Προς το περιεχόμενο

ομπρελα θαλασσης


naimore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Καταλαβαίνεις ότι το κρουστικό δεν σε διασφαλίζει ε; Αφού θα το βάλει ο καθένας μας με την όποια μ...ία κουβαλάει στο κεφάλι του.

Πχ σε αμμουδερή παραλία δεν θα σκεφτεί ότι αφού το έδαφος είναι πιο χαλαρό θα πρέπει να πάει παρακάτω και προφανώς θα το αφήσει εκεί που είναι μετά τα δύο τάκα-τούκα. Οπότε εύκολα πάλι θα "πετάξει" σε ένα ξαφνικό αέρα.

Για να μην πω ότι σε αυτή την περίπτωση το κρουστικό ίσως να είναι και πιο επικίνδυνο, από τη στιγμή που αρχίσει τις βόλτες, λόγω βάρους. Και μη μου πεις ότι οι ομπρέλες...μεζονέτες στα 2,2-2,5μ διάμετρο δεν μπορούν να απογειώσουν και το κρουστικό

Προφανως και δεν σε διασφαλιζει το κρουστικο, αλλα κραταει παντα πολυ καλυτερα απο το απλο. Σε αμμο προφανως θα πας πιο κατω. Και παντα δενεις και σε μια πετρα για μεγαλυτερη ασφαλεια, και υπο γωνια θα την βαλεις για να μην τη φουσκωσει ο αερας, και και και... Λογικη χρειαζεται παντου.

Τωρα αν ο αλλος ειναι αμπαλος τελειως δεν σε σωζει τπτ. Ειχα δωσει το κρουστικο με ομπρελα σε φιλο να παει για μπανιο με τα παιδια του και μου το επεστρεψε με σημαδια απο πετρα εκει που μπαινει η ομπρελα. Ε σε κατι τετοιους δεν υπαρχει σωτηρια με τπτ.

Απλα το κρουστικο περα απο ασφαλεια παρεχει και ευκολια. Πλεον μπορει ο οποιοσδήποτε (εκτος απο τον παραπανω φιλο μου) να βαλει μια ομπρελα που να κραταει σχετικα καλα. Πριν απλα ηταν ολες στον "αερα" και εβλεπες να φτιαχνουν βουναλακια απο αμμο γυρω γυρω (χωρις νοημα) μπας και κρατησει λιγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Πριν απλα ηταν ολες στον "αερα" και εβλεπες να φτιαχνουν βουναλακια απο αμμο γυρω γυρω (χωρις νοημα) μπας και κρατησει λιγο.

Υπάρχει και η κλασική και αθάνατη λύση, της βάσης που γεμίζει με νερό. Λύσεις υπάρχουν, όσο "αβολες" και αν μοιάζουν σε μερικούς.
Δύο παιδιά έχω και με μια τέτοια έχω σωθεί..

IMG_9479.jpeg

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SagoniasSlutRos said:

 

ας τα αφησουμε ολα στην τυχη τους τοτε, αφου δεν ειναι κλασσικο ελληνικο φαινομενο

 

Μμμ. Συμβαίνει συνέχεια.

τρομολογανεια του κερατά. να αρχίσουμε να φοβόμαστε και… τις ομπρέλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Μμμ. Συμβαίνει συνέχεια.

τρομολογανεια του κερατά. να αρχίσουμε να φοβόμαστε και… τις ομπρέλες.

 

Κάλλιο ομπρελόδενε παρά ομπρελογύρευε

Αν δεν σε νοιαζει για το δικο σου κεφαλι, προσεχε τουλαχιστον για τα παιδακια που εχουν σιγουρα πιο ευαισθητο κεφαλι και σωμα απο το δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το μπορώ το κρουστικό, μου φαίνεται βαρύ. Έχω μια βλακεία από τα τζάμπο που είναι σαν λάμα. Δεν υπάρχει παραλία που να μην το έχω χώσει. Ακόμα και βότσαλο να έχει με λίγο κούνημα δεξιά αριστερά μπαίνει μια χαρά. Με τον καιρό χαλάει, στραβωνει. Το ισιωνω αλλά κάποια στιγμή θα θέλει πέταμα. Αλλά έχει μόλις 4€. Αυτό που έχω τώρα θα πρέπει να διανύει το τρίτο καλοκαίρι. Και δεν έχει φύγει ποτέ η ομπρέλα. Εννοείται ότι το κρουστικό είναι καλύτερο αλλά προτιμώ αυτό λόγο του αμελητεου βάρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, liakjim said:

Δεν το μπορώ το κρουστικό, μου φαίνεται βαρύ. Έχω μια βλακεία από τα τζάμπο που είναι σαν λάμα. Δεν υπάρχει παραλία που να μην το έχω χώσει. Ακόμα και βότσαλο να έχει με λίγο κούνημα δεξιά αριστερά μπαίνει μια χαρά. Με τον καιρό χαλάει, στραβωνει. Το ισιωνω αλλά κάποια στιγμή θα θέλει πέταμα. Αλλά έχει μόλις 4€. Αυτό που έχω τώρα θα πρέπει να διανύει το τρίτο καλοκαίρι. Και δεν έχει φύγει ποτέ η ομπρέλα. Εννοείται ότι το κρουστικό είναι καλύτερο αλλά προτιμώ αυτό λόγο του αμελητεου βάρους. 

+1 

απο το να κουβαλάω το θεόβαρο κρουστικο, και να σπάω και τα νεύρα της παραλίας με το τάκα τάκα, πολύ καλυτερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο κρουστικό 

Βρέθηκα σε παραλία του Πηλίου που βλέπει Αιγαίο, τουλάχιστον 4 μποφόρ, είδα δίπλα μου καημένους να προσπαθούν με πλαστικά,με σχοινιά, με κομποσχοίνια. Εγώ κύριος και με ομπρέλα 2.20

Βέβαια που να κάτσεις με 4 μποφόρ στην παραλια, όλη η άμμος στην μάπα,αλλά η ομπρέλα εκεί 

Δίπλα μου 2 γεροντοκόρες προσπαθούσαν με κάτι τέτοια παλούκια να την στερεώσουν, τους έφυγε 2-3 φορές ώσπου την παράτησαν. Ευτυχώς κιόλας γιατί σίγουρα θα μου έρχονταν στο κεφάλι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Μόνο κρουστικό 

Βρέθηκα σε παραλία του Πηλίου που βλέπει Αιγαίο, τουλάχιστον 4 μποφόρ, είδα δίπλα μου καημένους να προσπαθούν με πλαστικά,με σχοινιά, με κομποσχοίνια. Εγώ κύριος και με ομπρέλα 2.20

Βέβαια που να κάτσεις με 4 μποφόρ στην παραλια, όλη η άμμος στην μάπα,αλλά η ομπρέλα εκεί 

Δίπλα μου 2 γεροντοκόρες προσπαθούσαν με κάτι τέτοια παλούκια να την στερεώσουν, τους έφυγε 2-3 φορές ώσπου την παράτησαν. Ευτυχώς κιόλας γιατί σίγουρα θα μου έρχονταν στο κεφάλι 

Έτσι ακριβώς. Και γω 10 χρόνια με τέτοια σούβλα ήμουν. Έψαχνα πέτρα να την καρφώσω καλά να μην φύγει. Έλεγα σιγά μην δώσω 35 ευρώ για κρουστικό ενώ αυτό έχει 4 ευρώ. 

Την αξία του κρουστικου την καταλαβαίνεις μόλις το χρησιμοποιήσεις. Εγώ μόλις τα έσκασα και το πήρα και είδα την ευκολία του, πήρα και δεύτερο και έστειλα στον πατέρα μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάρος είναι αποτρεπτικό για κάποιους, έως ένα βαθμό το καταλαβαίνω.

Απ' την άλλη, το ζήτημα είναι να μην κουβαλάς σχεδόν τίποτα (αν μένεις 10 μέτρα απ' τη θάλασσα ας πούμε). Διαφορετικά, με πετσέτες, καρεκλάκια, ψάθες, ομπρέλες κ.λπ., πάλι στο κουβάλημα θα είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Μόνο κρουστικό 

Βρέθηκα σε παραλία του Πηλίου που βλέπει Αιγαίο, τουλάχιστον 4 μποφόρ, είδα δίπλα μου καημένους να προσπαθούν με πλαστικά,με σχοινιά, με κομποσχοίνια. Εγώ κύριος και με ομπρέλα 2.20

Βέβαια που να κάτσεις με 4 μποφόρ στην παραλια, όλη η άμμος στην μάπα,αλλά η ομπρέλα εκεί 

Δίπλα μου 2 γεροντοκόρες προσπαθούσαν με κάτι τέτοια παλούκια να την στερεώσουν, τους έφυγε 2-3 φορές ώσπου την παράτησαν. Ευτυχώς κιόλας γιατί σίγουρα θα μου έρχονταν στο κεφάλι 

Το ίδιο κι εγώ. Εδώ κι 7 χρόνια με πλαστικό και κάθε σαββατοκύριακο όλο το καλοκαίρι στο Πήλιο και δεν μου έχει φύγει ποτέ.

Το έχω στην τσαντούλα μου και βλέπω κάτι ταλαίπωρους να κουβαλάνε κοντάρια και άγκυρες και να κάνουν γεωτρήσεις και να νομίζουν ότι είδαν το φως το αληθινό.

 

χαχαχαχ 

Επεξ/σία από jimakos00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _^ThEo^_ είπε

Υπάρχει καποιος τρόπος στις σπαστές να ενισχύσουμε το σημείο που μπορείς να δώσεις κλήση;

Έχει χαλαρώσει και δεν στέκεται ίσια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2023 στις 9:51 ΠΜ, The_Judas είπε

 

 

Στις 10/8/2023 στις 9:51 ΠΜ, The_Judas είπε

Σε παραλίες με άμμο τι να σου κάνει  το κρουστικό;; Με λίγο παραπάνω κόπο και το απλό κοντάρι θα μπει αρκετά βαθιά.

Αν έχει υπερβολικά μποφόρ ότι ομπρέλα και να έχεις θα υπάρχει πρόβλημα. Το ζήτημα είναι να αντέχει το πάνω μέρος της ομπρέλας και να μην διπλώνει εύκολα αλλά και αυτό μέχρι ενός σημείου.

 

 

το κρουστικο συμπυκνώνει την αμμο γυρω του. Δεν ειναι η διατριση εκει το πλεονεκτημα αλλα η συμπυκνωση απο την δονηση της κρουσης.

 

για μενα ειναι 2 τα οπλα μου, κρουστικο με ομπρελλα τερα με τα πλαστικα πιατακια που δεν σκαβεις αλλα θελει αμμο.

η για μεγιστη επιφανεια σκιας με χαμηλο βαρος, salty tribe πανι με μπλακαουτ πανι. Ακριβο, αντεχει λιγοτερο σε πολυ αερα μιας κ το μπλακαουτ δεν ειναι διατρηγο σαν το απλο καλσον, αλλα ικανοποιητικη αντοχη σε αερα κ σκια να χωραει απο κατω κόσμος.

Ακριβο το μεγαλο μεγεθος αλλα πραγματικα εχεις πολλα μ2 σκιας με το ελαχιστο δυνατο βαρος.

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...