Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματική παροχή με ωρομέτρηση


than2031995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω καν ιδέα για τι τίτλο να βάλω. Ξαναγράφω παρακάτω το αρχικό μου μήνυμα από το άλλο θέμα για να συνεχίσουμε εδώ 

Καλησπέρα,

Αν και λίγο off topic γιατί δεν πρόκειται για νυχτερινό αλλά διάβαζα σε αυτό το νήμα σε προηγούμενα μηνύματα σχετικά με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις που θα ίσχυαν από 1/7 και κάτι σχετικά μέ ένα 141,421 €/kVA.

Και ιδού που μόλις ήρθε λογαριασμός με τέτοια χρέωση. 

Background: έχουμε στην επιχείρηση επαγγελματικό 85kVA στην Elpedison και ξαφνικά ήρθε λογαριασμός για τον Ιούλιο με ρυθμιζόμενες χρεώσεις περισσότερες από τις χρεώσεις προμήθειας... Αλλά έχω μπερδευτεί γιατί αυτό το 141 νόμιζα είχε να κάνει με χρεώσεις ισχύος ενώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα τις elpedison είναι χωρίς χρεώσεις ισχύος. Λογικά οι χρεώσεις ισχύος έχουν να κάνουν με τον προμηθευτή ενώ αυτά είναι άλλο.

Μαζί με την επαύξηση στα 85kVA μπήκε και καινούργιος ηλεκτρονικός μετρητής το Νοέμβριο (side note αλλά από τότε υπάρχει και ολόκληρη ιστορία που η elpedison δεν έχει εκδώσει 8 μήνες τώρα εκκαθαριστικό λογαριασμό.....)

Το θέμα μου τώρα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι ισχύει με αυτό το 141,421 €/kVA. Ισχύει για όλους σε τέτοια kVA; Έχει να κάνει με ΩΧ; Και τι στο καλο σημαίνει ΩΧ 😅 

image.png.0a5855fc10eaf2261c801db705090721.png

image.png.b076aef3e073a78d4aaa9191c2b05e78.png

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ξαφνικά τώρα και γιατί δεν βλέπω πουθενά το συνφ. Δηλαδή βλέπω ότι κανονικά υπολογίζεται ως €/kVA/έτος/cosφ, ενώ παραπάνω δεν υπάρχει κάποια τιμή για το συνημίτονο.

Επίσης το ποσό αυτό φαίνεται να είναι ανεξάρτητο της κατανάλωσης (ήταν 625€ αυτό και ένα 13€ βάσει kWh), οπότε εμείς βρέξει χιονίσει ό,τι και να καταναλώσουμε από εδώ και πέρα θα χρεωνόμαστε 988€ (για 30 ημέρες) ????

Δεν θα έπρεπε να υπήρχε κάποια ενημέρωση από ΔΕΔΔΗΕ/ΡΑΕ δεν ξέρω και γω ποιον...??

______________
Ψάχνοντας λίγο, πιο ξεκάθαρα βρίσκω να τα λέει η voltera 

Η χρέωση αυτή καλύπτει τις δαπάνες λειτουργίας, συντήρησης και ανάπτυξης του ελληνικού δικτύου διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, μέσης και χαμηλής τάσης. Διακρίνεται σε πάγια χρέωση (που προκύπτει από το ύψος της ισχύος της παροχής που έχει συμφωνηθεί) και σε μεταβλητή χρέωση (βάσει της κατανάλωσης).

ΧΧΔ = [(ΜΠΧ(€/kVA/έτος) x kVA x Ημέρες /365]+ [MMX(€/kWh) x kWh /συνφ]

όπου:

ΜΠΧ: η Μοναδιαία Πάγια Χρέωση

kVA: η Συμφωνημένη Ισχύς Παροχής του Πελάτη, όπως προκύπτει από την συμφωνία σύνδεσης των εγκαταστάσεών του με το Δίκτυο

Ημέρες: ο αριθμός ημερών της περιόδου κατανάλωσης

kWh: κιλοβατώρες που έχουν καταναλωθεί κατά την περίοδο κατανάλωσης

MMX: η Μοναδιαία Μεταβλητή Χρέωση

Συνφ: η μέση τιμή του συντελεστή ισχύος του Πελάτη κατά την Περίοδο κατανάλωσης. όπου συνφ = [1/(1+(Άεργα/Ενεργά)²)]½.



Για τους Πελάτες για τους οποίους δεν γίνεται μέτρηση άεργου ισχύος, λαμβάνεται: συνφ =1

με την παραπάνω λογική είναι συνφ=1 άρα δεν γίνεται μέτρηση άεργου ισχύος άρα πως γίνεται ωρομέτρηση. Όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σίγουρα υπάρχουν. Τα βλέπω και στον δικό μας μετρητή 

image.png.344eaa102feb301284124432869d098e.png

 

Απλά όπως βλέπω το 141 το χρεώνει σε "άλλες" παροχές όπως τις ονομάζει. Γιατί να θεωρούμαστε άλλη παροχή και όχι εμπορική, αν όχι βιομηχανική; Εργαστήριο παραγωγής ενός γλυκού είμαστε, δεν ξέρω πως κατηγοριοποιούν τις παροχές. Τους έστειλα και μήνυμα για διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 1/5 - 1/7 ο τύπος είναι ο ίδιος με τους καταναλωτές χωρίς ωριαίο μετρητή ο οποίος δεν χρησιμοποιεί το συνημίτονο..

Μετά τις 1/7 θα ισχύει ο δεύτερος τύπος.

image.png.6852560ff2f768d823afa4488afe0c62.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ακόμη για παροχές μέχρι Νο5 θα ισχύει ότι και στις 6 & 7;

Ο προβληματισμός μου είναι η τιμή. Τι συνφ τι χωρίς; Από 1/7 δηλαδή ότι ήταν 7,292 αυξήθηκε στα 141,421;

image.png.15cc451f1fe925b6ef72422de0862180.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, than2031995 είπε

Τους έστειλα και μήνυμα για διευκρινήσεις.

Αν εννοείς elpedison , ρώτα και ΔΕΔΔΗΕ γιατί ξαφνικά έγινε ωρομετρούμενος

7 ώρες πριν, than2031995 είπε

Ο προβληματισμός μου είναι η τιμή. Τι συνφ τι χωρίς; Από 1/7 δηλαδή ότι ήταν 7,292 αυξήθηκε στα 141,421;

δε νομίζω αυτά τα 2 να συσχετίζονται , μπορεί να κάνω και λάθος

@HERTHAN έχεις καμιά ιδέα τι παίζει με ΩΜ μετρητή ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Αν εννοείς elpedison , ρώτα και ΔΕΔΔΗΕ γιατί ξαφνικά έγινε ωρομετρούμενος

Εννοείται στον ΔΕΔΔΗΕ έστειλα, σιγά μην βγάλω άκρη με την elpedison.

Εδώ κάναμε την επαύξηση σε Νο5 τον Νοέμβριο και η elpedison 8 μήνες τώρα στέλνει έναντι λογαριασμούς, οι οποίοι βάσει ιστορικότητας δίνουν 1500kWh ενώ εμείς καταναλώνουμε 6000kWh. Όταν αποφασίσουν να εκδώσουν εκκαθαριστικό θα μας έρθει τούβλο 20000€ ξέρω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, than2031995 said:

Εννοείται στον ΔΕΔΔΗΕ έστειλα, σιγά μην βγάλω άκρη με την elpedison.

Εδώ κάναμε την επαύξηση σε Νο5 τον Νοέμβριο και η elpedison 8 μήνες τώρα στέλνει έναντι λογαριασμούς, οι οποίοι βάσει ιστορικότητας δίνουν 1500kWh ενώ εμείς καταναλώνουμε 6000kWh. Όταν αποφασίσουν να εκδώσουν εκκαθαριστικό θα μας έρθει τούβλο 20000€ ξέρω γω...

Κοίτα απο 1/7 θα αλλάξει ο τρόπος τιμολόγησης για τους τηλεμετρούμενος οπότε φαντάζομαι θα μειωθεί. 

 

Edit: Βασικά νομίζω ότι έχει γίνει λάθος 14.037 είναι ο συντελεστής πριν τις 1/7.

Ο λογαριασμός είναι έναντι και αφορά και διάστημα του Ιουλίου;

Επεξ/σία από sofro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sofro είπε

Edit: Βασικά νομίζω ότι έχει γίνει λάθος 14.037 είναι ο συντελεστής πριν τις 1/7.

Ο λογαριασμός είναι έναντι και αφορά και διάστημα του Ιουλίου;

Ναι έναντι forever 🤪

Περίοδος κατανάλωσης: 20/06/2023 - 20/07/2023

Ημέρες: 30

Κατανάλωση: 1.551,00 kWh

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε έχει κάνει λάθος η Elpedison. Γιατι έχει αλλάξει ο συντελεστής σε 141 αλλά έχει αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού και πλέον δεν παίζει ρόλο τα 85kVA αλλά η μέση ωριαία ισχύς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2023 στις 5:59 ΜΜ, sofro είπε

Τότε έχει κάνει λάθος η Elpedison. Γιατι έχει αλλάξει ο συντελεστής σε 141 αλλά έχει αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού και πλέον δεν παίζει ρόλο τα 85kVA αλλά η μέση ωριαία ισχύς.

Εφόσον όμως έχει γίνει αλλαγή σε ωρομετρούμενη σωστά; Δεν έχω καταλάβει αν οι παροχές Ν5 γίνονται και ωρομετρούμενες και αν ναι με ποια κριτήρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, than2031995 said:

Εφόσον όμως έχει γίνει αλλαγή σε ωρομετρούμενη σωστά; Δεν έχω καταλάβει αν οι παροχές Ν5 γίνονται και ωρομετρούμενες και αν ναι με ποια κριτήρια 

Θα έχει γίνει ωρο-μετρούμενη λογικά αφού και ο συντελεστής που σε εχουν χρεωσει είναι αντίστοιχος.

Επεξ/σία από sofro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-----

Καταπληκτικό: Παίρνεις τηλέφωνο τον ΔΕΔΔΗΕ για δική του χρέωση και σου λέει να τηλεφωνήσεις στον Πάροχο 

Και ο Πάροχος να σου λέει τηλέφωνησε στον ΔΕΔΔΗΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...