Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, MariosX είπε

συμφέρει; για να παίρνεις 4200 σημαίνει πως τον χρόνο θα παίρνεις 104,372€ (μικτά).

Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν καλύτερα να είχες εταιρία κατά προτίμηση Ο.Ε./ Ε.Ε. όπου θα έχεις σταθερό φόρο εισοδήματος 22% και να εκμεταλλεύεσαι το ΦΠΑ αλλά ΟΚ δεν ξέρω κατά πόσο το επιτρέπει η εταιρία που συνεργάζεσαι. 

Η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ψαξει καθολου γιατι δεν θελω να μπλεξω με λογιστες κλπ κλπ.

"Προτιμω" να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να ειναι ολα πληρωμενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, csontheline said:

Δηλαδή 15 χρόνια εργασίας και δεν έχεις ούτε 1 πιστοποίηση;
Όσα και να έχεις μάθει από την δουλειά, πρώτον με μια πιστοποίηση τα βάζεις σε σειρά και κλείνεις τρύπες, δεύτερον κερδίζεις χρόνο μαθαίνοντας νέα πράγματα πολύ πιο γρήγορα.

ναι

22+ χρονια, κατι office 2000 ειχα οταν εκανα μαθηαματα. Τι θελεις την πιστοποιηση ? να παω σε youtibe video και UDEMY και ολα αυτα τα ωραια που ανεβαζουν στον Instagram και νομιζουν οτι εινι κατι. Εχω ανθρωπο με CCNA που δεν μπορουσε να κατανοήσει απλα πραγματα δικτύου. 

Ιintegratos κυρίως ζητανε να εχεις certifications γιατι τα θελουν οι εταιρειες, δηλαδη για να ειναι golden partner θελουν πχ στην microsoft να εχεις 2 μηχανικους απο τους 4 να εχουν συγκεκριμενες.

Εχουν ερθει ατομα με κατεβατό και δεν ξερουν τίποτα

εχουν ερθει ατομα χωρις κατεβατο και ξερουν

και το αντιθετο.

Οπως ειπαμε δεν εχει σημασια τι γραφεις αρα να μπορεις να το αποδειξεις. Αλλιως εχεις βγει στην φορα στο πρωτο 3μηνο και θα σε φτυσει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2023 στις 2:15 ΜΜ, chrisxkar είπε

Ισχυει μονο για τα οικονομικα το ακολουθο

Δυο μεταπτυχιακα 9 χρονια προυπηρεσια σε  υψηλης εξιδεικευσης επαγγελμα απειρα σεμιναρια το δευτερο το ολοκληρωνω τωρα με σκοπο να παρω μια ακομα πιστοποιηση αρκετα δυσκολη και δυο γλωσσες.Με πολλες αγραφες υπερωριες (βεβαια εχω ευελικτο ωραριο) παιρνω 1200 καθαρα συν καρτα edenred 120 το μηνα συν τις βενζινες μου που χοντρικα βγαινουν 50 αλλα μας επιτρεπουν να δηλωνουμε και τις προσωπικες οποτε συν 50.Συνολο ας πουμε 1400 το μηνα καθαρα.

Δυστηχως ο κλαδος των οικονομικων εχει παρα πολυ ανεργο κοσμο και οποτε οι μισθοι ειναι τραγικοι αφου υπαρχουν θεσεις σε τεραστιες εταιρειες Ελλαδα που σου λενε τρεις μηνες χωρις μισθο για εκπαιδευση μετα 500 ευρω για ενα χρονο σαν internship και επειτα βασικο για τουλαχιστον ενα χρονο μεχρι να δουνε ποιους θα κρατησουν πραγμα που αποτελει εργασιακο μεσαιωνα

Γερμανια το ιδιο επαγγελμα αμοιβεται με 70 χιλιαδες τον χρονο στην κλιμακα μου συμφωνα με το salary expert προ φορων τους οποιους φορους δεν ξερω αλλα απο οτι ξερω ειναι αρκετα υψηλοι.

Οταν εκανα μια μικρη αναζητηση για θεση σε ευρωπαικο θεσμο με θεση ελλαδα μεσω ατομων που ηταν σε καλουτσικες θεσεις μεσα, εμαθα δυστηχως πως ειναι προτιμοτερο να εχεις πτυχιο λυκειου και μια πολιτικη γνωριμια ή να εισαι σοι παρα να εχεις διδακτορικο

Οσο για το ικανοτητα πανω απο τα πτυχια ναι οκ συμφωνω αλλα αν ειναι να πας σε εναν μεγαλο οργανισμο κοιτουν ενα χαρτι πρωτα το οποιο αν εχει μεταπτυχιακα ο αλλος λεει η τουλαχιστον θα επρεπε να πει ο χ επενδυσε χρονο και χρημα ενω δουλευε για να παρει ενα χαρτι ακομα αρα επενδυει στην γνωση και προσπαθει.

Εγω δεν θα μπορουσα να πινω μπυρακια και να αραζω στον καναπε μου η να πηγαινω για κανενα ποτο τα βραδια μετα την δουλεια?Τα Σ/Κ δεν θα μπορουσα να αραζω αντι να γραφω εργασιες?Τον ιουνιο αντι να δινω εξετασεις δεν θα μπορουσα να πηγαινω για μπανακια?Στην τελικη αν εμπειρια>μεταπτυχιακο χωρις εμπειρια τοτε εμπειρια+μεταπτυχιακο>απο τα δυο προηγουμενα.

Λογιστής ή ελεγκτής είσαι εσύ σε Big 4! :D Δικός μας είσαι

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, thodoris20s said:

Λογιστής ή ελεγκτής είσαι εσύ σε Big 4! :D Δικός μας είσαι

Θα σου απαντήσω

Αν αυτην την περιόδο που διανύουμε ζηλεύεις τους ανθρακωρύχους ,αν σου φαίνεται ονειρικό το να βρίσκεσαι σε ένα χωράφι και να μαζεύεις βαμβακι με τα χέρια αν νοιώθεις οτι ακόμα και μία αύξηση 400 ευρώ αύριο δεν αξίζει όλη την δουλειά που κάνεις ναι είμαι δικός σας

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, great said:

ναι

22+ χρονια, κατι office 2000 ειχα οταν εκανα μαθηαματα. Τι θελεις την πιστοποιηση ? να παω σε youtibe video και UDEMY και ολα αυτα τα ωραια που ανεβαζουν στον Instagram και νομιζουν οτι εινι κατι. Εχω ανθρωπο με CCNA που δεν μπορουσε να κατανοήσει απλα πραγματα δικτύου. 

Ιintegratos κυρίως ζητανε να εχεις certifications γιατι τα θελουν οι εταιρειες, δηλαδη για να ειναι golden partner θελουν πχ στην microsoft να εχεις 2 μηχανικους απο τους 4 να εχουν συγκεκριμενες.

Εχουν ερθει ατομα με κατεβατό και δεν ξερουν τίποτα

εχουν ερθει ατομα χωρις κατεβατο και ξερουν

και το αντιθετο.

Οπως ειπαμε δεν εχει σημασια τι γραφεις αρα να μπορεις να το αποδειξεις. Αλλιως εχεις βγει στην φορα στο πρωτο 3μηνο και θα σε φτυσει το σύστημα.

Είσαι τυχερός που είχες (έτσι φαίνεται) συναδέλφους γνώστες που βοηθούσαν και το κυνηγούσες. Και μπράβο σου.

Απλά, οι πιστοποιήσεις (ειδικά για όσους δεν μπορούν να βρουν τις συνθήκες) είναι σαν τις σκάλες στο φιδάκι. Shortcuts (as they say at my village).

Ενίοτε, οι πιστοποιήσεις και τα μεταπτυχιακά (και παρόμοια χαρτιά) μπορούν να απαιτήσουν περισσότερα χρήματα (προφανώς δεν ισχύει παντού και πάντα, φυσικά και η εμπειρία μπορεί να τα υπερκαλύψει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Θα σου απαντήσω

Αν αυτην την περιόδο που διανύουμε ζηλεύεις τους ανθρακωρύχους ,αν σου φαίνεται ονειρικό το να βρίσκεσαι σε ένα χωράφι και να μαζεύεις βαμβακι με τα χέρια αν νοιώθεις οτι ακόμα και μία αύξηση 400 ευρώ αύριο δεν αξίζει όλη την δουλειά που κάνεις ναι είμαι δικός σας

Συμπάσχω φίλε μου! Προσωπικά προσπαθώ να απομακρυνθώ από τον κλάδο μέσω της πληροφορικής. Βασικά να συνδυάσω πληροφορική και λογιστική σε κάποια άλλη εταιρεία εκτός big 4. Ελπίζω να τα καταφέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, thodoris20s said:

Συμπάσχω φίλε μου! Προσωπικά προσπαθώ να απομακρυνθώ από τον κλάδο μέσω της πληροφορικής. Βασικά να συνδυάσω πληροφορική και λογιστική σε κάποια άλλη εταιρεία εκτός big 4. Ελπίζω να τα καταφέρω!

Python και powerbi και εισαι μια χαρα. 

Ευτυχώς πριν 15 χρόνια που έψαχνα δουλειά από οικονομικό πτυχίο και μεταπτυχιακό δεν έπεσα στα χέρια των big4 αλλά έκατσε τυχαία αρχή κατευθείαν σε data analytics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris20s είπε

Συμπάσχω φίλε μου! Προσωπικά προσπαθώ να απομακρυνθώ από τον κλάδο μέσω της πληροφορικής. Βασικά να συνδυάσω πληροφορική και λογιστική σε κάποια άλλη εταιρεία εκτός big 4. Ελπίζω να τα καταφέρω!

Πλάκα έχουμε εδώ μέσα πάντως! Άλλοι σκεφτόμαστε να φύγουμε από την πληροφορική να πάμε στην Λογιστική!!! 😛

Αν είσαι πάντως σε μεγάλη εταιρία, αν ανοίξεις τον κύκλο που σου προσφέρει η εταιρία, μπορείς να πηδάς σε σχετικά κοντινό αντικείμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Konos93 said:

είναι κάπως offtopic ερώτημα . πως εκτιμάτε ότι επηρέασε το εισόδημα  σας και την εργασία σας το ΑΙ ;

Πολυ νωρις για αυτη την "φουσκα" για εμένα η ερώτηση

απαντηση τώρα: Με κανέναν τρόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Konos93 said:

είναι κάπως offtopic ερώτημα . πως εκτιμάτε ότι επηρέασε το εισόδημα  σας και την εργασία σας το ΑΙ ;

Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να επηρεαστεί, αλλά όταν κάποια στιγμή (Microsoft, OpenAI και Google ήδη μιλάνε για αυτό) βγάλουν agents που θα μπορούν να δουλεύουν ταυτόχρονα και θα είναι αρκετά οικονομικό και απίστευτα γρήγορο να φτιάχνουν κάποια tasks, εκεί θα φανεί τι επιπτώσεις θα υπάρχουν στο τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Konos93 said:

είναι κάπως offtopic ερώτημα . πως εκτιμάτε ότι επηρέασε το εισόδημα  σας και την εργασία σας το ΑΙ ;

ΚΑΘΟΛΟΥ. 

Εχω ακούσει πολλούς να λένε πως εμας τους πληροφορίκαριους θα μας επηρεάσει το ΑΙ, και ότι θα παράγει αυτό τον κώδικα και ότι άλλη σχετική παπατζα μπορείς να φανταστείς.

Εγώ θέτω τα εξής ερωτηματα:

Το AI παράγει πραγματι κώδικα, ο χρήστης όμως που θα πάρει αυτον κώδικα, ξέρει που θα τον βάλει και πως θα στήσει τον project για να το δει;

Αν και έστω και ξέρει, αν σε περίπτωση υπάρχει κάποιο big ή πρόβλημα, ξέρει να κάνει το ανάλογο investigation για να το διορθώσει; 

Πέρα από αυτά, το AI ξέρει να συνεννοηθεί με τους ανάλογους ανθρώπους ή AIs για να χτίσει μια υπηρεσία/προϊόν που θα δουλεύει;

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ AIs, γιατί με βοηθάνε πολύ στην παραγωγικότητα μου. Αλλά ποτέ δεν έχω πάρει κάτι που να μου δούλεψε με την πρώτη. Το μέγιστο που μου προσφέρει είναι περίπου το 60% της δουλειάς για ένα κομμάτι κώδικα.

By the way, προγραμματιστής που ξέρει από AIs πληρώνεται πολύ παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Konos93 said:

είναι κάπως offtopic ερώτημα . πως εκτιμάτε ότι επηρέασε το εισόδημα  σας και την εργασία σας το ΑΙ ;

Προς τα κάτω καθόλου. Με έχει κάνει 10 φορές πιο αποδοτικό βέβαια, και έτσι μπορώ να διεκδικήσω περισσότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MariosX είπε

ΚΑΘΟΛΟΥ. 

Εχω ακούσει πολλούς να λένε πως εμας τους πληροφορίκαριους θα μας επηρεάσει το ΑΙ, και ότι θα παράγει αυτό τον κώδικα και ότι άλλη σχετική παπατζα μπορείς να φανταστείς.

...

Α παπάτζα κιόλας? για κάτι που με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγήσει σε κάποια αποτελέσματα που ήδη αρχίζουν να φαίνονται (σε μικρό ποσοστό βέβαια).

Πραγματικά οι πληροφορικάριοι παίζει να είναι οι πιο χαζοί. Συμβάλουν σε κάτι που θα τους αντικαταστήσει, και όχι μόνο δεν το βλέπουν αλλά το προωθούν κιόλας.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια παράμετρος των αποδοχών αφορά τον τομέα της εταιρείας που εργάζεται κάποιος, ειδικότερα αν είναι σε cost center (δηλαδή post sales, support) ή σε profit center (sales, presales).

Ακόμα και τα ίδια hard skills αμείβονται διαφορετικά, τόσο σε μισθό όσο και σε παροχές, ανάλογα με το πόσα έσοδα φέρνουν στην εταιρία.

τα (πολλά) λεφτά είναι στις πωλήσεις (που αρκετοί «τεχνικοί» άνθρωποι πλέον έχουν μπει στο χώρο) ή στην εξαιρετική εξειδίκευση και το επαγγελματικό δίκτυο .

Επεξ/σία από koeltzakoatl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...