Προς το περιεχόμενο

Το Android είναι πλέον καλύτερο από το iOS, λέει ο επικεφαλής του Instagram


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, hellghan είπε

Για πες μας παραδείγματα

Shedun, Godless, Hummingbad, Gunpoder, Joker, Harly, FakeDolphin, GinMaster, Android Police Virus, FakeInst, BlackRock, OpFake και ένας σκασμός ακόμα... Η λίστα είναι μακρυά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Shedun, Godless, Hummingbad, Gunpoder, Joker, Harly, FakeDolphin, GinMaster, Android Police Virus, FakeInst, BlackRock, OpFake και ένας σκασμός ακόμα... Η λίστα είναι μακρυά...

ransomware και malware είναι αυτά όχι ιοι.

Α να μιλήσουμε για το ios;

the fappening 1,2,3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αυτό που ΜΟΛΙΣ μπήκε. Ναι. Δεν δουλεύει το ίδιο καλά όπως σε iOS. Σε κανά δύο χρόνια που θα λύσουν και στα βασικά bugs ξαναμιλάμε... 1, κάτι έκδοση...

Είχα διαβάσει ότι θα έρχονταν κάποια στιγμή και σε Android. Το θέμα είναι ότι και σε άλλους βασικούς κλάδους το iOS έχει πιο επαγγελματικές εφαρμογές και πιο ποιοτικές. Πιθανόν λόγω της μή ύπαρξης πειρατείας σε αυτό.

5 λεπτά πριν, hellghan είπε

ransomware και malware είναι αυτά όχι ιοι.

Α να μιλήσουμε για το ios;

the fappening 1,2,3

Όχι, είναι και ιοί μέσα.

Ο Godless είναι ιός. Τα ransomware και malware είναι είναι κακόβουλο λογισμικό, όπως και οι ιοί και το να παίρνεις κατά λέξη τη συζήτηση, απλά παίζεις με τις λέξεις...

Με το fappening μόλις κατέβασες το επίπεδο της συζήτησης στο 4ο-5ο υπόγειο.... Ανέβασε το πάλι παρακαλώ...:-D

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Tlykog said:

Εδώ απομόνωσες μια φράση και έχασες το συνολικό νόημα. Παράθεσε και το υπόλοιπο κείμενο.

https://usa.kaspersky.com/resource-center/threats/can-iphones-get-viruses

όταν για να κολλήσεις κακόβουλο λογισμικό πρέπει να κανείς jailbreak, τότε πρακτικά δεν υπάρχουν.

Δεν απομόνωσα τίποτα, σχολίασα ακριβώς αυτό που έγραψες. Ακόμα και στο άρθρο που παρέθεσες αναφέρει πως το jailbreak είναι ΕΝΑΣ από τους λόγους που μπορεί να μολυνθεί ένα iPhone, δεν είναι προφανώς ο μοναδικός. Τώρα τι να σου πω, πως δεν έχω φίλο συνάδερφο που ως τεστ ανέβασε μια εφαρμογή που κλέβει δεδομένα χρηστών αλλά και συσκευής στο App Store, και πέρασε το review κανονικά; Κανένα πρόβλημα να προτιμά κάποιος το iOS από το Android, αλλά το να το κάνει αυτό επειδή πιστεύει πως είναι ασφαλής, είναι τουλάχιστον ουτοπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Δεν απομόνωσα τίποτα, σχολίασα ακριβώς αυτό που έγραψες. Ακόμα και στο άρθρο που παρέθεσες αναφέρει πως το jailbreak είναι ΕΝΑΣ από τους λόγους που μπορεί να μολυνθεί ένα iPhone, δεν είναι προφανώς ο μοναδικός. Τώρα τι να σου πω, πως δεν έχω φίλο συνάδερφο που ως τεστ ανέβασε μια εφαρμογή που κλέβει δεδομένα χρηστών αλλά και συσκευής στο App Store, και πέρασε το review κανονικά; Κανένα πρόβλημα να προτιμά κάποιος το iOS από το Android, αλλά το να το κάνει αυτό επειδή πιστεύει πως είναι ασφαλής, είναι τουλάχιστον ουτοπικό.

Δεν σχολίασες αυτό ακριβώς που έγραψα. Απομόνωσες μία φράση από αυτό ακριβώς που έγραψα, που περιείχε ένα μικρό κομμάτι του νοήματος και τη σχολίασες.

Αυτό που γράφεις για τον φίλο σου είναι απλά μπλα μπλα μπλα....

Το θέμα είναι να έχεις αποδείξεις γι αυτά που γράφεις. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αυτό που ΜΟΛΙΣ μπήκε. Ναι. Δεν δουλεύει το ίδιο καλά όπως σε iOS. Σε κανά δύο χρόνια που θα λύσουν και στα βασικά bugs ξαναμιλάμε... 1, κάτι έκδοση...

Είχα διαβάσει ότι θα έρχονταν κάποια στιγμή και σε Android. Το θέμα είναι ότι και σε άλλους βασικούς κλάδους το iOS έχει πιο επαγγελματικές εφαρμογές και πιο ποιοτικές. Πιθανόν λόγω της μή ύπαρξης πειρατείας σε αυτό.

Όχι, είναι και ιοί μέσα.

Ο Godless είναι ιός.

Με το fappening μόλις κατέβασες το επίπεδο της συζήτησης στο 4ο-5ο υπόγειο.... Ανέβασε το πάλι παρακαλώ...:-D

Σωστά γιατί το hacking δεν το παίρνουμε στα σοβαρά, αλλά θα πάρουμε στα σοβαρά για εφαρμογές που μπαίνουν εκτός του επίσημου store

 

shedun: 2016

Godless: απο android 5.1 και ξεκλειδωμένος bootloader

Hummingbad:2016

 

 

 

 

Επεξ/σία από hellghan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, hellghan είπε

Σωστά γιατί το hacking δεν το παίρνουμε στα σοβαρά, αλλά θα πάρουμε στα σοβαρά για εφαρμογές που μπαίνουν εκτός του επίσημου store

Τί σχέση έχει αυτό με το λειτουργικό και την ασφάλειά του;

Κάποιοι hackers μπήκαν ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ των διασήμων στο icloud τους οποίους υπέκλεψαν με άλλους τρόπους και όχι από το κινητό τους.

Κάποια από τα παραπάνω υπήρξαν σε επίσημο store. Κάποια άλλα έμπαιναν τόσο βαθια στη συσκευή που ακόμα και με διαγραφή και επανεγκατάσταση λειτουργικού δεν έβγαιναν. Με λίγα λόγια έπρεπε να αλλάξεις κινητό ή πλακέτα...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τί σχέση έχει αυτό με το λειτουργικό και την ασφάλειά του;

Κάποιοι hackers μπήκαν ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ των διασήμων στο icloud τους οποίους υπέκλεψαν με άλλους τρόπους και όχι από το κινητό τους.

Κάποια από τα παραπάνω υπήρξαν σε επίσημο store. Κάποια άλλα έμπαιναν τόσο βαθια στη συσκευή που ακόμα και με διαγραφή και επανεγκατάσταση λειτουργικού δεν έβγαιναν. Με λίγα λόγια έπρεπε να αλλάξεις κινητό ή πλακέτα...

το 2016. μαλιστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά τώρα. Πόσων από εσάς έχουν χακάρει η υποκλέψει δεδομένα από τα Androids σας και προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλον για την ασφάλεια των δύο λειτουργικών; 

Κι αν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, από αμέλεια κι ανοησία των χρηστών είναι τις περισσότερες φορές, παρά από τις όποιες τρύπες των λειτουργικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hellghan είπε

το 2016. μαλιστα

Εδώ κάνεις επίσης λάθος. Κάποια από ααυτά που ενέφερα ήταν στη λίστα του πιο επικίνδυνου κακόβουλου λογισμικού σε Android για το 2023. Ο Godless είναι του 2016. Πάρε πχ τον Opfake που είναι πιο φρέσκος και υπάρχει κανονικά και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Tlykog said:

Αυτό που γράφεις για τον φίλο σου είναι απλά μπλα μπλα μπλα....

Το θέμα είναι να έχεις αποδείξεις γι αυτά που γράφεις. 

Το γράφω ως άτομο που βρίσκεται μέσα στο χώρο μπας και ανοίξουν τα μάτια ορισμένων, αν εσύ δεν πείθεσαι προσωπικά με αφήνει αδιάφορο. Ελπίζω τουλάχιστον να έχεις δεκάδες μετοχές της Apple για να σκίζεσαι να την υπερασπίζεσαι τόσο, γιατί και εγώ έχω, αλλά την κριτική που της αξίζει εννοείται πως θα την κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Waiss είπε

Ειλικρινά τώρα. Πόσων από εσάς έχουν χακάρει η υποκλέψει δεδομένα από τα Androids σας και προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλον για την ασφάλεια των δύο λειτουργικών; 

Κι αν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, από αμέλεια κι ανοησία των χρηστών είναι τις περισσότερες φορές, παρά από τις όποιες τρύπες των λειτουργικών.

Το θέμα δεν είναι αν έχουν κλέψει σε εμένα ή το φίλο μου ή οποιονδήποτε άλλον υπάρχει στο μικρόκοσμο της καθημερινότητάς μου. Το θέμα είναι ότι γίνεται. Κάποιοι στο κινητό περιέχουν κωδικούς καρτών, διαφόρων τραπεζών, sites κτλ. καλώς/κακώς έχει γίνει το πιο προσωποποιημένο κομμάτι της τεχνολογιάς για κάθε μέσο άνθρωπο. Έχει πάρα πολλές πληροφορίες για εμάς.

Όντως, το μεγαλύτερο κενό ασφαλείας είναι, στατιστικά, ο χρήστης. Από τα δύο λειτουργικά μόνο το iOS προσπαθεί να προστατευτεί από αυτό το κενό ασφαλείας. Πολλοί περιορισμοί γίνονται γι αυτό το λόγο.

Κανένα λειτουργικό δεν είναι τέλειο, αλλά στον τομέα της ασφάλειας η Apple κερδίζει. Χάνει σε άλλους τομείς πχ παραμετροποίηση. 

9 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Το γράφω ως άτομο που βρίσκεται μέσα στο χώρο μπας και ανοίξουν τα μάτια ορισμένων, αν εσύ δεν πείθεσαι προσωπικά με αφήνει αδιάφορο. Ελπίζω τουλάχιστον να έχεις δεκάδες μετοχές της Apple για να σκίζεσαι να την υπερασπίζεσαι τόσο, γιατί και εγώ έχω, αλλά την κριτική που της αξίζει εννοείται πως θα την κάνω.

Αφού είσαι στον χώρο και γνωρίζεις κάποια πράγματα δε μπορώ να καταλάβω γιατί σου είναι τόσοσ δύσκολο να τα αποδείξεις. Απλά περιμένεις ότι ο οποιοσδήποτε σαν και εμένα θα πρέπει να δεχτεί αυτά που γράφεις γιατί "είσαι στο χώρο και ξέρεις".

Δεν το γράφω με ειρωνία. Μιλάω καθαρά λογικά.

 Είμαι λογιστής. Αν με ρωτήσεις κάτι στον τομέα μου μπορώ πολύ εύκολα να στο αποδείξω. Δεν απαίτώ να πιστέψεις ότι σου πω γιατί ειμαι λογιστής. 

Από τα 48-49 κινητά μου μέχρι σήμερα, μόλις τα 5 ήταν Apple. Δεν είμαι Apple φαν. Μου αρέσουν πολλά λειτουργικά. Είχα κινητά με BBos, Sailfish OS, ακόμα και αυτή τη στιγμη που σου μιλάω έχω στο συρτάρι δίπλα μου ένα Xiaomi Mi A2 με Ubuntu touch.

Απλά γράφω τη γνώμη μου. Δεν θεωρώ ότι ο iOS είναι καλύτερο του Android. Είναι διαφορετικό και έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ο καθένας κρίνει τί μετράει περισσότερο γι αυτή/ον και κάνει την επιλογή του.

Η ασφάλεια ανήκει σε ένα από τα πλεονεκτήματα του iOS. Είναι σαν να γράφεις πχ ότι το iOS είναι πιο παραμετροποιήσιμο από το Android. Δε μπορώ να το δεχτώ γιατί δεν ισχύει. Ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα του Android είναι η παραμετροποίηση. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Tlykog said:

Το θέμα δεν είναι αν έχουν κλέψει σε εμένα ή το φίλο μου ή οποιονδήποτε άλλον υπάρχει στο μικρόκοσμο της καθημερινότητάς μου. Το θέμα είναι ότι γίνεται. Κάποιοι στο κινητό περιέχουν κωδικούς καρτών, διαφόρων ττραπεζών, sites κτλ.

Όντως, το μεγαλύτερο κενό ασφαλείας είναι, στατιστικά, ο χρήστης. Από τα δύο λειτουργικά μόνο το iOS προσπαθεί να προστατευτεί από αυτό το κενό ασφαλείας. Πολλοί περιορισμοί γίνονται γι αυτό το λόγο.

Κανένα λειτουργικό δεν είναι τέλειο, αλλά στον τομέα της ασφάλειας η Apple κερδίζει. Χάνει σε άλλους τομείς πχ παραμετροποίηση. 

Σίγουρα είναι πιο ασφαλές. Όχι γιατί δεν μπορουν να το χακάρουν η κρακάρουν, αλλά επειδή η Apple κάνει πιο σοβαρούς ελέγχους.

Από την στιγμή όμως που οι περισσότεροι κάνουν χρήση social media apps, και των διαφόρων IM's, όση κρυπτογράφηση κι αν λένε πως έχουν, όλοι είναι "ανοικτοί" σε όλα. 

Ασφάλεια προσέφερε κάποτε η Blackberry που ακόμα και οι πρόεδροι των ΗΠΑ αναγκαστικά χρησιμοποιούσαν συσκευές της (με ειδικές μονάδες φυσικά) κι ακόμα περισσότερο με τον BBM που δεν έσπαγε με την καμία τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Tlykog said:

Αφού είσαι στον χώρο και γνωρίζεις κάποια πράγματα δε μπορώ να καταλάβω γιατί σου είναι τόσοσ δύσκολο να τα αποδείξεις. Απλά περιμένεις ότι ο οποιοσδήποτε σαν και εμένα θα πρέπει να δεχτεί αυτά που γράφεις γιατί "είσαι στο χώρο και ξέρεις".

Τι ακριβώς περιμένεις να σου πω, το όνομα του προγραμματιστή, το όνομα του app ή τα δύο τρικ που εφάρμοσε, ώστε να το κάνουν και άλλοι μετά; Το ένα από τα δύο βέβαια είναι αρκετά γνωστό και το εφαρμόζουν πολλοί, αλλά και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...