάρε αυτό το πακέτο χρημάτων, δώσε μου 35-40 χρόνια από την ζωή σου."

Μπορείς να έχεις και τα 2, δεν είναι either or.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Xvipes said:

Μπορείς να έχεις και τα 2, δεν είναι either or.

Τα λεφτάκια χρήσιμα είναι, δεν είναι αυτοσκοπός.

Το να ζήσεις την ζωή σου και να σε βοηθάει το μυαλό που κουβαλάς, προηγείται.

Για αυτό εκπαίδευση και ας δουλέψεις άλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα η εργασία με πτυχίο δεν αμείβεται όπως θα έπρεπε κανονικά, όπως βέβαια και πολλά άλλα επαγγέλματα.

Καλό είναι να βρείτε ένα κράτος και να στήσετε τη ζωή σας γιατί δυστυχώς η Ελλάδα πέρα του καλού καιρού της παραλίας και του φαγητού δεν προσφέρει κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jlaxy είπε

Στην Ελλάδα η εργασία με πτυχίο δεν αμείβεται όπως θα έπρεπε κανονικά, όπως βέβαια και πολλά άλλα επαγγέλματα.

Μερικοί δεν λένε να το καταλάβουν αυτό.

Χίλιες φορές καλύτερα υδραυλικός να ζητάς 50 ευρώ για ένα φλοτέρ και 75 με απόδειξη (που προφανώς ο μισθωτός δεν θα δώσει γιατί δεν μπορεί να κρύψει ούτε ευρώ) παρά μεταπτυχιακά, διδακτορικά. 

Οικογενειακό μου μέλος στο εξωτερικό έχει λάβει 5 φορές αύξηση σε 2 χρόνια (πολυεθνική εταιρεία, ειδικευμένος στο αντικείμενό του μεταπτυχιακού του, του πληρώνουν commute στην δουλειά - βενζίνη, κάρτα τραίνου, ένα συμβολικό ποσό αν χρησιμοποιεί ποδήλατο). ΠΡΟΦΑΝΩΣ και αμείβεται περισσότερα από έναν τεχνικό ή κάποιον χωρίς μάστερ. 

Καλή τύχη εδώ, θα σε βαφτίσουν από consultant associate σε consultant assistant και θα σου δώσουν κάνα κουπόνι παραπάνω. Και αν ζητήσεις τουλάχιστον μια κάρτα ΟΑΣΘ θα σου πουν κάτσε ρε φίλε σε πληρώνω και σε ασφαλίζω τι άλλο θες δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, listerstorm said:

Μερικοί δεν λένε να το καταλάβουν αυτό.

Και μερικοί δε λένε να καταλάβουν ότι ο κάθε εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου πληρώσει το διδακτορικό αν δεν απαιτείται για την δουλειά που σε προσέλαβε. Αυτά στο δημόσιο που δεν ασχολούνται με το αν έχεις όντως γνώσεις.

Επεξ/σία από jimmy213
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, filip123go said:

Το έγραψα και στον δίπλα thread αυτό. Δλδ ρε φίλε, για πες μας , πώς ακριβώς θα αντικαταστήσει το ΑΙ τους πληροφορικαριους (ούτε καν τους προγραμματιστές, ολόκληρο τον κλάδο). Θα γράφεις στο ΑΙ , "κάνε μου μια εφαρμογή για booking διακοπών " και αυτό θα στη γράφει ολόκληρη; Και θα στη κάνει και deploy? Και θα παίζει και σωστά; Η πχ θα πετάξει μια ναυτιλιακή μέσα σε ένα ΑΙ όλο το legacy κώδικα που έχει, θα πει "κάνε μου migrate στη τελευταία τεχνολογία" και αυτό θα το κάνει σωστά;;; Και έστω ότι μια εταιρεία καταφέρνει να φτιάξει ένα τέτοιο ΑΙ, θα το δώσει δωρεάν σε όλους;; Εαν ποτέ υπάρξει κάτι τέτοιο θα κοστίζει το μηνα, όσο κοστίζουν 500 senior dev τον χρόνο.

Οπότε πραγματικά ρωτάω, εσείς που λέτε ότι "οι πληροφορικαριοι είναι ηλίθιοι" , πώς ακριβώς το έχετε μέσα στο κεφάλι σας;; Τι θα συμβεί ακριβώς;;;

Πολλαπλά agents που θα έχουν συγκεκριμένα specialties και θα κάνουν πολλαπλά iterations κώδικα μετά από διορθώσεις που θα κάνουν αυτόματα μόνα τους, αφού τρέξουν το κώδικα και απλά ένας senior developer θα επιλέγει το καλύτερο αποτέλεσμα. Το ότι θα εξαφανιστούν όλοι οι developers είναι σχεδόν απίθανο. Απλά θα μειωθούν πάρα πολύ οι θέσεις τα επόμενα χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, jimmy213 said:

Και μερικοί δε λένε να καταλάβουν ότι ο κάθε εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου πληρώσει το διδακτορικό αν δεν απαιτείται για την δουλειά που σε προσέλαβε. Αυτά στο δημόσιο που δεν ασχολούνται με το αν έχεις όντως γνώσεις.

ξέρεις ποιο είναι το ωραίο; Όταν όλοι αυτοί που γκρινιάζουν γίνονται οι ίδιοι εργοδότες. Εκεί να δεις πως αλλάζουν απόψεις.

Είχα πρόσφατα (αρχές του 2023) παρόμοια εμπειρία με κάποιον που ως εργαζόμενος είχε κάτι τέτοιες ονειροπαρμένες απόψεις. Όταν λοιπόν άνοιξε δική του επιχείρηση αρχίσαν τα ωραία.... Ο βασικός στα χαρτιά και τα υπόλοιπα μαύρα και  όλα αυτά που ξέρετε..

Κι έχω την απορία, αν κλείσει την επιχείρηση και πάει πάλι υπάλληλος, θα λέει ότι έλεγε και παλιά;

Α ρε ξύλο που θέλετε μερικοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...