Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

For what is worth οι Hardware unboxed ανέφεραν ότι οι 9000 θα έχουν το ίδιο memory I/O die με ότι αυτό συνεπάγεται για το memory tuning. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει μόνο αυτό ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

For what is worth οι Hardware unboxed ανέφεραν ότι οι 9000 θα έχουν το ίδιο memory I/O die με ότι αυτό συνεπάγεται για το memory tuning. 

Με τα νέα ρύζια θα βγούν και νέες μητρικές που θα επιτρέπουν για παραπάνω χρονισμούς, με το ανάλογο φυσικά κόστος, βεβαια αυτές θα βγουν μετά το καλοκαίρι.

PCIe generation 5 for the GPU and your M.2 drives.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Με τα νέα ρύζια θα βγούν και νέες μητρικές που θα επιτρέπουν για παραπάνω χρονισμούς, με το ανάλογο φυσικά κόστος, βεβαια αυτές θα βγουν μετά το καλοκαίρι.

PCIe generation 5 for the GPU and your M.2 drives.

παλι ο imc θα ειναι αυτος που θα κοβει οχι οι μητρικες ,αν θες και τωρα παιζεις σε 1:2 στα +7000mhz με το χερι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

For what is worth οι Hardware unboxed ανέφεραν ότι οι 9000 θα έχουν το ίδιο memory I/O die με ότι αυτό συνεπάγεται για το memory tuning. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει μόνο αυτό ρόλο.

Προφανώς και δεν παίζει μόνο αυτό ρόλο.

Οι Zen 3 B2 stepping έχουν αρκετά καλύτερο I/O Die από τους B0 παρόλο που, θεωρητικά, είναι το ίδιο die.

Και η υποστήριξη για native DDR-5600 από 5200 φανερώνει ότι δε θα είναι ακριβώς το ίδιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πόσο διαφορά κάνουν όλα αυτά στην πραγματική ζωή και όχι μόνο σε 360p σε benchmarks που είναι εξ΄επίτηδες cpu heavy (π.χ. Tomb Raider). Τώρα που θα κάνω την αναβάθμιση έχω την όρεξη για ασχοληθώ αλλά μέχρι πόσο αξίζει να εμβαθύνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

παλι ο imc θα ειναι αυτος που θα κοβει οχι οι μητρικες ,αν θες και τωρα παιζεις σε 1:2 στα +7000mhz με το χερι

συμφορουμίτη με τις αλχημείες που κανει η amd μονο "παιχνίδι" με το χέρι γίνετε για να τρέξουν σωστά τα πράγματα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

συμφορουμίτη με τις αλχημείες που κανει η amd μονο "παιχνίδι" με το χέρι γίνετε για να τρέξουν σωστά τα πράγματα :P 

Θυμισε μου λιγο ,ποσο ωραια επαιζε η μητρικη σου με xmp? :P

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

παλι ο imc θα ειναι αυτος που θα κοβει οχι οι μητρικες

Πάλι η cpu θα έλεγα εγώ.

Οι υπάρχουσες καλές μητρικές κάνουν 10Κ+ με τα μονολιθικά επάνω.

Και τα apus δεν έχουν διαφορετικό imc με raphael.

H chiplet σχεδίαση με τα interlinks της, το iod κτλ, είναι που βάζει σ αυτά τα cpus κυρίως το φρένο.

Το iod μπορεί να είναι πολύ βελτιωμένο, μπορεί και καθόλου. Ότι στα χαρτιά είναι ίδιο δε λέει κάτι.

Υπόθεση δική μου, πιστεύω θα είναι λειτουργικά κάποια straps πάνω από 8Κ, ίσως μέχρι 8400.

Και ίσως η fclk 2200 να γίνει κοινός τόπος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Θυμισε μου λιγο ,ποσο ωραια επαιζε η μητρικη σου με xmp? :P

“Φιλαράκο” εγώ νόμιζα ότι είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο … άρχισες και εσυ τα κόλπα του Φαραώ ; Βάζεις intel αλλά είσαι με τους αριστερούς ; Όπως και να χει για να μη νομιζεις όταν βγήκαν κάνα 2 bios update μια χαρά δούλεψαν .. οκ;

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Tambas91 said:

“Φιλαράκο” εγώ νόμιζα ότι είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο … άρχισες και εσυ τα κόλπα του Φαραώ ; Βάζεις intel αλλά είσαι με τους αριστερούς ; Όπως και να χει για να μη νομιζεις όταν βγήκαν κάνα 2 bios update μια χαρά δούλεψαν .. οκ;

Έχω και ΑΜ4 με NVIDIA dGPU , άλλα κόλπα 🤣

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει αποκλειστικα για gaming ο 7800x3d θα ειναι ακομα κορυφη , με βαση τα λογια της ιδιας amd ( τουλαχιστον μεχρι να βγουν οι επομενοι 3d) 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

παλι ο imc θα ειναι αυτος που θα κοβει οχι οι μητρικες ,αν θες και τωρα παιζεις σε 1:2 στα +7000mhz με το χερι

Για να λένε για μεγαλύτερα Expo profile σε x870/e και 9000, όλο και κάτι θα έχει αλλάξει.

Βέβαια δεν βλέπω να φτάνει Intel σε oc μνημών, αλλά λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Οποιος θελει αποκλειστικα για gaming ο 7800x3d θα ειναι ακομα κορυφη , με βαση τα λογια της ιδιας amd ( τουλαχιστον μεχρι να βγουν οι επομενοι 3d) 

 

Εντάξει αδερφέ μου noFear αφού το είπε η amd έτσι θα είναι... σε αλλα νέα ο Elon mask είπε ότι τα tesla είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα του κόσμου :P 

Spoiler

Αρε herald που είσαι γαμώ να επαναφέρεις την τάξη :P 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tambas91 said:

Εντάξει αδερφέ μου noFear αφού το είπε η amd έτσι θα είναι... σε αλλα νέα ο Elon mask είπε ότι τα tesla είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα του κόσμου :P 

  Hide contents

Αρε herald που είσαι γαμώ να επαναφέρεις την τάξη :P 


 

Βρε συ διαβασες τι ποσταρα  η απλα ειδες amd και εβγαλες σπυρακια :P 

Ισα ισα που λενε οτι οι καινουργιοι τους επεξεργαστες θα ειναι χειροτεροι απο τον (δικο τους ) 7800x3d σε gaming. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Βρε συ διαβασες τι ποσταρα  η απλα ειδες amd και εβγαλες σπυρακια :P 

Ισα ισα που λενε οτι οι καινουργιοι τους επεξεργαστες θα ειναι χειροτεροι απο τον (δικο τους ) 7800x3d σε gaming. 

εεε ναι το ίδιο λέμε απλά επαινούν αυτόν που κυκλοφορεί τώρα (7800x3D) και λένε είναι ο καλύτερος όλων των εποχών λες και τους νοιάζει άμα θα πουλήσουν περισσότερο το παλιό 3D ή τον νέο... στην ίδια τσέπη θα μπούν τα λεφτά :P  

μη βγει κάνα άλλο παιχνίδι μονο και αγκομαχάει πάλι να πιάσει 40-50... 10 χρονια έμεινε στους 8 πυρήνες ντρέπονται να βάλουν παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...