Προς το περιεχόμενο

Mini PC T-Bao T8 Plus Intel N100 / 16 GB RAM LPDDR5 / 1TB SSD / Windows 11 185 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, comfuzio είπε

Του κάναμε αυτό για το οποίο κατασκευάστηκε 😛

Είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα για home lab, καίει σχεδόν τίποτα από ρεύμα και έχει "αρκετούς" πόρους για να κάνεις πειράματα με διάφορα λειτουργικά συστήματα αλλά και υπηρεσίες.
Φαντάσου να του τρέχεις pi-hole για να κόβει διαφημίσεις ή και κάποιο lancache αν έχεις πάνω από 2 pc στο σπίτι ή αργό internet ή γιατί όχι και τα 2 μαζί;
Για τα λεφτά που κοστίζει έχει πάρα πολλές δυνατότητες και μικρή κατανάλωση, για μένα αξίζει το μοντέλο με την πιο πολύ ram καθώς μπορείς να τρέχεις πολλά πράγματα παράλληλα, η cpu αν και σκέτο 4 cores είναι αρκετά γρήγορη για να κάνει αυτά που λέω από πάνω.
Τώρα για desktop χρήση, λίγο το δούλεψα με τα windows 11 που ήρθε, ήταν γρήγορο για daily tasks και σίγουρα καλύπτει βασικές λειτουργείες.
Για μένα είναι πιο πολύ ένα home lab σερβεράκι παρά για desktop χρήση χωρίς το ένα να αναιρεί το άλλο.

Καλορίζικο σε όσους το πήρατε! Αν θέλετε κάποια βοήθεια για τα παραπάνω, στείλτε μου και θα βοηθήσω όσο μπορώ

Δηλαδή για home assistant είναι ότι πρέπει; ακόμα και κάμερες να βάλουμε επάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Δηλαδή για home assistant είναι ότι πρέπει; ακόμα και κάμερες να βάλουμε επάνω; 

Δεν ξέρω για το assistant γιατί δεν το χρησιμοποιώ έτσι, αλλά με 10 κάμερες των 3mp και Blue Iris για καταγραφικό είναι μία χαρά (και το χρησιμοποιώ και για σερφάρισμα/μουσική/ταινίες παράλληλα).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα πριν από λίγο FB AD αυτό εδώ το link το έβγαλα βγαίνει στα 59€ η έκδοση με τα 16gb ram και 512nvme έχει 1 nic 2.5gbps.
Πριν αγοράσει κανείς, ρωτάω γιατί δεν ξέρω και θέλω να μάθω και για μένα, έχει τελωνείο αυτό το κατάστημα; έχει αγοράσει κανείς σας ποτέ από εδώ;
Δεν το ξέρω το κατάστημα προσωπικά,
απλά φαίνεται καλή τιμή για mini pc, το τελευταίο που θέλω είναι να πάρω κάποιον στον λαιμό μου με αγορά από ύποπτο κατάστημα, απλά αν κάποιος το ξέρει και έχει αγοράσει ξανά και το προτείνει, είναι καλό deal! Αλλιώς να το διαγράψω μην πέσει κανείς θύμα

Είδα αυτό προς τα κάτω "Europe: 7 to 10 business days(Ship from United Kingdom)". Τι παίζει με τελωνείο από UK?

 

Edit: αποφυγή του link, φαίνεται ύποπτο

Επεξ/σία από comfuzio
Βγήκε το link για να μην γίνει κανένα λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το site είναι πιο ύποπτο και από κονβόι Κροατών εν μέσω απαγόρευσης μετακίνησης οπαδών.

Ούτε στοιχεία καταστήματος, ούτε email, ούτε τίποτα. Πληρωμή μόνο με πιστωτική, τίποτα άλλο. Σελίδα εντελώς προχειροφτιαγμένη, πρωτοετούς φοιτητή πληροφορικής.

Είναι ξεκάθαρα απάτη, θα σου μαδήσουν τον λογαριασμό έτσι και βάλεις στοιχεία.

Επεξ/σία από 2-pi-O
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, 2-pi-O said:

Αυτό το site είναι πιο ύποπτο και από κονβόι Κροατών εν μέσω απαγόρευσης μετακίνησης οπαδών.

Ούτε στοιχεία καταστήματος, ούτε email, ούτε τίποτα. Πληρωμή μόνο με πιστωτική, τίποτα άλλο. Σελίδα εντελώς προχειροφτιαγμένη, πρωτοετούς φοιτητή πληροφορικής.

Είναι ξεκάθαρα απάτη, θα σου μαδήσουν τον λογαριασμό έτσι και βάλεις στοιχεία.

Πως τα αφήνει όμως αυτά το FB και περνάνε; δεν παίζει κάποιο quality control?
Μην αγοράσει κανείς από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, comfuzio said:

Πως τα αφήνει όμως αυτά το FB και περνάνε; δεν παίζει κάποιο quality control?
Μην αγοράσει κανείς από εκεί

To fb τσιμπαει τα λεφτα απο τις διαφημισεις.

(σβησε το λινκ απο το ποστ σου καλυτερα, αν και ξεκαθαρα προειδοποιεις)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, nek4d said:

To fb τσιμπαει τα λεφτα απο τις διαφημισεις.

(σβησε το λινκ απο το ποστ σου καλυτερα, αν και ξεκαθαρα προειδοποιεις)

σωστός, πάω να το κάνω report 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Πως τα αφήνει όμως αυτά το FB και περνάνε; δεν παίζει κάποιο quality control?
Μην αγοράσει κανείς από εκεί

Δεν ξέρω για το QC αλλά γεμάτο τέτοια είναι, καθημερινά βλέπω. Βλέπω και πολύ χειρότερα, π.χ. PS5 με 5€, παλέτες με 10€...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάλλον πέτυχα το προβληματικό...

Σήμερα γύρισα από διακοπές και το έβαλα όλο χαρά, αλλά από την αρχή δεν πάει καλά η φάση...

Μια έβγαλε artifacts και κόλλησε στο installation των windows, μετά κόλλησε λίγο πιο κάτω, κατάφερε τελικά να μπει windows, αλλά πέταξε μπλε οθόνη σε κάποια άσχετη στιγμή, κόλλησε ξανά όταν άλλαξα την ανάλυση σε 4096X2160 και γενικά μια αστάθεια, και αρκετά κολλήματα και ρησταρτς...

Ελπίζω να βγάλω άκρη με το σαπορτ του geekbuying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dennis_7 είπε

Εγώ μάλλον πέτυχα το προβληματικό...

Σήμερα γύρισα από διακοπές και το έβαλα όλο χαρά, αλλά από την αρχή δεν πάει καλά η φάση...

Μια έβγαλε artifacts και κόλλησε στο installation των windows, μετά κόλλησε λίγο πιο κάτω, κατάφερε τελικά να μπει windows, αλλά πέταξε μπλε οθόνη σε κάποια άσχετη στιγμή, κόλλησε ξανά όταν άλλαξα την ανάλυση σε 4096X2160 και γενικά μια αστάθεια, και αρκετά κολλήματα και ρησταρτς...

Ελπίζω να βγάλω άκρη με το σαπορτ του geekbuying

Πρώτα Double Driver (https://double-driver.en.uptodown.com/windows) μετά Format και καθαρή εγκατάσταση των Windows!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για την ιστορία να πω ότι μετά από αρκετά μεηλ με το σαπορτ, μου έστειλαν καινούργιο ssd, αν και επέμενα πως δεν φταίει αυτό.

Αφού και με τον νέο δίσκο κολλούσε, συμφώνησαν να το στείλω πίσω, να μου κάνουν refund τα ταχυδρομικά έξοδα και να μου στείλουν καινούργιο μηχάνημα.

Είμαι στην αναμονή της παραλαβής του νέου λοιπόν... Σχεδόν τρεις μήνες μετά την αρχική παραγγελία ☹️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμια σε δίλλημα, αυτό ή το Chuwi Larkbox X 2023? Λιγότερη Ram το chuwi, αλλά παντού διαβάζω καλά reviews...

Συν ότι υπάρχει σε EU warehouse.

Επεξ/σία από Livagoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...