Προς το περιεχόμενο

Το TikTok προσθέτει υποστήριξη για απλές αναρτήσεις κειμένου


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το TikTok ανακοίνωσε ότι πλέον θα υποστηρίζει και αναρτήσεις απλού κειμένου, μια νέα μορφή για τη δημιουργία περιεχομένου, πέρα των γνωστών μίνι βίντεο και εικόνων που μπορεί κάποιος να ανεβάσει στην πλατφόρμα.

Η εταιρεία αναφέρει ότι η νέα λειτουργία θα επιτρέπει στους δημιουργούς να μοιράζονται τις ιστορίες, τα ποιήματα, τους στίχους και άλλο γραπτό περιεχόμενο, δίνοντάς τους έναν ακόμη τρόπο έκφρασης.

Η νέα λειτουργία θα είναι διαθέσιμη από την ενότητας “Κάμερα” της εφαρμογής, όπου οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν μεταξύ τριών επιλογών: φωτογραφία, βίντεο και κείμενο. Στη συνέχεια, οι χρήστες μπορούν να πληκτρολογήσουν το περιεχόμενο της ανάρτησής τους και να το προσαρμόσουν προσθέτοντας ήχους, stickers, ετικέτες, hashtags, τοποθεσία, σχόλια και Duets. Το TikTok αναφέρει ότι οι αναρτήσεις κειμένου θα είναι εξίσου διαδραστικές και δυναμικές με οποιαδήποτε ανάρτηση βίντεο ή φωτογραφίας.

Ακόμα το TikTok προσθέτει τις αναρτήσεις κειμένου ως έναν τρόπο να διευρύνει τα όρια της δημιουργίας περιεχομένου για όλους στο TikTok, δίνοντας στη “δημιουργικότητα των κειμένων στα σχόλια, τις λεζάντες και τα βίντεο έναν ειδικό χώρο για να λάμψει”. Η εταιρεία ελπίζει επίσης να προσελκύσει περισσότερους χρήστες που προτιμούν το περιεχόμενο που βασίζεται σε κείμενο από το περιεχόμενο βίντεο ή φωτογραφιών, αποτελώντας στην ουσία έναν αντίπαλο του Twitter, του Threads, του Mastadon και άλλων παρόμοιων εφαρμογών.

tiktok-text-posts.jpg.196cf2252f2c55a8c45426d1c7e81183.jpg

Η εταιρεία λέει ότι επιδιώκει πάντα να ενδυναμώνει τους δημιουργούς και την κοινότητά της με καινοτόμα εργαλεία που εμπνέουν την αυτοέκφραση. Με περισσότερους από 1 δισεκατομμύριο μηνιαίους ενεργούς χρήστες και πάνω από 100 εκατομμύρια καθημερινούς ενεργούς χρήστες στις ΗΠΑ, το TikTok αποτελεί το πιο hot κοινωνικό δίκτυο των τελευταίων ετών, με μεγάλες τεχνολογικές εταιρίες να αντιγράφουν τη συνταγή των μίνι βίντεο στα δικά τους προϊόντα. 

Η κίνηση του TikTok να προσθέσει αναρτήσεις κειμένου έρχεται την ώρα που το Twitter, ένας από τους κύριους αντιπάλους του στον χώρο των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, μετονομάστηκε σε X και άλλαξε το λογότυπό του από το γνωστό μπλε πουλί, στο γράμμα Χ. Το Twitter λέει ότι θέλει να δημιουργήσει μια πιο περιεκτική και ποικιλόμορφη πλατφόρμα που να αντικατοπτρίζει τον μεταβαλλόμενο κόσμο. Ωστόσο, πολλοί χρήστες έχουν επικρίνει το rebranding ως συγκεχυμένο και περιττό.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η καταστροφη του τουιτερ εμμ σορυ Χ απο τον Musk ανοιξε τον δρομο για το threads και το τικτοκ. Στα αγγλικα εχει πολυ πλακα γιατι μπορεις να πεις i x'd an x to my ex with xxx but she didnt x'd me back. θα νομιζουμε ολοι οτι τα στριπτιτζαδικα και τα ξενοδοχεια ημιδιαμονης θα ειναι γραφεια του τουιτερ πια. 

Επεξ/σία από klaftop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι θα με πείτε τρελό, αλλά δεν έχω τικ τοκ :D και δεν εχω μπει καν στον πειρασμό να  κανω. 

Πραγματικά δν βρισκω  λόγο να μπω σε μια πλατφόρμα που όλα τα βίντεο ειναι shorts .

Γιατι όλοι τόσο πώρωση με το τικ τοκ? βλέπουν κάτι που δεν βλέπω εγώ επειδή δεν το εχω χρησιμοποιήσει ?

Γενικα μου αρέσει να βλέπω μεγάλα βίντεο στο youtube (10-30 mins) σε οτιδήποτε περιεχόμενο (science/education/tennis/video games etc).

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Το ξέρω οτι θα με πείτε τρελό, αλλά δεν έχω τικ τοκ :D και δεν εχω μπει καν στον πειρασμό να  κανω. 

Πραγματικά δν βρισκω  λόγο να μπω σε μια πλατφόρμα που όλα τα βίντεο ειναι shorts .

Γιατι όλοι τόσο πώρωση με το τικ τοκ? βλέπουν κάτι που δεν βλέπω εγώ επειδή δεν το εχω χρησιμοποιήσει ?

Γενικα μου αρέσει να βλέπω μεγάλα βίντεο στο youtube (10-30 mins) σε οτιδήποτε περιεχόμενο (science/education/tennis/video games etc).

Μπες και δες...τι κάθεσαι και αναρωτιέσαι εδώ;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο κοινό έχει το tiktok, δεν νομίζω ότι κάποιος θα ασχοληθεί με posts κειμένου, η πλατφόρμα τους έχει εδραιωθεί ως μέρος για αστεία βίντεο ή κριντζ καταστάσεις, τα ανοιχτά posts κειμένου στυλ twitter είναι για πιο σοβαρές καταστάσεις, είναι για συζήτηση κυρίως  και σχολιασμό.

Τώρα που όλες οι πλατφόρμες προσπαθούν να κάνουν all-in-one, το twitter θα έπρεπε κι αυτό να αρχίσει να κάνει section με μικρά βίντεο, ήδη μπορέις να βάλεις βίντεο σε post αλλά δεν θα χαλούσε να έχει ένα tab μόνο για mini videos. Πιο εύκολα θα έβλεπε ένας που έχει twitter τα shorts του twitter, παρά ένας τικτοκερ να ασχοληθεί με κείμενο.

Φυσικά θα δούμε πως θα πάει κι αυτό. Μην κάνουμε προβλέψεις, απλά δεν μπορώ να φανταστώ 10-χρονα να κάνουν δημοσιεύσεις κειμένου στυλ twitter μέσα στο τικτοκ. Ούτε τις κυρίες άνω των 50 που ανακάλυψαν τα φίλτρα για βίντεο και ανεβάζουν βίντεο lip-syncing με πεταλούδες γύρω από το κεφάλι τους και ψεύτικο μακιγιάζ να κάνουν τε΄τοιες αναρτήσεις.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Το ξέρω οτι θα με πείτε τρελό, αλλά δεν έχω τικ τοκ :D και δεν εχω μπει καν στον πειρασμό να  κανω. 

Πραγματικά δν βρισκω  λόγο να μπω σε μια πλατφόρμα που όλα τα βίντεο ειναι shorts .

Γιατι όλοι τόσο πώρωση με το τικ τοκ? βλέπουν κάτι που δεν βλέπω εγώ επειδή δεν το εχω χρησιμοποιήσει ?

Γενικα μου αρέσει να βλέπω μεγάλα βίντεο στο youtube (10-30 mins) σε οτιδήποτε περιεχόμενο (science/education/tennis/video games etc).

το απεχθάνομαι αλλά μπαίνω καθημερινά 😛

η επιτυχία αυτής της αηδίας είναι ότι όποιος και να είσαι ότι και να είσαι θα σου βρει περιεχόμενο!

μέχρι και πχ το ατύχημα στη Πάτρα με τους Ρομά να είναι κάτω από τη γέφυρα έχει! 

12 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

απλά δεν μπορώ να φανταστώ 10-χρονα να κάνουν δημοσιεύσεις κειμένου στυλ twitter μέσα στο τικτοκ. Ούτε τις κυρίες άνω των 50 που ανακάλυψαν τα φίλτρα για βίντεο και ανεβάζουν βίντεο lip-syncing με πεταλούδες γύρω από το κεφάλι τους και ψεύτικο μακιγιάζ να κάνουν τε΄τοιες αναρτήσεις.

και οι δύο ηλικιακές ομάδες ΣΙΓΟΥΡΑ δεν την παλεύουν να γράφουν και να εμπλακούν σε κουβέντα - συζήτηση χωρίς βίντεο με κραυγιές! 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, silenoz66 said:

Το ξέρω οτι θα με πείτε τρελό, αλλά δεν έχω τικ τοκ :D και δεν εχω μπει καν στον πειρασμό να  κανω. 

Πραγματικά δν βρισκω  λόγο να μπω σε μια πλατφόρμα που όλα τα βίντεο ειναι shorts .

Γιατι όλοι τόσο πώρωση με το τικ τοκ? βλέπουν κάτι που δεν βλέπω εγώ επειδή δεν το εχω χρησιμοποιήσει ?

Γενικα μου αρέσει να βλέπω μεγάλα βίντεο στο youtube (10-30 mins) σε οτιδήποτε περιεχόμενο (science/education/tennis/video games etc).

Δεν είναι όλα τα βίντεο shorts. Έχει και αρκετά μεγάλα σε διάρκεια βίντεο. Επίσης έχει υλικό που δεν το βρίσκεις πουθενά άλλου. Αν κάνεις skip όλες τις γκόμενες που σκάνε με μπικίνι και κουνάνε τα κάλη τους μαθαίνει ο αλγόριθμος και σου βγάζει μόνο τα βίντεο που όντως βλέπεις ή σώζεις σαν favourite.

Εμένα μου βγάζει home improvements video, τόνους βίντεο με γάτες, interviews κλπ.

Γενικώς μην ακούς τι λένε οι άλλοι. Δοκίμασε το για μερικές μέρες και δες αν σου κάνει ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, PadPoet said:

Δεν είναι όλα τα βίντεο shorts. Έχει και αρκετά μεγάλα σε διάρκεια βίντεο. Επίσης έχει υλικό που δεν το βρίσκεις πουθενά άλλου. Αν κάνεις skip όλες τις γκόμενες που σκάνε με μπικίνι και κουνάνε τα κάλη τους μαθαίνει ο αλγόριθμος και σου βγάζει μόνο τα βίντεο που όντως βλέπεις ή σώζεις σαν favourite.

Εμένα μου βγάζει home improvements video, τόνους βίντεο με γάτες, interviews κλπ.

Γενικώς μην ακούς τι λένε οι άλλοι. Δοκίμασε το για μερικές μέρες και δες αν σου κάνει ή όχι.

Δεν ήξερα οτι εχει δυνατότητα για μεγάλα σε διάρκεια βίντεο,
σε οσους φιλους μου ειπα να μου το εξηγήσουν (εχουν 2-3) μου ειπαν οτι εχει μονο shorts,
δηλαδή by default υπαρχει limitation στην πλατοφόρμα και ειναι το πράγμα που με έκανε να μην το κατεβάσω ποτέ.

Ισως το δοκιμάσω τότε, γιατί το χειρότερο ειναι οτι αρκετοί που παρακολουθώ στο yt κάνουν κυρίως tiktok content γιατι λεει εκει τους μπουστάρει αρκετά ο αλγόριθμος σε σχέση με το yt.(πχ ο Vsauce (γράψε άκυρο δν έχει τικτοκ το έψαξα :D) και η αλήθεια έιναι οτι μου έλειψε ο άτιμος :D 

Επεξ/σία από silenoz66
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, silenoz66 said:

πχ ο Vsauce (γράψε άκυρο δν έχει τικτοκ το έψαξα :D) και η αλήθεια έιναι οτι μου έλειψε ο άτιμος :D 

Έχω ένα addon για το youtube που μου βγάζει ένα "Χ" δίπλα στα ονόματα καναλιών ώστε να μην μου εμφανίζει καν βίντεό τους ούτε σε αναζητήσεις ούτε στα suggested, σαν να μην υπάρχουν καν δηλαδή στην πλατφόρμα.

Ο VSauce ήταν ένας από τους πρώτους που έβαλα, μιλάει για κάτι θέματα θεωρητικά και ποτέ δεν δίνει απάντηση σε αυτά που θέτει ως ερωτήματα, μου φαίνεται πολύ κουραστικός.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ethereum είπε

στα ελληνικά τι θα λές , μεχρι τώρα λεγαμε τουίταρε , έξαρε ?

Μπα καλύτερα να λέτε ξέβρασε ή ξέρασε και σε δύσκολες περιστάσεις ξεβράκωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Diavolos666 said:

Έχω ένα addon για το youtube που μου βγάζει ένα "Χ" δίπλα στα ονόματα καναλιών ώστε να μην μου εμφανίζει καν βίντεό τους ούτε σε αναζητήσεις ούτε στα suggested, σαν να μην υπάρχουν καν δηλαδή στην πλατφόρμα.

Ο VSauce ήταν ένας από τους πρώτους που έβαλα, μιλάει για κάτι θέματα θεωρητικά και ποτέ δεν δίνει απάντηση σε αυτά που θέτει ως ερωτήματα, μου φαίνεται πολύ κουραστικός.

ιιιιιιιιιιιιι τι ειπες :D

Το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολος, αλλά οχι και δεν δίνει απαντήσεις....

Εχει κάνει εξαιρετικά βίντεο πάνω σε διάφορα τόπικ.

Βεβαια δεν ειναι εδω το κατάλληλο τοπικ να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε επι αυτού. 

(πλεον νομίζω ο αγαπημένος μου ειναι ο Veritasium) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, silenoz66 said:

(πλεον νομίζω ο αγαπημένος μου ειναι ο Veritasium) 

Ναι οι απόψεις διίστανται τελικά και τον veritasium τον έχω στην block list.

Βασικά έχω ένα θέμα με αυτούς που θεωρούν ότι η φάτσα τους είναι το κυρίως θέμα του βίντεο και όχι τόσο το ίδιο το θέμα που συζητείται. Δεν αντέχω να βλέπω κάποιες σκηνές/λήψεις για κάποιο θέμα και μετά όταν θέλει να πει κάτι να κόβει το βίντεο και να είναι ο ίδιος στο frame αντί για το θέμα που συζητάμε και να βλέπω απλά την φάτσα τους.

Φαντάσου για παράδειγμα στο BBC αντί να βλέπαμε αποκλειστικά ντοκιμαντέρ με αφήγηση, να έκοβαν κάθε τόσο την σκηνή για να βάλουν π.χ. τον ίδιο τον Attenborough να κάθεται σε μία καρέκλα και να εξηγεί. Πόσες φορές πρέπει να δούμε την φαλάκρα του VSauce ή τα δόντια του Veritasium?

Δυστυχώς το κάνουν αρκετοί αυτό, είναι προσπάθεια να κάνουν την φάτσα τους Branding.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα ενταξει ας πούμε οτι διαφωνούμε :D 

Δεν με απασχολει η αλήθεια πόσες φορές θα δω το πρόσωπο τους ή την φαλάκρα τους,
με νοιαζει το περιεχόμενο και η πληροφορία που θα πάρω από το βίντεο.

Και ο Καθημερινή Φυσική πλέον δειχνει τον εαυτο του ενω παλια εκανε μονο σκετς, 
και μάλιστα έβγαλε και βίντεο που εξηγεί τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...