Προς το περιεχόμενο

Το Facebook ξεπερνά τα 3 δισεκατομμύρια μηνιαίους ενεργούς χρήστες


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, mants118 είπε

"Είναι ακόμα διαθέσιμο;"

.......................................    

😂

DPD express και ασφάλεια δέματος 😂

Spoiler

πάντως η δίωξη εδώ στην Ελλάδα πρέπει να έχει λάβει πολλά email μιας και δίνω δικά τους στοιχεία επικοινωνίας  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Slump είπε

κυρίως με κρατάει το ότι θα χάσω επαφές με παλιούς γνωστούς, κάποιους συγγενείς, κτλ

Αυτό σε κρατάει ναι εννοείται αλλά αν κάτσεις κάποια στιγμή να αναρωτηθείς τι σημαίνει αυτή η συλλογή "φίλων", "συγγενών", "πιθανές γκόμενές", "παλιών γνωστών" θα δεις ότι δεν έχει ιδιαίτερη αξία για εσένα, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της.. (κατά τη γνώμη μου) 

Επεξ/σία από mants118
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αναλυταρες του insomnia έχετε πουθενά καμία πηγή για το πόσοι χρήστες είναι bots ή είστε όλοι σε φάση "dude trust me".

τραστ μι μπρο ...

Μόλις τώρα, mants118 είπε

Αυτό σε κρατάει ναι εννοείται αλλά αν κάτσεις κάποια στιγμή να αναρωτηθείς τι σημαίνει αυτή η συλλογή "φίλων", "συγγενών", "πιθανές γκόμενές", "παλιών γνωστών" δεν έχει ιδιαίτερη αξία τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της.. (κατά τη γνώμη μου) 

τα γκρουπάκια πάντως έχουν αξία για μένα , βέβαια η meta κάνει το παν για να είναι ολοένα πιο δύσχρηστη η πλατφόρμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, antirix024 είπε

Δυστυχώς είναι το καλύτερο social media που έχουμε. Δυστυχώς. Μαζί με το Reddit το οποίο όμως και αυτό παραπαίει σιγά σιγά με μηδαμινό support που προσφέρει. Στο Facebook μου χάκαραν το account και μέχρι το βράδυ το είχα κάνει reclaim. Στο reddit που είχα και 2FA μου έκαναν compromise το account και εδώ και ένα μήνα ακόμα περιμένω.

Κάτι insta, tiktok, twitter, κλπ τα θεωρώ πολύ χειρότερα και δεν έχω καν account. 

Στο Reddit είναι όλοι οι κατεστραμμένοι mods που δεν πληρώνονται κιόλας. Και γενικά η εταιρεία με το πολύ woke έχει πρόβλημα. Μπορεί να σε θεωρούν περίεργο και να μην σου δίνουν τους κωδικούς πίσω! 😅

Επεξ/σία από Tetrabitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, antirix024 said:

Κάτι insta, tiktok, twitter, κλπ τα θεωρώ πολύ χειρότερα και δεν έχω καν account. 

Το insta, όπως και το whatsapp, ανήκει στην Meta, στην ίδια ακριβώς εταιρεία που ζήτησες support για το facebook σου.. ώρα να αναθεωρήσεις λίγο αυτά που γνώριζες. :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Meta_Platforms

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

τα γκρουπάκια πάντως έχουν αξία για μένα , βέβαια η meta κάνει το παν για να είναι ολοένα πιο δύσχρηστη η πλατφόρμα

Συμφωνώ, έχουν αξία και ίσως εκεί θα έπρεπε να ρίξει πιο πολύ βάρος η ΜΕΤΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mants118 είπε

Συμφωνώ, έχουν αξία και ίσως εκεί θα έπρεπε να ρίξει πιο πολύ βάρος η ΜΕΤΑ. 

προς το παρών αφήνει τα bot 😛

Spoiler

(η DPD πάλιωσε και μου πρότεινε μόλις για UPS να είναι πιο πειστικό) 😁

image.png.4e204515bca82c61fb70ad6660355b37.png

να ένας ενεργός χρήστης 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ πάλι το έσβησα το 2015 και δεν θα κάνω κανένα απολύτως λογαριασμό σε οτιδήποτε κάνει αυτή η εταιρία. Δεν περιμένω ούτε να κλείσει ούτε με ενοχλεί που έχει πολύ κόσμο.

Και οπαδούς που θα βρίσκεις? 
 

Όποτε λοιπόν και επίσημα ο Εξαποδώ αλλάζει πλατφόρμα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο που έκανα ειναι οταν αγόρασα λίγες μετοχές του Fb στ 90 δολάρια και τώρα έχει απογειωθεί

λοιπον ας δουμε τι γίνεται με το fb καταρχήν οι νέοι δεν το θέλουν και ντρέπονται δεν ξέρω για εξωτερικό που βλέπω πολλά νορμάλ προφίλ πχ 200 φίλους λίγες φωτογραφίες απο ταξιδια.. οι Έλληνες το εχουν καταντήσει τσίρκο δλδ βλέπεις αρνιά το Πάσχα κοκορέτσια ,το καλοκαίρι θάλασσα και φωτογραφίες οι καφέδες τα αντιλαϊκά και μπύρες και να γράφεις ο τάδε χρήστης νοιώθει ευλογημένος στην τοποθεσία τάδε...

οι νέοι που είναι και το μέλλον δεν θέλουν να βλέπει η θεία τι κάνουν  για αυτο και δεν ασχολουνται ... εμενα στα 36 μου η μανα μου με εχει κανει αρκετες φορες ρομπα μεχρι που τν διάγραψα και το εχω κυριος λογο δουλειας γτ ειναι φοβερό γι ααυτο τον λογο

οπότε το συμπέρασμα είναι οτι ναι μεν θα μείνει αρκετά αλλα πιστευω εχει ημερομινια τελους βεβαια αυτο δεν σημανει οτι η εταιρια θα καταρευσει  η meta θα ειναι και λογικα υα εχει αγορασει αρκετες υποσχόμενες νεες πλατφόρμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουρδ€λο έχει γίνει και όσο πάει παραπαίει σαν μέσο, άσχετα από τα νούμερα που διαβάζουμε. Αρένα είναι πλέον. Έχω μπλοκάρει και συνεχίζω να μπλοκάρω ότι με χαλάει, είτε πηγές, είτε χρήστες και παλεύετε κάπως. Όπως θες το διαμορφώνεις. Mark κάντο όπως ο Elon. Εκατομμύρια ψεύτικα προφίλ, εκατομμύρια bots. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά την γνώμη μου, οι λόγοι ύπαρξης και επικράτησης του FB είναι:

1) οι επαγγελματικές κλειστές ομάδες, που είναι πραγματικά πολύ σημαντικές και προσελκύουν άτομα του ίδιου κλάδου από Ελλάδα και εξωτερικό.

2) Η δυνατότητα να γράψει κανείς κανονικό κείμενο σε post.

3) Η σημαντική δυνατότητα γρήγορης εύρεσης προσωπικού μέσω ομάδων ιδίου επαγγέλματος, καθώς δυστυχώς πολλοί δεν χρησιμοποιούν LinkedIn.

4) Η στοχευμένη διαφήμιση και η απήχηση που αυτή πραγματικά έχει, με απτά αποτελέσματα.

5) Το Messenger, το οποίο έχουν όλοι όσοι γνωρίζω.

6) Φίλοι και συγγενείς από εξωτερικό ή άλλες πόλεις.

To Instagram ποτέ δεν μου άρεσε, αν και "αναγκαστικά" έχω με επαγγελματικό προφίλ, και πιστεύω ότι απευθύνεται σε εντελώς διαφορετικό ηλικιακά κοινό, με εντονότερο το στοιχείο vanity. Το Facebook προσωπικά το θεωρώ σημαντικό εργαλείο δουλειάς.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο facebook υπάρχει η ολοκληρωτική ασυδοσία μπορείς να μπεις με όσους λογαριασμούς θέλεις ακόμα και με το ίδιο όνομα και φωτογραφία, αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι και τα υπόλοιπα social media έχουν καμιά μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, leolipop είπε

Χωρίς πλακα , βλεπω ένα σωρό προφίλ που έγιναν μέσα στο 2023, που πουλάνε αυτοκίνητα χωρίς να έχουν καν περιγραφή, μόνο τίτλο και τιμή 3 φορές κάτω από το εμπόριο σε όλα τα μοντέλα τους και όλα αυτα τα προφίλ σου λένε να επισκεφτείς μια συγκεκριμένη σελίδα.

Μάλλον αυτή η σελίδα απασχολεί πολύ κόσμο...

Εμένα φετος ένας μου έφαγε 300 ευρώ. Stauros Giakmoglou λέγεται στο fb. Ειχαμε σχολιασει και οι δυο σ ενα ποστ ενος ειδησεογραφικου site. Μου εστειλε αιτημα φιλιας, αφου μιλησαμε λιγο, τον δεχτηκα. Λεω καλο παιδι φαινεται, μην ειμαι αγενης. Την ανοιξη τον δεχτηκα, και επι μηνες μου εστελνε μυνηματα. Πριν ενα μηνα περιπου μου εφαγε τα 300.  Στην αρχη απαντουσα μονολεκτικα, αλλα επεμενε. Εκανε απιστευτη υπομονη μεχρι να κερδισει την εμπιστοσυνη μου. Σιγα σιγα αρχισαμε ν ανταλλαζουμε και καμια κουβεντα παραπανω, μεχρι που φτασαμε να συζηταμε κανονικα. Καναμε παρεα διαδικτυακα και νομιζα οτι τον ηξερα. Μιλαμε για φοβερο ηθοποιο. Μου ειπε ενα σωρο πληροφοριες για τη ζωη του με λεπτομερεια. Μου ειπε πως δουλευε στο τελωνειο, και μια μερα, μετα απο μηνες συζητησεων, μου σκαει το παραμυθι πως εχει γινει κατασχεση ηλεκτρικων συσκευων, και πως τα ξεπουλανε απο στομα σε στομα σε τιμη σκοτωματος. Μου το ειπε μια δυο τρεις, ελεγα δεν ενδιαφερομαι. Μεχρι που θελησα ν αγορασω το iphone 14 pro max. Ηταν πολυ ακριβο απ τις τιμες που ειδα στο ιντερνετ, και τι ηταν να του το πω, μου λεει θα στο φερω εγω, 300 ευρω θα σου βγει. Πες πες δελεαστικα και ειπα το οκ. Ενταξει παραδεχομαι οτι πηγα να κανω λαμογια. 

Του λεω να βρεθουμε να κανουμε ανταλλαγη χερι με χερι. Μου ειπε δυο τρεις δικαιολογιες οτι δε γινοταν, πχ απ την επομενη μερα θ ανεβαινε η τιμη για διαφορους λογους που δε θυμαμαι, αλλα εγω ειχα τσιμπησει καλα. Λεω βρε λες να ναι απατη; Αλλα παλι ο Σταυρος; Αφου τον ξερω. Μπααααα Δεν παιζει να ηταν ολη η γνωριμια ενας προλογος. Ειχαμε μιλησει και στο τηλ. Τελικα του μετεφερα τα λεφτα σ ενα λογαριασμο που μου εστειλε. 

Μολις τα πηρε με μπλοκαρε στο fb, το τηλ ηταν απενεργοποιημενο, και οταν τελικα το ανοιξε δεν το σηκωνε με τιποτα. Τον πηρα τηλ πολλες φορες, εστειλα sms, τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...