Προς το περιεχόμενο

ομπρελα θαλασσης


naimore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/8/2023 στις 12:58 ΜΜ, st@kas είπε

Είχα πάρει αυτή πριν 3 χρόνια τέλος Αυγούστου που την είχαν σε έκπτωση και ένα κρουστικό. Απόλυτα ευχαριστημένος. Περιμετρικά ανά 2 ακτίνες έχει και στήριγμα για να δέσεις σχοινί για τον πολύ αέρα. Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια και για αυτή που βγάζει σε προσφορά ο Σκλαβενίτης. Αν θυμάμαι καλά είναι της Maui.

Από τις φωτογραφίες καταλαβαίνω ότι είναι ακριβώς ίδια με τις MAUI οπότε λογικά είναι rebranding των ελληνικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν ήταν η μόνη βάση που είχε τι να έκανε, να κάρφωνε σκέτη την ομπρέλα;

Εγώ σκέτη την κάρφωσα,όπως πάντα,και έμεινε για 4 ώρες χωρίς να κουνηθεί καν.

Δεν χρειάζεται βάση για να βάλεις μια ομπρέλα στην άμμο με ελάχιστο αέρα.

Φυσικά σίγουρα καλό είναι να υπάρχει μέσα στο αμάξι κρουστικό ή πλαστική βάση.Αλλά εντάξει μην το κάνουμε και θέμα πως να βάλουμε μια ομπρέλα στη παραλία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι μπορεί να έχει μόνο το πάνω μέρος, όπως εγώ. Δε θυμάμαι αν την είχα πάρει έτσι (πάνε χρόνια) επειδή είχα κρουστικό.

Σκέτο το πάνω μέρος δε μπαίνει, οπότε έχω το κρουστικό για βάση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μια τέτοια έχω ( Maui ), την είχα πάρει πριν έξι χρόνια με ένα κρουστικό 65 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Μόνο η θήκη έχει τρυπήσει, λογικό από το βάρος του κρουστικου, αλλά ακόμα την παλεύει.... Είχα πάρει και κάτι σκοινακια αλλά τα έβαλα μια ή δύο φορές και ουσιαστικά δεν χρειάστηκαν. Την βάση που είχε μαζί δεν την χρησιμοποίησα ποτέ, οπότε όπου πάω και με όσο αέρα έχει ή δεν έχει βάζω το κρουστικό. Απλά αν έχει πολύ αέρα φροντίζω να μπει βαθιά η βάση και μετά απλά δεν φεύγει.

Ειδικά Αυγούστο που παίζουν μελτέμια, μπορεί να πετύχεις πολύ αέρα έξω αλλά η θάλασσα να μην έχει κύμα, οπότε χρειάζεται σίγουρα το κρουστικό. Από τις καλύτερες αγορές που μπορείς να κάνεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρουστικό ότι ομπρέλα και να πάρεις...μην ακους κανέναν, φέτος κύθηρα σε άμμο, ψιλό χαλίκι, μέτριο χαλίκι δεν έμπαινε πάνω από 10 πόντους ότι και αν έκανα...

πάρε σκοινί, αν δεν είχα μαζί μου να δέσω σε πέτρα, σακούλα σούπερ μάρκετ με άμμο ή πετραδάκια, θα την έψαχνα σε κανένα κεφάλι...

φυσικά δέσιμό και ο κορμός και οι ακτίνες...

εγώ πήρα από εδώ https://www.chanos.gr/el/etaireia/ , κάθε 2 ακτίνες έχει στρογγυλό που δένει το σκοινί, έχει στον κορμό γατζάκια για πράγματα αλλά εγώ την έδενα από εκεί,  οι ακτίνες είναι χοντρές και ο κάθετος σωλήνα μεγάλος ... αν θες να ζητήσεις την σκέτη χωρίς μάουι κλπ για να γλυτώσεις την έξτρα χρέωση της μάρκα...επειδή πήρα 2 μου τις έκανε από 35 στα 28...

πρόσεξε το κρουστικό να κάνει στον σωλήνα γιατί αυτή που πήρα έχει χοντρό σωλήνα κάθετο και δεν ξέρω αν ταιριάζει...(σε ένα που είδα στην παραλία δεν...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κρουστικό είναι η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση για μεγάλες ομπρέλες, απλά είναι λίγο βαρύ στο κουβάλημα ειδικά όταν η παραλία είναι μακρυά και παίζει ποδαρόδρομος.
Μπορεί να την κρατήσει από μόνο του όταν φυσάει χωρίς θέμα.

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια μία βάση σαν μεγάλο τριμπουσόν.
Πολύ ελαφρύ και εύκολο στην μεταφορά, χωράει παντού και κρατάει καλά την ομπρέλα αν βοηθάει το έδαφος (άμμος, λεπτό/μεσαίο χαλίκι).

Σε κάθε περίπτωση όμως καλό είναι να έχουμε ένα ή δύο σχοινάκια δεμένα στις άκρες και προς την μεριά του αέρα αφενός για έξτρα προστασία αλλά και για να μην μπορεί μία ξαφνική ριπή να γυρίσει την ομπρέλα το μέσα/έξω και να προκαλέσει ζημιά στις μπανέλες, συνθισμένο πρόβλημα στις φθηνιάρικες κατασκευές.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maui ομπρέλα 2.2m και κρουστικό κονταρι και πείτε ότι θέλετε. Πάλευα παλιά που δεν το είχα να βάλω το κοντάρι στην άμμο κ τώρα με 2 χτυπήματα το κρουστικό η ομπρέλα δεν κουνιέται.Αν έχει 7 μποφόρ και κάθεσαι στην παραλια σημαίνει ότι γουστάρεις την αμμοβολή οπότε το λιγότερο που θα σε πειράξει είναι να σου πάρει την ομπρέλα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, maotag said:

Maui ομπρέλα 2.2m και κρουστικό κονταρι και πείτε ότι θέλετε. Πάλευα παλιά που δεν το είχα να βάλω το κοντάρι στην άμμο κ τώρα με 2 χτυπήματα το κρουστικό η ομπρέλα δεν κουνιέται.Αν έχει 7 μποφόρ και κάθεσαι στην παραλια σημαίνει ότι γουστάρεις την αμμοβολή οπότε το λιγότερο που θα σε πειράξει είναι να σου πάρει την ομπρέλα .

Συμφωνώ απόλυτα

36€ βγαίνει η 2.2 Maui στον Σκλαβενίτη+ 27-30 το κρουστικό, τα καλύτερα 60-70€ που θα δώσεις ποτέ. 

Στην χειρότερη έχε και κάναδυο πειρακια με σχοινί, στο πορτ μπαγκαζ για παν ενδεχόμενο 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρουστικο κονταρι οπωσδηποτε, και σε βοτσαλα θα μπει με λιγο παραπανω κοπο.

Ομπρελα κοιτα να παρεις με διαμετρο τουλαχιστον 2μ για να χωρανε 2 ατομα.

Απο κει και περα, για να μην στη γυριζει ο αερας θα πρεπει να παρεις με χοντρες ακτινες τετραγωνες. Οι maui θα δεις σε αερα οτι γυριζουν αλλα δεν σπανε. Αν παρεις με τετραγωνες ακτινες αλλα δεν ειναι χοντρες, θα στην σπασει ο αερας. Πρεπει να ειναι χοντρες.

_big_488x334_0959387001590390029.jpg

Επισης δεν μου αρεσουν αυτες που εχουν κατι προεκτασεις σαν φτερα, γιατι με τον αερα κανουν φασαρια.

Για να βρω ολα οσα ηθελα πηγα σε αυτο το μαγαζι που νομιζω ειναι και εισαγωγεας maui, solart κλπ και πηρα μια παρομοια με αυτη παρακατω στα 2μ. Αν ξαναεπαιρνα θα επαιρνα 2.20.

https://www.chanos.gr/el/proaonta/ston_hlio/220m__250m/1596.html

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Ομπρελα κοιτα να παρεις με διαμετρο τουλαχιστον 2μ για να χωρανε 2 ατομα.

 

Στα υπόψη πως πάνω απο 1,9μ καλές μεν είναι, αλλά δεν χωράνε στα περισσότερα αυτοκίνητα. 

πχ όταν είναι κλειστή η 1.90, υπολογίζετε ότι έχει μήκος 120cm. Το πιο μεγάλο μέγεθος ομπρέλας που είναι 2.20 έχει 130cm μήκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Στα υπόψη πως πάνω απο 1,9μ καλές μεν είναι, αλλά δεν χωράνε στα περισσότερα αυτοκίνητα. 

πχ όταν είναι κλειστή η 1.90, υπολογίζετε ότι έχει μήκος 120cm. Το πιο μεγάλο μέγεθος ομπρέλας που είναι 2.20 έχει 130cm μήκος.

 Ισχυει, σε golf 5 δεν χωραει στο πορτ παγκαζ, οποτε την βαζω στα πόδια των πισω καθισματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

 Ισχυει, σε golf 5 δεν χωραει στο πορτ παγκαζ, οποτε την βαζω στα πόδια των πισω καθισματων.

Η μαλ...ία είναι ότι σε πολλά αυτοκίνητα πλέον ανάμεσα στους πίσω επιβάτες υπάρχει το "τούνελ" (σα να είναι παλιά πισωκίνητα) και κατά συνέπεια ότι μακρόστενο βάλει κάποιος εκεί απλά δεν "κάθεται" σωστά.

No problem αν δεν υπάρχουν πίσω επιβάτες αλλά λίγο θέμα αν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Είναι και η εξάτμιση στη μέση 😕

Ναι. Βγαίνει flat το από κάτω (για αεροδυναμικούς λόγους) αλλά "ανώμαλο" το εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...