Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

You can always enable core isolation/memory integrity if you want to lose performance.

Ειδικά αν χρησιμοποιείς VMware ή VirtualBox για virtualization, τότε οι virtual machines σέρνονται.

Εκεί στη Microsoft όλο μ@κ@κι3ς κάνουν.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 10αρια το HAGS είναι off by default, αν το ανοίξεις, σε κάποια games ανεβαίνουν αισθητά τα max fps και μαζί και τα avg, οπότε σε κάτι 1080p high χωρίς RT με 4090 που μετράνε συνήθως οι YouTubers θα κάνει αισθητή διάφορα.

Κοινώς ίσως και να μην έχουν καν αυτό το ποσοστό που παρουσιάζει ο αυστραγαλιας, αλλά ακόμα μικρότερο ή και καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, PadPoet είπε

Θέλω να κάνω repaste σε ενα HP Victus που πήρα πρόσφατα. Έμεινα λίγγο μλκς όσο το έψαχνα και διαπίστωνα ότι τα laptop θέλουν άλλες θερμογαγώγιμες πάστες που μετά τους 70-85 βαθμούς μπορεί να συμπεριφέρονται καλύτερα και βασικά να μην στεγνώνουν γρήγορα με τα χρόνια. Τόσα χρόνια με τα λύσε-δέσε PC, άλλαξε πάστες, τώρα το άκουσα αυτό.

Λίγο offtopic, αλλά αν έχει κάποιος εμπειρία με τέτοιες πάστες και pad ας στείλει ένα ΠΜ.

Ναι μετα τους 75 βαθμους το TPM 7950 θα σε βοηθησει αν χρησιμοποιεις το λαπτοπ για πολλυ ωρα.
Εγω το εβαλα στο δικο μου πριν ενα χρονο και ειδα μια διαφορα 5-8 βαθμους οταν κανω rendering.

Σε idle καταστασεις ομως ειναι λιγο χειροτερο απο την ΜΧ-4 και ΜΧ-6 που ειχα πριν, αλλα το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να το αλλαξεις ποτε

Επεξ/σία από sakis han
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/09/2024 at 14:00, malakudi said:

Δεν είναι το ίδιο όμως γιατί τότε ήταν 30% πάνω σε επιδόσεις σε single core και 40-60% πάνω σε επιδόσεις σε multicore από τον 5950X. Εκείνη την τιμή μπορούσε κάποιος να τη δικαιολογήσει για early adopters, ο νέος με 10% παραπάνω επιδόσεις τι να δικαιολογήσει; 

Δεν έχεις άδικο αλλά ο 7950Χ βγήκε στα 170W TDP ενώ ο 5970Χ ήταν μόλις 105W TDP.

Βέβαια ακόμα και σε ISO 105W TDP , ο 7950Χ vs 5950X ειχε πολύ παραπάνω επιδόσεις από ότι έχει ο 9950Χ vs 7950Χ στα 170W και οι δυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, sakis han said:

Ναι μετα τους 75 βαθμους το TPM 7950 θα σε βοηθησει αν χρησιμοποιεις το λαπτοπ για πολλυ ωρα.
Εγω το εβαλα στο δικο μου πριν ενα χρονο και ειδα μια διαφορα 5-8 βαθμους οταν κανω rendering.

Σε idle καταστασεις ομως ειναι λιγο χειροτερο απο την ΜΧ-4 και ΜΧ-6 που ειχα πριν, αλλα το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να το αλλαξεις ποτε

Και μόνο που δεν χρειάζεται να το αλλάξω ποτέ, αυτό από μόνο του μεταφράζεται σε άμεση αγορά. Το χειρότερο μου είναι να ανοίγω και λύνω-δένω laptop, ιδίως αν δεν το κάνει εύκολο ο κατασκευαστής όπως σε κάτι παλιά HP Elitebook 8770W που έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την PTM7950 την έβαλα πρόσφατα σε 3080ti και έπεσε πολύ η θερμοκρασία στο core, επίσης είδα την μικρότερη διαφορά που έχω δει ποτέ στο hotspot.

Το πρόβλημα που είχα με τις κλασικές παστές ήταν ότι μετά από κάνα δυο μήνες άνοιγα metric και από ούτε 10c διαφορά πήγαινε πάνω από 20c, θέλω να δω πως θα τα πάει η PTM7950, αν μείνει κάτω από 10c θα είναι πολύ καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, tzavardin said:

 

 

Με άλλα λόγια, η καλύτερη λύση είναι να κάνετε εγκατάσταση φρέσκα windows πριν αρχίσετε ένα παιχνίδι... :) :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xartemporas είπε

Τώρα να σου πω ότι δεν το περιμένα ότι θα είναι κάτω από τον 7800Χ3D, θα σου έλεγα ψέματα 😅

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...