Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 13/9/2024 στις 9:58 ΜΜ, just_a_dude είπε

Απλά στα Linux σου βγαίνει η Παναγία να παίξεις. Αλλιώς θα έβαζα και εγώ.

Με τη μικρή επαγγελματική εμπειρία που είχα σχετικά με Linux, θα πω ότι το συγκεκριμένο λειτουργικό κάνει μόνο για Servers. Για οικιακούς χρήστες απλά δεν... 

Βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις και αν το μάθεις καλά, είναι μεγάλο ατού για το βιογραφικό (για δουλειές πάνω στο IT).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Με τη μικρή επαγγελματική εμπειρία που είχα σχετικά με Linux, θα πω ότι το συγκεκριμένο λειτουργικό κάνει μόνο για Servers. Για οικιακούς χρήστες απλά δεν... 

Βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις και αν το μάθεις καλά, είναι μεγάλο ατού για το βιογραφικό (για δουλειές πάνω στο IT).

Απ' έξω το ξέρω και μια χαρά βολεύει και για οικιακή χρήση, εκτός gaming όμως. Με το proton κάτι γίνεται αλλά και πάλι σε κάποια games σου βγαίνει η πίστη ειδικά με Nvidia κάρτα που είναι λίγο ότι ναι οι drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απ' έξω το ξέρω και μια χαρά βολεύει και για οικιακή χρήση, εκτός gaming όμως. Με το proton κάτι γίνεται αλλά και πάλι σε κάποια games σου βγαίνει η πίστη ειδικά με Nvidia κάρτα που είναι λίγο ότι ναι οι drivers.

Τι να σου πω, εγώ προσωπικά ποτέ δεν το συμπάθησα. Πρέπει να θυμάσαι ένα σωρό εντολές για βασική χρήση και αν δεν τις ξέρεις να ψάχνεις στο google. 

Ειλικρινά ακόμα και για δουλειά, πχ. να γράφει κάποιος κώδικα ή δημιουργία ιστοσελίδων ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω σε τι ωφελεί το Linux έναντι των παραδοσιακών Windows. Φερ' ειπείν το Netbeans ή το Eclipse που είναι IDE για Java τρέχουν καλύτερα; Ποιο το όφελος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/09/2024 at 17:47, _Theo_ said:

Τι να σου πω, εγώ προσωπικά ποτέ δεν το συμπάθησα. Πρέπει να θυμάσαι ένα σωρό εντολές για βασική χρήση και αν δεν τις ξέρεις να ψάχνεις στο google. 

Ειλικρινά ακόμα και για δουλειά, πχ. να γράφει κάποιος κώδικα ή δημιουργία ιστοσελίδων ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω σε τι ωφελεί το Linux έναντι των παραδοσιακών Windows. Φερ' ειπείν το Netbeans ή το Eclipse που είναι IDE για Java τρέχουν καλύτερα; Ποιο το όφελος;

Συνδυαστικά, ναι. Επίσης καταναλώνει πολύ λιγότερους πόρους σε σχέση με το Windows. Για gaming, εξομοίωση γίνεται οπότε και προβλήματα υπάρχουν, και αρκετά χαμηλότερη επίδοση σε σχέση με native. Αλλά τουλάχιστον, εάν πρέπει να είσαι σε linux, μπορείς να παίζεις κ τα παιχνίδια του windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2024 στις 4:15 ΜΜ, Saloufas είπε

κοιτούσα τελευταία και ζαχάρωνα τον 7800x3d στο e-shop όπου τον ειχε 350€ και τον 7900x3d στα 400€, σήμερα που κοιτάω έχει τον 7800x3d στα 382€! και τον 7900x3d 385€! Ο 7800x3d ανεβαίνει και ο 7900x3d κατεβαίνει wtf 🤨

Screenshot_2024-08-29-16-12-57-91_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg.204cb5ffb12e9bc90b8589fde6a7f447.jpg

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι. Κοιτάζω τιμές προχθές και ειναι χειρότερα τα πράγματα από τέλη Αυγούστου 😢😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, juno12 είπε

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι. Κοιτάζω τιμές προχθές και ειναι χειρότερα τα πράγματα από τέλη Αυγούστου 😢😢

349€=====>382€=====>399€ σήμερα! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Saloufas είπε

349€=====>382€=====>399€ σήμερα! 🤣

Στο Σκρουτζ μόλις είδα έφτασε στα 421€. Άντε να φτάσουμε στο 500κο σε λίγο ,με 500ρι έπαιρνες με λίγο ψάξιμο 7950χ3δ .

Δεν ξέρω εάν συμβαίνει το ίδιο σε Ευρώπη και γενικά έξω αλλά στο ελλαδισταν είμαστε πρώτοι σε όποια τέτοια αύξηση.(Ε παίρνουμε καλούς μισθούς για αυτό,βάλε και την αύξηση στους μισθούς )😆

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδεύουμε προς: 1 καλός επεξεργαστής (όχι κανας extreme) να στοιχίζει όσο ένας κατώτατος μισθός. Πριν λίγα χρόνια έπαιρνες καλό pc με αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Toν πήρα πριν ένα χρόνο στα 377...δεν είμαστε καθόλου καλά, όμως!

Επειδή έχει ζήτηση για αυτό κάνουν αυτά τα κόλπα με την τιμή του.Βλεπε 5800χ3δ ,τα ίδια έκαναν και κάνουν .

*Να δω πότε θα αλλάξει αυτή η μαλακισμένη νεο-ελληνική νοοτροπία "πάμε εμπρός με όπισθεν" πουλάτε βρε τράγοι ποσότητα(νορμάλ τιμές που υπάρχουν έξω) θα έχετε και κέρδος .Με το να ανεβάζετε τιμές κόβονται οι πωλήσεις αλλά πάει περίπατο και το οποίο κέρδος.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Επειδή έχει ζήτηση για αυτό κάνουν αυτά τα κόλπα με την τιμή του.Βλεπε 5800χ3δ ,τα ίδια έκαναν και κάνουν .

Εννοείται πως τα ευκόλως εννοούμενα...

9 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

*Να δω πότε θα αλλάξει αυτή η μαλακισμένη νεο-ελληνική νοοτροπία "πάμε εμπρός με όπισθεν" πουλάτε βρε τράγοι ποσότητα(νορμάλ τιμές που υπάρχουν έξω) θα έχετε και κέρδος .Με το να ανεβάζετε τιμές κόβονται οι πωλήσεις αλλά πάει περίπατο και το οποίο κέρδος.

Μουχαχαχαχαχαχαχαχα....σε καλό σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εννοείται πως τα ευκόλως εννοούμενα...

Μουχαχαχαχαχαχαχαχα....σε καλό σου...

Έτσι είναι Πετραν δυστυχώς. 

Και μιλάμε για ελληνικά καταστήματα που ξέρουν την αγοραστική δύναμη του Έλληνα ότι είναι στον πάτο.

Είναι αλυσίδα η ολη φάση, δεν καταλαβαίνουν ότι χάνουν και εκείνοι που δεν κάνουν τις πωλήσεις που πρέπει? Δεν μπορώ να τους καταλάβω ειλικρινά.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...