Προς το περιεχόμενο

Tι μισθό παίρνετε όσοι έχετε μεταπτυχιακό με τα σημερινά δεδομένα?


Actuary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούτε τα πτυχία πληρώνονται σήμερα ούτε τα μεταπτυχιακά.

Κυνηγάς να μπεις σε μια καλή εταιρία, δουλεύεις να αποκτήσεις μια καλή θέση ισχυρή θέση που θα σε αποζημιώσει για τον κόπο που έκανες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nickol-us είπε

Ούτε τα πτυχία πληρώνονται σήμερα ούτε τα μεταπτυχιακά.

image.png.25cd5e0afff5790490059843243d196f.png

απ'την μισθοδοσία μου. Το πτυχίο(ΠΕ=Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης),το ECDL και το lower

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Actuary said:

Καλησπέρα, άνοιξα αυτό το θέμα για να δω που κινούνται οι μισθοί σε διάφορα επαγγέλματα και για ανταλλαγή απόψεων. 

εξαρτατε το επαγγελμα.

4 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Δημόσιο όμως. Καμία σχέση με την πραγματική οικονομία.

ετσι ακριβως, ξεχασε να βαλει και το επιδομα προσελευσης....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, geomrk said:

image.png.25cd5e0afff5790490059843243d196f.png

απ'την μισθοδοσία μου. Το πτυχίο(ΠΕ=Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης),το ECDL και το lower

Να τσαντιστουμε θέλεις πρωί πρωί; Δεν ξέρω αν είναι πιο εξοργιστικό το... ECDL εν έτει 2023 ή το Lower που είναι τα διπλά λεφτά. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δημόσιο όμως. Καμία σχέση με την πραγματική οικονομία.

μπα δεν ειναι δημοσιο, δε τα πληρωνονται πια...

 

για τον TS δεν υπαρχει σαφης απαντηση, αλλο ενας γιατρος με μαστερ και άλλο ενας αποφοιτος πχ των πρωι τει με μαστερ

 

για παραδειγμα εχω φιλο με μαστερ που παιρνει πρακτικα 4Χ το βασικο μισθου και άλλον με τις ιδιες ακριβως σπουδες που παιρνει βασικο...

τα ιδια δε θα επρεπε να παιρνουν; ή οχι; 😅

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταπτυχιακό δε σου εγγυάται κάτι, εκτός και αν «στοχεύεις» στο βασικό, που αν θυμάμαι καλά παίρνει κάποιο... bonus; Φυσικά αν στοχεύεις σε δουλειές που πληρώνουν βασικό, καλύτερα να μη δηλώσεις καν ότι έχεις μεταπτυχιακό, πιο πιθανό είναι να ΜΗΝ σε πάρουν εξαιτίας του, παρά να σου δώσουν περισσότερα λεφτά.

Είναι χρήσιμο για μετεκπαίδευση ή περισσότερη εξειδίκευση, και μπορεί λόγω αυτού να πάρεις περισσότερα. Αλλά το ίδιο άτομο, στην ίδια δουλειά, άμα πάρει π.χ. προσφορά για 1.500€ και τους πει μετά «ξέχασα να σας πω, έχω και μεταπτυχιακό» πιο πιθανό είναι ν' ακούσει «α, ωραία, να το χαίρεστε» παρά να πάρει νέα προσφορά για -έστω- ... 1.501€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχιδια πληρωνουν για μεταπτυχιακα κλπ. Ο μονος τροπος να βγαλεις καλα λεφτα ειναι να αλλάζεις εταιρείες. Αν κάτσεις στα αυγα σου σε μια που θα βρεις δεν προκειται να εχεις οικονομική εξέλιξη. Θα σου δίνουν κανα 100ρικο στα 3 χρόνια και μέχρι εκεί.

  • Like 19
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

μπα δεν ειναι δημοσιο, δε τα πληρωνονται πια...

 

για τον TS δεν υπαρχει σαφης απαντηση, αλλο ενας γιατρος με μαστερ και άλλο ενας αποφοιτος πχ των πρωι τει με μαστερ

 

για παραδειγμα εχω φιλο με μαστερ που παιρνει πρακτικα 4Χ το βασικο μισθου και άλλον με τις ιδιες ακριβως σπουδες που παιρνει βασικο...

τα ιδια δε θα επρεπε να παιρνουν; ή οχι; 😅

Η φωτο πάντως σαν μισθοδοσία δημοσίου ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Η φωτο πάντως σαν μισθοδοσία δημοσίου ειναι

Μπα οχι απαραιτητα... εξαρταται το λογισμικο του καθε φορεα/εταιρείας, καποια ειναι ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35% στο 1ο έτος εργασίας, 42% στο 24ο. Το μεταπτυχιακό αντιστοιχεί σε -χοντρικά- 10 έτη προϋπηρεσίας, μισθολογικά.

Όχι, δεν εργάζομαι στο δημόσιο.

Και όχι, δεν εργάζομαι καν στην Ελλάδα.

Πάντως, αν ξαναγυρνούσα τον χρόνο, θα έκανα άλλο μεταπτυχιακό, πιο σχετικό με αυτό που μου άρεσε και έπρεπε να κυνηγήσω. Εξάλλου, αυτό είναι το νόημα (θεωρητικά, γιατί στην Ελλάδα απέκτησε άλλο νόημα), να εξειδικευτείς σε έναν τομέα και να εξελιχθείς προς τα εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...