Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Κάτι καλύτερο σίγουρα... το +10-15% (είτε ως IPC, είτε ως STP) πήγε περίπατο, σε κάποια είναι πιο αργός από τον 7700Χ (7zip πχ). Αν δεν δούμε και αισθητές βελτιώσεις με Χ870 + 8Κ+ DDR5, είναι τρελό flop.

Γιατι να εχει διαφορες το x870? αν εχει θα ειναι μεγαλυτερη ακομα παπατζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πείτε καμιά γνώμη ...αξίζει να πάω σε καλή μομπο χ670 και έναν 7800χ3δ ? Η να περιμένω για χ870 ? Για cpu δεν με καίει μιας και τον αλλάζω οπότε θέλω.(Θα είναι αντικατάσταση του 5800χ3δ )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Για πείτε καμιά γνώμη ...αξίζει να πάω σε καλή μομπο χ670 και έναν 7800χ3δ ? Η να περιμένω για χ870 ? Για cpu δεν με καίει μιας και τον αλλάζω οπότε θέλω.(Θα είναι αντικατάσταση του 5800χ3δ )

γτ να μην περιμενεις να δεις 9800x3d?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γιατι να εχει διαφορες το x870? αν εχει θα ειναι μεγαλυτερη ακομα παπατζα 

Εννοώ καλύτερη υποστήριξη από πλευράς μητρικών για ταχύτερες DDR5, όχι για το chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Η να περιμένω για χ870

Αφήνω τις τιμές εκτός, αλλά θα περιμένεις 3-4 μήνες αφού βγουν για να στρώσουν τις παιδικές ασθένειες?

Οκ, λογικά θα είναι λιγότερες από ότι όταν πρωτοβγήκε το ΑΜ5, αλλά και πάλι με τα χάλια όλων των εμπλεκόμενων (μητρικάδων+ΑΜΔ) στις κυκλοφορίες προϊόντων, ότι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, Πέτρος said:

Γράφουν στα διάφορα reviews έκδοση BIOS/AGESA? Στο guru3d που κοίταξα, απλά τη μητρική αναφέρει (ΜAG 670E) και τίποτα παραπάνω.

Καλά, θάματα δεν περιμένουμε και με τις "καλές" εκδόσεις που θα βγουν, από άποψη παραπάνω επιδόσεων. Άντε, να πάρουν ένα 2-3% ακόμα?

Κοίτα να δεις που κανείς σχεδόν δεν χαρίστηκε στην ΑΜΔ, καθολικό ουσιαστικά το κράξιμο.

Επιμένω σε αυτό που έγραψα όταν ανακοινώθηκε η μικρή καθυστέρηση στην κυκλοφορία, ότι κάτι/κάπου σέταραν πιο χαμηλά, πιο αυστηρά ίσως σε όρια ή οτιδήποτε, γιατί ξέρουν ότι θα πέσει τις επόμενες μέρες σφαγή στο θέμα "ασφάλειας".

Και εγώ εκεί καταλήγω: Ότι η καθυστέρηση ήταν μάλλον τελικά θέμα quality control.

Οπότε ας περάσουν μερικοί μήνες να φύγουν τα πρώτα batch και βλέπουμε.

Για την ιστορία πάντως, ο 7600Χ και ο 7700Χ που έχω είναι μεταχειρισμένα CPU και από τα πρώτα batch σχετικά και τα πάνε άριστα. 

20 minutes ago, azazil1190 said:

Για πείτε καμιά γνώμη ...αξίζει να πάω σε καλή μομπο χ670 και έναν 7800χ3δ ? Η να περιμένω για χ870 ? Για cpu δεν με καίει μιας και τον αλλάζω οπότε θέλω.(Θα είναι αντικατάσταση του 5800χ3δ )

Έχεις φύγει χθες. Στην θέση σου δεν θα περίμενα.

Επεξ/σία από PadPoet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zaknafein είπε

Εννοώ καλύτερη υποστήριξη από πλευράς μητρικών για ταχύτερες DDR5, όχι για το chipset.

Ποσο να παρουν με 1:2 ? και 5% ? παλι τπτ ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

γτ να μην περιμενεις να δεις 9800x3d?

Γιατί δεν μπορώ να περιμένω άλλο 😁

Σκέφτομαι σοβαρά με το που επιστρέψω από διακοπές να πάω σε έναν 7800χ3δ με μια hero x670(όλο το παρατείνω αλλά νομίζω έφτασε η ώρα) και μόλις βγει ο 9800χ3δ εάν έχει τόσο μεγάλη διαφορά ,σπρώχνω τον 7800 και κουμπωνω τον 9800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Γιατί δεν μπορώ να περιμένω άλλο 😁

Σκέφτομαι σοβαρά με το που επιστρέψω από διακοπές να πάω σε έναν 7800χ3δ με μια hero x670(όλο το παρατείνω αλλά νομίζω έφτασε η ώρα) και μόλις βγει ο 9800χ3δ εάν έχει τόσο μεγάλη διαφορά ,σπρώχνω τον 7800 και κουμπωνω τον 9800

Αυτος ειναι ο Νικος που αγαπησαμε :lol:

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το review του Hardware Unboxed είναι για τα μπάζα, το τσιπάκι είναι max 60C στο TDP του, προφανώς στο HU τον τρέχουν σε κάποιο motherboard που δε σέβεται το TDP - φαίνεται να δουλεύει στα 120W σε all-core workload αντί για 88. Αντίθετα στο review του der8auer βλέπουμε την κανονική λειτουργία του επεξεργαστή. Πολύ σωστό από την AMD που γύρισαν στα 65 (δηλαδή 88) W για τον 9700X και φυσικά αν θες ανεβάζεις το TDP μόνος σου. Δυστυχώς ακόμα και ο der8auer δεν έκανε μία σύγκριση στο ίδιο TDP - και νομίζω και κανείς άλλος reviewer απ' ότι έχω δει ως τώρα. Δυστυχώς η ποιότητα των reviewers πέφτει συνέχεια - ή εγώ έχω γίνει περισσότερο απαιτητικός.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, malakudi said:

Το review του Hardware Unboxed είναι για τα μπάζα, το τσιπάκι είναι max 60C στο TDP του, προφανώς στο HU τον τρέχουν σε κάποιο motherboard που δε σέβεται το TDP - φαίνεται να δουλεύει στα 120W σε all-core workload αντί για 88. Αντίθετα στο review του der8auer βλέπουμε την κανονική λειτουργία του επεξεργαστή. Πολύ σωστό από την AMD που γύρισαν στα 65 (δηλαδή 88) W για τον 9700X και φυσικά αν θες ανεβάζεις το TDP μόνος σου. Δυστυχώς ακόμα και ο der8auer δεν έκανε μία σύγκριση στο ίδιο TDP - και νομίζω και κανείς άλλος reviewer απ' ότι έχω δει ως τώρα. Δυστυχώς η ποιότητα των reviewers πέφτει συνέχεια - ή εγώ έχω γίνει περισσότερο απαιτητικός.

Το μόνο κάπως σοβαρό review όντως είναι του derbauer μέχρι τώρα. Steve & Steve στον κόσμο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτος ειναι ο Νικος που αγαπησαμε :lol:

Έχω την ανάγκη να αγοράσω κάτι😋 ,εκεί μέχρι 1κ. Και είμαι η για σετ η για νέα οθόνη 39 ολεντ που έβγαλε η lg . Τείνω πιο πολύ όμως για το σετ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Έχω την ανάγκη να αγοράσω κάτι😋 ,εκεί μέχρι 1κ. Και είμαι η για σετ η για νέα οθόνη 39 ολεντ που έβγαλε η lg . Τείνω πιο πολύ όμως για το σετ 

Εννοειται πας προς το σετ. 

39αρα και 1440p σημαινει χαμηλο PPI.

Τεραστιο curvature 

Woled

Οχι glossy 

Αναμονη για 4Κ UW σε αυτες τις ιντσες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...