Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Τα προηγούμενα 3D releases όμως ήταν διαφορετικά, στους Zen 4 ήταν μικρότερο το χρονικό διάστημα από ότι με τους Zen 3.

Μου φαίνεται λογική πάντως η φετινή κυκλοφορία τους ώστε να κόψουν από τους 15th gen της Intel.

AMD X870 motherboards reportedly launch after Ryzen 9000 series - VideoCardz.com

lolwut?

Λογικό ,γιατί σε Zen3 έβγαλε όλο και όλο ένα επεξεργαστή και αυτόν προς το τέλος της Ddr4 γενιάς(αντε πες και τον 5700).

Και επειδή ακριβώς σε Zen4 μεριά οι 3D βγήκαν σχεδόν 8 μήνες αργότερα, λέω ότι λογικά οι Zen5 3D μάλλον θα βγούν αρχές 2025.

Τώρα αν ανακοινώσει τους 3D τόσο σύντομα μετά τους Zen5, θα είναι τεράστιο fail της Amd, βέβαια για όλα την έχω ικανή.

Εδώ πήγε και ανακοίνωσε τώρα με τους Zen4, Zen 3 επεξεργαστές μετά από τόσα χρόνια(XT).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Fulgore said:

Και επειδή ακριβώς σε Zen4 μεριά οι 3D βγήκαν σχεδόν 8 μήνες αργότερα

Οι 7950X3D  και 7900Χ3D ήταν στους 5 μήνες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις δίκιο σε αυτό. Το ξέχασα ότι ο 7800x3d κυκλοφόρησε πιο μετά από τους άλλους.

Οπως και να έχει, νομίζω η Amd πρέπει επιτέλους να ξεκαθαρίσει επιτελους το κομμάτι με τις κυκλοφορίες και να κυκλοφορούν οι 3D μαζί με τα κανονικά μοντέλα κανονικά day one.

Βέβαια εδώ να μου πεις κυκλοφορούν υποτίθεται τον άλλο μήνα οι Zen5 και δεν ανακοίνωσαν τιμες.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσείς που έχεται zen 4 & 14 ή 13 gen Intel εννοείτε δεν χρειάζεται να κάνετε αναβάθμιση, εγώ όμως που έχω Ryzen 5 5600 τα δεδομένα αλλάζουν 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Καλά εσείς που έχεται zen 4 & 14 ή 13 gen Intel εννοείτε δεν χρειάζεται να κάνετε αναβάθμιση, εγώ όμως που έχω Ryzen 5 5600 τα δεδομένα αλλάζουν 😉

Όχι αν δεν αλλάξεις gpu ή δεν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για κάτι άλλο βαρύ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα υπάρχει λόγος για αναβάθμιση, άπλα ο καθένας έχει τους δικούς του  λόγους την κάθε στιγμή.

Στο παράδειγμα του 14700Κ , κάποιος θα μπορούσε να θέλει αναβάθμιση για καλύτερες επιδόσεις και πολύ χαμηλότερες καταναλώσεις.  Για παράδειγμα ο Ryzen 9700Χ θα έχει καλύτερες επιδόσεις σε Gaming, καλυτερο upgrade path αλλά και κάτω από τα μισά κατανάλωση σε σχέση με τον 14700Κ.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι αν δεν αλλάξεις gpu ή δεν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για κάτι άλλο βαρύ.

 

Σίγουρα θα πάρω φέτος κάρτα γραφικών και επί της ευκαιρίας να πάω σε νέα πλατφόρμα σταδιακά. 

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πάντα υπάρχει λόγος για αναβάθμιση, άπλα ο καθένας έχει τους δικούς του  λόγους την κάθε στιγμή.

Στο παράδειγμα του 14700Κ , κάποιος θα μπορούσε να θέλει αναβάθμιση για καλύτερες επιδόσεις και πολύ χαμηλότερες καταναλώσεις.  Για παράδειγμα ο Ryzen 9700Χ θα έχει καλύτερες επιδόσεις σε Gaming, καλυτερο upgrade path αλλά και κάτω από τα μισά κατανάλωση σε σχέση με τον 14700Κ.

Υπερβολή θα είναι πάντως αν κάποιος κάνει τέτοια κίνηση. Επεξεργαστές επιπέδου 14700k, 7800x3d κτλ. σε καλύπτουν είτε στα παιχνίδια αλλά και σε άλλες χρήσεις.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Fulgore said:

Βέβαια εδώ να μου πεις κυκλοφορούν υποτίθεται τον άλλο μήνα οι Zen5 και δεν ανακοίνωσαν τιμες.

Όχι μόνο, κυκλοφορούν οι Zen 5 κι οι μητρικές μάλλον αργότερα.

AMD X870 motherboards reportedly launch after Ryzen 9000 series - VideoCardz.com

Αν είσαι σε Zen 4 και θες να αλλάξεις ok, αλλά να θες να δώσεις και λεφτά μάλιστα και να σου λένε πως αν βιάζεσαι πάρε σχεδόν 2 ετών μητρική ή αλλιώς περίμενε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, aetos1988 said:

 

Υπερβολή θα είναι πάντως αν κάποιος κάνει τέτοια κίνηση. Επεξεργαστές επιπέδου 14700k, 7800x3d κτλ. σε καλύπτουν είτε στα παιχνίδια αλλά και σε άλλες χρήσεις.  

 

Απλά να θυμίσω πόσοι αγόραζαν καινούργιους Intel κάθε χρόνο για ένα 2-3% IPC

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σε 1440P Gaming pc σκέφτομαι την αλλαγή από AM4 σε AM5.

Ποια μητρική προτείνετε μέχρι 200€?

Επίσης βάζω τώρα 7600 και αργότερα έναν της 9η σειράς ή απευθείας 7800x3d? 

Και αξίζει ο 7800x3d σε σχέση με 7600? Νομίζω είδα benchmarks με +20% σε απόδοση.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Inler είπε

Καλησπέρα.

Σε 1440P Gaming pc σκέφτομαι την αλλαγή από AM4 σε AM5.

Ποια μητρική προτείνετε μέχρι 200€?

Επίσης βάζω τώρα 7600 και αργότερα έναν της 9η σειράς ή απευθείας 7800x3d? 

Και αξίζει ο 7800x3d σε σχέση με 7600? Νομίζω είδα benchmarks με +20% σε απόδοση.

Ευχαριστώ πολύ.

Τι καρτα θα εχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Όχι μόνο, κυκλοφορούν οι Zen 5 κι οι μητρικές μάλλον αργότερα.

AMD X870 motherboards reportedly launch after Ryzen 9000 series - VideoCardz.com

Αν είσαι σε Zen 4 και θες να αλλάξεις ok, αλλά να θες να δώσεις και λεφτά μάλιστα και να σου λένε πως αν βιάζεσαι πάρε σχεδόν 2 ετών μητρική ή αλλιώς περίμενε?

Δεν πιστεύω να θέλεις να πεις ότι μυρίζει για paper launch? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Inler said:

Καλησπέρα.

Σε 1440P Gaming pc σκέφτομαι την αλλαγή από AM4 σε AM5.

Ποια μητρική προτείνετε μέχρι 200€?

Επίσης βάζω τώρα 7600 και αργότερα έναν της 9η σειράς ή απευθείας 7800x3d? 

Και αξίζει ο 7800x3d σε σχέση με 7600? Νομίζω είδα benchmarks με +20% σε απόδοση.

Ευχαριστώ πολύ.

Περίμενε να δεις  τιμές και διαθεσιμότητες του Ryzen 9600/9700Χ  και μετά ξαναμιλάμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...