Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο μέχρι 26.000 eurw αξιζουν τα μεταχειρησμενα? η να παω σε  καινουργιο?


Cubicolor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σκεφτομαι να  αγορασω ενα αμαξι μεχρι 26000  ευρω.  γιατι αυτο  που ειχα καηκε ο  κινητηρας  και και  τωρα  ειμαι  χωρις αμαξι.

το ερωτημα μου στα  λεφτα  αυτα να παω προς  γερμανικο αμαξι η να παω σε  ιαπωνικο?

Και πια αμαξια  θεωρειται παρα  πολυ καλα στα  λεφτα  αυτα?

Τα auwdi αμαξια ειναι  καλα?  επισης  θελω να  ρωτησω τα ανταλάκτικα  τους  ειναι   πολυ ακριβα?

Περα απο αυτο σκεφτομουνα να κοιταγα και τα μεταχοιρησμενα αμαξια απο μαντρες  αυτοκινητων.  για  πιο χαμηλοτερες  τιμες//

απο την  μια σκεφτομαι οτι  για ενα  καινουργιο  θα πρεπέι να  δωσω  τοσα  πολλα λεφτα αλλα απο την  αλλη αν παω σε ενα μεταχειρησμενο δεν  θα  πληρωσω  τοσα  πολλα  λεφτα  /.

Το θεμα ειναι αξιζουν τα μεταχειρησμενα? η να παω σε  καινουργιο?

Παρα πολλοι λενε οτι τα μεταχειρησμενα  ειναι  πιο  συμφερουσα  αγορα σε σχεση με ενα  καινουργιο  ισχυει  αυτο??

 

και αν  αγορασω  ενα μεταχειρησμενο  πως ξερω  οτι δεν θα  μου  δημιουργησει προβληματα μετα απο 1  χρονο πχ?

Επεξ/σία από Cubicolor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δίπλωμα έχεις καταρχάς?!

No offense , αλλά ο τρόπος γραφής σου παραπέμπει σε πολύ νεαρό άτομο.

Επεξ/σία από AntonisKo
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AntonisKo είπε

Δίπλωμα έχεις καταρχάς?!

No offense , αλλά ο τρόπος γραφής σου παραπέμπει σε πολύ νεαρό άτομο.

φιλε εχω διπλωμα. απλα  ρωταω  καποια πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AntonisKo said:

Δίπλωμα έχεις καταρχάς?!

No offense , αλλά ο τρόπος γραφής σου παραπέμπει σε πολύ νεαρό άτομο.

Σε άτομο με δυσλεξία παραπέμπει αν το συνδυάσεις με τα ορθογραφικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Cubicolor said:

εγω ρωτησα καποια πραγματα .. τωρα αν δεν  μπορει   καποιος να  βοηθησει εχει  καλος..

Εγώ είμαι της άποψης πως->

Α)Εάν δεν αλλάξουν σύντομα οι ανάγκες σου

Β)Δεν είσαι άτομο που αλλάζεις συχνά αυτοκίνητο

Γ)Έχεις τα χρήματα διαθέσιμα για αυτοκίνητο της κατηγορίας που θελεις

Δ)Δεν έχεις εμπιστο μηχανικό 

Το καινούργιο ίσως σου βγει κ φθηνότερα σε βάθος χρονου με πολύ λιγότερη φασαρία.

Υ.γ Εκτός και εάν βρεις καμιά τρομερή ευκαιρία από γνωστό που ξέρεις τι χρήση του έκανε.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειναι ερωτηση αυτη τωρα, μεταχειρισμένο η καινούργιο

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ

...και μάλιστα στα λεφτά που λες

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοιειται παντα το καινουργιο (οτι και να ειναι αυτο) ειναι καλυτερο απο μτχ.

Το αν η χ μαρκα ειναι καλη τι εννοεις? Ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες.

Γιατι δε παιρνεις την Audi ή οποια αλλη μαρκα να ρωτησεις το κοστος του After Sales και το ρωτας εδώ? Δεν καταλαβαινω......

Επειδη δουλευω στην αυτοκινητοβιομηχανια τα τελευταια 27 χρονια, σου λεω λοιπον οτι ειναι πανακριβη η Audi (και οι υπολοιποι Γερμανοι, χωρις λογο, πληρωνεις το σημα και οχι το αληθινο κοστος, σε εξουσιοδοτημενα μιλαω παντα).

Τα Ιαπωνικα υπερτερουν παντα (λιγο ή πολύ) σε αξιοπιστια βάση ερευνων σε ολο το κοσμο.....και εχουν πολυ φθηνοτερη συντηρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sellsoap είπε

Εννοιειται παντα το καινουργιο (οτι και να ειναι αυτο) ειναι καλυτερο απο μτχ.

Αυτό ισχύει μόνο σε οχήματα ίδιας ή παρόμοιας κατηγορίας.

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ενός π.χ. καινούριου i20 με ένα Lexus,S-class  μερικών ετών.

1 ώρα πριν, sellsoap είπε

Τα Ιαπωνικα υπερτερουν παντα (λιγο ή πολύ) σε αξιοπιστια βάση ερευνων σε ολο το κοσμο.....και εχουν πολυ φθηνοτερη συντηρηση

Και αυτό σχετικό,δεν υπάρχει κανόνας,ανάλογα το αμάξι,το μοντέλο,το μοτέρ.Όσο για τις έρευνες,άστο καλύτερα,100 έρευνες 100 διαφορετικά αποτελέσματα,ανάλογα την χρονιά που έγιναν οι έρευνες,ανάλογα τις κατηγοριες οχημάτων,ανάλογα ποιος έκανε την έρευνα και και και.

1 ώρα πριν, sellsoap είπε

Επειδη δουλευω στην αυτοκινητοβιομηχανια τα τελευταια 27 χρονια, σου λεω λοιπον οτι ειναι πανακριβη η Audi (και οι υπολοιποι Γερμανοι, χωρις λογο, πληρωνεις το σημα και οχι το αληθινο κοστος, σε εξουσιοδοτημενα μιλαω παντα).

Και τα ιαπωνικά στα εξουσιοδοτημένα ή αντιπροσωπείες το ίδιο ακριβά είναι.Το γνωρίζω πολύ καλά.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, Cubicolor said:

καλησπερα σκεφτομαι να  αγορασω ενα αμαξι μεχρι 26000  ευρω.  γιατι αυτο  που ειχα καηκε ο  κινητηρας  και και  τωρα  ειμαι  χωρις αμαξι.

το ερωτημα μου στα  λεφτα  αυτα να παω προς  γερμανικο αμαξι η να παω σε  ιαπωνικο?

Και πια αμαξια  θεωρειται παρα  πολυ καλα στα  λεφτα  αυτα?

Τα auwdi αμαξια ειναι  καλα?  επισης  θελω να  ρωτησω τα ανταλάκτικα  τους  ειναι   πολυ ακριβα?

Περα απο αυτο σκεφτομουνα να κοιταγα και τα μεταχοιρησμενα αμαξια απο μαντρες  αυτοκινητων.  για  πιο χαμηλοτερες  τιμες//

απο την  μια σκεφτομαι οτι  για ενα  καινουργιο  θα πρεπέι να  δωσω  τοσα  πολλα λεφτα αλλα απο την  αλλη αν παω σε ενα μεταχειρησμενο δεν  θα  πληρωσω  τοσα  πολλα  λεφτα  /.

Το θεμα ειναι αξιζουν τα μεταχειρησμενα? η να παω σε  καινουργιο?

Παρα πολλοι λενε οτι τα μεταχειρησμενα  ειναι  πιο  συμφερουσα  αγορα σε σχεση με ενα  καινουργιο  ισχυει  αυτο??

 

και αν  αγορασω  ενα μεταχειρησμενο  πως ξερω  οτι δεν θα  μου  δημιουργησει προβληματα μετα απο 1  χρονο πχ?

Προσωπικά θα πήγαινα :
α) Σε Ιαπωνία / Κορέα
β) Αγορά μεταχειρισμένου από αντιπροσωπείες όπως Σπανός/Βελμαρ και Spot-a-wheel.

Μια ζωή οδηγούσα γερμανικά ΦΒ/Αουντι, δεν είχα κάτι συγκεκριμένο αλλά όταν ήταν να αλλάξω σε 2015+ μοντέλα, ο υπέυθυνος της αντιπροσωπείας που ήξερα από το 1997 μου είπε σε 2 περιπτώσεις με νόημα, κράτα αυτά που έχεις.

Οδηγώ πια Ιαπωνικά Lexus / Suzuki, κανένα πρόβλημα.

Αν και προτείνω μεταχειρισμένο, δεν έχω πάρει ποτέ. Τη τελευταία φορά εγω ήθελα 100% αλλά η συζυγός μου δεν ήθελε... Προτίμησα την ησυχεία στο σπίτι..
Ωστόσο, το αυτοκίνητο με το που βγάζεις απο την έκθεση χάνει ενα καλό ποσοστό της αξίας του που δεν αξίζει να το επωμιστείς. Αν πάρεις απο σοβαρο έμπορο (που δε θα το πάρεις φθηνά όμως), και κερδίζεις απο την απαξιωση και εχει το κεφάλι σου σχετικά ήσυχο.

 

Επεξ/σία από a_f_a
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, a_f_a said:

Τη τελευταία φορά εγω ήθελα 100% αλλά η συζυγός μου δεν ήθελε... Προτίμησα την ησυχεία στο σπίτι..
Ωστόσο, το αυτοκίνητο με το που βγάζεις απο την έκθεση χάνει ενα καλό ποσοστό της αξίας του που δεν αξίζει να το επωμιστείς. Αν πάρεις απο σοβαρο έμπορο (που δε θα το πάρεις φθηνά όμως), και κερδίζεις απο την απαξιωση και εχει το κεφάλι σου σχετικά ήσυχο.

 

Με αντιγραφεις ή εγω;😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...