Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ο herald πολλές φορες ήταν καυστικός και περιπαικτικός και παλιότερα όταν τον διάβαζα δε τον άντεχα καθόλου αδερφέ, έγραφε όμως πολλές αλήθειες και πάντα ότι έλεγε το υποστήριζε με νούμερα

Τις καλυτερες κοντρες που εχω διαβασει εδω ειναι με herald, επειδη χανομαι συχνα απο το  φορουμ εχω χασει πως εφυγε αλλα ναι θυμαμαι παντα ειχε αποδειξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Od1sseas

Σχετικά με το κλειδωμένο thread:

Χάνεις τον καιρό σου προσπαθώντας να αποδείξεις τα αυτονόητα. Μίλαμε για παθολογική κατάσταση με νοοτροπία όχλου. Όσα δε περισσότερα emoticons ανταλλάζουν μεταξύ τους τόσο περισσότερο δίκιο νομίζουν ότι έχουν.

Απλά να αναφέρουμε ότι το δήθεν "όχι τόσο σπουδαίο" cinebench(όπως σου απάντησαν) είχε γίνει σχεδόν το μοναδικό πράγμα που έτρεχαν στο μηχάνημά τους όταν βγήκαν τα πρώτα Ryzen. Για ευνόητους λόγους(τους ευνοούσε). Απλά ανάτρεξε στο thread των benchmarks,  στα ποστς του 2017 και θα καταλάβεις.

Η ακόμα μεγαλύτερη γελοιότητα είναι ότι τότε χρησιμοποιούσαν τα δικά σου επιχειρήματα όπως:

"...στο πασίγνωστο Cinebench R23. Δεν είναι απλά μία εφαρμογή που "πετάει" ένα score, σου δίνει μια πολύ καλή ιδέα για το τι επιδόσεις θα περιμένεις σε πραγματικές εργασίες σε εφαρμογές όπως το Cinema 4D (Της ίδιας εταιρίας) αλλά και σε αλλές" 

Που το βρίσκω σωστό, όπως και τότε. Άσχετα αν δεν καθορίζει τα πάντα το cinebench.

Άλλο επιχείρημά τους ήταν ότι δεν πρέπει να συγκρίνουμε πυρήνες αλλά τι προσφέρει η κάθε εταιρεία στο Χ επίπεδο τιμής. Ενώ σήμερα παίρνεις απάντηση:

"Αν υποθέσουμε ότι ο 9700Χ είναι μία κατοστάρα πάνω, δηλαδή,  ~19910, τον 14600KF τον πατάει με 8 πυρήνες αντί για 14."

Παραβλέποντας ότι τα υβριδικά cores είναι στρατηγική της Intel για να βγάζει ανώτερο productivity score και με καλό efficiency χωρίς υψηλά κόστη παραγωγής(άρα χαμηλή τιμή) στα ΙΔΙΑ transistors. Είναι μια τεχνική καλύτερης αξιοποίησης δεδομένων transistors.

Για να καταλάβει κανείς το πόσο άκυρο είναι το επιχείρημα "Η AMD βγάζει το ίδιο σκορ με 8 αντί για 14 cores" ας σκεφτούμε τον 14600K να είχε πιο αδύναμους αλλά και περισσότερους e-cores στα ίδια λεφτά(ας πούμε 100 cores). Με τα ίδια transistors όμως συνολικά και τελικό σκορ.

Πόσο αφελές θα να ήταν να λες ότι η AMD συντρίβει την Intel σε efficiency βγάζοντας το ίδιο αποτέλεσμα με 8 cores ενώ ο άλλος θέλει 100 cores; Παραβλέποντας ότι τα transistors είναι ίδια.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *demian* είπε

Δεν ειναι πια ο herald και ο blueray εδω να βαζουν φυτιλιες γι αυτο.

Ένας ένας φεύγουν οι ''μπλέ'' ή ''πράσινοι'' , δείχνει ότι οι κοκκινοφρουροί είναι ισχυρή δύναμη... 

Ο @Tambas91 πρέπει να είναι προσεκτικός στο τι γράφει 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Ένας ένας φεύγουν οι ''μπλέ'' ή ''πράσινοι'' , δείχνει ότι οι κοκκινοφρουροί είναι ισχυρή δύναμη... 

Ο @Tambas91 πρέπει να είναι προσεκτικός στο τι γράφει 😛

Ο Herald ξεκίνησε με Ryzen. Ανέβαζε video στο κανάλι του από τον R5 1600 που είχε τότε με εμφανές microstuttering. Το ακριβώς αντίθετο απ' ότι άκουγες στα κανάλια του youtube για πρωτόγνωρη ομαλότητα κτλ.

Υποστήριζε μανιωδώς την AMD και μου την έλεγε κάθε φορά που ανέβαζα κάτι από τον 6700K, που είχα τότε, με καλό σκορ και ομαλά frametimes. Ότι στο background τα είχα όλα κλειστά ακόμα και το internet. Ότι αν άνοιγα έστω και ένα discord θα είχε εκραγεί το σύστημα κ.α.* Εν τω μεταξύ ακόμα και χωρίς tuning(πέρα από τα primary timings) πάντα ό,τι έβλεπα στο youtube από διάφορους χρήστες ryzen ήταν πιο κάτω. Με εξαίρεση τον Spartan117(εδώ) που έτρεχε ιδιαίτερα ψηλά χρονισμένες b-dies.

Όλα άλλαξαν με το που πήγε σε Intel(8700K) και τον τιούναρε. Από τότε που είδε πράγματα με τα ίδια του τα μάτια. Όπως έλεγε και ο Μορφέας στον Νίο.

Νίο: Γιατί πονούν τα μάτια μου;

Μορφέας: Γιατί δεν τα χρησιμοποίησες ποτέ πριν.

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

νόμιζα ότι απλά ήθελες να κάνεις summon τον Οδυσσέα :P 

Το κατάλαβα. :D

*Δικό του τότε και δικό μου ΧΩΡΙΣ HT(μόνο 4 cores, για smoothness test). Λιγότερα spikes για το Intel(λευκό τμήμα γραφημάτων στο τέλος) παρά το 100% usage !!! :

Spoiler

 

εδιτ: Κάποια ορθογραφικά.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι reviewers κάναν δοκιμές σε υψηλότερα ρεύματα και είδαν διαφορές σε σχέση με τους 7000. Το γεγονός ότι οι 9000 είναι πιο αποδοτικοί και έχουν ίδιες επιδόσεις με τους 7000 σε χαμηλότερη κατανάλωση αντίστοιχου SKU δεν το λες και κακό ή stagnation. Έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ.

Επίσης δεν γνωρίζουμε αν ο συνδιασμός των μητρικών που έρχονται μαζί με τους 9000 θα αυξήσει τις αποδόσεις αλλά αυτά έχουν συζητηθεί ήδη. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, νομίζω ότι ο 9700x θα πιάσει τον 7800x3D σε πολύ λογικές θερμοκρασίες-κατανάλωση. Πρέπει να θυμόμαστε ότι δεν είναι ένα απλό refresh αλλά άλλαξε η αρχιτεκτονική σχεδίαση τον τσιπ. Μέχρι και ο τρόπος που κάνουν thermal report είναι διαφορετικός.

Είμαι 'cautiously optimistic' που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικανοί για τους 9000x3D διότι αν τους δωθεί καλό περιθώριο TDP βάση σχεδίασης, με την αποδοτικότητα του 9700x θεωρώ θα υπάρξει διαφορά με τον 7800x3D (τύπου 5800x3D -> 7800x3D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Περιμένω review του 9950Χ που έχει ίδιο TDP με τον 7950Χ να δούμε τι διαφορές θα έχουν.

και εγω αυτο περιμενω,πιστευω οτι εκει οι διαφορες θα ειναι ενα 10% πανω, λογω του ιδιου tdp.

Ιδανικό βεβαια cpu θα ηταν ο 9950x3d  με 3DV-Cache και στα δυο CCD...(οντως τελη Σεπτεμβριου θα βγει ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

 

Ιδανικό βεβαια cpu θα ηταν ο 9950x3d  με 3DV-Cache και στα δυο CCD

καλά αν γινόταν αυτό θα ήταν το καλύτερο cpu ever, για τα πάντα. Αλλά δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o 5950x3d αν θυμαμαι σωστα και στα 2 ειχε, οπότε δε θα μου κάνει εντύπωση να το κανουν.
Αν ναι I'm interested.

Απ την αλλη γιατι να μη το πουλήσουν σαν epyc? ισως παιξει κ αυτο μπαλα τωρα που βγαζουν epyc branded consumers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

o 5950x3d αν θυμαμαι σωστα και στα 2 ειχε, οπότε δε θα μου κάνει εντύπωση να το κανουν.
Αν ναι I'm interested.

Δεν υπήρχε ποτέ τέτοιο cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν βγήκε ποτέ αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από Od1sseas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...