Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ναι για αυτό λέγεται απλό refresh. Αλλά στον αριθμό των cores και του I/O θα είναι πραγματική άνοδος 😛

Καλύτερο efficiency & ipc. Αν οι τιμές θα είναι καλές τότε κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/6/2024 στις 9:54 ΜΜ, BabisTs είπε

Πιστεύω θα έγραφε ξεκάθαρα για zen6 στο σχεδιάγραμμα..κάτι που δεν το κάνει πάρα μόνο διαφημίζει ότι έχει upgrade path μέχρι 2027 το am5..... όπως γράφει από zen1 στο am4 μέχρι τους zen3 και από τότε και μεχρι σήμερα     ''και καλά'' νέους cpus που απλά είναι νέα skus με παραλλαγές στα ρολόγια.

Δεν έχει λόγο να βάλει στο σχεδιάγραμμα τους Zen 6 και να δεσμευτεί για το πότε θα βγουν, τη μέρα που παρουσιάζει Zen 5. Δεν είναι εμπορικά σωστό.

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Είτε έχω γίνει "παππούς" στο hardware, είτε δεν αντιλαμβανόμαστε το ίδιο τον ορισμό "refresh", γιατί στις μέρες μου λέγαμε ότι οι Zen+ Ryzen 2000 πχ ήταν refresh εν συγκρίση με τους 1000, ή αντίστοιχα από την δίπλα μεριά οι Kaby Lake 7000 ήταν refresh σε σχέση με τους 6000 Sky lake.  Κοινώς refresh = ίδια αρχιτεκτονική με μικρές βελτιώσεις κυρίως στο process και μπαλώματα σε τρύπες που είχαν οι προηγούμενοι. 

Εδώ έχουν γίνει σοβαρές αλλαγές στο front end και σε όλο το pipeline (ground up redesign σύμφωνα με την AMD), που δίνουν αξιόλογα gains σε IPC. Μειωτικό και για την δουλειά των μηχανικών και για το ότι η AMD δίνει όντως κάτι αξιόλογο να το ξεπετάμε ως "refresh", πόσο μάλλον όταν μπορούσαν να μας πετάξουν κανονικό refresh για να πουλήσουν απλώς το 8XX chipset. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Υ.Γ Με την ίδια λογική και οι 5000 refresh των 3000 είναι 🤷‍♀️

 

Συμφωνώ πως δε μπορούμε να αναφερόμαστε σε refresh, δεν είναι Zen4+. Όμως επειδή η λιθογραφία είναι στην ουσία η ίδια - πολύ μικρά τα κέρδη από TSMC 5nm FinFET σε 4nm FinFET - δεν είναι αρκετό το κέρδος σε απόδοση. 15% αύξηση επιδόσεων σε 21 μήνες είναι κακό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Καλύτερο efficiency & ipc. Αν οι τιμές θα είναι καλές τότε κομπλέ.

Καλός είναι για όσους κάνουν upgrade από zen3. Από zen4 δεν αξίζει το κόπο.

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Είτε έχω γίνει "παππούς" στο hardware, είτε δεν αντιλαμβανόμαστε το ίδιο τον ορισμό "refresh", γιατί στις μέρες μου λέγαμε ότι οι Zen+ Ryzen 2000 πχ ήταν refresh εν συγκρίση με τους 1000, ή αντίστοιχα από την δίπλα μεριά οι Kaby Lake 7000 ήταν refresh σε σχέση με τους 6000 Sky lake.  Κοινώς refresh = ίδια αρχιτεκτονική με μικρές βελτιώσεις κυρίως στο process και μπαλώματα σε τρύπες που είχαν οι προηγούμενοι. 

Εδώ έχουν γίνει σοβαρές αλλαγές στο front end και σε όλο το pipeline (ground up redesign σύμφωνα με την AMD), που δίνουν αξιόλογα gains σε IPC. Μειωτικό και για την δουλειά των μηχανικών και για το ότι η AMD δίνει όντως κάτι αξιόλογο να το ξεπετάμε ως "refresh", πόσο μάλλον όταν μπορούσαν να μας πετάξουν κανονικό refresh για να πουλήσουν απλώς το 8XX chipset. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Υ.Γ Με την ίδια λογική και οι 5000 refresh των 3000 είναι 🤷‍♀️

 

Τα ίδια λένε σε κάθε refresh. Βρες μου ένα refresh που λέει λιγότερα. Το μόνο πραγματικά καινούριο είναι το AI acceleration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Συμφωνώ πως δε μπορούμε να αναφερόμαστε σε refresh, δεν είναι Zen4+. Όμως επειδή η λιθογραφία είναι στην ουσία η ίδια - πολύ μικρά τα κέρδη από TSMC 5nm FinFET σε 4nm FinFET - δεν είναι αρκετό το κέρδος σε απόδοση. 15% αύξηση επιδόσεων σε 21 μήνες είναι κακό αποτέλεσμα.

To 4nm έκατσε λόγω Apple, οι Zen 5 θα έβγαιναν στο N3, αλλά η Apple καπάρωσε όλη την παραγωγή, γι' αυτό κατέληξαν στο N4Χ. Εγώ 15% gains πάντως από ξεζούμισμα της αρχιτεκτονικής στο ίδιο node δεν το λέω λίγο, σεβαστό το βρίσκω (έχοντας φάει χρόνια το +5% στην μάπα).

Σίγουρα όχι λόγος να αναβαθμίσεις άμα έχεις του προηγούμενους, αλλά δίνεις κάτι καλύτερο σε κάποιον που θα μεταβεί στο AM5 από παλιότερη πλατφόρμα. Είδομεν προφανώς και τις τιμές και διαθεσιμότητα, αλλά θεωρώ ότι οι 9000 θα είναι ένα τίμιο release. Ούτε κάτι που βγήκε για να βγει ή απλώς αρπαχτή, ούτε κάτι για να σκίσεις βρακιά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

To 4nm έκατσε λόγω Apple, οι Zen 5 θα έβγαιναν στο N3, αλλά η Apple καπάρωσε όλη την παραγωγή, γι' αυτό κατέληξαν στο N4Χ. Εγώ 15% gains πάντως από ξεζούμισμα της αρχιτεκτονικής στο ίδιο node δεν το λέω λίγο, σεβαστό το βρίσκω (έχοντας φάει χρόνια το +5% στην μάπα).

Σίγουρα όχι λόγος να αναβαθμίσεις άμα έχεις του προηγούμενους, αλλά δίνεις κάτι καλύτερο σε κάποιον που θα μεταβεί στο AM5 από παλιότερη πλατφόρμα. Είδομεν προφανώς και τις τιμές και διαθεσιμότητα, αλλά θεωρώ ότι οι 9000 θα είναι ένα τίμιο release. Ούτε κάτι που βγήκε για να βγει ή απλώς αρπαχτή, ούτε κάτι για να σκίσεις βρακιά. 

Όποιος και να είναι ο λόγος που βγήκε στα 4nm (και στα 6 το i/0, εκεί κάτι θα μπορούσαν να κάνουν) το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Τίμιο upgrade για zen 3. Δεν αξίζει από zen 4 εκτός και αν θες να πας σε cpu με περισσότερα cores. Δηλαδή αν έχεις 7600 δεν θα πας σε 7950 αλλά σε 9950

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Καλός είναι για όσους κάνουν upgrade από zen3. Από zen4 δεν αξίζει το κόπο.

Καλά εδώ δεν βρίσκω λόγο να πάω από Zen 3 X3D σε Zen 4. Άμα ήταν κάθε 2 χρόνια να πρέπει να αλλάζεις και τσιπάκι, λίγο δυστοπικό (για high end επιλογές μιλάμε πάντα, upgrade path 7600 -> 9700Χ/9900Χ πχ το βλέπω πολύ άνετα).

12 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τα ίδια λένε σε κάθε refresh. Βρες μου ένα refresh που λέει λιγότερα. Το μόνο πραγματικά καινούριο είναι το AI acceleration.

Επειδή τα refresh από το '17 και μετά τα έχω καλύψει και μιντιακά, σου λέω με μεγάλη σιγουριά πως δεν λένε τα ίδια. H ΑΜD ειδικά, εστιάζε απλώς στα νέα features που είχε το refresh (πχ PBO, StoreMI κτλ) και ανέφερε επίσης higher clocks, better memory compatibility κτλ και επιδόσεις τύπου +5%. 

IPC improvement, αρχιτεκτονικές αλλαγές και τα λοιπά δεν τα έβλεπες, γιατί αντικειμενικά δεν υπήρχαν κι όλας. Καλή ώρα άρθρο announcement Ryzen 2000.

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όποιος και να είναι ο λόγος που βγήκε στα 4nm (και στα 6 το i/0, εκεί κάτι θα μπορούσαν να κάνουν) το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Τίμιο upgrade για zen 3. Δεν αξίζει από zen 4 εκτός και αν θες να πας σε cpu με περισσότερα cores. Δηλαδή αν έχεις 7600 δεν θα πας σε 7950 αλλά σε 9950

Ναι τα ίδια ακριβώς λέμε, δεν διαφωνούμε κάπου. Απλώς δεν μπορώ να το αποκαλέσω refresh, ενώ είναι redesign. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc
  • Super Moderators

Σε άλλες εποχές το +16% IPC θα μας φαινόταν πολύ καλό, το πρόβλημα είναι ότι τα clocks+cores έμειναν ίδια, άρα δεν υπάρχει κέρδος από αυτά σε STP/MTP όπως σε άλλες γενιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ολα θα βγουν ακριβα στην αρχη για τους βιαστικους και σιγα σιγα θα πεφτουν οπως εγινε με τους 7000 και τα B650.

 

Που είσαι αδερφέ μου blue? Μας γράφεις από κορυδαλλό ή από νησιά Φίτζι ;;

  • Haha 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 24/5/2024 στις 12:20 ΜΜ, seithan είπε

Οποίος δεν έχει το 7800x3d όμως περιμένει; ιδού το δίλημμα! Βέβαια τόσο καιρό αυτό κάνω, τι είναι μισός χρόνος ακόμα.

Ο 9900κ αρχίζει να δείχνει πολύ λίγος σε κάποια παιχνίδια. 

Εγώ πάντως μετά και με αυτά που έδειξαν στους 9000, προχώρησα σε παραγγελία του 7800x3d , γιατί βαριέμαι να περιμένω μέχρι του χρόνου τους επόμενους 3D που day one οι τιμές τους θα είναι και ακριβότερες.

319ευρώ στο Γερμανικό amazon, είχα και ένα μικρό υπόλοιπο και βγήκε 310 τελική.

Στους δε zen5 κλασικά στο καλοκαίρι κουκουρούκου διαθεσιμοτητα και τιμές, και θα αξίζουν περισσότερο προς τέλος του χρόνου για αγορά(που μετά βέβαια θα είσαι με το σκεπτικό αν αξιζει να περιμένεις τους 3D).

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Fulgore said:

 

Εγώ πάντως μετά και με αυτά που έδειξαν στους 9000, προχώρησα σε παραγγελία του 7800x3d , γιατί βαριέμαι να περιμένω μέχρι του χρόνου τους επόμενους 3D που day one οι τιμές τους θα είναι και ακριβότερες.

319ευρώ στο Γερμανικό amazon, είχα και ένα μικρό υπόλοιπο και βγήκε 310 τελική.

Στους δε zen5 κλασικά στο καλοκαίρι κουκουρούκου διαθεσιμοτητα και τιμές, και θα αξίζουν περισσότερο προς τέλος του χρόνου για αγορά(που μετά βέβαια θα είσαι με το σκεπτικό αν αξιζει να περιμένεις τους 3D).

Νομίζω ότι έκανες την σωστότερη κίνηση! Καλοπαιχτος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, Fulgore said:

γιατί βαριέμαι να περιμένω μέχρι του χρόνου τους επόμενους 3D που day one οι τιμές τους θα είναι και ακριβότερες.

Κάτι μου λέει ότι οι 3D θα σκάσουν με την κυκλοφορία της 15th gen της Intel το φθινόπωρο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, akoinonitos said:

παιζει να ειναι η μονη φορα που δεν ψηνομαι να κανω upgrade σε cpu ,το performance  ειναι αρκετα καλο στα τωρινα cpu 

Με 14700k δεν είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, seithan είπε

Νομίζω ότι έκανες την σωστότερη κίνηση! Καλοπαιχτος! 

Απλά στο παράδειγμα μου πιο πάνω αναφέρω, ότι είναι σχετικό για τον καθένα πόση υπομονή μπορεί να κάνει για να αγοράσει ένα επεξεργαστή(ειδικά αν δεν παίζει με κάρτες επιπέδου 4090/5090 κλπ), βάζοντας μέσα και τον παράγοντα κόστους.

45 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κάτι μου λέει ότι οι 3D θα σκάσουν με την κυκλοφορία της 15th gen της Intel το φθινόπωρο... 

Εγώ το πήγα με βάση το τι έκαναν στα προηγούμενα release(και σε rumors ψόφια πράγματα), τωρα αν βγουν νωρίτερα δεν ξέρω, και δεν το θεωρώ απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Fulgore said:

Εγώ το πήγα με βάση το τι έκαναν στα προηγούμενα release(και σε rumors ψόφια πράγματα), τωρα αν βγουν νωρίτερα δεν ξέρω, και δεν το θεωρώ απίθανο.

Τα προηγούμενα 3D releases όμως ήταν διαφορετικά, στους Zen 4 ήταν μικρότερο το χρονικό διάστημα από ότι με τους Zen 3.

Μου φαίνεται λογική πάντως η φετινή κυκλοφορία τους ώστε να κόψουν από τους 15th gen της Intel.

AMD X870 motherboards reportedly launch after Ryzen 9000 series - VideoCardz.com

lolwut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...