Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/7/2024 στις 5:17 ΜΜ, Xoroxronis είπε

Το παιδί με το ES θα ανεβάσει τις επόμενες μέρες και αντίστοιχα με R23. Οπότε θα δούμε κι εκεί τι κάνει.

Έχει ήδη ανεβάσει 40,60,80,100,120W, δεν έχει νόημα να βάλω κάτι είναι αρκετά πίσω από zen4,
για τους λόγους που είχα γράψει.

Το ES δε λειτουργεί σωστά, έχει πολύ κακό v/f curve με υπερβολικό ρεύμα στις χαμηλές συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, xartemporas είπε

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-9000-zen5-eldora-ccd-to-have-27-higher-transistor-density-over-predecessor

Γενικά θα βγει και άλλη γενιά επεξεργαστών για το AM5 , ή αυτή θα είναι η τελευταία;

Αδύνατο να το ξέρουμε από τώρα. Λογικά θα έχει άλλη μία αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, xartemporas said:

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-9000-zen5-eldora-ccd-to-have-27-higher-transistor-density-over-predecessor

Γενικά θα βγει και άλλη γενιά επεξεργαστών για το AM5 , ή αυτή θα είναι η τελευταία;

Η AMD το υπονοεί. Στην Computex ανέφερε υποστήριξη για το AM5 μέχρι το 2027+ και όλοι το ερμηνεύουν ως ένδειξη ότι θα υποστηρίξει τουλάχιστον τους Medusa (Zen6).

Ο λόγος που το ερμηνεύουν έτσι είναι ότι το AM4 κράτησε ακριβώς 6 χρόνια πριν αντικατασταθεί από το AM5, και από το Zen3 στο Zen4 πέρασαν 22 μήνες, όπως και από το Zen4 στο Zen5.

Εγώ, που είμαι πάντα δύσπιστος, θεωρώ ότι υποστήριξη μέχρι το 27+ δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα βγάλουν τους Medusa στο AM5 αλλά ότι εγγυούνται νέα, αδιάφορα για εμένα, SKU όπως τώρα με τους 5000XT για το AM4.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Η AMD το υπονοεί. Στην Computex ανέφερε υποστήριξη για το AM5 μέχρι το 2027+ και όλοι το ερμηνεύουν ως ένδειξη ότι θα υποστηρίξει τουλάχιστον τους Medusa (Zen6).

Ο λόγος που το ερμηνεύουν έτσι είναι ότι το AM4 κράτησε ακριβώς 6 χρόνια πριν αντικατασταθεί από το AM5, και από το Zen3 στο Zen4 πέρασαν 22 μήνες, όπως και από το Zen4 στο Zen5.

Εγώ, που είμαι πάντα δύσπιστος, θεωρώ ότι υποστήριξη μέχρι το 27+ δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα βγάλουν τους Medusa στο AM5 αλλά ότι εγγυούνται νέα, αδιάφορα για εμένα, SKU όπως τώρα με τους 5000XT για το AM4.

3 χρόνια μέχρι το 27+ πιστεύω ότι είναι πολλά για να μη δούμε το Zen6 στο AM5... ειδικά αν βγουν σύντομα και οι 90003D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

3 χρόνια μέχρι το 27+ πιστεύω ότι είναι πολλά για να μη δούμε το Zen6 στο AM5... ειδικά αν βγουν σύντομα και οι 90003D

Σωστό, αν λάβουμε επίσης υπόψη ότι το ΑΜ4 υποστήριξε excavator (Bristol ridge),zen,zen+,zen2,zen3 τότε η υπόθεση ότι το ΑΜ5 θα υποστηρίξει μόνο zen4 και zen5 δεν έχει πολλές πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, godslayerxp said:

3 χρόνια μέχρι το 27+ πιστεύω ότι είναι πολλά για να μη δούμε το Zen6 στο AM5... ειδικά αν βγουν σύντομα και οι 90003D

Σχεδόν σιγουράκι είναι ότι θα πάρει και Zen 6 από την στιγμή που έβαλαν 2027+ στο roadmap του ΑΜ5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Το ES δε λειτουργεί σωστά, έχει πολύ κακό v/f curve με υπερβολικό ρεύμα στις χαμηλές συχνότητες.

Από τα 160W και πάνω πρέπει να είναι ΟΚ αντιπροσωπευτικά.

spacer.png

 

Spoiler

spacer.png

Spoiler

spacer.png

Spoiler

spacer.png

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τι φάση η AMD. Κίτρινο τιμολόγιο έχει βάλει στους Zen5 :P; Θα μάθουμε την τιμή ένα μήνα μετά το release;

Είναι ικανοί να αλλάζουν προς τα πάνω τιμές, με τα πρόσφατα κατορθώματα της intel.

Κάτι καλό, δεν περιμένω πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι εγω πιστευω οτι θα ειναι λιγο πιο ακριβοι οι νεοι επεξεργαστες.

https://www.pcgamesn.com/amd/ryzen-5-9600x-amazon-price-leak

Τωρα ειδα και αυτο. Δε ξερω αν ισχυει βεβαια.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...