Προς το περιεχόμενο

Εθνική Τράπεζα (Επαγγελματίες) - Νέο επιπρόσθετο ετήσιο κόστος 48 ευρώ


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Kius είπε

Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο σταθερό κόστος συντήρησης; Στην Εθνική, πληρώνω ένα σταθερό μηνιαίο ποσό ανεξαρτήτως συναλλαγών συν, πλέον, το 48ευρο ετησίως. Στη viva υπάρχει κάτι τέτοιο και εάν ναι, ποιό περίπου το ύψος του; Ευχαριστώ!

Έχουν μηνιαίο ενοίκιο και της βιβα γύρω στο 10ευρο. Το άνοιγμα λογ/σμου δεν έχει κόστος. https://www.vivawallet.com/gr_el/shop/terminals/terminals-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kius είπε

Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο σταθερό κόστος συντήρησης; Στην Εθνική, πληρώνω ένα σταθερό μηνιαίο ποσό ανεξαρτήτως συναλλαγών συν, πλέον, το 48ευρο ετησίως. Στη viva υπάρχει κάτι τέτοιο και εάν ναι, ποιό περίπου το ύψος του; Ευχαριστώ!

Είτε αγοράζεις εφάπαξ κάποιο τερματικό απο τους ίδιους, είτε περνάς το viva terminal στο κινητό σου (με μηδενικό κόστος).

Πληρώνεις μόνο το ποσοστό της εκκαθάρισης για κάθε συναλλαγή. Αν πληρώνεις βέβαια λογαριασμούς και έξοδα από την κάρτα της viva, σου επιστρέφουν σταδιακά το παραπάνω ποσό. 

Γενικά συμφέρει αν κάνεις ελάχιστες συναλλαγές μέσω κάρτας ή αν έχεις έξοδα που μπορείς να τα εξοφλείς μέσω της viva.

Δεν συμφέρει αν θες να κάνεις μεταφορά τα χρήματα που δέχεσαι σε λογαριασμό διαφορετικής τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ενημέρωση... το περσινό 48άρι μού το επέστρεψαν "χαριστικά" έπειτα από γραπτό αίτημα. Πάτησα στο γεγονός ότι δεν γίνεται μια τροποποίηση που ονομάζεται "ετήσια συνδρομή" και έλαβε ισχύ τον Οκτώβριο του 2023, να έχει αναδρομική ισχύ για όλο το 2023. Στη χειρότερη των περιπτώσεων δηλαδή θα έπρεπε για το 2023 να χρεώσουν τμηματικό ετήσιο κόστος, δηλαδή μόνο την αξία ενός τριμήνου. Αν έχετε κουράγιο στείλτε κι εσείς αίτημα, μην τους χαρίζεστε.

Επίσης σήμερα έλαβε κανείς χρήματα από τις χτεσινές εισπράξεις του POS; Πήρα τηλ στις 13:00... έπιασα γραμμή μετά από 30 λεπτά και πριν καν προλάβω να πω τι θέλω... μου λέει 'έχουμε συστεμική βλάβη, δε μπορούμε να εξυπηρετήσουμε'. Με διαβεβαίωσε ότι τα χρήματα θα έμπαιναν το μεσημέρι, αλλά @@

Πριν 2 μέρες πάλι άργησαν... τα έβαλαν κατά τις 13:00. Οκ αυτό να το δικαιολογήσω καθώς μεσολάβησε 6ημερη αργία, αλλά το σημερινό τι διάολο; Έχω πιστωτικά σε 2 προμηθευτές και θέλω να ξαναπαραγγείλω αύριο... η απόλυτη ξεφτίλα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πριν 2 μέρες πάλι άργησαν... τα έβαλαν κατά τις 13:00. Οκ αυτό να το δικαιολογήσω καθώς μεσολάβησε 6ημερη αργία, αλλά το σημερινό τι διάολο; Έχω πιστωτικά σε 2 προμηθευτές και θέλω να ξαναπαραγγείλω αύριο... η απόλυτη ξεφτίλα.

Να ενημερωσω οτι στην περιπτωση μας, τα χρηματα του Σαββατο τα λαβαμε την Κυριακη στην Πειραιως. Και ουτε εχουμε ετησιο κοστος επαγγελματικου λογαριασμου (εκτος αν αλλαζει με το 4.5 παγιο του pos αλλα νομιζω αυτο ειναι ασχετο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, SabotazNic said:

Να ενημερωσω οτι στην περιπτωση μας, τα χρηματα του Σαββατο τα λαβαμε την Κυριακη στην Πειραιως. Και ουτε εχουμε ετησιο κοστος επαγγελματικου λογαριασμου (εκτος αν αλλαζει με το 4.5 παγιο του pos αλλα νομιζω αυτο ειναι ασχετο)

Μη ξεφύγει η συζήτηση σε συγκρίσεις για κόστος διατήρησης λογαριασμού, κόστος συντήρησης POS, προμήθειες συναλλαγών κλπ... τα έχουμε αναλύσει σε άλλα topics. Ουσιαστικά όλοι ψάχνουμε την οικονομικότερη / βολικότερη επιλογή και όταν όλα πάνε καλά (κυρίως πλέον στο κομμάτι της διασύνδεσης), μπορούμε να παραβλέψουμε το να δώσουμε 2 δεκάρες παραπάνω ώστε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Αν η Πειραιώς βάζει τα χρήματα σε μη εργάσιμες μέρες είναι πολύ θετικό, ειδικά αυτές τις εποχές που όλα τα μαγαζιά στερούνται ρευστότητας και πιστοληπτικής ικανότητας.

Αλλά το να μη βάλουν χρήματα σε εργάσιμη μέρα, 1η φορά μου συμβαίνει απ'το 2016... βέβαια μέχρι και πέρυσι το κομμάτι της διαχείρησης συναλλαγών το είχε αποκλειστικά η Εθνική. Ενώ αυτό το νέο φρούτο που μας ξεφύτρωσε η NBG PAY, ανήκει κατά 51% στην Evo Payments (αμερικανικός κολοσσός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν η Πειραιώς βάζει τα χρήματα σε μη εργάσιμες μέρες είναι πολύ θετικό, ειδικά αυτές τις εποχές που όλα τα μαγαζιά στερούνται ρευστότητας και πιστοληπτικής ικανότητας.

Αλλά το να μη βάλουν χρήματα σε εργάσιμη μέρα, 1η φορά μου συμβαίνει απ'το 2016... βέβαια μέχρι και πέρυσι το κομμάτι της διαχείρησης συναλλαγών το είχε αποκλειστικά η Εθνική. Ενώ αυτό το νέο φρούτο που μας ξεφύτρωσε η NBG PAY, ανήκει κατά 51% στην Evo Payments (αμερικανικός κολοσσός).

Ναι πιο πολυ αυτο ηθελα να σχολιασω για να γνωριζεις σε περιπτωση που συμβει και αλλες φορες (και επιπροσθετα ειπα και για το κοστος για να εχεις μια αρχικη ιδεα). Εδω και καιρο γενικα η Πειραιως τα βαζει την επομενη μερα, και ειναι αμεσα προς χρηση (δλδ μπορω και αναληψη να τα κανω, και οχι οτι απλα φαινεται σαν κινηση πχ).

Βασικα το πακετο τι ωρα το στελνεις? Εμεις 10μμ νομιζω το εχουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, SabotazNic said:

 

Βασικα το πακετο τι ωρα το στελνεις? Εμεις 10μμ νομιζω το εχουμε

Aυτόματα φεύγει νομίζω στις 23:00. Το τσέκαρα, είχε φύγει εγκαίρως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...