Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το ψήνω για 9700 αν είναι κάπως κοντά σε επιδόσεις με τον 7800Χ3D (ίσως να είναι λίγο αισιόδοξο αυτό βέβαια). Αλλά οι non-X έρχονται αργότερα.

Θα μπαίνει όμως στην μητρική σου ; 5700X3D δεν είχες πει ότι θα αγοράσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

θα τα αλλάξω όλα. ήρθε ο καιρός 

Αν είναι έτσι τότε ίσως πρέπει να χτυπήσεις τον 7800X3D. Έτσι κι αλλιώς μετά τον 9700 θα κυκλοφορήσει ο 9700X3D κοκ. Δεν έχει διαλλείματα αυτή η ιστορία, συνεχώς θα κυκλοφορεί κάτι καλύτερο και θα σε τρώει το χέρι σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Αν είναι έτσι τότε ίσως πρέπει να χτυπήσεις τον 7800X3D. Έτσι κι αλλιώς μετά τον 9700 θα κυκλοφορήσει ο 9700X3D κοκ. Δεν έχει διαλλείματα αυτή η ιστορία, συνεχώς θα κυκλοφορεί κάτι καλύτερο και θα σε τρώει το χέρι σου. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν με τρώει το χέρι μόνο, αλλά χρειάζομαι καλύτερο CPU έτσι και αλλιώς. Υπάρχει bottleneck γενικώς, αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο αλλά το κρύβω κάτω απ' το χαλί. Απλά επειδή είμαστε κοντά στους 9000 πλέον θέλω να περιμένω αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν με τρώει το χέρι μόνο, αλλά χρειάζομαι καλύτερο CPU έτσι και αλλιώς. Υπάρχει bottleneck γενικώς, αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο αλλά το κρύβω κάτω απ' το χαλί. Απλά επειδή είμαστε κοντά στους 9000 πλέον θέλω να περιμένω αυτούς.

Γιάννη μπήκες εδώ μέσα με φόρα αδερφέ, δε διάβασες τίποτα πιο πριν, άρχισες να ρωτάς τις trolιές σου...είσαι η δεν είσαι δεξιός ? τι ψήφισες σήμερα? κκε? intel δε σκέφτεσαι να πάρεις? μυαλό δε βάζεις φιλαρακο... 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν με τρώει το χέρι μόνο, αλλά χρειάζομαι καλύτερο CPU έτσι και αλλιώς. Υπάρχει bottleneck γενικώς, αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο αλλά το κρύβω κάτω απ' το χαλί. Απλά επειδή είμαστε κοντά στους 9000 πλέον θέλω να περιμένω αυτούς.

Εγώ επειδή είμαι υπέρ του νfm θα έβαζα ένα 5800Χ3D και τέλος. Αλλά είναι επιλογή σου. Μη ξεχνάς όμως αυτό που σου είπα, η τεχνολογία τρέχει πολύ γρήγορα, ποτέ δεν θα είσαι ικανοποιημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

Γιάννη μπήκες εδώ μέσα με φόρα αδερφέ, δε διάβασες τίποτα πιο πριν, άρχισες να ρωτάς τις trolιές σου...είσαι η δεν είσαι δεξιός ? τι ψήφισες σήμερα? κκε? intel δε σκέφτεσαι να πάρεις? μυαλό δε βάζεις φιλαρακο... 

χαχαχα, σκέφτομαι και intel. Πάντως σοβαρά άρχισε η αναβάθμιση σιγά σιγά. Έριξα μια παραγγελία για το lian li 216 να έχω ένα σοβαρό κουτί και βλέπουμε.

Δεν χρειάζομαι το top of the top cpu γιατί δεν έχω, ούτε θα έχω την top of the top κάρτα. Αυτό που θέλω είναι ένα cpu να οδηγάει παντού την 4070 (προφανώς) και την επόμενη κάρτα που θα πάρω σε κάνα χρόνο από τώρα και θέλω να είναι τουλάχιστον +50% πάνω. Άρα θεωρητικά και ο 7700(Χ) ή αντίστοιχος intel κάνει αλλά αφού είμαστε τόσο κοντά στους 9000 δεν νομίζω να αξίζει να πάρεις non-3D 7000 τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

χαχαχα, σκέφτομαι και intel. Πάντως σοβαρά άρχισε η αναβάθμιση σιγά σιγά. Έριξα μια παραγγελία για το lian li 216 να έχω ένα σοβαρό κουτί και βλέπουμε.

Δεν χρειάζομαι το top of the top cpu γιατί δεν έχω, ούτε θα έχω την top of the top κάρτα. Αυτό που θέλω είναι ένα cpu να οδηγάει παντού την 4070 (προφανώς) και την επόμενη κάρτα που θα πάρω σε κάνα χρόνο από τώρα και θέλω να είναι τουλάχιστον +50% πάνω. Άρα θεωρητικά και ο 7700(Χ) ή αντίστοιχος intel κάνει αλλά αφού είμαστε τόσο κοντά στους 9000 δεν νομίζω να αξίζει να πάρεις non-3D 7000 τώρα. 

Spoiler

το κουτί είναι top και εγώ αυτό ήθελα να πάρω

πάντως πέρα απ την πλακα για να μιλήσω και μια φορα σοβαρά για εμενα δεν αξίζει να κανεις τώρα τη μετάβαση..

δηλαδή απ ότι φαίνεται εκτος ότι θα είναι μάλλον το τελευταίο cpu που θα μπει στην πλατφόρμα, αξίζει να κάνει upgrade και να πας σε 8 πύρινο ? τσίμπα καλύτερα κάνα μεταχειρισμένο (3D) να κανεις τη δουλειά σου και κάνεις μετάβαση στην επομενη γενιά που θα αλλάξει και πλατφόρμα και πολύ πιθανόν και πυρήνες.. και η ιντέλλα ακούγεται ότι θα φέρει μια τεχνολογία 3D οποτε θα έχεις επιλογές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βιάζεσαι, κάτσε να βγουν reviews και να γίνει διαθέσιμη όλη η γκάμα και κινείσαι αναλόγως.

Άλλωστε στην αρχή θα θέλουν και BIOS updates κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Το ψήνω για 9700 αν είναι κάπως κοντά σε επιδόσεις με τον 7800Χ3D (ίσως να είναι λίγο αισιόδοξο αυτό βέβαια). Αλλά οι non-X έρχονται αργότερα.

Κοιτα ο 7700x ειναι στα ιδια και καλυτερος του 5800x3D. Οποτε συμφωνα με αυτο ο 9700x θα ειναι στα ιδια η καλυτερος του 7800x3D ακομα και σε gaming γιατι σε multi θα ειναι προφανως πολυ καλυτερος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tambas91 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

το κουτί είναι top και εγώ αυτό ήθελα να πάρω

πάντως πέρα απ την πλακα για να μιλήσω και μια φορα σοβαρά για εμενα δεν αξίζει να κανεις τώρα τη μετάβαση..

δηλαδή απ ότι φαίνεται εκτος ότι θα είναι μάλλον το τελευταίο cpu που θα μπει στην πλατφόρμα, αξίζει να κάνει upgrade και να πας σε 8 πύρινο ? τσίμπα καλύτερα κάνα μεταχειρισμένο (3D) να κανεις τη δουλειά σου και κάνεις μετάβαση στην επομενη γενιά που θα αλλάξει και πλατφόρμα και πολύ πιθανόν και πυρήνες.. και η ιντέλλα ακούγεται ότι θα φέρει μια τεχνολογία 3D οποτε θα έχεις επιλογές

Βλέπω ότι ο 7700 είναι ήδη καλύτερος του 5800Χ3D, άρα ο 9700 θα είναι ακόμη λίγο καλύτερος. Και πουλώντας την πλατφόρμα που έχω τώρα (mobo, cpu, ram) θα μειωθεί το ποσό που θα χρειαστεί να δώσω για τη νέα (και τρώγομαι κιόλας έτσι και αλλιώς). Επειδή το PC είναι πραγματικά κονσόλα και youtube μόνο πλέον, δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το core count. Βέβαια θα βγουν και οι 15 gen αργότερα, όποτε βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και πουλώντας την πλατφόρμα που έχω τώρα (mobo, cpu, ram) θα μειωθεί το ποσό που θα χρειαστεί να δώσω για τη νέα 

Νομίζω πως αυτά τα λες στον εαυτό σου για να δικαιολογήσεις το μικρόβιο της αναβάθμισης. Πλην εξαιρετικά ελαχίστων περιπτώσεων  οι αλλαγές σε νέες πλατφόρμες έχουν μεγάλη χασουρα οπότε τις αποφεύγω όταν δεν τις χρειάζομαι πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Νομίζω πως αυτά τα λες στον εαυτό σου για να δικαιολογήσεις το μικρόβιο της αναβάθμισης. Πλην εξαιρετικά ελαχίστων περιπτώσεων  οι αλλαγές σε νέες πλατφόρμες έχουν μεγάλη χασουρα οπότε τις αποφεύγω όταν δεν τις χρειάζομαι πραγματικά.

Μα την χρειάζομαι πραγματικά. Παίζω τώρα Witcher 3 με RT και η κάρτα πάει στο 80%. Και έχω και αλλά παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Tambas91 said:
  Hide contents

το κουτί είναι top και εγώ αυτό ήθελα να πάρω

πάντως πέρα απ την πλακα για να μιλήσω και μια φορα σοβαρά για εμενα δεν αξίζει να κανεις τώρα τη μετάβαση..

δηλαδή απ ότι φαίνεται εκτος ότι θα είναι μάλλον το τελευταίο cpu που θα μπει στην πλατφόρμα, αξίζει να κάνει upgrade και να πας σε 8 πύρινο ? τσίμπα καλύτερα κάνα μεταχειρισμένο (3D) να κανεις τη δουλειά σου και κάνεις μετάβαση στην επομενη γενιά που θα αλλάξει και πλατφόρμα και πολύ πιθανόν και πυρήνες.. και η ιντέλλα ακούγεται ότι θα φέρει μια τεχνολογία 3D οποτε θα έχεις επιλογές

Που το είδες αυτό ωρε ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Μα την χρειάζομαι πραγματικά. Παίζω τώρα Witcher 3 με RT και η κάρτα πάει στο 80%. Και έχω και αλλά παραδείγματα.

Αν είσαι σε ΑΜ4 γιατί δεν πας σε 5700x3d  ; Για gaming είναι λουκούμι για κάρτες επιπέδου 4070 ti super, 7900 xtx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...