Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, just_a_dude said:

Μα την χρειάζομαι πραγματικά. Παίζω τώρα Witcher 3 με RT και η κάρτα πάει στο 80%. Και έχω και αλλά παραδείγματα.

Πάρε μια Β650 και τον 9700Χ και καθάρισες

1 minute ago, fotaras76 said:

Αν είσαι σε ΑΜ4 γιατί δεν πας σε 5700x3d  ; Για gaming είναι λουκούμι για κάρτες επιπέδου 4070 ti super, 7900 xtx.

Γιατί σε 8-12 μήνες θα πάρει κάρτα με επιδώσεις 4080 Super η εκεί κοντά, καλύτερα να πάρει καινούργια πλατφόρμα τώρα πάρα να χρειάζεται και πάλι αναβάθμιση σε CPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πάρε μια Β650 και τον 9700Χ και καθάρισες

Ναι προς κάτι τέτοιο σκέφτομαι. Την Β650 Tomahawk συγκεκριμένα. Ιδανικά θα ήθελα τον 9700 αφού το Χ κάνει ελάχιστη διαφορά στα games έτσι και αλλιώς. Αλλά οι non-X παίζει να κάνουν άλλους 3-4 μήνες να βγουν.

Ή ξέρω εγώ αν οι 9000 έχουν μούφα perf jump στα games σε σχέση με τους 7000, μπορώ να πάρω 7700 στην τελική.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πάρε μια Β650 και τον 9700Χ και καθάρισες

Γιατί σε 8-12 μήνες θα πάρει κάρτα με επιδώσεις 4080 Super η εκεί κοντά, καλύτερα να πάρει καινούργια πλατφόρμα τώρα πάρα να χρειάζεται και πάλι αναβάθμιση σε CPU.

Θέλει και ddr5 μνήμες.

Ο 5700x3d σε 4k την 4080 super λογικά την πάει μπάλα. Σε 1440p λογικά σε κάποια σενάρια θα έχει λίγο μπουκάλι, όχι όμως κάτι που θα είναι deal breaker πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Που το είδες αυτό ωρε ?? 

Για 3 σειρές επεξεργαστές δε λέγανε για αυτή την πλατφόρμα ; Κάπως έτσι δε πήγαινε το χρονοδιάγραμμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Θέλει και ddr5 μνήμες.

Ο 5700x3d σε 4k την 4080 super λογικά την πάει μπάλα. Σε 1440p λογικά σε κάποια σενάρια θα έχει λίγο μπουκάλι, όχι όμως κάτι που θα είναι deal breaker πιστεύω.

αν έπαιρνα σήμερα 7700 θα μου έβγαινε 230-240 ευρώ παραπάνω (πουλώντας αυτά που έχω τώρα φυσικά) σε σχέση με τον 5700Χ3D. Ε ντάξει δεν με πειράζει και τόσο, και θα είχα και καλύτερο cpu, όποτε αν το κανείς perf vs perf είναι λίγο λιγότερα.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tambas91 said:

Για 3 σειρές επεξεργαστές δε λέγανε για αυτή την πλατφόρμα ; Κάπως έτσι δε πήγαινε το χρονοδιάγραμμα ;

Το τελευταίο που έχουν πει είναι το παρακάτω, για σειρές επεξεργαστών δεν έχουν πει ποτέ τίποτα.

AM5-2027.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

αν έπαιρνα σήμερα 7700 θα μου έβγαινε 192 ευρώ παραπάνω (πουλώντας αυτά που έχω τώρα φυσικά) σε σχέση με τον 5700Χ3D. Ε ντάνες δεν με πειράζει και τόσο, και θα είχα και καλύτερο cpu, όποτε αν το κανείς pert vs perfect είναι λιγότερα από 192.

Οκ, εσύ ξέρεις. Προσωπικά τεμπελιαζω να στήνω τα πάντα από την αρχή αν δεν μου είναι απολύτως απαραίτητο, ειδικά όταν έχω ένα pc που λειτουργεί πένα πάντα σκέφτομαι διπλά και τριπλά αν πρέπει να το αλλάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

7800X3D τώρα ή αναμονή για 9700Χ;

Καλοκαίρι είναι, έχει ζέστες, έχει συναυλίες-διακοπές-euro/ολυμπιάδα.

Ακύρωσε και τη μητρική και ασχολήσου από 10 Οκτώβρη και μετά.

Καλύτερο τελικό αποτέλεσμα θα έχεις, στα ίδια ή και σε λιγότερα χρήματα.

Αν σε καίει έστω και 1% για τώρα, βέβαια, μην το σέρνεις...7800Χ3δ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

7800X3D τώρα ή αναμονή για 9700Χ;

προσωπικα αν σε νοιαζουν μονο τα games δεν πιστευω  οτι ο 9700x θα ειναι καλυτερος απο 7800x3d ,αλλωστε και κατι νουμερα που κυκλοφορουν απο 9900x ειναι χειροτερα απο αυτα του 7800x3d

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ σήμερα ένα μήνα πριν το release θα περίμενα 9700Χ, έχει καλύτερο IPC παντού.

ναι αλλά θα είναι καλύτερος σε gaming; Εκεί είναι το θέμα. Δεν κάνω τίποτα άλλο με το PC. Και βρίσκω και 300 ευρώ τον 7800Χ3D τώρα.

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

προσωπικα αν σε νοιαζουν μονο τα games δεν πιστευω  οτι ο 9700x θα ειναι καλυτερος απο 7800x3d ,αλλωστε και κατι νουμερα που κυκλοφορουν απο 9900x ειναι χειροτερα απο αυτα του 7800x3d

αυτό βλέπω. ναι κονσόλα και yt είναι το PC. και σίγουρα θα είναι ακριβότερος του 7800Χ3D στο launch μέχρι να ισορροπήσει η τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ σήμερα ένα μήνα πριν το release θα περίμενα 9700Χ, έχει καλύτερο IPC παντού.

καλυτερο ipc απο τους προηγουμενους μπορει να εχει αλλα ο 7900x ας πουμε ειναι καπου 20% πισω απο τον 7800x3d σε gaming οποτε το 16% σε ipc με παρομοια ρολογια παλι πισω τον βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

καλυτερο ipc απο τους προηγουμενους μπορει να εχει αλλα ο 7900x ας πουμε ειναι καπου 20% πισω απο τον 7800x3d σε gaming οποτε το 16% σε ipc με παρομοια ρολογια παλι πισω τον βγαζει

και αυτό είναι geomean και έχει και εφαρμογές μέσα. και είναι και "up to". Στο far cry ας πούμε που έχει στο γράφημα η AMD είναι +10%. Πιστεύω η διαφορά στα games θα είναι λιγότερο από 16%, άρα ο 7800Χ3D πάλι πάνω θα είναι και από τους non-3d 9000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...