Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 minutes ago, Aten-Ra said:

Ναι ναι ξέρω δεν σας ενδιαφέρει η κατανάλωση.

Πιο πολύ ενδιαφέρει η τιμή, εάν βγήκε 360$ Αμερική και έρθει εδώ στα 399€, άσε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 minutes ago, duffyduck said:

 

Βίντεο-σεμινάριο. Ο τύπος είναι ο αντι-buildzoid υπό την έννοια ότι είναι συνεχώς εντός θέματος, πολύ μεταδοτικός και καλύπτει όλα τα ζητήματα συνοπτικά.

Με PBO OC + memory tuning βγάζει ένα +10% κατά μέσο όρο σε σχέση με στοκ στις διάφορες μετρήσεις του. Μια χαρά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έγινε ρε παιδιά, δεν είναι τελικά πληρωμένοι από την AMD οι youtubers όπως το Gamers Nexus να κάνουν asymmetric journalistic warfare υπέρ της AMD που μας έλεγε μια μορφάρα εδώ στο φόρουμ και τελικά κράζουν την AMD όταν πρέπει;

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Πιο πολύ ενδιαφέρει η τιμή, εάν βγήκε 360$ Αμερική και έρθει εδώ στα 399€, άσε καλύτερα.

και γιατί να μη τον πάρεις 400? καλύτερος είναι ο 14700k?

άσε ο φαραώ ξέρει τι κάνει έχει πέσει τόσο brainwash με τα cpu που χαλάνε... τσάμπα θα τα πάρουμε τα 15th και ο aten την τσέπη του κοιτάει θέλει να τα πάρει πιο φθηνά :P  μια χαρά η amd θα πουλάει 400+ ακόμα 8 πυρήνα

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Βάλε Gamers Nexus να δεις.

Έχει ενδιαφέρουσα συλλογή παιχνιδιών και το κυριότερο έχει τον 5800Χ3D να κερνάει τσαγάκι τον 14700Κ σε μερικά από αυτά 🤣;)

καλά έτσι όπως το πάνε αυτοί στα reviews σε λίγο καιρό δε βλέπω ούτε τον 5600g να φτάνει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Σε σχέση με τον 7700Χ , o 9700X είναι 7% πάνω σε Gaming αλλά στα 88W PPT vs 142W PPT του 7700Χ.

Σε gaming, δεδομένου και του νέου process, παίζει να μην υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ 88 και 142W στον 9700Χ. Εξαίρεση τα TLOU, Starfield και ίσως CP2077 που γεμίζουν και τα 16 threads.

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Στο linux για καποιο λογο εχουν πολυ μεγαλυτερη αυξηση 

Ρίχνεις στα Windows το φταίξιμο. Δεν αποκλείεται, έχει ξαναγίνει.

Σε gaming πιστεύω ότι κάποια πατάτα έχουν κάνει οι reviewers ή η AMD. Παίζει τα πρώτα bios να δίνουν απαράδεκτες τιμές σε διάφορες επιλογές στο Auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος από την μετάβαση, και σε Β650 να πάς δεν νομίζω να έχεις θέμα .

Επειδή έχω σκοπό να την κρατήσω καιρό όπως αυτή που έχω τώρα από εποχή 3900χ(asus hero x570wifi) για αυτό θέλω να επενδύσω σε μια πιο καλή (hero x670e)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Επειδή έχω σκοπό να την κρατήσω καιρό όπως αυτή που έχω τώρα από εποχή 3900χ(asus hero x570wifi) για αυτό θέλω να επενδύσω σε μια πιο καλή (hero x670e)

εχει στις αγγελιες νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

εχει στις αγγελιες νομιζω

Την είδα από χτες. Αλλά θέλω να πάω σε καινούρια,να ξέρω τι μου γίνεται.Και 7800χ3δ έχει αλλά και εκεί θέλω να πάω σε καινούριο😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Την είδα από χτες. Αλλά θέλω να πάω σε καινούρια,να ξέρω τι μου γίνεται.Και 7800χ3δ έχει αλλά και εκεί θέλω να πάω σε καινούριο😋

Ρε τα μεταχειρισμενα  ειναι τσεκαρισμενα οτι δουλεουν και δεν ειναι doa :lol:

Την κοιταγα και εγω αλλα μετα απο λιγο μου εφυγε η ιδεα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε τα μεταχειρισμενα  ειναι τσεκαρισμενα οτι δουλεουν και δεν ειναι doa :lol:

Την κοιταγα και εγω αλλα μετα απο λιγο μου εφυγε η ιδεα

τρέξε γιατί δε θα προλάβεις θα το πάρει ο aten να βάλει μέσα το τέρας :P 

not

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε τα μεταχειρισμενα  ειναι τσεκαρισμενα οτι δουλεουν και δεν ειναι doa :lol:

Την κοιταγα και εγω αλλα μετα απο λιγο μου εφυγε η ιδεα

Θέλω να είμαι ο πρώτος τους 😆

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 9700X με το ζόρι 4% πιο γρήγορος από τον 7700X, αισχρά πράματα. Έπρεπε τουλάχιστον να προσθέσουν 2 extra cores εφόσον το ipc δεν ανέβηκε όσο θα έπρεπε.
AMD = new Intel on steroids.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ancient gaming. Αρκετα αισιοδοξα τα παρακατω. Ειδικα με tweaked ram το οποιο δεν ανεβαζει κιολας καταναλωση γιατι με OC και CO δινει και αλλο boost αλλα ξεπερναει τα 100watt αρκετα. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, akoinonitos said:

Γιατι να εχει διαφορες το x870? αν εχει θα ειναι μεγαλυτερη ακομα παπατζα 

Αυτό... Ο άλλος πήρε am5 μητρική πέρισυ, για να μπορεί να αναβαθμίζει μέχρι και το 2027... Αν είναι  να τρέχει μέσα στο 2024 για αλλαγή μητρικής για να δει βελτίωση στους 9000, δεν κάνουμε τίποτα... Κι αν η διαφορά επιδόσεων στις καινούργιες είναι μεγάλη, τότε σημαίνει οτι το upgrade path όσων αγόρασαν am5 μέχρι σήμερα, τελειώνει... σήμερα... Δεν πιστεύω όμως οτι θα έχει αισθητή διαφορά με το Χ870...

 

13 hours ago, duffyduck said:

Ο LTT τα βρίσκει καλύτερα τα νεα CPU

Ο Linus τα έκανε σίγουρα τα τεστ πρόσφατα  στον πάγκο του ? Λέω εγώ τώρα... :) :)

 

12 hours ago, Πέτρος said:

...

Κοίτα να δεις που κανείς σχεδόν δεν χαρίστηκε στην ΑΜΔ, καθολικό ουσιαστικά το κράξιμο...

9 hours ago, Hacker?pcs said:

Τι έγινε ρε παιδιά, δεν είναι τελικά πληρωμένοι από την AMD οι youtubers όπως το Gamers Nexus να κάνουν asymmetric journalistic warfare υπέρ της AMD που μας έλεγε μια μορφάρα εδώ στο φόρουμ και τελικά κράζουν την AMD όταν πρέπει;

Φανταστείτε τώρα, τι έβλεπαν στα αποτελέσματά τους... Τι να κρύψεις και τι να σκεπάσεις... :) 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...