Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, Arkin said:

Ειναι αναλογα το παιχνιδι δες hogwarts/plague tale πχ δεν περνει ο 7700x καθολου. 

To αστείο είναι ότι στο Cyberpunk από εκεί που η διαφορά ανάμεσα στις επιδόσεις του 9700Χ με τον 7700Χ ήταν 2%, μετά από το hidden admin account έπεσε στο 1% :P

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι αναλογα το παιχνιδι δες hogwarts/plague tale πχ δεν περνει ο 7700x καθολου. 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

ε είπα σχεδόν :P Θέλω να πω δεν είναι κάτι που επιρρεάζει αποκλειστικά στους zen5

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το IPC τους φαίνεται βελτιωμένο.και στο cpu z και στο CB φαίνεται.αν ανεβάσουν το tdp τους και στρώσουν το core parking τους στα win και φυσικά πέσει και η τιμή τους θα είναι πολύ καλύτεροι.κλασσικη amd .παίρνεις σήμερα απολαμβάνεις μετά απο κάνα δυο χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα καλο το boost αλλα θα ηθελα να δω και σε 5xxx series αν δινει τιποτα. Γιατι δεν τρεχεις ετσι συστημα 24/7 η ασφαλεια θα βαρεσει κοκκινο. 

Και μονο που θα παει απο 65tdp στα 105tdp τους 9700x 9600x φτανει για να τους προσπερασεις. Τωρα παλευουν να βρουν το χαμενο performance τι cpuid φταιει τι bug στα windows τι ο αναδρομος ερμης. Καπως πρεπει να πουλησουν και αυτοι. Αν και arrow ειναι meh βλεπω να στελνω 5700x 120 ευρω και με 190 να παω στον 3D πρακτικα 40 ευρω διαφορα αν αφαιρεσουμε το φπα. Και το απολυτο ο 7800x3D δεν προκειται να πεσει με αυτα που βλεπουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, billeiros said:

 

Αυτός περίμενε να περάσουν 2-3 μέρες, να βγουν οι άλλοι μεγάλοι να πουν τα δικά τους και - τσουπ - βγαίνει κι αυτός τώρα που οι άλλοι έφυγαν, να ρίξει μια κλωτσιά στον δαρμένο και να συμφωνήσει με τους άλλους για να μην εκτεθεί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά έχω αρχίσει να πιστεύω όλο και περισσότερο με αυτά που βλέπω, πως κάτι πάει λάθος με τους Zen 5 και τα Windows γενικότερα. 

Και όχι, σε αντίθεση με αυτό που είπε ο @Eloy, δεν φτιάχνεις επεξεργαστές για ένα συγκεκριμένο λειτουργικό, φτιάχνεις ένα λειτουργικό για να τρέχει πάνω σε συγκεκριμένους επεξεργαστές. Αν η Μικρομαλακή τον παίζει και με τα δύο στα W11 (και γενικά) και παράλληλα η AMD είναι ανίκανη να συνεννοηθεί για να λύσουν τα προβλήματα, δεν υπάρχει σωτηρία. 

Δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ, ή στο intel thread, αλλά εγώ επιμένω σε αυτό που είχα πει: Windows 11 σε προσωπικό μου PC ΔΕΝ θα μπουν, όταν αναγκαστώ να φύγω από τα 10 λόγω hardware θα αλλάξω σε Linux έστω και αν δεν τα συμπαθάω. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1.jpg.1812d4354da8ffa4a419fc1f53f38d9b.jpg

"Ναι ναι ναι Εμεις γιατί κοίταξε στην μια τέτοια αρχή ούτε ούτε και κοιτάξτε αυτοί δεν ήθελαν τους για να γίνει αυτό το αυτό το παιχνίδι αλλά ύστερα μόλις μόλις όπως είπαμε με ότι αυτό εμείς δεν δεν καν θέλαμε αυτοί είπανε όχι λέει θέλουμε να γίνει Ε και μετά εμείς είπαμε όχι λέμε ε λέμε δεν θα δεν θα γίνει θα κάνει γίνει αυτό πάλι νέος νέος διαιτητής για να ορίσει για να για να ξαναγίνει πάλι το παιχνίδι –Όχι δεν πειράζει… εμάς δεν μας πειράζει ας γίνει όποτε θα κάνει όπως θα ορίσει πάλι η αυτή η ΕΠΑΕ –Ναι ναι α μπράβο, ύστερα ,ακούς, μόλις είπανε, είπανε κοιτάξτε αυτοί ότι ότι ότι όχι δεν θέλαμε για να γίνει το παιχνίδι ε και μεις ύστερα είπαμε εντάξει θέλουμε εε δε θέλουμε κι εμείς και αυτοί ύστερα, μετά εμείς αφού είπαμε έιπαμε αυτό που θέλουμε άμα δε θέλουμε και μείς το αλλάξαμε και λέμε εντάξει δεν, ούτε και μεις θέλουμε μετά είπαν αυτοί πάλι ότι , ξέρετε εμείς λέει θέλουμε να γίνει ε εμείς όμως μετά δε δεχτήκαμε μετά από όλα αυτά και είπαμε να γίνει όποτε το κάνει να τους ορίσει η ΕΠΑΕ. Αυτό Ακριβώς. Τίποτ’ άλλο."

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν πρόλαβαν κυρς και κυρ για microcode/software-OS fixes, που να τους φτάσουν 23 μήνες?!

Ο απλός λαός μέσα στην βαθιά σοφία του, έχει μία φράση για να το περιγράψει εξαιρετικά αυτό:

Μάθανε ότι γαμιόμαστε, πλακώσανε και οι γύφτοι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kostas_anes said:

...Και όχι, σε αντίθεση με αυτό που είπε ο @Eloy, δεν φτιάχνεις επεξεργαστές για ένα συγκεκριμένο λειτουργικό, φτιάχνεις ένα λειτουργικό για να τρέχει πάνω σε συγκεκριμένους επεξεργαστές...

Εννοείται ρε συ... αλλιώς δεν θα δούλευαν με τον επεξεργαστή, Linux, macos, κλπ... Το έγραψα με την έννοια οτι το πρώτο στην σειρα που θα κοιτάξει ο κατασκευαστής για την συμβατότητα στις δοκιμές, είναι όπως και να το κάνουμε, τα windows...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eloy είπε

Εννοείται ρε συ... αλλιώς δεν θα δούλευαν με τον επεξεργαστή, Linux, macos, κλπ... Το έγραψα με την έννοια οτι το πρώτο στην σειρα που θα κοιτάξει ο κατασκευαστής για την συμβατότητα στις δοκιμές, είναι όπως και να το κάνουμε, τα windows...

Εγώ γενικά επιμένω ότι η AMD και το QA είναι τσακωμένοι 😅

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το θέμα είναι ότι η AMD, όπως είναι αναμενόμενο λόγω μεγέθους, δίνει σημαντικά λιγότερα χρήματα από την Intel στο να παίζει όπως πρέπει ο επεξεργαστής της με τα Windows...

Ακόμα νομίζω να "πάρουν πίσω" το 100% της απώλειας επιδόσεων που είχαμε με win10 ή win11.

Δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη ότι θα φτιαχτεί το συγκεκριμένο όπως πρέπει. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...