Προς το περιεχόμενο

Τεράστια επιτυχία στο Steam για το Baldur’s Gate 3


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Baldur's Gate 3 κυκλοφορεί δημόσια για όλους από τις 3 Αυγούστου σημειώνοντας τεράστια επιτυχία.

Μέχρι στιγμής, ο μέγιστος αριθμός παικτών για το παιχνίδι κυμαίνεται γύρω στις 537.000, σύμφωνα με στοιχεία από το SteamDB.

Το Baldur's Gate 3 σημείωσε σταθερή αύξηση του αριθμού των παικτών πριν από την κυκλοφορία του τις τελευταίες εβδομάδες μέσω του “early access” προγράμματος, και ο αριθμός αυτός συνεχίζει να μεγαλώνει ακόμα παραπάνω. Αυτή τη στιγμή, το Baldur's Gate 3 είναι το τρίτο παιχνίδι με τις περισσότερες ταυτόχρονες αναπαραγωγές στο Steam. Τα μόνα παιχνίδια από τα οποία το Baldur's Gate 3 υστερεί είναι το Counter-Strike: Global Offensive και DOTA 2, δύο δημοφιλή multiplayer παιχνίδια με τεράστιες κοινότητες από πίσω τους. Το PUBG: Battlegrounds, το παιχνίδι που βρίσκεται στην τέταρτη θέση, βρίσκεται περίπου 200.000 παίκτες πίσω από το τελευταίο παιχνίδι της Larian Studios, του δημιουργού του Baldur’s Gate 3. 

image.png.187b64d01b5902d197ace1bae7543b0d.png

Για ένα παιχνίδι που ανήκει στο αρκετά εξειδικευμένο είδος του CRPG, δίνει περιορισμένη πρόσβαση μέσω early access εδώ και χρόνια και δεν είναι τόσο επίκαιρο όσο άλλα RPG του 2023, όπως το Starfield, αυτά τα νούμερα είναι σίγουρα εντυπωσιακά. Για λόγους αναφοράς, το SteamDB αναφέρει ότι το μέγιστο όλων των εποχών για το προηγούμενο παιχνίδι της Larian Studios, Divinity: Original Sin 2, ήταν στους 93.701 χρήστες. Για παλαιότερα παιχνίδια της σειράς Baldur's Gate, ο μέγιστος αριθμός παικτών όλων των εποχών για το Baldur's Gate: Enhanced Edition στο Steam ήταν 3.756 παίκτες, ενώ ο μέγιστος αριθμός παικτών όλων των εποχών για το Baldur's Gate II: Enhanced Edition ήταν μόλις 2.644.

Πρόκειται για μια τεράστια επίδοση για τα single-player παιχνίδια αλλά και γενικότερα για την κατηγορία των RPG, που δείχνει ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που εξακολουθούν να ενδιαφέρονται και να θέλουν να παίζουν σπουδαία παιχνίδια σε αυτό το στυλ. Θα είναι συναρπαστικό να δούμε πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει αυτός ο αριθμός ταυτόχρονων παικτών και αν είναι ικανό να φτάσει στα ύψη παιχνιδιών όπως το Counter-Strike: Global Offensive.

Το Baldur's Gate 3 είναι διαθέσιμο τώρα για PC ενώ στις 6 Σεπτεμβρίου θα κυκλοφορήσει και για το PS5.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Η Larian έχει αποδείξει πως φτιάχνει καλά rpg. Μακάρι το starfield να είναι rpg, φοβάμαι όμως πως θα είναι άλλο ένα Fallout 4 με καλύτερα γραφικά και μεγαλύτερο κόσμο (αλλά πιο άδειο).

Και φυσικά με τα γνωστά ωραιότατα bugs της Bethesda! 

Επεξ/σία από NIKOS25271
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που βγήκε μόνο για PC τώρα, η δε έκδοση για Xbox θα αργήσει ακόμα περισσότερο. Το 1 και το 2 τα είχα λιώσει, βέβαια το 3 δεν θα το παίξω μιας και πλέον μόνο η νοσταλγία μενει, όχι η διάθεση να το παίξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eίναι πραγματικά καλό παιχνίδι, ακόμη κι αν προσπαθήσεις να το "τρέξεις" προχωρώντας γρήγορα το main quest θα χρειαστεί πολλές ώρες.

Αν, πάλι, αρχίσεις να ψάχνεις για μυστικά και side quests (όπως σε προκαλεί να κάνεις το BG3 και όπως είναι φτιαγμένο να προσεγγιστεί) οι ώρες θα φτάσουν άνετα σε τριψήφιο αριθμό.

Έγραψα κάποιες -πολύ- πρώτες εντυπώσεις στο σχετικό νήμα στα PC Games, ένα dungeon μετά (το πρώτο του παιχνιδιού, με πολύ σεβαστό μέγεθος και κάμποσα δικά του μυστικά και προεκτάσεις για το μέλλον) έχω προσθέσει μερικές ώρες, κι είμαι βέβαιος πως πέρα από τα μυστικά που άφησα πίσω γιατί δεν έχω ακόμη τα μέσα να τα ξετρυπώσω, σίγουρα μου έχουν ξεφύγει κι άλλα πράγματα, σίγουρα θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερες ή απλά διαφορετικές επιλογές.

Είναι γνήσιο role playing παιχνίδι, φτιάχνεις χαρακτήρα (ή επιλέγεις κάποιον από τους εξαιρετικούς έτοιμους) και η Larian σε αφήνει ελεύθερο σε έναν πελώριο κόσμο να ζήσεις μια περιπέτεια. Το πώς θα καταλήξεις να δεις την ιστορία, εξαρτάται από σένα. 

Αν σας ενδιαφέρει ακόμη και στοιχειωδώς το είδος, αξίζει να το δείτε.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερό Παιχνίδι είμαι στις 30+ ώρες και ακόμα δεν έχω φύγει από το αρχικό location , Το είχα δοκιμάσει και στην beta με διάφορους Συνδυασμός χαρακτήρων , αλλά από ότι βλέπω έχει κάποιες διάφορες , Δικαιολογημένα λένε ότι αυτό θα είναι το καλύτερο στο είδος του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ακυρη η συγκριση με BG1-BG2 για τους παικτες στο steam.

Τα παιχνιδια αυτα οταν κυκλοφορησαν δεν υπηρχε το steam, τα αγοραζαμε σε κουτια και τοτε ηταν τεραστιες επιτυχιες. Οι επανεκδοσεις φυσικα αφορουν ενα πολυ μικρο υποσυνολο των παικτων τους

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NIKOS25271 είπε

 Η Larian έχει αποδείξει πως φτιάχνει καλά rpg. Μακάρι το starfield να είναι rpg, φοβάμαι όμως πως θα είναι άλλο ένα Fallout 4 με καλύτερα γραφικά και μεγαλύτερο κόσμο (αλλά πιο άδειο).

Και φυσικά με τα γνωστά ωραιότατα bugs της Bethesda! 

Τόση τεχνολογική εξέλιξη δεν συντελέστηκε για να παίζουμε ένα είδος σκακιού, ένα pen and paper, με γραφικά και εικονικά ζάρια(γεννήτρια τυχαίων αριθμών). Γιατί πάνω κάτω αυτό είναι ένα turn based rpg τύπου BG3. Μπορεί να αρέσει σε αρκετούς αυτό το είδος αλλά τα Bethesda games απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό που ζητάει realtime προσομοιώσεις κόσμων και συστήματα μάχης.

Εν τω μεταξύ παιχνίδια τύπου BG3 έχουν βγει πάμπολλα και αρκετά επιτυχημένα(Divinity Original Sin 2,Banner Saga 3, Persona 5, X-COM, Might and Magic, Chrono trigger κλπ.). Άρα, η φόρμουλα αντιγράφεται πανεύκολα. Βάλε και μια αρκετά πολύπλοκη σαχλοϊστορία για να προκαλέσεις κάποιο δέος και είσαι έτοιμος. Αντίθετα ποιοτικά RPG τύπου TES/Fallout κατάφερε να δημιουργήσει μόνο ένα στούντιο πάνω στη γη, της Bethesda(άντε και η Obsidian όταν δούλευε για την Bethesda). Η rockstar μόνο στο world simulation και στα γραφικά τους έχει ξεπεράσει. Όχι σε gameplay. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Προφανώς, όταν τα game design ξεκολλάει από dungeons θα υπάρξουν ένα σωρό bugs. Στο virtual pen and paper τι bugs να έχεις; Μόνο bugs που αφορούν το balance του gameplay.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε, αλλά μπορώ να πω πως απόλαυσα εξίσου το DOS1 και το Witcher 3 αλλά και το TES4, το κάθε ένα από αυτά για διαφορετικούς λόγους.

Έχω ολοκληρώσει TES4, Fallout 3, Skyrim, Dragon age, Dragon age inquisition, The Witcher 3, DOS1, Solastra, Dark souls, Dark souls3, Tower of time και διάφορα άλλα.

Στα 52 μου παραμένω φαν της Bethesda καιιδιαίτερα των TES και περιμένω με ανυπομονησία το TES6 και θα το τελειώσω ασχέτως των bugs, όμως που και που χρειάζεται και ένα παιχνίδι σαν το DOS.

20 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τόση τεχνολογική εξέλιξη δεν συντελέστηκε για να παίζουμε ένα είδος σκακιού, ένα pen and paper, με γραφικά και εικονικά ζάρια(γεννήτρια τυχαίων αριθμών). Γιατί πάνω κάτω αυτό είναι ένα turn based rpg τύπου BG3. Μπορεί να αρέσει σε αρκετούς αυτό το είδος αλλά τα Bethesda games απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό που ζητάει realtime προσομοιώσεις κόσμων και συστήματα μάχης.

Εν τω μεταξύ παιχνίδια τύπου BG3 έχουν βγει πάμπολλα και αρκετά επιτυχημένα(Divinity Original Sin 2,Banner Saga 3, Persona 5, X-COM, Might and Magic, Chrono trigger κλπ.). Άρα, η φόρμουλα αντιγράφεται πανεύκολα. Βάλε και μια αρκετά πολύπλοκη σαχλοϊστορία για να προκαλέσεις κάποιο δέος και είσαι έτοιμος. Αντίθετα ποιοτικά RPG τύπου TES/Fallout κατάφερε να δημιουργήσει μόνο ένα στούντιο πάνω στη γη, της Bethesda(άντε και η Obsidian όταν δούλευε για την Bethesda). Η rockstar μόνο στο world simulation και στα γραφικά τους έχει ξεπεράσει. Όχι σε gameplay. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Προφανώς, όταν τα game design ξεκολλάει από dungeons θα υπάρξουν ένα σωρό bugs. Στο virtual pen and paper τι bugs να έχεις; Μόνο bugs που αφορούν το balance του gameplay.

Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε, αλλά μπορώ να πω πως απόλαυσα εξίσου το DOS1 και το Witcher 3 αλλά και το TES4, το κάθε ένα από αυτά για διαφορετικούς λόγους.

Έχω ολοκληρώσει TES4, Fallout 3, Skyrim, Dragon age, Dragon age inquisition, The Witcher 3, DOS1, Solastra, Dark souls, Dark souls3, Tower of time και διάφορα άλλα.

Στα 52 μου παραμένω φαν της Bethesda καιιδιαίτερα των TES και περιμένω με ανυπομονησία το TES6 και θα το τελειώσω ασχέτως των bugs, όμως που και που χρειάζεται και ένα παιχνίδι σαν το DOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Κρίμα που βγήκε μόνο για PC τώρα, η δε έκδοση για Xbox θα αργήσει ακόμα περισσότερο. Το 1 και το 2 τα είχα λιώσει, βέβαια το 3 δεν θα το παίξω μιας και πλέον μόνο η νοσταλγία μενει, όχι η διάθεση να το παίξω.

Ερχεται και για PS5 δεν ξερω θα βγει και xbox? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, pirmen56 said:

Αντίθετα ποιοτικά RPG τύπου Fallout κατάφερε να δημιουργήσει μόνο ένα στούντιο πάνω στη γη, της Bethesda Interplay       (άντε και η Obsidian όταν δούλευε για την Bethesda).

 fixed that for you

Spoiler

 Πέρα από την πλάκα, το ότι θεωρείς επιτομή των ποιοτικών RPG  την Bethesda, που φτιάχνει απλά τεράστιες παιδικές χαρές, μου δείχνει πόσο εσφαλμένη άποψη έχεις για το σημαίνει RPG. Εδώ βέβαια αναφέρεις τα X-com σαν παρόμοιου τύπου παιχνίδι με το BG3, τι παραπάνω χρειάζεται για να πιστό για αυτό?

 

Επεξ/σία από mike299
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...