Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AMD set to boost TDP for Ryzen 5 9600X and Ryzen 7 9700X to 105W with upcoming AGESA update

---------------------------------------------------------------------------------------------

AMD Ryzen 9 9950X and Ryzen 9 9900X Review Roundup

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, idonthave είπε

AMD set to boost TDP for Ryzen 5 9600X and Ryzen 7 9700X to 105W with upcoming AGESA update

---------------------------------------------------------------------------------------------

AMD Ryzen 9 9950X and Ryzen 9 9900X Review Roundup

Τι ξεπεσμος ειναι αυτος? Παει και το efficiency και ολα τα review που βγηκαν μεχρι τωρα. Για να παρουν τι 3% boost στο gaming και να πεσει το efficiency 30%? 

Μονη ελπιδα ο 9800x3D αλλιως βλεπω τον 7800x3D να ξεπερναει το 400αρι.

Νομιζω απο εποχες intel 11xxx series ειχαμε να δουλεια τετοια χαλια σε νεο arch μονο που τοτε ηταν 1 χρονος η διαφορα ενω τωρα 2. Κριμα αλλα θα πεσουν οι τιμες παρα πολυ γρηγορα δεν νομιζω να υπαρχει εστω και ενας που θα τους αγορασει στο επισημο msrp. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Τι αποτυχια ειναι αυτη

 

Ο Μάρκος Σεφερλής στον ΣΚΑΪ -

τελικά μάλλον έκανα λάθος... τα κατάφερε πάλι και ξεπέρασε την intel βγάζοντας χειρότερους επεξεργαστές απ ότι οι 14th σε σχέση με τους 13th :P υπομονή μέχρι τους 15th gen και καλωσόρισες και εσύ στο δεξιό στρατόπεδο αδερφέ μου Κώστα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

τελικά μάλλον έκανα λάθος... τα κατάφερε πάλι και ξεπέρασε την intel βγάζοντας χειρότερους επεξεργαστές απ ότι οι 14th σε σχέση με τους 13th :P υπομονή μέχρι τους 15th gen και καλωσόρισες και εσύ στο δεξιό στρατόπεδο αδερφέ μου Κώστα...

Η intel θα δωσει σιγουρα πολυ καλυτερο gaming performance γιατι δεν θα εχουμε πια το HT. Και λογικα μαζι με το νεο node και αν μπορεσει να κρατησει και τη συχνοτητα τοτε δεν μπορει να εχουμε ακομα ενα flop οπως τωρα. Η amd φαινεται να ειναι σε desperate state το δειχνει απο οτι πηγαινει 9700x 9600x στα 105w tdp οποτε ταυτοχρονα εξαφανιζει και το οποιο efficiency ειχαν οποτε τι μενει? Η intel απο την αλλη εχει πεσει 50% η μετοχη της βλεπεις και το degration σε stock καταστασεις των 13/14 gen και δεν ξερεις τι να κανεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τελικά μάλλον έκανα λάθος... τα κατάφερε πάλι και ξεπέρασε την intel βγάζοντας χειρότερους επεξεργαστές απ ότι οι 14th σε σχέση με τους 13th :P υπομονή μέχρι τους 15th gen και καλωσόρισες και εσύ στο δεξιό στρατόπεδο αδερφέ μου Κώστα...

Τουλάχιστον στους 14th Gen είχαμε τον i7 14700K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waiting for ArrowLake 

 

1 hour ago, Tambas91 said:

τελικά μάλλον έκανα λάθος... τα κατάφερε πάλι και ξεπέρασε την intel βγάζοντας χειρότερους επεξεργαστές απ ότι οι 14th σε σχέση με τους 13th :P υπομονή μέχρι τους 15th gen και καλωσόρισες και εσύ στο δεξιό στρατόπεδο αδερφέ μου Κώστα...

Σε ποιο review το είδες αυτό ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 minutes ago, Tambas91 said:

καλά εσύ το ξέρω ότι θα προσπαθήσεις να τους υπερασπιστείς με κάθε κόστος

 

41 minutes ago, Aten-Ra said:

Waiting for ArrowLake 

 

7 minutes ago, Tambas91 said:

 

image.png.83ed1377b2a7a6ef239e1348177ef47e.png

Από τους απλούς 7000 δεν είναι χειρότεροι ούτε σε επιδόσεις ούτε σε consumption. Αν εννοείς από τους 3D , αυτό θα το δούμε όταν βγάλουν τους ΖΕΝ5 3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τους επεξεργαστές στα reviews, πάντως.

Δεν ξέρω αν είναι χάλια AGESA/BIOS/Settings, αν είναι όλα προβληματικά κομμάτια, αν τους ήρθε η ΔΕΗ και όλοι ήταν χωρίς ac ή οτιδήποτε σχετικό και άσχετο.

Βλέπω για 9950Χ "productivity benches" που χάνει από 7950Χ (οπότε δεν είναι θέμα νημάτων) ή ίσα που τον ακουμπά/περνάει. Οκ, σε κάποια άλλα ρίχνει κάτι 20-30% (φαντάζομαι AVX σενάρια), αλλά εντελώς κουλή εικόνα.

Υπάρχει πάντα η περίπτωση μέσα στη βιασύνη τους να έχουν μπερδέψει ονόματα/θέσεις στα γραφήματα.

Καλά, για gaming η full retard απόφασή μου να πάω στον 3δ τότε μάλλον αποδεικνύεται απόλυτα σωστή. Να πάει πόσο πάνω ο 9800Χ3δ? Ένα 10, το πολύ 15%?

Απαράδεκτη εικόνα για προϊόν ωρίμανσης 2 χρόνων, πάντως. Αν είναι server αρχιτεκτονική που την έριξαν και σε εμάς, καλοφάγωτη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τους επεξεργαστές στα reviews, πάντως.

Δεν ξέρω αν είναι χάλια AGESA/BIOS/Settings, αν είναι όλα προβληματικά κομμάτια, αν τους ήρθε η ΔΕΗ και όλοι ήταν χωρίς ac ή οτιδήποτε σχετικό και άσχετο.

Βλέπω για 9950Χ "productivity benches" που χάνει από 7950Χ (οπότε δεν είναι θέμα νημάτων) ή ίσα που τον ακουμπά/περνάει. Οκ, σε κάποια άλλα ρίχνει κάτι 20-30% (φαντάζομαι AVX σενάρια), αλλά εντελώς κουλή εικόνα.

Υπάρχει πάντα η περίπτωση μέσα στη βιασύνη τους να έχουν μπερδέψει ονόματα/θέσεις στα γραφήματα.

Καλά, για gaming η full retard απόφασή μου να πάω στον 3δ τότε μάλλον αποδεικνύεται απόλυτα σωστή. Να πάει πόσο πάνω ο 9800Χ3δ? Ένα 10, το πολύ 15%?

Απαράδεκτη εικόνα για προϊόν ωρίμανσης 2 χρόνων, πάντως. Αν είναι server αρχιτεκτονική που την έριξαν και σε εμάς, καλοφάγωτη.

Θέλω να πιστεύω ότι τον 3D τον κρατάει για τους Arrow Lake που σημαίνει, στην δική μου φαντασίωση πάντα, ότι θα δώσει αρκετά πάνω από 7800x3D. Αν δεν δώσει τι να πω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Grisos είπε

Θέλω να πιστεύω ότι τον 3D τον κρατάει για τους Arrow Lake που σημαίνει, στην δική μου φαντασίωση πάντα, ότι θα δώσει αρκετά πάνω από 7800x3D. Αν δεν δώσει τι να πω.

Με τί βάση, είναι το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...