Προς το περιεχόμενο

Εθνική Τράπεζα (Επαγγελματίες) - Νέο επιπρόσθετο ετήσιο κόστος 48 ευρώ


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστειλα mail γιατί τόση μεγάλη αύξηση όταν μίνι μάρκετ πληρώνει 48 ευρώ το χρόνο και έλαβα απάντηση άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

Καλησπέρα σας,

Σε απάντηση του email σας, αναφορικά με την διαφοροποίηση στο κόστος ανά επιχείρηση, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δυστυχώς, δεν μπορούμε να κοινοποιήσουμε την πολιτική της εταιρείας.

Το ετήσιο κόστος αφορά τη διασύνδεση του τερματικού της επιχείρησης με τα συστήματα της NBG Pay καθώς και με τους διεθνείς οργανισμούς (Visa & Mastercard) για τη διαχείριση των συναλλαγών.

Ευχαριστούμε.

 

Σήμερα πήγα στο κιόσκι της Εθνικής και έμαθα κουφά πράγματα.

Καταρχήν από την Εθνική τράπεζα δεν έχουν κάποια ενημέρωση γι'αυτήν την χρέωση και το δεύτερο πιο κουφό POS δεν ανήκουν  στην Εθνική τράπεζα πλέον αλλά στην θυγατρική τους την NBG PAY και πως τους είπαν πως δεν θα υπάρξει κάποια χρέωση.

Περιμένω ενημέρωση από τον υπάλληλο να δω τι θα μου πει.

Εγώ λέω όπως και ο Δάκης

Αλαλούμ αλαλούμ
Αλαλούμ αλαλούμ
άλλη γλώσσα μιλάμε
μάζεψέ τα να πάμε
πιο καλά στο Χαρτούμ

 

Επεξ/σία από BlackBoldog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα σε μία επιχείρηση που το POS απλά πρέπει να φαίνεται και δεν χρειάζεται σε καμία συναλλαγή , συνεχίζουμε με το ePOS της Viva στο κινητό. 

Λέτε να μπει κάποιο πάγιο και εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BlackBoldog είπε

Έστειλα mail γιατί τόση μεγάλη αύξηση όταν μίνι μάρκετ πληρώνει 48 ευρώ το χρόνο και έλαβα απάντηση άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

Καλησπέρα σας,

Σε απάντηση του email σας, αναφορικά με την διαφοροποίηση στο κόστος ανά επιχείρηση, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δυστυχώς, δεν μπορούμε να κοινοποιήσουμε την πολιτική της εταιρείας.

Το ετήσιο κόστος αφορά τη διασύνδεση του τερματικού της επιχείρησης με τα συστήματα της NBG Pay καθώς και με τους διεθνείς οργανισμούς (Visa & Mastercard) για τη διαχείριση των συναλλαγών.

Ευχαριστούμε.

 

Σήμερα πήγα στο κιόσκι της Εθνικής και έμαθα κουφά πράγματα.

Καταρχήν από την Εθνική τράπεζα δεν έχουν κάποια ενημέρωση γι'αυτήν την χρέωση και το δεύτερο πιο κουφό POS δεν ανήκουν  στην Εθνική τράπεζα πλέον αλλά στην θυγατρική τους την NBG PAY και πως τους είπαν πως δεν θα υπάρξει κάποια χρέωση.

Περιμένω ενημέρωση από τον υπάλληλο να δω τι θα μου πει.

Εγώ λέω όπως και ο Δάκης

Αλαλούμ αλαλούμ
Αλαλούμ αλαλούμ
άλλη γλώσσα μιλάμε
μάζεψέ τα να πάμε
πιο καλά στο Χαρτούμ

 

Εδώ και ένα χρόνο η Εθνική δημιούργησε θυγατρική στην οποία πλέον έχει το 49% μόνο και το 51% το έχει αμερικάνικο Fund.

Πρακτικά πούλησε τα Pos στο αμερικάνικο fund έναντι κάποιου τιμήματος. Αυτό είναι γνωστό και για αυτό τον λόγο τα pos πλέον γράφουν nbg pay και όχι nbg. Γράφτηκε στον τύπο αυτή η απόσχιση, απλά δεν δημοσιοποιήθηκε ιδιαίτερα για ευνόητους λόγους.

Η ουσία είναι ότι την τιμολογιακή πολιτική την καθορίζει πλέον το fund και όχι  η Τράπεζα. Ο  νοών νοείτο.

Στις 21/7/2023 στις 8:19 ΜΜ, 1comment είπε

@nikx Πάτε Πειραιώς παιδιά. 3,72 το μήνα και 0,9% η προμήθεια. Κανένα άλλο έξοδο.

Στην αγορά ακούγεται ότι για να πάρεις αυτό το Pos όμως, πρέπει να "δώσεις" και κάτι στην τράπεζα.  Αλλιώς η αίτηση δεν προχωράει. Είναι στην κρίση της τράπεζας με ποιόν θέλει να συνεργαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Trikala_city είπε

Στην αγορά ακούγεται ότι για να πάρεις αυτό το Pos όμως, πρέπει να "δώσεις" και κάτι στην τράπεζα.  Αλλιώς η αίτηση δεν προχωράει. Είναι στην κρίση της τράπεζας με ποιόν θέλει να συνεργαστεί.

Ετσι που το γράφεις το "κάτι" ακούγεται σαν να πρέπει να δώσεις πουρμπουαρ! Στην ουσία, το αγοράσεις με κόστος 130 ευρω αν θυμάμαι καλά. Γι αυτό άλλωστε μετά δεν υπάρχει ενοίκιο, παρά μόνο τα 3,72 έξοδα διαχείρισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 1comment είπε

Ετσι που το γράφεις το "κάτι" ακούγεται σαν να πρέπει να δώσεις πουρμπουαρ! Στην ουσία, το αγοράσεις με κόστος 130 ευρω αν θυμάμαι καλά. Γι αυτό άλλωστε μετά δεν υπάρχει ενοίκιο, παρά μόνο τα 3,72 έξοδα διαχείρισης. 

Σιγουρα 3.72 και οχι 5.58? Γιατι, για καποιο λογο τοσο μας χρεωνει εμας. Το παραξενο ειναι οτι θυμαμαι να ειναι οντως <4 ευρω

Το Basic pos μας κοστισε 164 ευρω (περυσι τον Απριλιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Σιγουρα 3.72 και οχι 5.58? Γιατι, για καποιο λογο τοσο μας χρεωνει εμας. Το παραξενο ειναι οτι θυμαμαι να ειναι οντως <4 ευρω

Το Basic pos μας κοστισε 164 ευρω (περυσι τον Απριλιο)

Εμένα 3,72 μου κρατάει σίγουρα. Και του πατέρα μου που το χει από παλιότερα. Εγώ το βαλα αρχές του 22. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 1comment είπε

Ετσι που το γράφεις το "κάτι" ακούγεται σαν να πρέπει να δώσεις πουρμπουαρ! Στην ουσία, το αγοράσεις με κόστος 130 ευρω αν θυμάμαι καλά. Γι αυτό άλλωστε μετά δεν υπάρχει ενοίκιο, παρά μόνο τα 3,72 έξοδα διαχείρισης. 

Όχι δεν εννοώ πουρμπουάρ. Απλά σήμερα στα περισσότερα καταστήματα της συγκεκριμενης Τράπεζας, για να προχωρήσουν κάποια αιτήματα πρέπει να κάνεις και κάποιο ασφαλιστικό προιόν (ασφάλεια υγείας κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Όχι δεν εννοώ πουρμπουάρ. Απλά σήμερα στα περισσότερα καταστήματα της συγκεκριμενης Τράπεζας, για να προχωρήσουν κάποια αιτήματα πρέπει να κάνεις και κάποιο ασφαλιστικό προιόν (ασφάλεια υγείας κλπ)

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Όλες οι τράπεζες προσπαθούν να στα πουλήσουν αυτά. Απλά αρνείσαι και δεν ξανά ρωτάνε. Μας είχαν πει και εμάς πέρυσι, είπαμε ένα όχι και αυτό ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/07/2023 at 20:19, 1comment said:

@nikx Πάτε Πειραιώς παιδιά. 3,72 το μήνα και 0,9% η προμήθεια. Κανένα άλλο έξοδο.

Ανάλογα τις ανάγκες του κάθε καταστήματος... πχ εγώ στην εθνική έχω 0.5% προμήθεια στις συναλλαγές κάτω των 10 ευρώ (micropayments). Δηλαδή συγκριτικά με το 0.9% κερδίζω 40 ευρώ στο 1000άρικο συναλλαγών. Αν η Πειραιώς δε μου δώσει 0.5% για micropayments τότε δε κερδίζω κάτι φεύγοντας απ'την Εθνική... καλύτερα να τους πληρώνω το 50άρικο.

Πρέπει να πάω σε Πειραιώς, Εurobank, Alpha να δω τι δίνει ο καθένας... αν βρω το κουράγιο. Αυτή τη στιγμή δεν έχω όρεξη για τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ανάλογα τις ανάγκες του κάθε καταστήματος... πχ εγώ στην εθνική έχω 0.5% προμήθεια στις συναλλαγές κάτω των 10 ευρώ (micropayments). Δηλαδή συγκριτικά με το 0.9% κερδίζω 40 ευρώ στο 1000άρικο συναλλαγών. Αν η Πειραιώς δε μου δώσει 0.5% για micropayments τότε δε κερδίζω κάτι φεύγοντας απ'την Εθνική... καλύτερα να τους πληρώνω το 50άρικο.

Πρέπει να πάω σε Πειραιώς, Εurobank, Alpha να δω τι δίνει ο καθένας... αν βρω το κουράγιο. Αυτή τη στιγμή δεν έχω όρεξη για τίποτα...

Πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς. Σίγουρα θα έχουν αντίστοιχα πακέτα για μικρο-συναλλαγές. Ξεκίνα από Πειραιώς που είναι με δωρεάν επαγγ. λογ/σμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

Ως ελεύθερος επαγγελματίας έλαβα κι εγώ, πρόσφατα, την ίδια ειδοποίηση σχετικά με την επικείμενη χρέωση από Οκτώβριο και επειδή δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου, με άλλα λόγια, απλά υπάρχει, γνωρίζει κανείς σας εάν υπάρχουν πιο συμφέρουσες εναλλακτικές, π.χ. η viva wallet; Υπάρχει ίσως κάποιος/α που να έχει εμπειρία από συνεργασίες με άλλα συστήματα τραπεζών πέραν της Εθνικής;

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mercator84 είπε

Viva wallet 

Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο σταθερό κόστος συντήρησης; Στην Εθνική, πληρώνω ένα σταθερό μηνιαίο ποσό ανεξαρτήτως συναλλαγών συν, πλέον, το 48ευρο ετησίως. Στη viva υπάρχει κάτι τέτοιο και εάν ναι, ποιό περίπου το ύψος του; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...