Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν τα χαρακτηριστικά των 14ης γενιάς επεξεργαστών Intel Core K-series


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, alexpap είπε

Φτάσαμε αισίος στον i9-14900K.

Όσο δουλεύει ο i7-950 μου θα τρώτε σκόνη. Τώρα αν ψοφήσει θα αγοράσω τον

i9-15M (όπου 14900K=14,9M (μιας και το M=mega ενώ Κ=kilo) δηλαδή μια βελτιωμένη έκδοση του i9-14900K.

Τώρα τη άλλο είναι το M.

M=Μαλακίες και i9-15M=15 μαλακίες που πρέπει να βγάλεις όταν τον πάρεις και να εγκαταστήσεις (Windows 15 που δεν υπάρχουν) η καινούρια έκδοση win. Και φυσικά όταν τον πάρεις και τα κάνεις αυτά και δεν δουλέψει να τον κάνεις τάμα στον AI Σώστη για να δουλέψει και αφού τον καταφέρεις να λειτουργήσει να συνεχίσεις τα τάματα για να συνεχίσει να δουλεύει και να μην σε δουλεύει.

Σημείωση:

Με προσευχές και τάματα λύνονται πολλά προβλήματα τουλάχιστον καθυστερείς την αγορά του.

Intel inside=Intel Exile

Μόνο με προσευχή και εγκράτεια,  στις αγορές επεξεργαστών και φυσικά στην χρήση τους, θα καταφέρεις να έχεις τον i7 950 σου, μέχρι το 2049 , μπορεί και περισσότερο. Προσευχή εγκράτεια και μη μασάς φίλε μου. :) :) :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπομονή μέχρι του χρόνου που θα βγει η gen15 (Arrow lake). Αναμένεται πλήρης επανασχεδιασμός σε λιγότερα nm και igpu 200-240% παραπάνω από της gen14! (Να δούμε βέβαια...). Για AMD δεν το σκέφτομαι καν, τουλάχιστων με την τωρινή κατάσταση. Όταν παίρνω καινούριο σύστημα θέλω όσο το δυνατόν περισσότερο future proofing, και μπορεί οι amd cpus να είναι κορυφαίες αλλά κοιτάω και τις τιμές για κάποια αντίστοιχη αξιόλογη AM5 και απλά γελάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

To TDP είναι 

  

Δεν είναι κάτι που χωράει συζήτηση. έβαλα πιο πάνω link της ίδιας της intel ας βάλω και wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power#:~:text=Intel's thermal design power (TDP,rating of the same processor.

Για να το διευκρινίσω μιας και βλέπω δεν γίνεται αντιληπτό μαύρισα μια λέξη κλειδί. " η ψύκτρα πρέπει να αποβάλει" γιατί να αποβάλει; Γιατί ο επεξεργαστής όλο το ρεύμα που παίρνει μετατρέπεται σε θερμότητα ( αρχή διατήρησης της ενέργειας)  άρα πρέπει να αποβάλει γιατί τόσο παράγει ο επεξεργαστής σε θερμότητα(<--ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΕΣ ΦΟΡΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ QUOTE) και γιατί παράγει τόσο σε θερμότητα; γιατί τόσο δέχεται σε ενέργεια (ρεύμα)! Ο επεξεργαστής δεν παράγει κάποιο μηχανικό έργο για να πάει μέρος της ενέργειας εκει είναι απλά μια αντίσταση όσο αφορά την μεταφορά της ενέργειας που τον διαπερνά. 

Τώρα εκει που μπερδεύεται ο κόσμος ειναι με τα κόλπα της Intel (και η AMD έχει αντίστοιχα αλλά μιας και μιλάμε για intel)  που υπερχρονίζουν(ή με άλλα λόγια τρέχει εκτός spec) τον επεξεργαστή είτε στιγμιαία είτε για μικρό χρονικό διάστημα και που κατα την μικρή χρονική διάρκεια που συμβαίνει αυτό για να το πετύχουν δίνουν στον επεξεργαστή παραπάνω ρεύμα (το peak consumption είναι μεγαλύτερο απο το average για το ίδιο φορτίο) που έχει ως αποτέλεσμα να ανεβαίνει η θερμοκρασία μόλις φτάσει η θερμοκρασία 100c (ή φτάσει το ταβάνι του ρολογιού του "baked in OC" για τον 14900 απότι δείχνει ο πίνακας αυτό ειναι 6GHz ) ότι έρθει πρώτο (πχ μπορεί να ειναι 85 C λόγω beefy υδρόψυξης αλλά έφτασε 6GHz ) με το που γίνει αυτό πέφτει στο default TDP ρίχνει τα ρολόγια δηλαδή. 

Όλα αυτά βέβαια εφόσον μιλάμε για συνεχόμενο φόρτο, σε όλα τα thread και με όλα τα thread στο 100% και φυσικά εφόσον δεν έχει γίνει κάποιο χειροκίνητο OC εκτός των μαμά "boost" της intel πειράζοντας ρυθμίσεις στο bios 
 

Το TDP υπολογίζεται από την Intel με βάση την απαιτούμενη απαγωγή θερμότητας κατά μέσο όρο για το μέγιστο φορτίο στην base συχνότητα(π.χ. 3 Ghz για τον 13900K).

Όποιος έχει ανώτερη ψύκτρα, τροφοδοσία και mobo μπορεί να αυξήσει το TDP αυξάνοντας το PL1. Θα έχει μεγαλύτερα sustained clocks ΧΩΡΙΣ overclocking.

Το PL1 είναι η μέση κατανάλωση των τελευταίων Χ δευτερολέπτων. Δηλαδή, το PL1 υπολογίζει έναν σταθμισμένο κινητό μέσο όρο κατανάλωσης(το γράφουν τα papers της Intel). Το TDP υπολογίζεται βάσει PL1 των 125W. Δηλαδή, βάσει ενός στόχου μέσης κατανάλωσης της τάξης των 125W.

PL2 είναι το πόσο μπορείς να υπερβείς την κατανάλωση των 125W, στιγμιαία με turbo clocks, υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα υπερβείς την μέση κατανάλωση των 125W.

Δίνω παράδειγμα:

Συνήθως το PL1 είναι κινητός μέσος όρος των τελευταίων 60 δευτερολέπτων. Ας πούμε λοιπόν ότι το CPU μας είχε μέση κατανάλωση 60W τα τελευταία 30 sec σε κάποιο game. Αυτό σημαίνει ότι για τα επόμενα 30 sec μπορούμε να έχουμε καταναλώσεις έως και 190W(π.χ. σε δύσκολα σημεία του game) κατά μέσο όρο έτσι ώστε τα τελευταία 60 sec να έχουν μέση κατανάλωση μέχρι 125W [ (60W+190W)/2 =125].

Περίπου έτσι έχουν τα πράγματα, γιατί στην πραγματικότητα ο κινητός μέσος όρος του PL1 είναι σταθμισμένος. Δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στις πιο πρόσφατες τιμές κατανάλωσης.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το TDP υπολογίζεται από την Intel με βάση την απαιτούμενη απαγωγή θερμότητας κατά μέσο όρο για το μέγιστο φορτίο στην base συχνότητα(π.χ. 3 Ghz για τον 13900K).

Όποιος έχει ανώτερη ψύκτρα, τροφοδοσία και mobo μπορεί να αυξήσει το TDP αυξάνοντας το PL1. Θα έχει μεγαλύτερα sustained clocks ΧΩΡΙΣ overclocking.

όχι μπερδεύεις πολλά πράματα

 

όποιος έχει καλή ψύκτρα δεν αυξάνει το TDP απλά κρατάει περισσότερο χρόνο τα boost  

 

Το λέει και στην λέξη Τhermal DESIGN power δηλαδή η ενέργεια που σχεδιάστηκε να δουλεύει 

Αυξάνοντας το PL1 κάνεις OC και το ότι συμβαίνει ύστερα απο το OC δεν έχει σχέση με το TDP γιατί ο επεξεργαστής τρέχει εκτός εργοστασιακών ρυθμίσεων/σχεδιασμού + εκτός εγγύησης άσχετο αν στην πράξη αν κάψεις επεξεργαστή λόγω OC λογικά θα στο περάσουν στην εγγύηση χωρίς να κάνουν ερωτήσεις για το τι και πως  (καιρό έχει να μου συμβεί αλλά πριν χρόνια έτσι κάνανε) κυρίως γιατί δύσκολα αποδεικνύεται 

Δεν ξέρω το "κατα μέσο όρο" γιατί το υπογραμμίζεις εννοείται πως μιλάμε για μέσο όρο μιας και δεν υπάρχει σταθερή κατανάλωση σε οποιαδήποτε φάση λειτουργίας ενός επεξεργαστή έχει peaks και lows που έχουν να κάνουν με διάφορους λόγους απο τον τρόπο που λειτουργεί το VRM μέχρι αλγόριθμους μέσα στο chip που σχετίζονται με την εξωτερική θερμοκρασία και τις εναλλαγές της γιαυτό και μιλάμε για συνεχόμενο φορτίο.

το PL1 δεν ειναι η μέση κατανάλωση ειναι κόφτης αν το αφήσεις στο default θα ειναι στο TDP αν το πειράξεις κάνεις OC 

Το PL2 ειναι κόφτης για την κατανάλωση για το εργοστασιακό OC που η intel ονομάζει boost.

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, alexpap said:

Φτάσαμε αισίος στον i9-14900K.

Όσο δουλεύει ο i7-950 μου θα τρώτε σκόνη. Τώρα αν ψοφήσει θα αγοράσω τον

i9-15M (όπου 14900K=14,9M (μιας και το M=mega ενώ Κ=kilo) δηλαδή μια βελτιωμένη έκδοση του i9-14900K.

Τώρα τη άλλο είναι το M.

M=Μαλακίες και i9-15M=15 μαλακίες που πρέπει να βγάλεις όταν τον πάρεις και να εγκαταστήσεις (Windows 15 που δεν υπάρχουν) η καινούρια έκδοση win. Και φυσικά όταν τον πάρεις και τα κάνεις αυτά και δεν δουλέψει να τον κάνεις τάμα στον AI Σώστη για να δουλέψει και αφού τον καταφέρεις να λειτουργήσει να συνεχίσεις τα τάματα για να συνεχίσει να δουλεύει και να μην σε δουλεύει.

Σημείωση:

Με προσευχές και τάματα λύνονται πολλά προβλήματα τουλάχιστον καθυστερείς την αγορά του.

Intel inside=Intel Exile

Σε ψάχνουν απο το αρχαιολογικό μουσείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

όχι μπερδεύεις πολλά πράματα

 

όποιος έχει καλή ψύκτρα δεν αυξάνει το TDP απλά κρατάει περισσότερο χρόνο τα boost  

 

Το λέει και στην λέξη Τhermal DESIGN power δηλαδή η ενέργεια που σχεδιάστηκε να δουλεύει 

Αυξάνοντας το PL1 κάνεις OC και το ότι συμβαίνει ύστερα απο το OC δεν έχει σχέση με το TDP γιατί ο επεξεργαστής τρέχει εκτός εργοστασιακών ρυθμίσεων/σχεδιασμού + εκτός εγγύησης άσχετο αν στην πράξη αν κάψεις επεξεργαστή λόγω OC λογικά θα στο περάσουν στην εγγύηση χωρίς να κάνουν ερωτήσεις για το τι και πως  (καιρό έχει να μου συμβεί αλλά πριν χρόνια έτσι κάνανε) κυρίως γιατί δύσκολα αποδεικνύεται 

Δεν ξέρω το "κατα μέσο όρο" γιατί το υπογραμμίζεις εννοείται πως μιλάμε για μέσο όρο μιας και δεν υπάρχει σταθερή κατανάλωση σε οποιαδήποτε φάση λειτουργίας ενός επεξεργαστή έχει peaks και lows που έχουν να κάνουν με διάφορους λόγους απο τον τρόπο που λειτουργεί το VRM μέχρι αλγόριθμους μέσα στο chip που σχετίζονται με την εξωτερική θερμοκρασία και τις εναλλαγές της γιαυτό και μιλάμε για συνεχόμενο φορτίο.

το PL1 δεν ειναι η μέση κατανάλωση ειναι κόφτης αν το αφήσεις στο default θα ειναι στο TDP αν το πειράξεις κάνεις OC 

Το PL2 ειναι κόφτης για την κατανάλωση για το εργοστασιακό OC που η intel ονομάζει boost.
 

Φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τίποτα από Intel. Κυρίως από αυτά που γράφεις για το PL1 και PL2. Στα εξήγησα τι είναι το καθένα και γιατί υπάρχουν 2 power limits και όχι μόνο ένα. Και εξακολουθείς να αναρωτιέσαι γιατί τα κάνω bold και χρωματιστά.

Το PL2 ΔΕΝ αφορά turbo clocks(όχι αποκλειστικά turbo clocks, ακριβέστερα). Αφορά την μέγιστη υπέρβαση κατανάλωσης(ακόμα και με clocks π.χ. στα 4400Mhz) εφόσον ο μέσος όρος κατανάλωσης των τελευταίων 60 sec δεν έχει φτάσει τα 125W. Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει μέσος όρος και πώς μπορεί μια τάξη να έχει μέσο βαθμό 14/20 (PL1) όταν κάποιοι αριστούχοι μαθητές της τάξης έχουν π.χ. 18/20(PL2).

Επίσης γράφεις ότι το chip σχεδιάστηκε για 125W επομένως παθαίνει φθορά/ζημιά αν εσύ ανεβάσεις αυτό το όριο. Δεν ισχύει. Το όριο των 125W έχει τεθεί για να λειτουργεί και με low end συνοδά σε pre-built συστήματα. Αν τρέξεις βαρύ handbrake με όριο τα 125W θα πέφτεις και κάτω από τα 4500Mhz σε κάποιες φάσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα cores παθαίνουν φθορά/ζημιά ας πούμε στα 4800Mhz με ολική κατανάλωση 160W. Τη στιγμή που ο κάθε πυρήνας χωριστά μπορεί να δεχτεί τάσεις πάνω από τα 1,3V με συχνότητες άνω των 5,5 Ghz.

Το όριο των 125W προστατεύει κυρίως το υπόλοιπο σύστημα. Όχι τόσο το CPU. Για την προστασία του CPU υπάρχουν όρια ασφαλών τάσεων και θερμοκρασιών.

 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/7/2023 στις 3:11 ΜΜ, pirmen56 είπε

Φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τίποτα από Intel. Κυρίως από αυτά που γράφεις για το PL1 και PL2. Στα εξήγησα τι είναι το καθένα και γιατί υπάρχουν 2 power limits και όχι μόνο ένα. Και εξακολουθείς να αναρωτιέσαι γιατί τα κάνω bold και χρωματιστά.

Το PL2 ΔΕΝ αφορά turbo clocks. Αφορά την μέγιστη υπέρβαση κατανάλωσης(ακόμα και με clocks π.χ. στα 4400Mhz) εφόσον ο μέσος όρος κατανάλωσης των τελευταίων 60 sec δεν έχει φτάσει τα 125W. Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει μέσος όρος και πώς μπορεί μια τάξη να έχει μέσο βαθμό 14/20 (PL1) όταν κάποιοι αριστούχοι μαθητές της τάξης έχουν π.χ. 18/20(PL2).

Επίσης γράφεις ότι το chip σχεδιάστηκε για 125W επομένως παθαίνει φθορά/ζημιά αν εσύ ανεβάσεις αυτό το όριο. Δεν ισχύει. Το όριο των 125W έχει τεθεί για να λειτουργεί και με low end συνοδά σε pre-built συστήματα. Αν τρέξεις βαρύ handbrake με όριο τα 125W θα πέφτεις και κάτω από τα 4500Mhz σε κάποιες φάσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα cores παθαίνουν φθορά/ζημιά ας πούμε στα 4800Mhz με ολική κατανάλωση 160W. Τη στιγμή που ο κάθε πυρήνας χωριστά μπορεί να δεχτεί τάσεις πάνω από τα 1,3V με συχνότητες άνω των 5,5 Ghz.

Το όριο των 125W προστατεύει κυρίως το υπόλοιπο σύστημα. Όχι τόσο το CPU. Για την προστασία του CPU υπάρχουν όρια ασφαλών τάσεων και θερμοκρασιών.

 

Προσπαθώ να ειμαι ευγενικός μαζί σου εννοείται ότι δεν γνωρίζεις τίποτα απο την όλη διαδικασία γενικά και μιλάς με "broscience" αυτά που λες ειναι είτε λάθος είτε μπακαλίστηκα είτε ένα μείγμα και των δύο αυτά που σου είπα εγώ καταρχήν δεν τα λέω εγώ δηλαδή δεν ειναι η άποψη μου όπως δεν ειναι η άποψη μου ότι a^2+b^2=y^2 έτσι απλά ειναι και απο intel έβαλα link και απο wikipedia  δεν έβαλα link για τα power level πάρε και για αυτά https://www.hardwaretimes.com/intel-10th-gen-cpu-power-consumption-explained-pl1-pl2-and-tau/#:~:text=When the CPUs boost to,the boosted “PL2” state.

 

https://edc.intel.com/content/www/us/en/design/ipla/software-development-platforms/client/platforms/alder-lake-desktop/12th-generation-intel-core-processors-datasheet-volume-1-of-2/001/package-power-control/

 

Δεν σε αρέσει; δεν μπορώ να κάνω κάτι. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Προσπαθώ να ειμαι εργένικος μαζί σου εννοείται ότι δεν γνωρίζεις τίποτα απο την όλη διαδικασία γενικά και μιλάς με "broscience" αυτά που λες ειναι είτε λάθος είτε μπακαλίστηκα είτε ένα μείγμα και των δύο αυτά που σου είπα εγώ καταρχήν δεν τα λέω εγώ δηλαδή δεν ειναι η άποψη μου όπως δεν ειναι η άποψη μου ότι a^2+b^2=y^2 έτσι απλά ειναι και απο intel έβαλα link και απο wikipedia  δεν έβαλα link για τα power level πάρε και για αυτά https://www.hardwaretimes.com/intel-10th-gen-cpu-power-consumption-explained-pl1-pl2-and-tau/#:~:text=When the CPUs boost to,the boosted “PL2” state.

 

https://edc.intel.com/content/www/us/en/design/ipla/software-development-platforms/client/platforms/alder-lake-desktop/12th-generation-intel-core-processors-datasheet-volume-1-of-2/001/package-power-control/

 

Δεν σε αρέσει; δεν μπορώ να κάνω κάτι. 

Μην παραθέτεις δημοσιογραφικές πηγές. Μην νομίζεις ότι μπορείς να καταλάβεις πράγματα που δεν είχες ποτέ σου, μέσα από δημοσιογραφικές πηγές.

Πάμε datasheet του 13900K(παρόμοια και για 10900K που έχω). Σελίδα 71: 

https://www.intel.com/content/www/us/en/products/docs/processors/core/core-technical-resources.html

Power Limit 1 (PL1): A threshold for average power that will not exceed -
recommend to set to equal Processor Base Power (a.k.a TDP). PL1 should not be
set higher than thermal solution cooling limits
. Η ποιότητα ψύξης καθορίζει το PL1. Τα 125W είναι απλά recommended και αφορούν τη μέγιστη απαγόμενη θερμότητα στην Base συχνότητα(3Ghz).
• Power Limit 2 (PL2): A threshold that if exceeded, the PL2 rapid power limiting
algorithms will attempt to limit the spike above PL2.
• Power Limit 3 (PL3): A threshold that if exceeded, the PL3 rapid power limiting
algorithms will attempt to limit the duty cycle of spikes above PL3 by reactively
limiting frequency. This is an optional setting
• Power Limit 4 (PL4): A limit that will not be exceeded, the PL4 power limiting
algorithms will preemptively limit frequency to prevent spikes above PL4.
Turbo Time Parameter (Tau): An averaging constant used for PL1 exponential
weighted moving average (EWMA)
power calculation. Η μέση κατανάλωση(PL1) αφορά τα τελευταία 100 δευτερόλεπτα* υπολογισμένη με εκθετικό σταθμισμένο κινητό μέσο όρο.

Σελ. 72 Σχήμα:

 

image.png.da8c5e64e6d63efb475910eb421181b9.png

*Όσο η μέση κατανάλωση(PL1) των τελευταίων 100 seconds είναι κάτω από 125W μπορείς να έχεις συχνότητες πάνω από την BASE(π.χ. 4200Mhz) και κατανάλωση μέχρι το PL2(συνήθως 250W).

Μόλις ο κινητός μέσος όρος φτάσει τα 125W τότε θα πέσεις είτε:

a) Στην base συχνότητα(3Ghz), για μέγιστο φορτίο.

b) Σε οποιαδήποτε ενδιάμεση συχνότητα εγγυάται 125W, δεδομένου του φορτίο. Π.χ. 4400 Mhz.

Κάθε φορά που το σύστημα θα πέφτει κάτω από τα 125W ανοίγει περιθώριο ενεργοποίησης του PL2.

35 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Το θέμα είναι να μπορείς να ερμηνεύσεις, λέξη προς λέξη, τα links που ανεβάζεις.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μην παραθέτεις δημοσιογραφικές πηγές. Μην νομίζεις ότι μπορείς να καταλάβεις πράγματα που δεν είχες ποτέ σου, μέσα από δημοσιογραφικές πηγές.

Πάμε datasheet του 13900K(παρόμοια και για 10900K που έχω). Σελίδα 71: 

https://www.intel.com/content/www/us/en/products/docs/processors/core/core-technical-resources.html

Power Limit 1 (PL1): A threshold for average power that will not exceed -
recommend to set to equal Processor Base Power (a.k.a TDP). PL1 should not be
set higher than thermal solution cooling limits
. Η ποιότητα ψύξης καθορίζει το PL1. Τα 125W είναι απλά recommended και αφορούν τη μέγιστη απαγόμενη θερμότητα στην Base συχνότητα(3Ghz).
• Power Limit 2 (PL2): A threshold that if exceeded, the PL2 rapid power limiting
algorithms will attempt to limit the spike above PL2.
• Power Limit 3 (PL3): A threshold that if exceeded, the PL3 rapid power limiting
algorithms will attempt to limit the duty cycle of spikes above PL3 by reactively
limiting frequency. This is an optional setting
• Power Limit 4 (PL4): A limit that will not be exceeded, the PL4 power limiting
algorithms will preemptively limit frequency to prevent spikes above PL4.
Turbo Time Parameter (Tau): An averaging constant used for PL1 exponential
weighted moving average (EWMA)
power calculation. Η μέση κατανάλωση(PL1) αφορά τα τελευταία 100 δευτερόλεπτα* υπολογισμένη με εκθετικό σταθμισμένο κινητό μέσο όρο.

Σελ. 72 Σχήμα:

 

image.png.da8c5e64e6d63efb475910eb421181b9.png

*Όσο η μέση κατανάλωση(PL1) των τελευταίων 100 seconds είναι κάτω από 125W μπορείς να έχεις συχνότητες πάνω από την BASE(π.χ. 4200Mhz) και κατανάλωση μέχρι το PL2(συνήθως 250W).

Μόλις ο κινητός μέσος όρος φτάσει τα 125W τότε θα πέσεις είτε:

a) Στην base συχνότητα(3Ghz), για μέγιστο φορτίο.

b) Σε οποιαδήποτε ενδιάμεση συχνότητα εγγυάται 125W, δεδομένου του φορτίο. Π.χ. 4400 Mhz.

Κάθε φορά που το σύστημα θα πέφτει κάτω από τα 125W ανοίγει περιθώριο ενεργοποίησης του PL2.

Το θέμα είναι να μπορείς να ερμηνεύσεις, λέξη προς λέξη, τα links που ανεβάζεις.

ε αν αντιμιλάς μετά και απο αυτό τι να πω (το αστείο ειναι ότι μια απο τις "δημοσιογραφικές πηγές" ειναι το 2o link της ιντελ και έβαλεςτο ιδιο και μάλιστα και το γράφημα που είχε στο link που σου εδωσα και πάλι δεν καταλαβαίνεις, αλλά θα μου πεις δεν κατάλαβες μια σειρά ολη και όλη που είχε για να περιγράψει το κάθε power limit θα καταλάβεις το γράφημα;  ) απο εκει και πέρα καλή μέρα να έχεις. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ε αν αντιμιλάς μετά και απο αυτό τι να πω (το αστείο ειναι ότι μια απο τις "δημοσιογραφικές πηγές" ειναι το 2o link της ιντελ και έβαλεςτο ιδιο και μάλιστα και το γράφημα που είχε στο link που σου εδωσα και πάλι δεν καταλαβαίνεις, αλλά θα μου πεις δεν κατάλαβες μια σειρά ολη και όλη που είχε για να περιγράψει το κάθε power limit θα καταλάβεις το γράφημα;  ) απο εκει και πέρα καλή μέρα να έχεις. 

Τα πήρα λέξη προς λέξη από τους επίσημους ορισμούς, τα ζωγράφισα, τα χρωμάτισα και στα ανέλυσα αυτά που μου πόσταρες στο δεύτερο λινκ(ίδιο περιεχόμενο με το datasheet). Εντάξει, ήρθες σε δύσκολη θέση. Καταλαβαίνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα πήρα λέξη προς λέξη από τους επίσημους ορισμούς, τα ζωγράφισα, τα χρωμάτισα και στα ανέλυσα αυτά που μου πόσταρες στο δεύτερο λινκ(ίδιο περιεχόμενο με το datasheet). Εντάξει, ήρθες σε δύσκολη θέση. Καταλαβαίνω.

 

Θέατρο του παραλόγου εγώ στα έδειξα πρώτος και η ζωγραφιά στο δικό μου Link της intel ήταν τέσπα και ότι είπα μέχρι τώρα ειναι 1-1 εσύ τα μπουρδουκλώνεις τελευταία στιγμή τεσπα.. δεν κρατήθηκα και διάβασα τελικα πως πας να τα μπαλώσεις (για να υπενθυμίσω ένα ποστ πιο πριν έλεγες ότι το pl2 δεν έχει σχέση με το boost και τώρα ξαφνικά το ξεχνάμε αυτό και ερμηνεύεις τα πάντα σωστά ως σαν να τα γνώριζες άσχετα αν έλεγες άλλα πριν) 

και λέω ότι ειναι το τελευταίο ποστ που σου γράφω εδώ στο θέμα μιας και δεν έχει νόημα κανονικα ούτε αυτό να στείλω μιας και αν είχες τέτοιο θράσος και παντελής έλλειψη αυτογνωσίας πριν θα συνεχίσεις να έχεις και τώρα...


 

  

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

*Όσο η μέση κατανάλωση(PL1) των τελευταίων 100 seconds είναι κάτω από 125W μπορείς να έχεις συχνότητες πάνω από την BASE(π.χ. 4200Mhz) και κατανάλωση μέχρι το PL2(συνήθως 250W).

Μάθε να καταλαβαίνεις τι βλέπεις σε μια ζωγραφιά πρώτα. 

Επειδή είχε πολλά μάλλον μπερδεύτηκες γιαυτό ας βάλω ότι έχει σχέση μόνο με το PL1 


image.png.0d1b4d79b918e3f250c20df779f0e5b4.png

Τα 100s ειναι ΑΣΧΕΤΑ  του PL1(ούτε αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις και κάθομαι και το συζητάω μαζί σου φαντάσου)  ... ειναι ο χρόνος που κρατάει ΤΟ ΒΟΟST  (Pl2 στο γράφημα το έσβησα εδώ θα το βάλω παρακάτω) 

Πρόσεξε POWER SUSTAIN HERE FOR EVER δηλαδή ειναι το TDP ή μέγιστο PL1και κάθεται πάνω στο TDP  ή με άλλα λόγια όταν ειναι μέγιστο το PL1 τότε μιλάμε για TDP ή με άλλα άλλα λόγια όπως έγραψα (και γράφει στην wikipedia intel κτλ) αν όλα τα core ειναι στο 100% με συνεχές φορτίο και οι ρυθμίσεις του bios μαμά τότε ο επεξεργαστής θα φτάσει το TDP (με κάποια peaks στην αρχή πανω απο TDP λόγω boost) και θα παραμείνει εκει για πάντα χωρίς πρόβλημα και το "εκει" εκτός απο το TDP einai to μέγιστο PL1. 

Αλλά επειδή δεν πιστεύεις εμένα δες τι λένε και άλλοι 

image.png.482142554b9e245fdf72dd3edbd542d8.png

To average αναφέρεται γιατί όπως πάλι έγραψα υπάρχουν  peaks ανάλογα το φορτίο και εδώ στο γράφημα αυτό φαίνεται με το κουτάκι (κίτρινη γραμμή) δεν ειναι κάτι όμως που συμβαίνει κάθε 3 και μια. 

 

τα 100s όπως βλέπεις αναφέρονται για το PL2 που ειναι (σε αντίθεση με το "δεν έχει σχέση με το boost" που είπες και δεν ξελέγεται άρα δεν μπορείς να υποκριθείς αστραπιαία σοφία ξαφνικά φαίνεται δηλαδή ότι απλά πας να μπαλώσεις δεν ξέρω και εγώ για ποιον τα γράφεις) 
image.png.01a996febef252f9b449b8885cfe4540.png

(Παρεμπιπτόντως έκανα screenshot γιατί έκανες και edit κατόπιν εορτής  όχι ότι δεν ειναι πάλι λάθος και με το edit μιας και αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ PL2 το boost  αλλά βάζω το αρχικό κείμενο για να φανεί ακόμη πιο χοντρά τι έλεγες επίσης ούτε ο μέσος κατανάλωσης δεν έχει σχέση με αυτά που γράφεις αλλά τι να πρωτοδιορθώσω στο παραλήρημα; ) 

image.png.6b0d7a10559010d70d5f989405f34bc0.png

 

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Power Limit 1 (PL1): A threshold for average power that will not exceed -
recommend to set to equal Processor Base Power (a.k.a TDP). PL1 should not be
set higher than thermal solution cooling limits
.

Ότι σε νομίζεις σε "συμφέρει" το μαυρίζεις και ότι δεν σε συμφέρει το κάνεις γαργάρα... 

Εδώ εννοείται σου λέει σε αυτά που μαυρίζεις συμβουλές για το πως να τα ρυθμίσεις εσυ ΑΝ θέλεις να τα πειράξεις χειροκίνητα ... (και είπαμε αν τα ρυθμίσεις παραπάνω ειναι OC)  δεν ειναι μόνο "recommend to set to equal Processor Base Power"  δηλαδή ΤDP αλλά έτσι ειναι και οι μαμά ρυθμίσεις στο bios 

Εδώ και  default settings για 11400f στο bios της ASrock B560 PRO4  (η asrock long duration power limit εννοεί το pl1 και short ειναι το PL2 )

IMG_20210511_114349.jpg

 

Και ω τι τυχαία που η default ρύθμιση ειναι 65 δηλαδή το TDP του επεξεργαστή... 


 

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Turbo Time Parameter (Tau): An averaging constant used for PL1 exponential
weighted moving average (EWMA)
power calculation. Η μέση κατανάλωση(PL1) αφορά τα τελευταία 100 δευτερόλεπτα* υπολογισμένη με εκθετικό σταθμισμένο κινητό μέσο όρο.

ναι είδες PL1 και είπες εδώ είμαστε 

 

πάμε για μια ακόμη ζωγραφιά αν και δεν καταλάβες την άλλη την απλή θα καταλάβεις αυτή; αλλά τέσπα διαβάζουν και άλλα παιδιά το forum και μπορούν να μεταφράσουν την απουσία αυτογνωσίας σου ως αυτοπεποίθηση βασισμένη σε γνώση και να ακούσουν τα παράλογα και αβάσιμα πασπαλίσματα σου .... 

Εδώ πως δουλεύει το Τau  (Μπορείς να κάνεις click στην εικόνα για να την μεγαλώσεις)

image.png.2777ded75051970f35f83eb866a78b00.png

Ειναι ένα peak boost για λίγα δευτερόλεπτα (όχι για 100) και δεν έχει σχέση με τον μέσο όρο του PL1 (που αν δεν πείραξες εσύ κάτι στο bios θα ειναι το TDP)  μετράει τον μέσο όρο της κατανάλωσης του επεξεργαστή που φυσικά ειναι και κάτω του PL1 αν ΔΕΝ λειτουργούν όλοι οι πυρήνες στο 100% για παράδειγμα  παιρνει λοιπόν και μετράει την μέση σταθμισμένη τιμή στην κατανάλωση μεταξύ των επιπέδων PL1 και PL2 (γιατί φυσικά boost έχει -και βασικά κυρίως έχει- και όταν μιλάμε για λιγότερα core ) και εφόσον αυτή η τιμή ειναι ίση ή κάτω του TDP δηλαδή μαμα PL1 τότε δίνει boost αν το ξεπεράσει τότε ρίχνει τα ρολόγια ότι είπα εξαρχής δηλαδή αναλλοίωτα χωρίς κωλοτούμπες και μπουρδουκλώματα σαν εσένα  έλα παππού να σου δείξω το σπιτικό σου (βασικά και αυτό έκανες μιας και πήρες την ίδια πηγή που εγώ πρώτος σου έδειξα απλά απο άλλο link αλλά με το ίδιο γράφημα και κείμενο και το παρουσίασες λες και εσύ το βρήκες... ) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mitsos_The_Great είπε

Ρε σεις πρόσφατα χρυσοπλήρωσα μητρική και τον 13700K, πάλιωσε κι'ολας; 😛 

ε κοίτα πέρασε ένας χρόνος σχεδόν αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω να μην κάνει πολύ καλή δουλειά ο 13700Κ για αρκετά χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Θέατρο του παραλόγου εγώ στα έδειξα πρώτος και η ζωγραφιά στο δικό μου Link της intel ήταν τέσπα και ότι είπα μέχρι τώρα ειναι 1-1 εσύ τα μπουρδουκλώνεις τελευταία στιγμή τεσπα.. δεν κρατήθηκα και διάβασα τελικα πως πας να τα μπαλώσεις (για να υπενθυμίσω ένα ποστ πιο πριν έλεγες ότι το pl2 δεν έχει σχέση με το boost και τώρα ξαφνικά το ξεχνάμε αυτό και ερμηνεύεις τα πάντα σωστά ως σαν να τα γνώριζες άσχετα αν έλεγες άλλα πριν) 

και λέω ότι ειναι το τελευταίο ποστ που σου γράφω εδώ στο θέμα μιας και δεν έχει νόημα κανονικα ούτε αυτό να στείλω μιας και αν είχες τέτοιο θράσος και παντελής έλλειψη αυτογνωσίας πριν θα συνεχίσεις να έχεις και τώρα...


 

  

Μάθε να καταλαβαίνεις τι βλέπεις σε μια ζωγραφιά πρώτα. 

Επειδή είχε πολλά μάλλον μπερδεύτηκες γιαυτό ας βάλω ότι έχει σχέση μόνο με το PL1 


image.png.0d1b4d79b918e3f250c20df779f0e5b4.png

Τα 100s ειναι ΑΣΧΕΤΑ  του PL1(ούτε αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις και κάθομαι και το συζητάω μαζί σου φαντάσου)  ... ειναι ο χρόνος που κρατάει ΤΟ ΒΟΟST  (Pl2 στο γράφημα το έσβησα εδώ θα το βάλω παρακάτω) 

Πρόσεξε POWER SUSTAIN HERE FOR EVER δηλαδή ειναι το TDP ή μέγιστο PL1και κάθεται πάνω στο TDP  ή με άλλα λόγια όταν ειναι μέγιστο το PL1 τότε μιλάμε για TDP ή με άλλα άλλα λόγια όπως έγραψα (και γράφει στην wikipedia intel κτλ) αν όλα τα core ειναι στο 100% με συνεχές φορτίο και οι ρυθμίσεις του bios μαμά τότε ο επεξεργαστής θα φτάσει το TDP (με κάποια peaks στην αρχή πανω απο TDP λόγω boost) και θα παραμείνει εκει για πάντα χωρίς πρόβλημα και το "εκει" εκτός απο το TDP einai to μέγιστο PL1. 

Αλλά επειδή δεν πιστεύεις εμένα δες τι λένε και άλλοι 

image.png.482142554b9e245fdf72dd3edbd542d8.png

To average αναφέρεται γιατί όπως πάλι έγραψα υπάρχουν  peaks ανάλογα το φορτίο και εδώ στο γράφημα αυτό φαίνεται με το κουτάκι (κίτρινη γραμμή) δεν ειναι κάτι όμως που συμβαίνει κάθε 3 και μια. 

 

τα 100s όπως βλέπεις αναφέρονται για το PL2 που ειναι (σε αντίθεση με το "δεν έχει σχέση με το boost" που είπες και δεν ξελέγεται άρα δεν μπορείς να υποκριθείς αστραπιαία σοφία ξαφνικά φαίνεται δηλαδή ότι απλά πας να μπαλώσεις δεν ξέρω και εγώ για ποιον τα γράφεις) 
image.png.01a996febef252f9b449b8885cfe4540.png

(Παρεμπιπτόντως έκανα screenshot γιατί έκανες και edit κατόπιν εορτής  όχι ότι δεν ειναι πάλι λάθος και με το edit μιας και αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ PL2 το boost  αλλά βάζω το αρχικό κείμενο για να φανεί ακόμη πιο χοντρά τι έλεγες επίσης ούτε ο μέσος κατανάλωσης δεν έχει σχέση με αυτά που γράφεις αλλά τι να πρωτοδιορθώσω στο παραλήρημα; ) 

image.png.6b0d7a10559010d70d5f989405f34bc0.png

 

Ότι σε νομίζεις σε "συμφέρει" το μαυρίζεις και ότι δεν σε συμφέρει το κάνεις γαργάρα... 

Εδώ εννοείται σου λέει σε αυτά που μαυρίζεις συμβουλές για το πως να τα ρυθμίσεις εσυ ΑΝ θέλεις να τα πειράξεις χειροκίνητα ... (και είπαμε αν τα ρυθμίσεις παραπάνω ειναι OC)  δεν ειναι μόνο "recommend to set to equal Processor Base Power"  δηλαδή ΤDP αλλά έτσι ειναι και οι μαμά ρυθμίσεις στο bios 

Εδώ και  default settings για 11400f στο bios της ASrock B560 PRO4  (η asrock long duration power limit εννοεί το pl1 και short ειναι το PL2 )

IMG_20210511_114349.jpg

 

Και ω τι τυχαία που η default ρύθμιση ειναι 65 δηλαδή το TDP του επεξεργαστή... 


 

ναι είδες PL1 και είπες εδώ είμαστε 

 

πάμε για μια ακόμη ζωγραφιά αν και δεν καταλάβες την άλλη την απλή θα καταλάβεις αυτή; αλλά τέσπα διαβάζουν και άλλα παιδιά το forum και μπορούν να μεταφράσουν την απουσία αυτογνωσίας σου ως αυτοπεποίθηση βασισμένη σε γνώση και να ακούσουν τα παράλογα και αβάσιμα πασπαλίσματα σου .... 

Εδώ πως δουλεύει το Τau  (Μπορείς να κάνεις click στην εικόνα για να την μεγαλώσεις)

image.png.2777ded75051970f35f83eb866a78b00.png

Ειναι ένα peak boost για λίγα δευτερόλεπτα (όχι για 100) και δεν έχει σχέση με τον μέσο όρο του PL1 (που αν δεν πείραξες εσύ κάτι στο bios θα ειναι το TDP)  μετράει τον μέσο όρο της κατανάλωσης του επεξεργαστή που φυσικά ειναι και κάτω του PL1 αν ΔΕΝ λειτουργούν όλοι οι πυρήνες στο 100% για παράδειγμα  παιρνει λοιπόν και μετράει την μέση σταθμισμένη τιμή στην κατανάλωση μεταξύ των επιπέδων PL1 και PL2 (γιατί φυσικά boost έχει -και βασικά κυρίως έχει- και όταν μιλάμε για λιγότερα core ) και εφόσον αυτή η τιμή ειναι ίση ή κάτω του TDP δηλαδή μαμα PL1 τότε δίνει boost αν το ξεπεράσει τότε ρίχνει τα ρολόγια ότι είπα εξαρχής δηλαδή αναλλοίωτα χωρίς κωλοτούμπες και μπουρδουκλώματα σαν εσένα  έλα παππού να σου δείξω το σπιτικό σου (βασικά και αυτό έκανες μιας και πήρες την ίδια πηγή που εγώ πρώτος σου έδειξα απλά απο άλλο link αλλά με το ίδιο γράφημα και κείμενο και το παρουσίασες λες και εσύ το βρήκες... ) 

Δεν έκανα edit κατόπιν εορτής. Δεν έκανα edit μετά από την απάντησή σου, δηλαδή. To edit έγινε συμπληρωματικά γιατί ακολουθούσε η πρόταση:

"Αφορά την μέγιστη υπέρβαση κατανάλωσης(ακόμα και με clocks π.χ. στα 4400Mhz) εφόσον ο μέσος όρος κατανάλωσης των τελευταίων 60 sec δεν έχει φτάσει τα 125W."

Για να ξεπεραστούν τα 125W όριο PL1, ΔΕΝ είναι αναγκαίο να έχεις turbo clocks, π.χ. στα 6Ghz για τον 13900K ή αντίστοιχα 4900Mhz all core. Σε πολύ βαριά φορτία π.χ. στο prime ακόμα και 4500Mhz(ΔΕΝ είναι turbo) συχνότητα all core ξεπερνάς τα 125W και τρως πτώση συχνότητας μέχρι τα 3Ghz που είναι η συχνότητα βάσης(Base frequency). Σε αυτήν την συχνότητα έχεις το base power.

Σχετικά με τα υπόλοιπα, δεν μπορείς να καταλάβεις απλά λόγια. Το PL1 είναι μέση τιμή(average power) των τελευταίων 100 seconds(το λεγόμενο tau). Αυτά που μπήκες στην διαδικασία να σβήσεις από τα διαγράμματα(ΛΟΛ). Αν τρέχεις κάποιο ελαφρύ φορτίο και η μέση τιμή είναι 80W τότε μπορείς να ξεπεράσεις τα 125W και να πας έως και 250W(με αυξημένα clocks έως το μέγιστο turbo) μέχρι εκείνη τη στιγμή που ο κινητός μέσος όρος θα γίνει 125W. Ο κινητός μέσος όρος κινείται πιο αργά από τις πρόσφατες τιμές γιατί τον κρατάνε πίσω οι παλιότερες.

Αυτό που βλέπεις ως μια σταθερή κίτρινη γραμμή, παράλληλη με τον άξονα είναι ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ. Δεν είναι στιγμιαία κατανάλωση. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει μέση τιμή; Καταλαβαίνεις ότι για να υπολογίσεις μέση τιμή χρειάζεσαι μια χρονική περίοδο αναφοράς(100 seconds default ή όσα ορίσεις εσύ μέσα από το BIOS);

image.png.eeb88d781358999003cf4d322222e8d9.png

υ.γ.: Τέλος άφησες ασχολίαστη την μπούρδα ότι το cpu είναι σχεδιασμένο για 125W και μετά καταπονείται/φθείρεται. Ενώ αποδεικνύεται ότι αφορά απλά πρόταση της INTEL για το μέσο σκουπιδο-cooler των 125W TDP που βάζουν στα pre-built συστήματα, προκειμένου το σύστημα να μην πέφτει κάτω από 3Ghz(base frequency). 125W είναι η BASE κατανάλωση. Αυτή που προκύπτει με ακραίο φορτίο 100% στα 3Ghz για τα P-cores και 2,2Ghz για τα E-cores:

Αναφορά σε κείμενο

Power Limit 1 (PL1): A threshold for average power that will not exceed -recommend to set to equal Processor Base Power (a.k.a TDP). PL1 should not be set higher than thermal solution cooling limits.

Με ανώτερη ψύξη μπορείς να ανεβάσεις το PL1, άρα και το TDP και άλλο.

υ.γ.: Από εκεί και πέρα είναι θέμα κατανόησης/αντίληψης.

Spoiler

image.png.2777ded75051970f35f83eb866a78b
Αυτό το slide τα εξηγεί μια χαρά. Λέει ακριβώς όσα έγραψα και πριν.

1) Ξεκινάει ένα βαρύ φορτίο κατόπιν μακράς idle κατάστασης.

Δηλαδή, ο κινητός μέσος όρος(EWMA) έγινε ίσος με την idle κατανάλωση τα τελευταία Χ seconds(since the system has been idle for a long time).

2) Μέχρι η μπλε διακεκκομένη γραμμή(EWMA) να φτάσει τα 125W τότε μπορείς να έχεις PL2 που αντιστοιχεί στα 250W με ποικίλα turbo clocks.

Οι κινητοί μέσοι όροι κουβαλάνε μέσα τους παρελθούσες τιμές(εν προκειμένω τις χαμηλές idle τιμές) και γι αυτό κινούνται πιο αργά από τις τωρινές τιμές.

Γι αυτό μπορεί κάποιος να ξεπεράσει τα 125W και να πάει μέχρι τα 250W και μέχρι 100 seconds(UP TO 100 seconds) μέχρι ο κινητός μέσος όρος να φτάσει τα 125W. Μόλις τα φτάσει τα turbo κλείνουν και πέφτεις είτε στο BASE, είτε σε ό,τι σε κρατάει μέχρι τα 125W(π.χ. 4600Mhz all core).

Αν όμως μετά το φορτίο πέσει κάτω από τα 125W και ο EWMA πέσει και αυτός π.χ. στα 100W ανοίγει πάλι το περιθώριo για PL2 clocks και καταναλώσεις. Μέχρι να ξαναπάμε στα 125W. Tο έχω δει από τον 10900K. Αυτό δεν φαίνεται στο διάγραμμα, γιατί παίρνει μόνο το σενάριο που ξεκινάει από idle.

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...