Προς το περιεχόμενο

Ο Kevin Mitnick, ένας από τους πιο διάσημους hacker όλων των εποχών, απεβίωσε σε ηλικία 59 ετών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τον Snowden τι γινεται ;

Μηπως επελεξε την λαθος πλευρα της ιστοριας ;

Απο την αλλη : Θα μπορουσε να παραδοθει εχοντας "εξασφαλισει" υποφερτη

ποινη φυλακισης πχ κατω απο 5 χρονια ;

Μπορει να γινει συγκριση του ηθικου αναστηματος του Μακαριτη με του Φυγα Snowden ;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, panther_512 είπε

Damn, του έκανε hack η ζωή.....

Μάλλον δεν κατάφερε ούτε αυτός να κάνει Hack στήν ζωή ..

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Με τον Snowden τι γινεται ;

Μηπως επελεξε την λαθος πλευρα της ιστοριας ;

Απο την αλλη : Θα μπορουσε να παραδοθει εχοντας "εξασφαλισει" υποφερτη

ποινη φυλακισης πχ κατω απο 5 χρονια ;

Μπορει να γινει συγκριση του ηθικου αναστηματος του Μακαριτη με του Φυγα Snowden ;

 

Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα. Ο πρώτος ήταν hacker/cracker ο δεύτερος whistleblower.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 «Όποιος αγαπάει να παίζει σκάκι ξέρει ότι αρκεί να νικήσεις τον αντίπαλό σου. Δεν χρειάζεται να λεηλατήσεις το βασίλειό του ή να κατασχέσεις τα περιουσιακά του στοιχεία για να αξίζει τον κόπο»

Κατι παρόμοιο μου είχε αναφέρει ένας hacker όταν με χακαρε δύο φορές το 2010 και 2011. Μετά με βρήκε και τις δύο φορές στο irc που έμπαινα τότε, μου είπε ότι δεν θα κάνει τίποτε με τα δεδομένα μου, μου έδωσε πίσω κάτι κωδικούς που μου είχε κλέψει. Μου είπε ότι επέλεξε να με χακαρει επειδή είχα γεμίσει όλο το pc με security software και για αυτόν ήταν πρόκληση, η ουσία ήταν να βρει τρόπο να παρακάμψει τα εμπόδια και να εισέλθει στο σύστημα. Τα δεδομένα σώθηκαν, αλλά ο υπολογιστής χρειάστηκε format και τις 2 φορές. Μου είχε χώσει ένα rootkit άγνωστο το οποίο αναπαρηγαγε συνεχώς το Trojan το οποίο το εσβηναν αεναα τα antivirus μέχρι που κόλλησε το σύστημα.

Το pc πρέπει να είχε ελεγχθει σχεδόν με όλα τα διαθέσιμα λογισμικά της τότε εποχής χωρίς να βρεθεί ο μηχανισμός παραγωγής του ιού και να γλιτώσω το format. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ονομα του εχει αποτυπωθει για παντα στο μυαλο μου μιας και ηταν απ'τους πρωτους διασημους hacker. Η ολη κατασταση με αυτο που καταφερε και με το κυνηγητο και τη συλληψη του φανταζε εξωτικο τοτε, και τον βλεπαμε καπως σαν ηρωα.
Κριμα πολυ κριμα που εφυγε τοσο νωρις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dkstopo είπε

από τα λίγα βιβλία που έχω στο γραφείο και όχι στο σπίτι

το έχω διαβάσει 4 φορές άλλη μία δεν θα βλάψει

υπάρχει και σε ταινία 

image.jpeg

image.jpeg

Φανταστικό το βιβλίο, ο τυπος ηταν πολυ μπροστά απο την εποχη του.  Μεγαλο μυαλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Timour21 είπε

 

Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα. Ο πρώτος ήταν hacker/cracker ο δεύτερος whistleblower.

τον αδικεις παρα πολυ τον Snowden....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Thresh said:

Θυμάμαι έβλεπα παρακάτω προσωπική τριλογία μικρός:

1. Hackers 1: Hackers 1995 (https://www.imdb.com/title/tt0113243/) Hack The Planet και αναφορά στο μανιφέστο
2. Hackers 2: Takedown 2000 (Kevin Mitnick)
3. Hackers 3: Antitrust 2001 (https://www.imdb.com/title/tt0218817/) -- Open Source / Human Knowledge Belongs to the World

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/07/2023 at 14:14, dkstopo said:

από τα λίγα βιβλία που έχω στο γραφείο και όχι στο σπίτι

το έχω διαβάσει 4 φορές άλλη μία δεν θα βλάψει

υπάρχει και σε ταινία 

image.jpeg

image.jpeg

για το Θεό διαβάστε την original αγγλική έκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

 «Όποιος αγαπάει να παίζει σκάκι ξέρει ότι αρκεί να νικήσεις τον αντίπαλό σου. Δεν χρειάζεται να λεηλατήσεις το βασίλειό του ή να κατασχέσεις τα περιουσιακά του στοιχεία για να αξίζει τον κόπο»

Κατι παρόμοιο μου είχε αναφέρει ένας hacker όταν με χακαρε δύο φορές το 2010 και 2011. Μετά με βρήκε και τις δύο φορές στο irc που έμπαινα τότε, μου είπε ότι δεν θα κάνει τίποτε με τα δεδομένα μου, μου έδωσε πίσω κάτι κωδικούς που μου είχε κλέψει. Μου είπε ότι επέλεξε να με χακαρει επειδή είχα γεμίσει όλο το pc με security software και για αυτόν ήταν πρόκληση, η ουσία ήταν να βρει τρόπο να παρακάμψει τα εμπόδια και να εισέλθει στο σύστημα. Τα δεδομένα σώθηκαν, αλλά ο υπολογιστής χρειάστηκε format και τις 2 φορές. Μου είχε χώσει ένα rootkit άγνωστο το οποίο αναπαρηγαγε συνεχώς το Trojan το οποίο το εσβηναν αεναα τα antivirus μέχρι που κόλλησε το σύστημα.

Το pc πρέπει να είχε ελεγχθει σχεδόν με όλα τα διαθέσιμα λογισμικά της τότε εποχής χωρίς να βρεθεί ο μηχανισμός παραγωγής του ιού και να γλιτώσω το format. 

1) Πώς βρήκε, μέσα στα δισεκατομμύρια, το δικό σου pc να έχει μόνο να έχει αυξημένα επίπεδα ασφάλειας; Από τις κλήσεις που έκανε σε url για αναβάθμιση το κάθε antivirus που είχες; Δηλαδή, πόσα είχες συνολικά;

2) Κατάφερε να σε χακάρει με δικές σου ενέργειες(π.χ. μολυσμένο mail) ή απλά με το pc ανοικτό στο net;

Τα ρωτάω αυτά γιατί αν μπορείς έτσι απλά να μπεις σε pc που είναι on-line τότε δεν θα έμενε τίποτα όρθιο από κρυπτονομίσματα και τραπεζικούς λογαριασμούς(πριν το 2FA). Αντίθετα, εμείς ακούμε συνέχεια για πλάγιες  επιθέσεις(scam campaigns, social engineering κτλ.)

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...