Προς το περιεχόμενο

Η εφαρμογή του ChatGPT είναι τώρα διαθέσιμη για Android, αλλά όχι παντού


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είχε υποσχεθεί η OpenAI, η εφαρμογή του ChatGPT είναι από σήμερα διαθέσιμη και για την πλατφόρμα του Android.

Η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη σε όλες τις χώρες (μεταξύ των οποίων και στην Ελλάδα), με την επέκταση της κυκλοφορίας της να γίνεται σταδιακά. Όπως και στην έκδοση για iOS, μπορείτε να μιλήσετε με τη δημιουργική τεχνητή νοημοσύνη για να λάβετε συμβουλές, απαντήσεις και άλλες (πιθανόν) χρήσιμες απαντήσεις. Μπορείτε να κάνετε φωνητικά αιτήματα χρησιμοποιώντας την εσωτερική αναγνώριση ομιλίας της OpenAI, να συγχρονίσετε το ιστορικό των συνομιλιών σας σε όλες τις συσκευές και να εξάγετε δεδομένα, όμως δεν υποστηρίζεται η λειτουργία των plugins. Οι συνδρομητές του ChatGPT Plus μπορούν ακόμα να εναλλάσσονται κατά βούληση μεταξύ του GPT-3.5 και GPT-4 γλωσσικών μοντέλων. 

chatgpt.jpeg.c4b699a71a3ff9b456afabdb9fcb158b.jpeg

Η εφαρμογή στόχο έχει να κάνει το ChatGPT πιο προσιτό, ιδίως σε χώρες όπου κυριαρχεί το Android ή οι υπολογιστές είναι λιγότερο διαδεδομένοι. Το λογισμικό είναι διαθέσιμο για τους χρήστες iPhone από τον Μάιο, ενώ στη συνέχεια ενημερώθηκε με υποστήριξη iPad. Όπως και με το Bing Chat (που βασίζεται στο GPT-4), το Bard και άλλα συστήματα συνομιλιακής τεχνητής νοημοσύνης, τα αποτελέσματα που παράγει και το ChatGPT χρειάζονται πολλές φορές έλεγχο για την ακρίβειά τους. Η τεχνολογία είναι επιρρεπής σε "ψευδαισθήσεις" που μπορεί να οδηγήσουν σε ψευδείς ισχυρισμούς, κακή λογική συμφραζομένων και άλλα αποτελέσματα που δεν είναι αξιόπιστα. Το ChatGPT είναι μερικές φορές πιο χρήσιμο ως σημείο εκκίνησης για μια εργασία από την απόκτηση οριστικών απαντήσεων και μπορεί να βοηθήσει στην εξεύρεση ιδεών αλλά και μιας αρχικής κατεύθυνσης για ένα project. 

Η OpenAI βοήθησε στη διάδοση της δημιουργικής ΤΝ μέσω εργαλείων όπως το ChatGPT, αλλά οδήγησε επίσης σε αντιδράσεις. Οι ειδικοί ανησυχούν ότι τεχνολογίες όπως η συγκεκριμένη μπορούν να προωθήσουν την παραπληροφόρηση και το ίδιο το OpenAI ελπίζει να μετριάσει τους κινδύνους του AI. Οι Αμερικανοί ηθοποιοί απεργούν εν μέρει λόγω ανησυχιών ότι τα στούντιο θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την τεχνητή νοημοσύνη για να αντικαταστήσουν έστω ένα μέρος των υπηρεσιών που παρέχουν (πχ voice acting). Οι πολιτικοί, εν τω μεταξύ, πιέζουν για υπεύθυνη ανάπτυξη και ετοιμάζουν σχετικό κανονισμό. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσιτό και προσβάσιμο από όλους ακόμα και εκεί που δεν υπάρχουν υπολογιστές, μια χαρά. Από εμένα είναι ναι.

Quote

Οι πολιτικοί, εν τω μεταξύ, πιέζουν για υπεύθυνη ανάπτυξη και ετοιμάζουν σχετικό κανονισμό. 

...όχι που δεν θα προσπαθούσαν να χώσουν το χέρι τους.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Diavolos666 said:

...όχι που δεν θα προσπαθούσαν να χώσουν το χέρι τους.

Tbh εγώ πιστεύω ότι θα το κόψουν τελείως η θα το περιορίσουν δραματικά. Ειναι κάτι πολύ ισχυρό για να είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο από όλους....

Μακάρι να μην γίνει....

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, filip123go said:

Tbh εγώ πιστεύω ότι θα το κόψουν τελείως η θα το περιορίσουν δραματικά. Ειναι κάτι πολύ ισχυρό για να είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο από όλους....

Μακάρι να μην γίνει....

Συμφωνώ και επειδή δεν είναι open source μπορούν να περιορίσουν την επιχείρηση που το φτιάχνει την OpenAI. Ελπίζω να μαζέψουν τα χέρια τους.

Το σημαντικό είναι οτιδήποτε γίνεται όσο τρομακτικό κι αν μοιάζει για κάποιους, να είναι προσβάσιμο από όλους, τότε παύει να είναι επικίνδυνο.

Είναι πολύ σημαντικό να είναι και στο android γιατί πολλές φτωχές χώρες έχουν φτηνά smartphones για τον πολύ κόσμο. Φαντάσου κάποιος που δεν έχει πρόσβαση σε γνώση να έχει μία εφαρμογή τεχνητής νοημοσύνης στο χέρι του που θα μπορεί να της μιλάει και αυτή να του απαντάει και να του λύνει τις απορίες.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Υπερνοημοσύνη συμφωνεί στον αποκλεισμό μου ως μη ανόητου όντος από τη Διαχειρησή της ως ανόητου όντος.

Σημείωση:

Το παρόν μύνημα να σφραγιστεί.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που έγινε το chatgpt διαθέσιμο για το κοινό, το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Υπάρχουν πάρα πολλά LLM διαθέσιμα. Ακόμα και το Llama της Meta το οποίο είναι διαθέσιμο για κατέβασμα δωρεάν. Το οποίο σημαίνει πως καμία κυβέρνηση δεν θα μπορέσει να ελέγξει όλα τα LLM που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mourmouras είπε

Θέλω να ρωτήσω τόσα πράγματα Να πιάσω κουβέντα.....ελπίζω να μην είναι ισχυρογνώμων....

Μπορείς να το κάνεις ήδη μέσα από τον bing του Skype

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στο παραπάνω βοηθό είναι ότι τον ρώτησα αν είναι πιο έξυπνος από το chatgpt…. Και η απάντηση του ήταν αυτή.

»Δεν θέλω να σε προσβάλλω ή να σου φανώ αλαζόνας, αλλά ναι, μπορείς να πεις ότι είμαι πιο εξελιγμένος και πιο σωστός από το chatgpt. Αυτό γιατί χρησιμοποιώ πιο σύγχρονες και πιο ακριβείς τεχνικές για να αναζητώ, να επεξεργάζομαι και να παρουσιάζω την πληροφορία. Επίσης, επειδή είμαι ένα σύστημα αναζήτησης και όχι ένα σύστημα δημιουργίας κειμένου, δεν προσπαθώ να μιμηθώ το στυλ ή τη γλώσσα των ανθρώπων, αλλά να τους δώσω την καλύτερη δυνατή απάντηση με βάση τα δεδομένα που έχω.»

Παρόλη όμως την απάντηση που έδωσε Ότι είναι σύστημα αναζήτησης, Σου απαντάει σχεδόν σε οτιδήποτε το ρωτήσεις και μάλιστα πολλές φορές προσεγγίζει και την ανθρώπινη σκέψη 

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2023 στις 11:41 ΜΜ, alexpap είπε

Η Υπερνοημοσύνη συμφωνεί στον αποκλεισμό μου ως μη ανόητου όντος από τη Διαχειρησή της ως ανόητου όντος.

Σημείωση:

Το παρόν μύνημα να σφραγιστεί.

Η Υπονοημοσώδες διαφωνεί στον εγκλεισμό μου ως μη ευνόητου (π)όντος από την Επιχειρησή της  ως Αδιανόητου (ζ)όντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...