Προς το περιεχόμενο

Τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Λαμια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω περάσει στο τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στην Λαμία, που το είχα τρίτο επιλογή στο μηχανογραφικό. (Έγραψα 15.5 ΜΟ και δεν πέρασαν Επιστήμη Υπολογιστών Ηράκλειο ή Πληροφορική ΑΠΘ που τα είχα πρώτα)

Αν σπουδάζει κάποιος εκεί μπορεί να μου πει την γνώμη του;

Αξίζει να πάω η να προσπαθήσω να κάνω μετέγρςφφη κάπου αλλού;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Concentrate0k3206 είπε

Έχω περάσει στο τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στην Λαμία, που το είχα τρίτο επιλογή στο μηχανογραφικό. (Έγραψα 15.5 ΜΟ και δεν πέρασαν Επιστήμη Υπολογιστών Ηράκλειο ή Πληροφορική ΑΠΘ που τα είχα πρώτα)

Αν σπουδάζει κάποιος εκεί μπορεί να μου πει την γνώμη του;

Αξίζει να πάω η να προσπαθήσω να κάνω μετέγρςφφη κάπου αλλού;

 

 

Να έρθεις και να μην το αφήσεις, όπως έκανα εγώ και έχασα έναν χρόνο περιμένοντας να πάρω μεταγγραφή.
Η σχολή μας είναι μέτριας δυσκολίας και σίγουρα θέλει διάβασμα, ίσως δυσκολευτείς λίγο με την μετάβαση στην επαρχία (δεν ξέρω απο που είσαι), αλλά στο εγγυώμαι θα το ξεπεράσεις.
Ηράκλειο δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει καθώς θα έχεις πολύ αυξημένα έξοδα, θα δυσκολευτείς να βρεις σπίτι και έχω ακούσει ότι την καλοκαιρινή σεζόν σε διώχνουν.

Επεξ/σία από dimitrisg55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιμημένη Λαμία με τους κουραμπιέδες σου :)

ήμουν φοιτητής στο τμήμα ηλεκτρολογίας από το 1996 μέχρι το 2000. φαντάζομαι τώρα έχει γίνει κάμπους κανονικό το ΤΕΙ... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Concentrate0k3206 είπε

Μένω Κομοτηνή, εσύ από πού είχες κάνει μετεγγραφή και που πέρασες; Τώρα σπουδάζεις Λαμία;

Ναι τώρα σπουδάζω Λαμία, ήθελα να κάνω μεταγγραφή για ΠΑΜΑΚ, αλλά δεν είχα τα μόρια. 
Εάν μένεις Κομοτηνή δεν πιστεύω οτι θα δυσκολευτείς στη μετάβαση.

16 λεπτά πριν, nikthanos είπε

τιμημένη Λαμία με τους κουραμπιέδες σου :)

ήμουν φοιτητής στο τμήμα ηλεκτρολογίας από το 1996 μέχρι το 2000. φαντάζομαι τώρα έχει γίνει κάμπους κανονικό το ΤΕΙ... :)

 

Από όσο έχω ψάξει έχει αναβαθμιστεί αρκετά το πρόγραμμα σπουδών μετά το 2021.
Ε δεν το λες και campus 3 κτήρια είναι, εκ των οποίων μόνο τα 2 είναι των θετικών επιστημών (πληροφορική, μαθηματικό, φυσικό) + βιβλιοθήκη και κυλικείο.

Επεξ/σία από dimitrisg55
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 λεπτά πριν, Concentrate0k3206 είπε

Εγώ συγκεντρώνω 5,5 ή 6,5 μόρια οπότε περνάω σχεδόν όπου θελω.

Με 5,5 είσαι δύσκολα για ΑΠΘ (και οριακά για ΠΑΜΑΚ εάν σε ενδιαφέρει και αυτό)

Επεξ/σία από dimitrisg55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ισχύει αυτό περνώ 6.5

Αλλά αξίζει να κάνω μετεγγραφή; θα μου πρόσφερει τίποτα παραπάνω κάποιο άλλο τμήμα; (είτε το ΑΠΘ, ΠΑΜΑΚ ή στο Ηράκλειο)

Επεξ/σία από Concentrate0k3206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Concentrate0k3206 είπε

Αν ισχύει αυτό περνώ 6.5

Αλλά αξίζει να κάνω μετεγγραφή; θα μου πρόσφερει τίποτα παραπάνω κάποιο άλλο τμήμα; (είτε το ΑΠΘ, ΠΑΜΑΚ ή στο Ηράκλειο)

Το ΠΑΜΑΚ έχει αρκετά διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών ειδικά το τμήμα πληροφοριακών συστημάτων, αφού περιέχει και μαθήματα χρηματοοικονομικών και το ΑΠΘ στο πρώτο έτος έχει πάρα πολλά μαθηματικά.
Γενικά μπορείς να συγκρίνεις τα προγράμματα σπουδών των πανεπιστημίων για να δεις τις διαφορές μεταξύ τους.
Με 6,5 μόρια είσαι εντάξει, τώρα εαν αξίζει ή όχι η μεταγγραφή δεν μπορώ να στο πω, πάντως σίγουρα η δυσκολία στα άλλα πανεπιστήμια θα είναι μεγαλύτερη.

Επεξ/σία από dimitrisg55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα Πληροφορική ΑΠΘ η Επιστήμη Υπολογιστών Ηράκλειο; 

Πιο δύσκολα βρίσκεις σπίτι σε λογικές τιμές στην Θεσσαλονίκη, σωστά;

Επεξ/σία από Concentrate0k3206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Concentrate0k3206 είπε

Καλύτερα Πληροφορική ΑΠΘ η Επιστήμη Υπολογιστών Ηράκλειο; 

Πιο δύσκολα βρίσκεις σπίτι σε λογικές τιμές στην Θεσσαλονίκη, σωστά;

Το ίδιο είναι και σκέψου για να μετακινηθείς απο Κομοτηνή - Ηράκλειο θα θέλεις μια μέρα ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τμήμα της Λαμίας είναι καλύτερο από αυτό της Καβάλας; Αν όχι, τότε δεν έχει νόημα να πηγαίνω Λαμία ενώ μπορώ να πάω Καβάλα που είναι πολύ πιο κοντά.

Επεξ/σία από Concentrate0k3206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Concentrate0k3206 είπε

Το τμήμα της Λαμίας είναι καλύτερο από αυτό της Καβάλας; Αν όχι, τότε δεν έχει νόημα να πηγαίνω Λαμία ενώ μπορώ να πάω Καβάλα που είναι πολύ πιο κοντά.

Δεν ξέρω κάποιον που να φοιτεί στη Καβάλα, έτσι ώστε να έχω μια άποψη.

Εάν και δεν είναι καλός τρόπος να συγκρίνεις τις σχολές, η Λαμία έχει βάση 14.800 ενώ η Καβάλα 11.300, σίγουρα το επίπεδο των φοιτητών κατά μέσο όρο θα είναι χαμηλότερο στη Καβάλα, με ότι συνέπειες έχει αυτό στα μαθήματα.

Εσύ θα πρέπει να σκεφτείς και την απόσταση και για ποιο λόγο δεν είχες βάλει εξαρχής την Καβάλα πιο πάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς γίνονται τα μαθήματα στην Λαμία για το συγκεκριμένο τμημα; Στο google maps μου βγάζει δυο, ένα στο βόρειο τμήμα της πόλης και ένα στο νότιο, έξω από την πόλη (κάτω από την πόλη στον χάρτη).

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει φοιτητική λέσχη/φοιτητικό εστιατόριο για να τρώνε οι φοιτητές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Concentrate0k3206 είπε

Που ακριβώς γίνονται τα μαθήματα στην Λαμία για το συγκεκριμένο τμημα; Στο google maps μου βγάζει δυο, ένα στο βόρειο τμήμα της πόλης και ένα στο νότιο, έξω από την πόλη (κάτω από την πόλη στον χάρτη).

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει φοιτητική λέσχη/φοιτητικό εστιατόριο για να τρώνε οι φοιτητές

Πλέον τα μαθήματα γίνονται όλα στο νότιο τμήμα που λέγεται πρώην ΤΕΙ (κάτω απο την πόλη) https://goo.gl/maps/zrMpRvAN8fVeLabJ7 

 

Όλοι οι φοιτητές μετακινούνται με λεωφορείο https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=10g5PlMYZL5V5ItE-RtHE59UWtghXgUk&ll=38.88670117244151%2C22.43648799999999&z=14

Μπορείς εδώ να δεις τις στάσεις (μην δεις τα μειωμένα δρομολόγια και τρομάξεις, είναι λόγω του καλοκαιριού)

 

Και υπάρχουν 2 φοιτητικές λέσχες η μία είναι στο κέντρο της πόλης https://goo.gl/maps/gefUqwT3yxmtwRqL8

Και η άλλη βρίσκεται στο βόρειο τμήμα του πανεπιστημιού https://goo.gl/maps/Rv5js6AZK2ML6HLb9

Επεξ/σία από dimitrisg55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...