Προς το περιεχόμενο

Το Android είναι πλέον καλύτερο από το iOS, λέει ο επικεφαλής του Instagram


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Tlykog said:

Αν εννοεί ότι είναι καλύτερο από το iOS στο Instagram, τότε το iOS είναι γενικότερα καλύτερο από Android...

Πάντως η Apple είναι πιο ζόρικη προς τους προγραμματιστές, με τους περιορισμούς της. Ειδικά με τους περιορισμούς της. Ειδικά εφαρμογές που ζούνε από τη συλλογή προσωπικών δεδομένων... Τους πειράζει...

Ενώ η απλ θέλει να τα έχει αυτή ώστε να τα πουλάει απευθείας με καπέλο.

2 hours ago, MikeGR7 said:

Ωραιο ανέκδοτο, το android ακομα δεν ειναι αξιοπιστο ουτε για τηλεφωνικες κλήσεις... κυριολεκτικά, μπορει να περασει ολοκληρη μερα να λειτουργει κανονικα κατα τα αλλα η συσκευή και μετα απο ενα restart να σου ερθουν 50 SMS και να διαπιστώσεις οτι εβγαζε στο κοσμο οτι δεν εισαι διαθεσιμος....

Έχεις wind?α και η βονταφον τα ίδια είναι ποια από τις δύο έχεις???και γιατί μπορεί τελικά να έχεις κόσμο τε δύσκολο βέβαια αλλα αν έχεις έχεις δει μήπως δεν έχεις καλό σήμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το Android έχει κάνει τεράστια βήματα αλλά και πάλι δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι καλύτερο από το iOS. Άντε να είναι το iOS ένα 5% καλύτερο αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι.

Αυτό που συμβαίνει βέβαια στην περίπτωση του iOS είναι ότι έχει αρκετούς φανατικούς/flexers που παπαγαλίζουν όλη την ώρα πόσο γαμάτο είναι το iOS και θεωρούν το android σκουπίδι. Άνθρωποι χωρίς ιδιαίτερη επαφή με την τεχνολογία έχουν ισχυρή άποψη επάνω σε θέματα όπως για παράδειγμα η κάμερα. Έχω βαρεθεί να ακούω όλους αυτούς να λένε ότι το iPhone έχει την νούμερο 1 κάμερα ενώ όλα τα benchmarks από σοβαρούς επαγγελματίες το δείχνουν να είναι 2ο έως 5ο (ανάλογα και την έκδοση).

Με απλά λόγια το iOS είναι λίγο καλύτερο αλλά και το android έχει εξελιχθεί τόσο που πραγματικά δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Επιλέγεις βάσει του ότι σου κάνει κέφι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ios θα ηταν το καλυτερο αν δεν εχει τοσο θρασυτατους τεχνητους περιορισμους που υπαρχουν μονο για να ξεζουμιζει η apple τους πελατες της. Ειναι τοσο ξενδιαντροπο που ειναι διασημο στο εξωτερικο σαν apple tax. Στο android πχ απο την πρωτη μερα μπορεις να στειλεις οτι θες με bluetooth, να βαλεις ενα usb και να πεταξεις μεσα οτι θες σαν να ειναι φλασακι, να κανεις το ιδιο ασυρματα μεσω εγγενες ftp και smb (windows share) να βαλεις καρτα μνημης, δευτερη καρτα κινητου, ρε δε τελειωνει το τι κανεις στο android ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ στο ios μεχρι και torrents και virtual machines σηκωνεις. 

Το ειχα ερωτηση σε tech support σε interview android ή ios και γιατι και στις 10 απαντησεις πηρα μονο μια για ios που ηταν και απο τον πιο ασχετο απο τεχνολογια .

  • Like 10
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Ωραιο ανέκδοτο, το android ακομα δεν ειναι αξιοπιστο ουτε για τηλεφωνικες κλήσεις... κυριολεκτικά, μπορει να περασει ολοκληρη μερα να λειτουργει κανονικα κατα τα αλλα η συσκευή και μετα απο ενα restart να σου ερθουν 50 SMS και να διαπιστώσεις οτι εβγαζε στο κοσμο οτι δεν εισαι διαθεσιμος....

Έχεις πρόβλημα στο σήμα και όχι στο λογισμικό. Πάμε παρακάτω

8 ώρες πριν, GamingMaster424 είπε

Όσοι Apple users νομίζετε πως πατώντας ένα "Do not track" σταματάνε τα apps και οι ιστοσελίδες να συλλέγουν προσωπικά δεδομένα, είστε δυστυχώς γελασμένοι. Mobile app developer είμαι και ξέρω καλά τι λέω, ούτε το διάβασα κάπου, ούτε μου το είπε ο ξάδερφος από το χωριό, για να προλάβω μερικούς.

Δώσε λίγο γνώση στον λαό να μαθαίνουμε και κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mike299 είπε

To "Do not Track" της Apple πόνεσε πολύ μάλλον

Αληθεια υπαρχει κοσμος που πιστευει οτι αυτο δουλευει κανονικα; 

 

Γιατι εμενα μου θυμίζει αρκετα σαν το meme που βαζουν στον τοιχο του Facebook και λενε οτι δεν επιτρεπω στο facebook να χρησιμοποιεί τις φωτογραφιες μου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως χρήστης android που έχω περάσει και από iOS :ούτε στα όνειρα τους. Έχει βέβαια και το iOS τα θεματακια του ...

Επεξ/σία από Choronzoon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικά μας θα' ναι"

Τα έχουμε πει τόσες φορές, η Apple έχει κλειστό λογισμικό και για αυτό λειτουργεί χωρίς τόσα προβλήματα όπως οι συσκευές Android. Επίσης έχει πολύ καλή συσκευή από θέμα ποιότητας, όμως το software είναι για κλωτσιές πάντα σε σύγκριση του ότι είναι κλειστό. Μόνο που υπάρχει αυτό το iTunes και το Sync είναι λόγος για να μην έχεις Apple.

Από την άλλη το Android έχει καταντήσει σαν την Microsoft, για να παίξει σωστά σε πολλούς κατασκευαστές αναγκάστηκαν τελικά να ορίσουν πιο "σκληρές" προδιαγραφές από πλευράς Hardware. Επίσης δεν είναι τυχαίο που πλέον όλοι οι κατασκευαστές mobile devices σε βιομηχανικό και logistics τομέα πάνε σε Android για να μπορούν να φτιάχνουν software πιο εύκολα και με φθηνές συσκευές.

Ειλικρινά αν η Apple δεν ήταν Αμερικανική εταιρία, θα είχαν την ίδια απήχηση σε πωλήσεις οι συσκευές της;

Φυσικά ο μέσος χρήστης και όχι εμείς εδώ, δε τον απασχολούν όλα τα παραπάνω για αυτό και επιλέγει συσκευές με εντελώς διαφορετικά κριτήρια.

Πάντως αν συνηθίσεις είτε Apple είτε Android η αλλαγή από το ένα στο άλλο για το μέσο χρήστη φαίνεται Γολγοθάς και δεν εννοώ το backup/restore.

Εγώ θα ήθελα μία Apple συσκευή που να πληκτρολογείς όπως στο iOS, να έχει τόσο καλή διαχείριση μπαταρίας, wifi και άλλων interface, αλλά με λειτουργικότητες Android, δηλαδή χωρίς sync και iTunes και χωρίς Apple ID (ακόμα και το Microsoft Account, αρχίζει και κουράζει)

Μη πέσετε να με "φάτε" οι haters των Apple & Android, προσωπικές απόψεις μου είναι όλα τα παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Aja said:

Έχω βάλει σε όλες τις εφαρμογές το «ask app not to track» και δεν προλαβαίνω να κάνω μια συζήτηση για ένα θέμα, μου πετάει μετά από λίγες ώρες σχετικές διαφημίσεις. Αυτό συμβαίνει από την αρχή της λειτουργίας αυτής και τρέχω πάντα το latest update σε iOS. Οπότε μην λέμε και υπερβολές, μιλάω για τους προλαλήσαντες. Και δεν είναι μόνο σε εμένα που συμβαίνει. Έχω ρωτήσει πολύ κόσμο σχετικά με το θέμα αυτό. 


πρεπει επισης να πας στο "Privacy & Security" και  μετα στο "Μicrophone" και απο εκει να απενεργοποιησεις ποια app δεν θελεις να χρησιμοποιουν το μικροφωνο..

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


πρεπει επισης να πας στο "Privacy & Security" και  μετα στο "Μicrophone" και απο εκει να απενεργοποιησεις ποια app δεν θελεις να χρησιμοποιουν το μικροφωνο..

android γίναμε. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...