Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 minutes ago, Tambas91 said:

 

10 χρονια έμεινε στους 8 πυρήνες ντρέπονται να βάλουν παραπάνω

16 έχει ο 9950Χ,

Εντωμεταξύ ο δικός σου άρχισε και κόβει από όπου βρει (HT) για να του κάτσει η κατανάλωση σε ανεκτά επίπεδα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

16 έχει ο 9950Χ,

Εντωμεταξύ ο δικός σου άρχισε και κόβει από όπου βρει (HT) για να του κάτσει η κατανάλωση σε ανεκτά επίπεδα

ναι ξέρω το καλύτερο και πιο διαφημισμένο chip πόσους έχει?  ο 9800x3D πόσους θα έχει άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

Βέβαια δεν βλέπω να φτάνει Intel σε oc μνημών, αλλά λέμε τώρα.

Οι intel δεν παιζουν με  διαιρετη 1:1 αλλα με 1:2 γιαυτο και πιανουν μεγαλυτερες συχνοτητες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tambas91 said:

ναι ξέρω το καλύτερο και πιο διαφημισμένο chip πόσους έχει?  ο 9800x3D πόσους θα έχει άραγε?

Πρώτον , άλλο είπες και

Δεύτερον, στου καμένου το σπίτι δεν μιλάνε για φωτιά. Και η Intel στους 8 πυρήνες έχει μείνει , οι υπόλοιποι είναι δείγμα από πυρήνα. 🤣

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πρώτον , άλλο είπες

έλα ρε συ μη κανεις πως δεν καταλαβαίνεις και για την ιντέλα όταν έδινε τόσες γενιές τα cores με το σταγονόμετρο είχε παράλληλα και xeon με 100χιλιάδες πυρήνες... δε τα έπαιρνες όμως για gaming..

42 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεύτερον, στου καμένου το σπίτι δεν μιλάνε για φωτιά. Και η Intel στους 8 πυρήνες έχει μείνει

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εμενα αυτή τη στιγμή με κλειστό HT 20 cores διαβάζει όχι 8..

43 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

οι υπόλοιποι είναι δείγμα από πυρήνα. 🤣

τα κουτσα κόρς και εγώ τα κορόιδευα και γελούσα έλα μου ντε που κάνουν δουλειά και δε μπερδεύονται με τα κανονικά όπως τα cores του chernobyl 7950x3D... επίσης πρόσεχε μη τα κοροϊδεύεις γιατί δεν αποκλείεται να φέρει και η AMD παρόμοια τεχνολογία...

εγώ μπορώ να έχω 20 tabs ανοιχτά στον chrome, καμια 10ρια προγράμματα στο background, stream ανοιχτό στη δεύτερη οθόνη και να παίζω με το framerate να είναι ευθεία γιατί οι κούτσαβλοι θα κάνουν καλά τη δουλειά και ας είναι ανάπηροι κανε τα ίδια στον 7800 3D και έλα να το συζητήσουμε

εδώ το καλύτερο cpu του κόσμου σε gaming 51 fps avg, 36 1% πήγα εγώ με το δικό μου το 3D να παίξω και νόμιζα είχε χαλάσει η κάρτα στην αρχή μέχρι να πάρω χαμπάρι τι γίνετε :P 

Spoiler

 

image.png.e91ab4ae5b0f126bfb2032277de17b5b.png

καμια 20αρια πρέπει να του ρίχνω στο ίδιο σημείο χωρίς να φτιάξω μνήμες... αν τις σεταρω θα πρέπει να βάλω σήμανση ακατάλληλο για ανηλικους... 

τελοσπάντων τα έχουμε πει πολλές φορες για εμενα είναι ξεκάθαρο πιο cpu είναι δυνατότερο από όλες τις απόψεις... μακάρι η AMD να σταματήσει τις αλχημείες αφού δε τις βγαίνουν και να βγάλει τα cpu όπως πρέπει με σωστές θερμοκρασίες και εγώ θα πάρω πρώτος από εσένα αυτό είναι το μονο σίγουρο, εσύ δε την αποχωρίζεσαι την εταιρία που έχεις στο κουτί :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Tambas91 said:

 

εγώ μπορώ να έχω 20 tabs ανοιχτά στον chrome, καμια 10ρια προγράμματα στο background, stream ανοιχτό στη δεύτερη οθόνη και να παίζω με το framerate να είναι ευθεία γιατί οι κούτσαβλοι θα κάνουν καλά τη δουλειά και ας είναι ανάπηροι κανε τα ίδια στον 7800 3D και έλα να το συζητήσουμε

 

Μου θυμίζει εποχές Bulldozer , το ίδιο έλεγαν μερικοί για τον FX8350 vs Core i5 2500K. 🤣😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Μου θυμίζει εποχές Bulldozer , το ίδιο έλεγαν μερικοί για τον FX8350 vs Core i5 2500K. 🤣😂

Μου το πήρες από το πληκτρολόγιο.... τέτοιο copium έχω να δω από Bulldozer εποχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Tambas91 said:

εγώ μπορώ να έχω 20 tabs ανοιχτά στον chrome, καμια 10ρια προγράμματα στο background, stream ανοιχτό στη δεύτερη οθόνη και να παίζω με το framerate να είναι ευθεία γιατί οι κούτσαβλοι θα κάνουν καλά τη δουλειά και ας είναι ανάπηροι κανε τα ίδια στον 7800 3D και έλα να το συζητήσουμε

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, σε όλα τα δημοφιλή software η Intel με την Microsoft έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στον scheduler.

Αν μπεις όμως σε forum developer/sysop που τρέχουν software τα οποία δεν τα αναγνωρίζει ο scheduler ή τρέχουν άλλα OS μετά τα πράγματα δεν είναι ρόδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, σε όλα τα δημοφιλή software η Intel με την Microsoft έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στον scheduler.

Αν μπεις όμως σε forum developer/sysop που τρέχουν software τα οποία δεν τα αναγνωρίζει ο scheduler ή τρέχουν άλλα OS μετά τα πράγματα δεν είναι ρόδινα.

δεν κάνω τέτοια χρήση εγώ ... εκεί όντως μπορεί να είναι μάπα το καρπούζι... βεβαια αν και δεν έχω εικόνα πως θα συμπεριφέρεται μπορείς να κλείσεις το e-cores και να ανοίξεις HT 

πάντως και στα παιχνίδια κάνουν πολύ καλή δουλειά τα κουτσα cores ,γενικά πριν πάρω το cpu είχα πολλές επιφυλάξεις και μέχρι τελευταία στιγμή νόμιζα έκανα μλκ διαβάζοντας για τρελα ρεύματα, θερμοκρασίες, μάπα ecores κτλπ... εν τέλη καμια σχέση με την πραγματικότητα να κάτσεις να το σεταρεις λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

δεν κάνω τέτοια χρήση εγώ ... εκεί όντως μπορεί να είναι μάπα το καρπούζι... βεβαια αν και δεν έχω εικόνα πως θα συμπεριφέρεται μπορείς να κλείσεις το e-cores και να ανοίξεις HT 

πάντως και στα παιχνίδια κάνουν πολύ καλή δουλειά τα κουτσα cores ,γενικά πριν πάρω το cpu είχα πολλές επιφυλάξεις και μέχρι τελευταία στιγμή νόμιζα έκανα μλκ διαβάζοντας για τρελα ρεύματα, θερμοκρασίες, μάπα ecores κτλπ... εν τέλη καμια σχέση με την πραγματικότητα να κάτσεις να το σεταρεις λίγο

καλα υπαρχουν παιχνιδια που τα ecores δημιουργουν προβλημα ,πχ στο mirage το παιχνιδι φορτωνε τα ecores και γινοταν του stutter το καγκελο  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καλα υπαρχουν παιχνιδια που τα ecores δημιουργουν προβλημα ,πχ στο mirage το παιχνιδι φορτωνε τα ecores και γινοταν του stutter το καγκελο  

δε το έχω παίξει το συγκεκριμένο να πω την αλήθεια, αλλα φαντάζομαι ότι θα είναι η εξαίρεση... γενικά έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα νέα παιχνίδια και δεν έχω δει κάποιο να μου κάνει νερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά educated guess από τον Tom για τις τιμές και κάποιες φήμες για 2 CCD με L3 3D V-Cache και για OC στους X3D. Στο video αναφέρει ότι θα μειωθεί η διαφορά στο boost των απλών και των X3D.

moores_law_zen5_pricing.png.ebc05e1800a8bdc5eadefa666fe9e9e5.png

Το μόνο που με προβληματίζει με αυτό το release είναι το RAM support. Είναι δυνατόν να υποστηρίζουν μόνο 5600MT/s όταν οι DDR5 φτάνουν τώρα τα 8400MT/s και σε 1Q θα κυκλοφορήσουν οι 9600MT/s CUDIMM. Η Intel φαίνεται ότι θα έχει πολύ σύντομα support και από την AMD δεν έχουμε ακούσει απολύτως τίποτα...

Quote

Besides the Z890 motherboards, MSI is also showcasing its latest Z790 MPOWER motherboard which comes with the latest Mini_CUDIMM slots that are co-designed by MSI & Intel and feature circuits that are optimized for near-perfect equality, ensure low latency, and offer extreme OC. The motherboard itself has a 12+1+1 DRPS power design and is powered by a dual 8-pin power connector interface.

MSI Reveals Next-Gen Intel Z890 EDGE & PRO Motherboards For Intel Arrow Lake CPUs (wccftech.com)

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...