Προς το περιεχόμενο

ομπρελα θαλασσης


naimore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θεωρώ βαριά τα κρουστικά.

Προσωπικά εδώ και κάποια χρόνια έχω μια Μάουι και για βάση βάζω αυτό

https://www.e-jumbo.gr/kalokairina/exoplismos-paralias-eidi-kambingk/ombreles-thalassis/vaseis-ombrelas/metalliki-vasi-ombrelas-43x4cm_81380/

294441000037-enlarge.jpg?lm=1F886D428C96

Ελαφρύ, φθηνό και δεν μου έχει φύγει ποτέ η ομπρέλα ως τώρα. Όταν έχει αρκετό αέρα τη δένω για έξτρα ασφάλεια.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Θεωρώ βαριά τα κρουστικά.

Προσωπικά εδώ και κάποια χρόνια έχω μια Μάουι και για βάση βάζω αυτό

https://www.e-jumbo.gr/kalokairina/exoplismos-paralias-eidi-kambingk/ombreles-thalassis/vaseis-ombrelas/metalliki-vasi-ombrelas-43x4cm_81380/

294441000037-enlarge.jpg?lm=1F886D428C96

Ελαφρύ, φθηνό και δεν μου έχει φύγει ποτέ η ομπρέλα ως τώρα. Όταν έχει αρκετό αέρα τη δένω για έξτρα ασφάλεια.

 

Δεν είναι βολικό αυτό ούτε ασφαλές. Πως θα το καρφωσεις? 

Η μόνη γρήγορη και ασφαλής λύση είναι το κρουστικο και ας είναι ακριβό. 

Όλοι οι άλλοι παλεύουν άσκοπα στην παραλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adi32 είπε

Δεν είναι βολικό αυτό ούτε ασφαλές. Πως θα το καρφωσεις? 

Η μόνη γρήγορη και ασφαλής λύση είναι το κρουστικο και ας είναι ακριβό. 

Όλοι οι άλλοι παλεύουν άσκοπα στην παραλία 

Αμέσως καρφώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χονδρική ΒΑΣΗ ΟΜΠΡΕΛΑΣ ΣΠΙΡΑΛ ΒΙΔΩΤΗ 42-323 Χονδρική Τσαγκογέωργας ΑΕ

Πανάλαφρο, πάμφθηνο, σίγουρο και μπαίνει εύκολα.

Σιγά μην κουβαλάμε 3 κιλά κρουστικό κοντάρι στην παραλία.

Για μπάνιο πάμε όχι για γεώτρηση.

Επεξ/σία από jimakos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, adi32 είπε

Δεν είναι βολικό αυτό ούτε ασφαλές. Πως θα το καρφωσεις? 

Η μόνη γρήγορη και ασφαλής λύση είναι το κρουστικο και ας είναι ακριβό. 

Όλοι οι άλλοι παλεύουν άσκοπα στην παραλία 

Και εγώ έχω εδώ και χρόνια το παρακάτω και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου, ούτως ή άλλως τα σχοινάκια για έξτρα ασφάλεια τα βάζω πάντα.

20180511141328_hupa_vasi_omprelas_plasti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθείς έχει τη γνώμη/εμπειρία του και (συνήθως) προμοτάρει αυτό που επέλεξε ως την τέλεια λύση, για Χ λόγους.

Αν και όλα κατατάσσονται στην ίδια γενική κατηγορία "πασαλάκι/βάση ομπρέλας" κανονικά έχουν διαφορετική χρήση και αποτελούν λύση σε διαφορετικές καταστάσεις.

Τα πλαστικά "τιρμπουσόν" αφορούν άμμο ή χαλαρό χαλίκι, όπου λειτουργούν τέλεια και μάλιστα κρατάνε (λόγω πτερυγίων) καλύτερα από το όποιο άλλο απλό μεταλλικό "παλούκι"

Από την άλλη τα κρουστικά είναι τέλεια για σχετικά σκληρό έδαφος και λίγο overkill για πχ άμμο.

Τα απλά, τα οποία συνήθως έρχονται μαζί με την ομπρέλα, είναι μία ενδιάμεση και (αδιάφορη) θα έλεγα λύση.

Το ιδανικό σενάριο είναι επιλογή "παλουκιού" ανάλογα με το έδαφος. Επειδή όμως κάτι τέτοιο είναι λίγο υπερβολή, ο καθένας μας έχει ένα τύπο που έχει επιλέξει και τον χρησιμοποιεί no matter what. Αυτός με το κρουστικό θα το χρησιμοποιήσει και στην χαλαρή άμμο, αφού δεν έχει κάτι άλλο, αποσπώντας ίσως χαμόγελα από τους τριγύρω ενώ αυτός με το "τιρμπουσόν" θα το προσπαθήσει ακόμα και στο πιο σκληρό έδαφος κάνοντας τους γύρω του που έχουν κρουστικό να αισθάνονται "άρχοντες" με την επιλογή τους.

Αν τέλος κάποιος πηγαίνει σε συγκεκριμένες παραλίες με παρόμοιο υλικό τότε μπορεί να κάνει την πιο customize επιλογή και να μην κουβαλάει βάρος αν δεν χρειάζεται (κρουστικό) ή να μην ταλαιπωρείται με την περιστρεφόμενη "βίδα" όσο και αν είναι ελαφρύτερη στην μεταφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω το πλαστικό σαν το μαυρο/κόκκινο επάνω. Σε κάποιες παραλίες μπαίνει και κάθεται πολύ καλά.

Σε άλλες όμως όσο και να το γυρνάς δε μπαίνει με τίποτα. Συνήθως έχει σκληρό έδαφος από κάτω από την μαλακή άμμο και δε δένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

To μεταλλικό που έβαλα πιο πάνω πιάνει σε όλα ανεξαιρέτως. Άμμο, χαλίκι, βότσαλο κτλ

και το πατας και με το ποδι αν ζοριζεσαι με το χερι. Εγω ειχα παρει τετοια για καλαμακια ψαρεματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα Maui κ τα χα παίξει με τα δεσίματα και τα λυγίσματα σε αέρα μέχρι 6ακι και με πλαστική βιδωτή βάση .

Πήρα όμως Hupa με τις μεταλλικές ακτίνες κ τελείωσαν όλα .

Σε χτεσινό τεστ και με τις 2 μαζί ούτε κουνήθηκε καν (όταν έκλεισα τη maui) και έμεινε ανοιχτή .

Οι άλλες είχαν λυγίσει κ αν δεν έβαζες σκοινί κ να την έχεις χαμηλά τότε την έψαχνες .

Αξίζει πάντως σαν επένδυση 

Επεξ/σία από zaras27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ,

 

θα ήθελα μια εξυπηρέτηση από κάποιον συμφορουμιτη .

 

μπορει κάποιος να μου στείλει αποδεικτικό αγοράς της ομπρέλας σε προσωπικό μήνυμα ;

 

κατα προτίμηση μαύρου χρώματος αν αναφέρεται στην απόδειξη-τιμολόγιο 

 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Μιας και ειμαστε στην καρδια του καλοκαιρου πλεον,προς αναζητηση ομπρελας θαλασσης.Βλεπω οτι εχει γεμισει ο τοπος απο ξενους και ελληνες με ομπρελες της Maui & Sons,οι κριτικες ωστοσο ειναι μοιρασμενες κατα ποσο αξιζουν τα χρηματα τους και ποσο ανθεκτικες ειναι.

Υπαρχει καποια δοκιμασμενη προταση εως 40 ευρω πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Slither είπε

Μιας και ειμαστε στην καρδια του καλοκαιρου πλεον,προς αναζητηση ομπρελας θαλασσης.Βλεπω οτι εχει γεμισει ο τοπος απο ξενους και ελληνες με ομπρελες της Maui & Sons,οι κριτικες ωστοσο ειναι μοιρασμενες κατα ποσο αξιζουν τα χρηματα τους και ποσο ανθεκτικες ειναι.

Υπαρχει καποια δοκιμασμενη προταση εως 40 ευρω πχ?

Εχω  Maui των 2.20μ. την προηγουμενη κυριακη με τον αερα στην Αττικη ημουν Σχοινιά και αντεξε ανετα. 1-2 φορες την γυρισε ο αερας αναποδα αλλα ευκολα ξαναγυρισε μεχρι που τελικα την εβαλα λιγο στραβα για να μην την γυρναει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...