Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα κάποια reviews στο σύνολό τους και τελικά φαίνεται ότι οι 9ΧΧΧ ryzen είναι για την AMD ότι και ο 11900K για την Intel.

Έγραψα αρκετές φορές, τώρα τελευταία, ότι είναι έγκλημα να μην δίνει η Intel τουλάχιστον ένα ακόμα upgrade στο 1700 σόκετ τώρα που η AMD τα πάει τόσο καλά και διαρκώς κλείνει την ψαλίδα στο gaming. Τώρα αρχίζω να κατανοώ γιατί δεν το έκαναν. Η βιομηχανική τους κατασκοπεία γνώριζε...Αναμένουμε τον νέο βασιλιά του gaming, 15900K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εδώ είσαι ΚΑΡΑ-λάθος. Δεν είσαι power user και ψάχνεσαι; Όπως και αρκετοί εδώ μέσα.

Ο 7950X3D στα χέρια ενός power user είναι ΠΑΝΤΑ ταχύτερος από έναν 7800X3D, μην παρασύρεσαι από τα bench. ;)

αυτό θα ήταν ωραίο να το δούμε στην πράξη, αν κάποιος έχει εδώ μέσα 7950x3D σε σύγκριση με έναν που έχει 7800x3D να δούμε τη διαφορες θα έχουν... φαντάζομαι ότι όντως στα "κακά" παιχνίδια ο μεγάλος θα τον τσαλαπατάει τον άλλο, ωστόσο δε μπορώ να φανταστώ τι παπάδες θα έκανε και με τα 2 CCD 3D

54 λεπτά πριν, Od1sseas είπε

Και βέβαια βάλανε 3 laughing emojis στο comment σου, τόσο πολύ τους πονάει η Intel.

όπα αδερφέ μου οδυσσέα το ένα το έβαλα εγώ γιατί ο pirmen δεν έγραψε σωστά αυτό που ήθελε και νόμιζα ότι ήθελε να σε κάνει summon :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν καλύτερος στα κακογραμμένα παιχνίδια, ή τα πολυ πολύ βαριά λόγω γραφικών.
κατι μου λεει οτι θα το δουμε το εργο αυτο αυτη τη φορά που δεν εχουν αμεσο gen to gen performance uplift.

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είδα κάποια reviews στο σύνολό τους και τελικά φαίνεται ότι οι 9ΧΧΧ ryzen είναι για την AMD ότι και ο 11900K για την Intel.

Έγραψα αρκετές φορές, τώρα τελευταία, ότι είναι έγκλημα να μην δίνει η Intel τουλάχιστον ένα ακόμα upgrade στο 1700 σόκετ τώρα που η AMD τα πάει τόσο καλά και διαρκώς κλείνει την ψαλίδα στο gaming. Τώρα αρχίζω να κατανοώ γιατί δεν το έκαναν. Η βιομηχανική τους κατασκοπεία γνώριζε...Αναμένουμε τον νέο βασιλιά του gaming, 15900K.

Κοιτα να δεις που δε διαφωνουμε τελικα, απλα οι απόψεις μας ειναι εταιροχρονισμένες κατα 5 έτη, εχει περάσει το 2019 προ πολλου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Γενικά ναι αλλά στην πράξη υπάρχουν καμία δεκαριά παιχνίδια που αξιοποιούν παραπάνω από 16 threads. TLOU, CP2077, Starfield και μερικά άλλα. Εκεί θα έκανε διαφορά η 3D cache και στα δύο CCD.

Δε θες γενικά να σηκώσεις το 2ο ccd σε παιχνίδι. Το penalty θα είναι μεγαλύτερο απ ότι αν τα cores που θα χαζοσηκωθουν έχουν πρόσβαση σε μεγαλύτερη cache που δε θα προσφέρει επιπλέον κάτι.

Δεν νομίζω οτι αξιοποιούν πάνω από 16 threads αυτά τα παιχνίδια. Αυτά που βλέπεις στα intel/amd που έχουν πάνω από 8/16 είναι scheduling issues. Αν πχ η intel έβγαζε apo γι αυτά τα παιχνίδια θα έβλεπες τι θα αξιοποιούσε και θα πήγαιναν και τάπα.
Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό το αρθρακι. https://developer.nvidia.com/blog/limiting-cpu-threads-for-better-game-performance/?ncid=so-twit-672936-vt10

Δες εδώ πχ.

Αυτό είναι scheduling issue. Δε χρειάζεται να σηκώσει 9ο πυρήνα, πρέπει να τιγκάρει κι άλλο τους 8.
Δε προσφέρει κάτι ο 9ος αν έχει πρόσβαση σε παραπάνω cache.

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Δεν σε επιασα εδω. Δλδ υπαρχει θεμα αν βαλεις μετα 7950x3d πανω? 

Ναι, συνήθως δε λειτουργεί, μπορεί να χρειαστεί ακόμα και format ή να ξέρεις κάποιες αλχημείες για να ξεναδουλέψει.

Ακόμα και μετά από chipset update δε λειτουργεί αμέσως o driver. Συνήθως στο 2ο reboot μέχρι να τον ξαναδεί η game bar.

Έχει να κάνει με την ms και την game bar. Τα dual3d έχουν άλλες version παίρνουν πολλές φορές update 2-3 φορές την ήμερα. Στα κανονικά ποτέ.

Μόλις swapαρεις κάπου γίνεται μπαχαλάκι και δε λειτουργεί ο driver.

Aν βάζανε στα reviews screens από ab, θα το καταλάβαινες εύκολα ότι δε τους λειτουργεί.

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Αφού μιλάμε για υποθετικά cpus, 12core ccd+3d cache.

Αν ήταν και οι κονσόλες 12/24, αυτό θα πέταγε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πετάξω και εγώ την βλακεία μου, διαβάζω 2 μέρες τώρα τι γράφετε στο φόρουμ και έχω δει καμιά 10ρια reviews γύρω από τους Ryzen 9xxx. Μέχρι και στου απαράδεκτου Linus το βίντεο έριξα μια ματιά. Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε ΌΛΟ αυτό το πανηγύρι, είναι ότι το marketing department της AMD τα έκανε για ακόμα μια φορά τρίσκατα, μόνο που τώρα και το engineering (?) department τους το έχασε λίγο?

Και εξηγώ. H AMD αποφάσισε να το παίξει Intel με τα marketing slides. Δεν θα μιλήσω για την ντροπή που ήταν αυτά για τους 5800XT/5900XT, αλλά ακόμα και αυτά για τους 9xxx παραήταν cherrypicked για τα δεδομένα της κόκκινης. Η διαφορά ανάμεσα στα marketing slides και στα reviews ήταν πρωτοφανής για την AMD των τελευταίων ετών. Πρώτο φάουλ. 

Στην συνέχεια κάτι έλουσαν με τα πρώτα samples και έτρεχαν μετά να μαζέψουν τα "κακά" από τους reviewers και δώστου bonus bad publicity γιατί οι νέοι Ryzen δεν είναι σταθεροί και τώρα θα αργήσουμε το λανσάρισμα και τα reviews. Δεύτερο φάουλ.

To τρίτο φάουλ είναι για εμένα το γεγονός ότι βγάζει ο καθένας ότι νούμερα ναναι, με ότι κατανάλωση, με και χωρίς PBO, με μνήμες στα 5200, στα 6000 και στα 6400 με custom timings, με μητρικές που σέβονται το TDP (ότι σκατά σημαίνει πλέον το TDP), με μητρικές που κάνουν τα δικά τους. Θα μου πείτε που φταίει εδώ η AMD. Για εμένα έπρεπε να δώσει ξεκάθαρες οδηγίες για τον "σωστό" τρόπο που θα έπρεπε να τρέξουν οι νέοι επεξεργαστές. Συγκεκριμένες ταχύτητες ραμ, συγκεκριμένα "όρια" στα νέα bios οπότε και συγκεκριμένη κατανάλωση. Αν έδωσε τέτοιες οδηγίες, σίγουρα το έκανε με τρόπο τέτοιο που κανένας δεν έδωσε δεκάρα να τις ακολουθήσει.

Σχεδόν κάθε review που είδα τέσταρε και κάπως αλλιώς. Άλλη μητρική, άλλες ραμ, άλλη κατανάλωση, με/χωρίς PBO, άλλα τεστ. Και δεν εννοώ ότι ο καθένας τέσταρε και κάτι διαφορετικό (σενάριο, παιχνίδι, benchmark), αλλά ήταν σαν ο καθένας να τέσταρε άλλο CPU.

Ειλικρινά έχω καιρό να ασχοληθώ τόσο με το λανσάρισμα ενός νέου προϊόντος και είναι ίσος η πρώτη φορά που μετά από τόσο ψάξιμο δεν ξέρω τι συμπέρασμα να βγάλω. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανονικός τρόπος να τεσταρεις κατι ειναι στοκ, αντε και με οποια όρια εντός εγγύησης αφήνει ο κατασκευαστής.
Οποιοδήποτε oc, η extreme oc, pbο κτλ, μου ειναι αδιάφορο γιατι όλα τα τσιπακια εν το ίδιο...

Τα marketing slides ηταν gtpk, και μεγαλη ιντελιά απο τη μεριά της αμδε...
Βασικα όλο αυτό για καποιο λόγο μου θύμησε radeon launch...


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Νικηφόρος Μπαντούνας said:

Για να πετάξω και εγώ την βλακεία μου, διαβάζω 2 μέρες τώρα τι γράφετε στο φόρουμ και έχω δει καμιά 10ρια reviews γύρω από τους Ryzen 9xxx. Μέχρι και στου απαράδεκτου Linus το βίντεο έριξα μια ματιά. Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε ΌΛΟ αυτό το πανηγύρι, είναι ότι το marketing department της AMD τα έκανε για ακόμα μια φορά τρίσκατα, μόνο που τώρα και το engineering (?) department τους το έχασε λίγο?

Και εξηγώ. H AMD αποφάσισε να το παίξει Intel με τα marketing slides. Δεν θα μιλήσω για την ντροπή που ήταν αυτά για τους 5800XT/5900XT, αλλά ακόμα και αυτά για τους 9xxx παραήταν cherrypicked για τα δεδομένα της κόκκινης. Η διαφορά ανάμεσα στα marketing slides και στα reviews ήταν πρωτοφανής για την AMD των τελευταίων ετών. Πρώτο φάουλ. 

Στην συνέχεια κάτι έλουσαν με τα πρώτα samples και έτρεχαν μετά να μαζέψουν τα "κακά" από τους reviewers και δώστου bonus bad publicity γιατί οι νέοι Ryzen δεν είναι σταθεροί και τώρα θα αργήσουμε το λανσάρισμα και τα reviews. Δεύτερο φάουλ.

To τρίτο φάουλ είναι για εμένα το γεγονός ότι βγάζει ο καθένας ότι νούμερα ναναι, με ότι κατανάλωση, με και χωρίς PBO, με μνήμες στα 5200, στα 6000 και στα 6400 με custom timings, με μητρικές που σέβονται το TDP (ότι σκατά σημαίνει πλέον το TDP), με μητρικές που κάνουν τα δικά τους. Θα μου πείτε που φταίει εδώ η AMD. Για εμένα έπρεπε να δώσει ξεκάθαρες οδηγίες για τον "σωστό" τρόπο που θα έπρεπε να τρέξουν οι νέοι επεξεργαστές. Συγκεκριμένες ταχύτητες ραμ, συγκεκριμένα "όρια" στα νέα bios οπότε και συγκεκριμένη κατανάλωση. Αν έδωσε τέτοιες οδηγίες, σίγουρα το έκανε με τρόπο τέτοιο που κανένας δεν έδωσε δεκάρα να τις ακολουθήσει.

Σχεδόν κάθε review που είδα τέσταρε και κάπως αλλιώς. Άλλη μητρική, άλλες ραμ, άλλη κατανάλωση, με/χωρίς PBO, άλλα τεστ. Και δεν εννοώ ότι ο καθένας τέσταρε και κάτι διαφορετικό (σενάριο, παιχνίδι, benchmark), αλλά ήταν σαν ο καθένας να τέσταρε άλλο CPU.

Ειλικρινά έχω καιρό να ασχοληθώ τόσο με το λανσάρισμα ενός νέου προϊόντος και είναι ίσος η πρώτη φορά που μετά από τόσο ψάξιμο δεν ξέρω τι συμπέρασμα να βγάλω. 

 

Αυτό ακριβώς. Δεν έχω δουλέψει στην συγκεκριμένη βιομηχανία αλλά στο gaming που ήμουνα δίνανε πολύ συγκεκριμένες οδηγίες για review. Θα το τεστάρεις και θα βγάλεις review υπό αυτές τις προυποθέσεις. Το να αφήσεις κάποιον να τεστάρει κάτι όπως να 'ναι, ιδίως με κάτι τόσο flexible όπως ένα CPU που του αλλάζεις ρεύματα, PBO, CO και πάει λέγοντας είναι disaster waiting to happen.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Για να πετάξω και εγώ την βλακεία μου, διαβάζω 2 μέρες τώρα τι γράφετε στο φόρουμ και έχω δει καμιά 10ρια reviews γύρω από τους Ryzen 9xxx. Μέχρι και στου απαράδεκτου Linus το βίντεο έριξα μια ματιά. Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε ΌΛΟ αυτό το πανηγύρι, είναι ότι το marketing department της AMD τα έκανε για ακόμα μια φορά τρίσκατα, μόνο που τώρα και το engineering (?) department τους το έχασε λίγο?

Και εξηγώ. H AMD αποφάσισε να το παίξει Intel με τα marketing slides. Δεν θα μιλήσω για την ντροπή που ήταν αυτά για τους 5800XT/5900XT, αλλά ακόμα και αυτά για τους 9xxx παραήταν cherrypicked για τα δεδομένα της κόκκινης. Η διαφορά ανάμεσα στα marketing slides και στα reviews ήταν πρωτοφανής για την AMD των τελευταίων ετών. Πρώτο φάουλ. 

Στην συνέχεια κάτι έλουσαν με τα πρώτα samples και έτρεχαν μετά να μαζέψουν τα "κακά" από τους reviewers και δώστου bonus bad publicity γιατί οι νέοι Ryzen δεν είναι σταθεροί και τώρα θα αργήσουμε το λανσάρισμα και τα reviews. Δεύτερο φάουλ.

To τρίτο φάουλ είναι για εμένα το γεγονός ότι βγάζει ο καθένας ότι νούμερα ναναι, με ότι κατανάλωση, με και χωρίς PBO, με μνήμες στα 5200, στα 6000 και στα 6400 με custom timings, με μητρικές που σέβονται το TDP (ότι σκατά σημαίνει πλέον το TDP), με μητρικές που κάνουν τα δικά τους. Θα μου πείτε που φταίει εδώ η AMD. Για εμένα έπρεπε να δώσει ξεκάθαρες οδηγίες για τον "σωστό" τρόπο που θα έπρεπε να τρέξουν οι νέοι επεξεργαστές. Συγκεκριμένες ταχύτητες ραμ, συγκεκριμένα "όρια" στα νέα bios οπότε και συγκεκριμένη κατανάλωση. Αν έδωσε τέτοιες οδηγίες, σίγουρα το έκανε με τρόπο τέτοιο που κανένας δεν έδωσε δεκάρα να τις ακολουθήσει.

Σχεδόν κάθε review που είδα τέσταρε και κάπως αλλιώς. Άλλη μητρική, άλλες ραμ, άλλη κατανάλωση, με/χωρίς PBO, άλλα τεστ. Και δεν εννοώ ότι ο καθένας τέσταρε και κάτι διαφορετικό (σενάριο, παιχνίδι, benchmark), αλλά ήταν σαν ο καθένας να τέσταρε άλλο CPU.

Ειλικρινά έχω καιρό να ασχοληθώ τόσο με το λανσάρισμα ενός νέου προϊόντος και είναι ίσος η πρώτη φορά που μετά από τόσο ψάξιμο δεν ξέρω τι συμπέρασμα να βγάλω. 

 

Νικηφόρε,  για μένα είναι μια χαρά το 5-10% performance uplift με 20% παραπάνω efficiency σαν generational leap με δεδομένο ότι κατεβαίνουμε ένα νανομετρο. Με μια υποσημειωση. Στην ίδια τιμή.

Αν έκανε 250 ο 7600x σε τιμές Ευρώπης και 300 κάτι ο 7700x δεν θα γκρίνιαζε άνθρωπος. ( με τη λογική ότι θα πέσουν κι άλλο σε σύντομο χρόνο, με καλύτερες διαθεσιμότητες).

Αυτο παιρνοντας υποψιν το λουσιμο που περιγραφεις. Τα διαγράμματα και των τριών εταιρειών είναι για τον κάλαθο των αχρήστων πλέον στην συνείδηση όλων των enthusiasts, κανείς δεν τις πιστεύει και δεν μας νοιάζει να είναι και σωστές. 

Αλλά δεν προκειται να πάρουμε χειρότερο performance per dollar ετσιθελικά. Εκεί εντοπίζω εγώ το πρόβλημα και τη γκρίνια.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια καλή και πρακτική αναλυση απο τον Daniel Owen σχετικά με το price/performance/efficiency των 9000... Οπως λέει, η AMD θέλει να συγκρίνεις τον 9700Χ (65W) με τον 7700Χ (105W) - βοηθάει και το "Χ" στο τέλος - ενώ στην πραγματικότητα κάποιος θα ήταν καλύτερα να τον συγκρίνει με τον 7700 που είναι 65W και σχεδόν ίδιος με τον 7700Χ, είναι φτηνότερος κι έρχεται και με ψύκτρα...

 

 

Επεξ/σία από Eloy
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Shadow Explorer said:

Ο κανονικός τρόπος να τεσταρεις κατι ειναι στοκ

Alexa define what stock means 😂 Γιατί ειλικρινά μετά το όλο πανήγυρι των 13&14 παρέα τώρα με τους 9xxx, ούτε η ίδιες οι AMD και Intel δεν ξέρουν. Ή μάλλον ξέρουν, αλλά θέλουν καλύτερα νούμερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Eloy είπε

Μια καλή και πρακτική αναλυση απο τον Daniel Owen σχετικά με το price/performance/efficiency των 9000... Οπως λέει, η AMD θέλει να συγκρίνεις τον 9700Χ (65W) με τον 7700Χ (105W) - βοηθάει και το "Χ" στο τέλος - ενώ στην πραγματικότητα κάποιος θα ήταν καλύτερα να τον συγκρίνει με τον 7700 που είναι 65W και σχεδόν ίδιος με τον 7700Χ, είναι φτηνότερος κι έρχεται και με ψύκτρα...

 

 

Έστω ότι το ακούω σαν άποψη. Δεν πρέπει να συγκρίνουμε όλο το product stack έτσι; Πρέπει για να είμαστε δίκαιοι.

Ο 9950Χ με ποιόν θα συγκριθεί; Ο 9700 non-x όταν βγει; Ο 9900 non-x αντίστοιχα;

Δεν μπορώ να καταλάβω πως επειδή βλέπουν ομοιότητες στις καταναλώσεις και σε τιμές, συγκρίνουνε τα high performance parts με τα low power της προηγούμενης και βγαίνουνε μετά και λένε "Κοιτάχτε η AMD δεν βελτίωσε το efficiency ουσιαστικά, έχουν το ίδιο με τα low power SKU's των 7000". 

Jackie Chan Confused Meme Generator - Imgflip

 

Άρα όταν βγει ο 9700 να φανταστώ θα γαμεί και θα δέρνει, γιατί θα τον συγκρίνουμε με τον 7600Χ; 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα για τα οποία μπορεί καποιος να κατηγορήσει την AMD, π.χ. την κοροϊδία του 5700 που είναι ενας 5700G με απενεργοποιημένη την ενσωματωμένη GPU, και όχι ένας 5700X με χαμηλότερα ρολόγια.

Τώρα ο 9700X που στα 65W έχει τις ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις με τον 7700X, ε δεν το λες και αποτυχία. Η μόνη αποτυχία εδώ είναι η αρχική τιμή. Αν η τιμή πέσει κατά $50, τότε αλλάζει το όλο θέμα.

Για itx build ο 9700X είναι πολύ καλή περίπτωση, λόγω της χαμηλότερης κατανάλωσης, διατηρώντας τις επιδόσεις του 7700X.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά έχουμε μια βελτιωμένη έκδοση των 7000. Προφανώς κάποιος που έχει 7αρη δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει, αλλά μεμονωμένα οι 9αριδες αν πέσει λίγο η τιμή σε λίγο καιρό όπως είπε ο φίλος από πάνω μια χαρά θα είναι. Ειδικά τώρα που κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον η Intel δεν αποτελεί επιλογή για την ώρα με όλα αυτά που έχουν γίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Έστω ότι το ακούω σαν άποψη. Δεν πρέπει να συγκρίνουμε όλο το product stack έτσι; Πρέπει για να είμαστε δίκαιοι.

Ο 9950Χ με ποιόν θα συγκριθεί; Ο 9700 non-x όταν βγει; Ο 9900 non-x αντίστοιχα;

Δεν μπορώ να καταλάβω πως επειδή βλέπουν ομοιότητες στις καταναλώσεις και σε τιμές, συγκρίνουνε τα high performance parts με τα low power της προηγούμενης και βγαίνουνε μετά και λένε "Κοιτάχτε η AMD δεν βελτίωσε το efficiency ουσιαστικά, έχουν το ίδιο με τα low power SKU's των 7000". 

Jackie Chan Confused Meme Generator - Imgflip

Άρα όταν βγει ο 9700 να φανταστώ θα γαμεί και θα δέρνει, γιατί θα τον συγκρίνουμε με τον 7600Χ; 

 

Είναι valid επιχείρημα αυτό του Daniel Owen πιστεύω Κώστα. Εσύ τον κατηγορείς ότι κάνει apples to oranges fallacy περίπου, και γενικά έχεις δίκιο.

Όμως από την πλευρά του λέει ότι η AMD χρησιμοποιεί το όνομα 9700x για έναν 65w επεξεργαστή, και συγκρίνει με τον 7700x που ήταν 105W, ενώ θα έπρεπε να συγκρίνει με τον 7700, που είναι το πραγματικό αντίστοιχο. Δηλαδή λέει ότι βάφτισε το μήλο πορτοκάλι επειδή τη βολεύει. Αυτό το κάνει για να δικαιολογήσει αύξηση τιμών. Που ισχύει. Αυτή τη στιγμή συμφέρει να πάρεις 7700 αντί για 9700x και 7600 αντί για 9600x.

Όταν κράζαμε τον πέτσινο που στις 40xx πλάσαρε κάρτες μe specs 3070 ας πούμε ως 4080, ήταν η ίδια ταρζανιά.

Βέβαια να πούμε εδώ ότι δεν έχει γίνει και καμια κοσμογονική εξέλιξη. Βγήκε νέα γενιά που δεν αξίζει τα λεφτά της σε σχέση με την παλιά την χρονική στιγμή του release. Οκ, αυτό συμβαίνει δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια. Σε έξι μήνες με ένα χρόνο θα κριθεί αυτή η γενιά, που θα έχει βγάλει και η μπλε απάντηση, που θα έχει και 9800x3d, και που θα έχουν έρθει τελικά benchmarks και τιμές.  

Μέχρι τότε να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, tzavardin είπε

Όμως από την πλευρά του λέει ότι η AMD χρησιμοποιεί το όνομα 9700x για έναν 65w επεξεργαστή, και συγκρίνει με τον 7700x που ήταν 105W, ενώ θα έπρεπε να συγκρίνει με τον 7700, που είναι το πραγματικό αντίστοιχο.

To πραγματικό αντίστοιχο με βάση τι; Τιμή; Επιδόσεις; Product stack placement; 

21 λεπτά πριν, tzavardin είπε

Δηλαδή λέει ότι βάφτισε το μήλο πορτοκάλι επειδή τη βολεύει. Αυτό το κάνει για να δικαιολογήσει αύξηση τιμών. Που ισχύει. Αυτή τη στιγμή συμφέρει να πάρεις 7700 αντί για 9700x και 7600 αντί για 9600x.

Μα δεν βάφτισε κάτι διαφορετικό από αυτό που ισχύει. Δίνει Χ700X τιμές και επιδόσεις σε Χ700X segment και η τιμές στο release είναι χαμηλότερες από ότι στους 7000. Τώρα το ότι αξίζει παραπάνω ο 7700 κτλ λόγω τιμής, ενώ έχουνε 2 χρόνια στην αγορά και παράλληλα κοντινές επιδόσεις είναι γεγονός. 

Με τους 3000 πχ όταν βγήκανε γιατί δεν κάναμε την ίδια συζήτηση, που ο 3600 κυκλοφόρησε στο 200άρικο, ενώ έβρισκες 2600 στα 100-120€; Μη βάλω τον 3600Χ στα 240. 

21 λεπτά πριν, tzavardin είπε

Όταν κράζαμε τον πέτσινο που στις 40xx πλάσαρε κάρτες μe specs 3070 ας πούμε ως 4080, ήταν η ίδια ταρζανιά.

Ο Πέτσας σου έδινε επιδόσεις και specs XX70 σε τιμές XX80 και αυτό ήταν το πρόβλημα. Σου δίνει η AMD επιδόσεις κατώτερο από το segment που υποτίθεται που πιάνει το CPU; Σου ζητάει λεφτά παραπάνω από ότι αξίζουν τα χαρακτηριστικά, οι επιδόσεις και το segment του CPU; 

Όχι. Η AMD δίνει επιδόσεις X700X, σε λίγο χαμηλότερες τιμές X700X, με core count κτλ X700X, ενώ παράλληλα μείωσε την κατανάλωση. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε πάθει όλοι τσότσο με την μείωση της κατανάλωσης και με βάση αυτό πάτε να ανακατατάξετε το CPU. Και δεν το λέω ειρωνικά, ειλικρινά δεν μπορώ να δω την λογική. 

Ο 9900Χ καλή ώρα που δεν είναι 65W SKU και είναι στα 120W, το οποίο δεν έχει σχέση ούτε με καταναλώσεις του 7900Χ, αλλά ούτε και του 7900, εκεί τι θα γίνει; Θα τον συγκρίνουμε με τον 3D, που έχει και αυτός 120W; Θα βγάλουμε error 404 και θα παίζει μόνος του; 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...